Czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest korzystne? Czym wyróżniają się modne altany ogrodowe? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Altana ogrodowa – różne funkcje architektury ogrodowej

Altany ogrodowe to wolnostojące konstrukcje wznoszone między innymi w przydomowym terenie. Składają się najczęściej z ażurowych ścian i zadaszenia. Niekiedy wznosi się je bezpośrednio na gruncie, innym razem na specjalnym podeście, izolującym od podłoża i zapewniającym wygodniejsze warunki do rekreacji na świeżym powietrzu.

Taka też jej główna funkcja ogrodowej altany – to zewnętrzna przestrzeń wypoczynkowa, gwarantująca miejsce do relaksu, zabaw z dziećmi, spożywania posiłków lub organizowania mniejszych lub większych garden parties. Zadaszenie i ściany sprawiają, że można spędzać czas na zewnątrz nawet przy mniej korzystnych warunkach pogodowych (opady deszczu, wiatr, palące promienie słońca). W pobliżu altany często tworzy się przestrzeń do rozpalania ognia w stałych bądź przenośnych paleniskach lub grillach.
W końcu nie zapominajmy o tym, że tak duży element architektoniczny wpływa na odbiór przydomowego terenu, determinując całą aranżację. Warto zatem dobrze przemyśleć dobór altany oraz wyposażenia do niej, sprawdzając choćby rozwiązania proponowane przez Bazkar.

Ogrodowe altany – najmodniejsze konstrukcje

Altany ogrodowe mogą być bardzo modne. Trzeba jednak zdecydować się na odpowiednie produkty wysokiej jakości, które zachowają nienaganny wygląd przez długie lata. Najczęściej takie konstrukcje wznosi się z:

  • drewna,
  • metalu.

Do pokrycia dachu używa się również rozmaitych gatunków drewna, dachówek, metalu, a niekiedy również tworzyw sztucznych. Wszystko po to, by wznieść altanę, która przetrwa trudne warunki zewnętrzne i będzie się pięknie prezentować.
Gdy dobieramy altanę, trzeba zastanowić się nad całościową aranżacją przydomowej przestrzeni. W ogrodach skandynawskich czy japońskich częściej pojawiają się rozwiązania z surowego drewna w naturalnym kolorze, bez nadmiernych dekoracji. Altany klasyczne lub retro potrafią już mieć bogatszą formę, zwłaszcza gdy postawi się na rozwiązania ozdobne, jak choćby malowane na biało ażurowe altany w stylu francuskim (z drewna lub metalu).

Jak wyposażyć ogrodową altanę – praktyczne wskazówki

Sama altana to jednak jeszcze za mało, żeby stworzyć miejsce do relaksu. Równie ważne jest wyposażenie, które się w niej znajdzie. Warto stawiać na meble, wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Świetnie sprawdzają się impregnowane produkty z drewna lub metalu, a także fotele, sofy i stoliki z tworzyw sztucznych (polipropylen, technorattan). Dopasowuje się je pod względem estetyki i koloru do całości altany, terenu wokół oraz elewacji budynku.

Co jeszcze przydaje się oprócz mebli wypoczynkowych? Warto zadbać o oświetlenie altany. Mogą to być zewnętrzne lampy wiszące lub ścienne, lampy w gruncie (również w wersji solarnej). Do romantycznych altanek można wprowadzić ponadto efektowne girlandy lampek LED, dające przyjemne, delikatne światło.

Na klimat przestrzeni do rekreacji wpływają również dodatki, takie jak poduszki na siedziskach, dywaniki oraz rośliny w donicach – to właśnie dzięki nim udaje się połączyć wnętrze altany z ogrodowym otoczeniem.

Ogród jak z marzeń – altany ogrodowe w przydomowym terenie

Altany ogrodowe to sposób na stworzenie w przydomowym terenie wygodnej strefy relaksu, w której można swobodnie spędzać czas nawet podczas mniej korzystnych warunków pogodowych. Można wybierać spośród szerokiego wachlarza konstrukcji i wyposażenia. Dzięki temu każdy jest w stanie dopasować altanę do swojego ogrodu i potrzeb wszystkich domowników.