Architektura ogrodu
Nie jest chyba przesadą stwierdzenie, że w XXI wieku stawianie na estetykę i design w planowaniu przestrzeni staje się normą. O ile jeszcze za poprzedniego ustroju politycznego z konieczności te aspekty schodziły na drugi plan, to dziś nie ma już mowy o zaniedbywaniu wizualnej strony naszego otoczenia. Co znamienne, dotyczy to zarówno aranżowania wnętrz domów i mieszkań, jak i planowania ogrodów, w których latem spędzamy nierzadko większą część dnia.
– Obecnie nikogo nie dziwi powierzanie aranżacji wnętrza lub ogrodu designerom, architektom, projektantom. I nie jest to dyktowane jedynie wygodą, ale także świadomością tego, że doświadczony profesjonalista umiejętnie połączy aspekty funkcjonalne z estetyką – mówi Barbara Midor, projektantka ogrodów i właścicielka firmy Arch Garden, której portfolio z roku na rok poszerza się o kolejne nieszablonowe realizacje na terenie województwa małopolskiego, a także śląskiego.

 

ogrody przydomowe arch garden ogrody przydomowe arch gardenfot. Arch Garden

 

Ogrody przydomowe szyte na miarę
Mimo wielu podobieństw pomiędzy aranżowaniem wnętrz a planowaniem ogrodu, pojawia się tu jednak pewna zasadnicza różnica. Bo źle ustawioną sofę, fotel czy stół można stosunkowo łatwo przestawić, a niepasujący kolor ścian zmienić w jeden dzień. W przypadku ogrodu jest to bardziej skomplikowane, o czym przekonało się już wielu ogrodników-amatorów, którzy na własną rękę próbowali zaprojektować przestrzeń wokół domu.
Magnolie, hortensje, pnącza, trawy i bambusy, róże, zioła – to prawdziwe szaleństwo barw, kolorów, kształtów okazuje się często trudne do ujarzmienia, a oferta szkółek i sklepów ogrodniczych przyprawia dziś o zawrót głowy. To nieprzebrane bogactwo możliwości, a jednocześnie kompozycyjny gąszcz, w którym dość łatwo się pogubić zwłaszcza laikom, którzy nie muszą przecież znać się na kompozycjach ogrodowych.

 

ogrody przydomowe arch garden ogrody przydomowe arch gardenfot. Arch Garden

 

– Są rośliny, które bardzo lubią słońce, inne lepiej czują się w cieniu. Liczy się też rodzaj gleby, ukształtowanie terenu, wymagania roślin dotyczące pielęgnacji, wilgotność. Nie mówiąc już o spójności kolorystycznej. Nasi klienci często też wspominają o tym, że chcieliby, aby ich ogród domowy nie był wymagający i nie wymuszał na nich długich godzin spędzanych na pieleniu rabat czy nawożeniu roślin. Wbrew pozorom planowanie ogrodu wcale nie jest łatwym zadaniem dla osoby, która się nie zna (bo przecież nie musi się znać!) na kwiatach, rodzajach gleby i innych aspektach pracy ogrodniczej – komentuje Barbara Midor.

Ogrody – aranżacje
Architektura ogrodowa, podobnie jak architektura wnętrz, rządzi się swoimi prawami. Czy również w tym obszarze można mówić o modach lub trendach?
– Rzeczywiście czasem zdarza się tak, że trafia do nas klient, który ma wyraźnie sprecyzowaną koncepcję stylistyczną ogrodu. Nierzadko osoba, która zaplanowała aranżację wnętrza w stylu rustykalnym chciałaby, aby podobnie urządzony był ogród. Nadajemy tym wyobrażeniom realny kształt, ubieramy je w konkretne rozwiązania architektoniczne, wśród których znajdują się skalniaki, oczka wodne, ścieżki ogrodowe, murki z kamienia, żywopłoty. W ten sposób powstają przeróżne ogrody: nowoczesne, wiejskie, japońskie, romantyczne, angielskie lub łączące różne koncepcje i style. Zawsze są to ogrody klimatyczne, z charakterem – mówi Barbara Midor.

 

ogrody przydomowe arch garden ogrody przydomowe arch gardenOgród przed realizacją … / fot. Arch Garden

 

ogrody przydomowe arch garden ogrody przydomowe arch garden… w trakcie … / fot. Arch Garden

 

ogrody przydomowe arch garden ogrody przydomowe arch garden ogrody przydomowe arch garden… i po. / fot. Arch Garden

 

Częściej jednak osoby, które planują założenie ogrodu, nie mają dokładnie określonej wizji. Zadaniem projektanta jest wówczas zaproponowanie takich rozwiązań, które uwzględnią zarówno temperament i gusta domowników, co i ich styl życia, potrzeby oraz możliwości czasowe. Bo przecież nie jest sztuką założenie olśniewającego feerią barw ogrodu, skoro właściciel nie będzie miał czasu na jego pielęgnację.
Dlatego obok profesjonalnych usług w zakresie architektury ogrodowej, firma Arch Garden oferuje także kompleksową pielęgnację ogrodu domowego, co jest doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą rezygnować z pewnych rozwiązań architektonicznych i z niektórych wymagających gatunków roślin, a jednocześnie nie mają czasu ani chęci na pracochłonne zabiegi pielęgnacyjne. Zakres tych prac jest bardzo szeroki, obejmuje m.in. wycinkę drzew i krzewów, przygotowanie ogrodu do sezonu letniego i zimowego, rewitalizację, przycinanie żywopłotów, ściółkowanie podłoża i inne.
Firma Arch Garden obok zakładania ogrodów oferuje też szeroki zakres usług z zakresu pielęgnacji roślin, prac glebogryzarką, profilowania terenu, zakładania oczek wodnych, budowy tarasów, zagospodarowania skarp.

 

ogrody przydomowe arch gardenfot. Arch Garden

 

Planowanie ogrodu to dziś najdosłowniej działalność artystyczna, która obejmuje tworzenie krajobrazu i twórcze kreowanie przestrzeni wokół domu. Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, powierzenie prac projektantowi zagwarantuje nam, że nasz ogród przysporzy nam wiele radości i codziennie będzie zachwycał mistrzowskim połączeniem designu z funkcjonalnością.

Więcej informacji o firmie ARCH GARDEN znajduje się na stronie: www.arch-garden.pl

 

43-340 Kozy , ul. Beskidzka 122 , woj. śląskie
tel. 338194390, 516086726,