Jak modnie urządzić ogród? 4 najciekawsze propozycje

Niektórzy chętnie spędzają wolny czas na pracach ogrodowych, inni zdecydowanie wolą relaks w przydomowym ogródku. Jedni i drudzy mogą zaaranżować przestrzeń zgodnie z własnymi potrzebami i preferencjami, jednak wybierając zupełnie różne style. Oto 4 najciekawsze, ponadczasowe propozycje:

  • styl francuski,
  • styl skandynawski,
  • styl wiejski,
  • styl angielski.

Styl francuski to przede wszystkim ład i porządek. Modne dekoracje ogrodowe, równo przystrzyżone żywopłoty, wyrównane, regularne ścieżki oraz kolorowe drzewa to główne atrybuty tego stylu. Będzie on idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią symetrię i spokój. W podobnym tonie utrzymywane są ogrody w stylu angielskim, choć tutaj króluje mała architektura. Altanki, drewniane ławki czy kamienne murki pięknie prezentują się na tle rozłożystych drzew oraz idealnie wypielęgnowanych trawników. Oba style dedykowane są większym ogrodom, w których można ciekawie zaaranżować przestrzeń. Przeciwieństwem wymienionych stylów jest styl wiejski. W ogrodzie stawiamy na naturalizm i pozorny nieład. Królują w nim kolorowe kwiaty, zioła, grządki warzywne i krzewy owocowe. Rezygnujemy z małej architektury na rzecz folklorystycznych dodatków. Ogrody skandynawskie są natomiast wyrazem minimalizmu. Znajdziemy tu proste w uprawie rośliny oraz ozdobne trawy. Warto postawić na kwiaty oraz delikatne dekoracje, takie jak na przykład doniczki na MODIVO. Ważne, aby całość była spójna, lecz nie ułożona „pod linijkę”. W ogrodzie panuje swoboda i radość, dlatego bardzo dobrze się w nim odpoczywa. Rozważmy zakup mebli tarasowych, takich jak fotele, stół czy wygodne leżaki. 

Jaki styl aranżacyjny wybrać dla swojego ogrodu?

Wybór konkretnego stylu aranżacyjnego uzależniony jest od kilku czynników. Należy zastanowić się:

  • jak dużo czasu jesteśmy w stanie poświęcić na prace ogrodowe,
  • w jakim stylu zaaranżowaliśmy dom,
  • jakim budżetem dysponujemy?

Ogród w stylu angielskim czy francuskim wymaga zdecydowanie większych nakładów pracy niż ogród w stylu wiejskim albo skandynawskim. Tutaj wszelkiego rodzaju niedoskonałości powinny być usuwane natychmiast, gdyż zaburzają koncepcję ogrodu. W ogrodach wiejskich oraz skandynawskich mamy więcej swobody, jest to dobra przestrzeń do relaksu. Niekoniecznie jednak sprawdzi się w przypadku osób, które lubią elegancję, szyk i porządek. Wiele zależy też od tego, w jakiej koncepcji urządziliśmy dom. Jeśli przypomina on wiejską chatę, trudno mówić o ogrodzie francuskim. Tymczasem dla nowoczesnych domów koncepcje folklorystyczne nie będą dobrym rozwiązaniem. Ustalmy także budżet – o ile zakup sadzonek nie stanowi większego wydatku, o tyle dekoracje ogrodowe są już nieco droższe. Pamiętajmy, że bez względu na to, jaki finalnie styl wybierzemy, w ogrodzie zawsze powinien panować porządek. Nawet w stylu wiejskim nadmiar i bałagan nie są pożądane – stawiamy tutaj na delikatny, kontrolowany nieład. W przeciwnym razie ogród ani nie będzie przyciągał uwagi, ani nie będzie stanowił dobrego miejsca do wypoczynku. 

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,