Od tego czy zdecydujemy się na piękne klomby, rabaty z kwitnącymi kwiatami czy też na trawnik zależy, jakie podłoże najlepiej zastosować na działce. Szeroki wybór rozwiązań w tym zakresie oferuje firma Ark-Pol, która jest producentem uniwersalnej ziemi ogrodniczej, podłoża warzywno-kwiatowego, ziemi do yuk, dracen, palm, paproci i kaktusów, ziemi do surfinii i pelargonii, podłoża do iglaków. Ark-Pol oferuje również korę sosnową, torf wysoki kwaśny, torf odkwaszony, keramzyt, gryz. Wszystkie produkty, w zależności od zastosowania, są kompozycją torfu wysokiego, niskiego, piasku drenażowego i innych dodatków i zawierają niezbędne makro- i mikroelementy.

fot. ARK-POL

Na początek użyźnianie

Najpierw trzeba określić, jakie podłoże mamy na naszej działce. Będzie interesowało nas jego pH, zasolenie, zawartość makroelementów. W tym celu warto dostarczyć próbkę ziemi do najbliższej Stacji Rolniczo-Chemicznej.

Przed położeniem nowego podłoża nie ma potrzeby ściągania wierzchniej warstwy gruntu, ale warto dołożyć starań, aby użyźnić już istniejące. Chwasty usuwamy chemicznie lub mechanicznie, a glebę użyźniamy odpowiednim podłożem ogrodniczym w zależności od przeznaczenia. Rośliny wysadzone w nowe podłoże z łatwością rozbudują swój system korzeniowy, nie jest więc konieczne używanie siatek czy zbrojeń. Stosujemy je natomiast w miejscach pochyłych i skarpach, dzięki czemu możemy umocnić podłoże.

Podłoże z kwasami humusowymi – „Czarne Złoto” na bujny wzrost roślin i obfite plony

fot. ARK-POL

W ofercie Ark-Pol znajdziemy absolutny hit wśród podłoży ogrodniczych jakości premium. „Czarne Złoto” to gotowe naturalne podłoże, w skład którego wchodzi odpowiednio zbilansowana mieszanka torfu wysokiego, niskiego, dolomitu, perlitu, piasku oraz nawozy o przedłużonym działaniu do 6 msc. Kluczowym składnikiem tego podłoża są także kwasy humusowe, czyli związki organiczne powstałe wskutek powolnego i długotrwałego rozkładu w glebie materii organicznej. Kwasy humusowe wspomagają nasze rośliny w absorpcji niezbędnych do rozwoju substancji odżywczych, zatrzymują wodę, by zapewnić stałe nawodnienie, neutralizują pH gleby, by dostosować ją do potrzeb danej rośliny, a także wspomagają rozwój mikroorganizmów, które rozkładają substancję organiczną w glebie, spulchniają ją i odżywiają. „Czarne Złoto” (pH w H2O 5,5-6,5, stężenie soli poniżej 2,5 g NaCl/dm3) to odpowiednie podłoże zarówno dla roślin doniczkowych, ozdobnych, jak i warzyw czy drzewek oraz krzewów owocowych.

fot. ARK-POL

Dla ogródka warzywnego, trawnika i rabat kwiatowych

Jeśli chcemy posadzić rośliny kwasolubne, takie jak rododendrony, azalie, magnolie czy też wrzosy, warto wyznaczyć odpowiednie miejsce, gdzie należy wymienić podłoże na torf wysoki kwaśny o pH 3-4, a po wysadzeniu obsypać rośliny korą sosnową, która dodatkowo zakwasza podłoże.

Trawnik wymaga podłoża o odczynie ok. 6 pH lekko kwaśnym. Nadmierna kwasowość prowadzi do problemów z rosnącym mchem. Dlatego warto zadbać, aby przed wysiewem trawy podłoże spełniało odpowiednie właściwości. Odpowiednim rozwiązaniem będzie tu np. Podłoże do Trawników firmy Ark-Pol na bazie torfu, które pozwala na przygotowanie gruntu pod zasiew trawnika dzięki zawartości optymalnych ilości składników pokarmowych i lekkiej strukturze, dobrze utrzymującej wilgoć i zapewniającej właściwe stosunki powietrzno-wodne.

Jeśli marzymy o założeniu ogródka warzywnego, warto zastosować Podłoże Uniwersalne do warzyw. Ark-Pol posiada też szeroką gamę podłoży ogrodniczych dostosowanych do poszczególnych roślin. Do kwiatów obficie kwitnących na balkonach czy tarasach dedykowane jest Uniwersalne Podłoże ziemia + nawóz, z dodatkową dawką nawozu łatwo rozpuszczalnego w wodzie, który pod wpływem podlewania stopniowo uwalnia substancje odżywcze, co zapewnia długie kwitnienie.
 

fot. ARK-POL

Więcej niż dekoracja

Kora sosnowa od dość dawna ma szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Ma ona właściwości zakwaszające podłoże, dlatego jest stosowana do wysypywania pod krzewami i drzewami iglastymi. Ponadto, podobnie jak zrębki dekoracyjne wysypane na położonej wcześniej włókninie lub foli ogrodowej, zabezpiecza przed chwastami i utrzymuje wilgoć.

Grys i keramzyt to z kolei produkty stosowane do drenażu. Keramzyt ma szerokie zastosowanie przy wysadzaniu roślin w dużych pojemnikach i doniczkach, jest bardzo lekki i zapewnia odpływ nadmiernych ilości wody. Taki pojemnik z roślinami staje się dzięki temu lżejszy i nie dochodzi do przelania podłoża. Grys i keramzyt również możemy wykorzystać jako element dekoracyjny przy obsypywaniu roślin, a w połączeniu ze zrębką lub korą uzyskać można piękny i estetyczny efekt.

fot. ARK-POL

W zgodzie z naturą

Podłoże warzywo-kwiatowe stosuje się m.in.: przy uprawie warzyw niewymagających specjalistycznego środowiska, do uprawy i pielęgnacji roślin doniczkowych, do zakładania klombów, kwietników, do uprawy roślin balkonowych, zakładania ogródków warzywnych i kwitnących rabat czy do zakładania przydomowych ogródków z ziołami.

Jest to produkt innowacyjny również z tego powodu, że dostarczany jest w opakowaniach biodegradowalnych, które w wyniku oksybiodegradacji ulegają całkowitemu rozkładowi dzięki zastosowaniu dodatku d2w®. Do degradacji tworzywa sztucznego dochodzi po zakończeniu jego założonej przydatności do użycia. Dzięki temu, w bezpośrednim kontakcie z czynnikami atmosferycznymi w procesie oksybiodegradacji tworzywo sztuczne ulega rozkładowi już w czasie 60-180 dni, a maksymalny czas jego rozpadu jest szacowany na około 24 miesiące. Rozkład jest przyśpieszany pod wpływem ciepła, promieni słonecznych lub innych czynników fizycznych. W wyniku procesu oksybiodegradacji powstaje dwutlenek węgla, woda i śladowe ilości biomasy, substancje w pełni bioasymilowane przez mikroorganizmy.

Z pełną ofertą firmy Ark-Pol można zapoznać się na stronie: www.ark-pol.pl

21-044 Trawniki, Dorohucza 53, woj. lubelskie
tel. 815850095, 602271972,