Rośliny do ogrodu nowoczesnego, preriowego, angielskiego, leśnego, japońskiego – w tym gąszczu bardzo łatwo można się pogubić, a przecież nie każdy z nas musi znać się na ogrodnictwie i posiadać wiedzę o tym, jakie gatunki najlepiej wpiszą się w konkretną stylistykę aranżowania przydomowej przestrzeni. Do tego dochodzą jeszcze aspekty związane z rodzajem podłoża, nasłonecznieniem, dopasowaniem kolorystycznym roślin. W internetowym sklepie ogrodniczym Future Gardenss z łatwością dokonają zakupów nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy, którzy stawiają w tej dziedzinie pierwsze kroki. Ułatwi im to precyzyjny podział na kategorie, a poszczególnych produktów można szukać zarówno po nazwach produktów, ich rodzajach (np. byliny, róże, krzewy, wawrzynki, pnącza, miododajne i in.), jak i klikając w zakładkę zawierającą nazwę konkretnego stylu czy nawet kluczem kolorystycznym.

Ogród nowoczesny – czyli jaki?

W tym sezonie nadal bardzo popularne są ogrody nowoczesne. Rośliny posadzone w takim ogrodzie urzekają prostotą form i faktur oraz stonowanymi barwami zieleni, bieli i fioletów, nie stroniąc jednak od mocniejszych barw, które jednak pojawiają się raczej na zasadzie kontrastu.

Nowoczesność to szerokie pojęcie, bez wątpienia jednak wyróżnić można kilka cech charakterystycznych ogrodów aranżowanych właśnie w tym stylu. Wśród nich na pierwszym miejscu trzeba wymienić wysmakowany umiar, minimalizm, nacisk na proste, wyraziste formy. Ogród utrzymany w nowoczesnym duchu musi harmonijnie dopasować się do architektury budynku – nie będzie dobrze wyglądał w sąsiedztwie rustykalnego dworku czy górskiej chaty z bala.

fot. FUTURE GARDENS

Co posadzić w nowoczesnym ogrodzie?

Stonowana, raczej jednorodna kolorystyka z pojedynczymi mocniejszymi akcentami to cechy charakterystyczne roślin sadzonych w nowoczesnym ogrodzie. Takie przestrzenie, podporządkowane prawom symetrii i harmonii, nie pozwalają na przypadkowe decyzje czy wprowadzanie romantycznego chaosu. Ponieważ ogród nie ma sprawiać problemów w toku eksploatacji, raczej rezygnuje się z sadzenia w nim wrażliwych gatunków, które wymagają wiele uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. Wybierane są tu raczej rośliny wieloroczne. Rozległe rabaty kwiatowe, charakterystyczne dla rustykalnych ogrodów, tutaj się nie sprawdzą.

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie nowoczesnym? Świetnym wyborem będą magnolie zimozielone wielkokwiatowe (magnolia grandiflora), niezwykle rzadko spotykana odmiana o zimozielonych liściach i wielkich, imponujących kwiatach. Jest to gatunek mrozoodporny, które zniesie nawet bardzo niskie temperatury (do -27 stopni). W estetykę ogrodów nowoczesnych świetnie wpiszą się jej biało-kremowe kwiaty, które pojawiają się już na młodych roślinach w okresie letnim – od pierwszych ciepłych dni czerwca, aż do najcieplejszych dni sierpnia; ich średnica może dochodzić nawet do 20-25 cm. Podczas kwitnienia wydzielają bardzo przyjemny, cytrynowy zapach. Charakterystyczne, błyszczące liście pod spodem pokryte są gęstym, rdzawoczerwonym kutnerem, a pąki liściowe są czerwono nabiegłe. Ta piękna roślina o piramidalnym pokroju dorasta nawet do 5-8 m wysokości.

fot. FUTURE GARDENS

Intrygujące akcenty w nowoczesnym ogrodzie można też wprowadzić decydując się na pochodzącą z Nowej Zelandii magnolię soulangeanę (genie). Ta mrozoodporna rodzina wyróżnia się dużymi kwiatami o niepowtarzalnym, ciemnoczerwonym kolorze w kształcie tulipanów. Mięsiste płatki w pąkach z ciemnoczerwonego przechodzą w głęboką purpurę, a kwiaty pojawiają się już w kwietniu i maju, zanim rozwiną się liście. Posadzona w nowoczesnym ogrodzie magnolia soulangeana stanie się widowiskowym eksponatem, a za sprawą zwartego, wąskiego pokroju sprawdzi się też na niewielkiej przestrzeni. To niewielkie drzewko dorasta do wysokości 3-4 m i zacznie cieszyć pięknymi kwiatami już w pierwszym roku po szczepieniu.

fot. FUTURE GARDENS

Rośliny, które zdecydujemy się posadzić w nowoczesnym ogrodzie, muszą też dobrze poddawać się formowaniu. np. w kształt kuli, sześcianu, walca. Świetnie nadaje się do tego bukszpan wieczniezielony, którego dekoracją są drobne, błyszczące, zimozielone liście. Również niepozorne, bezpłatkowe, zebrane w grona kwiaty doskonale wpiszą się w minimalistyczny wystrój nowoczesnych ogrodów. Z bukszpanu można stworzyć jednolity żywopłot obwódkowy, doskonale prezentuje się też uformowany na kształt kuli czy walca w dużej donicy.

fot. FUTURE GARDENS

Co jeszcze posadzić w nowoczesnym ogrodzie? Ciekawą propozycją może być Berberys Atropurpurea, kolejna roślina, którą łatwo formować. Ten niezwykle malowniczy, ciernisty krzew o fontannowym pokroju osiąga 1,5 do 2 m wysokości. Wspaniale nadaje się do tworzenia barwnych kompozycji ze względu na zdecydowane, nadzwyczaj ciemnopurpurowe zabarwienie listowia, które w nowoczesnych i stonowanych aranżacjach wprowadzi ożywczy powiew. Ozdobne są również żółte kwiaty, pojawiające się w maju i jaskrawoczerwone owoce jesienią, które występują bardzo obficie i długo utrzymują się na gałązkach, efektownie kontrastując z bielą śniegu. Berberys może też pełnić funkcję żywopłotu i dobrze prezentuje się w towarzystwie iglaków i krzewów o kontrastowej barwie liści czy kwiatów.

fot. FUTURE GARDENS

Osoby, które do aranżacji ogrodu nowoczesnego poszukują roślin przełamujących dominację zieleni i bieli, oprócz berberysu mogą też sięgnąć po płaczącą budleję WISTERIA LANE – motyli krzew o zwartym pokroju, którego kwiatostany zwieszają się do dołu niczym girlandy. Stanie się on nietuzinkową ozdobą każdego ogrodu, nawet tego najmniejszego, ponieważ ma niewielkie rozmiary i dorasta do około 150 cm wysokości i podobnej szerokości. Ponadto będzie cieszyć oko przez długi czas, bo kwitnie od czerwca aż do października, a fioletowo-liliowe, pachnące kwiatostany skutecznie wabią do ogrodu motyle.

fot. FUTURE GARDENS

Warto też posadzić w nowoczesnym ogrodzie drzewa, zwłaszcza gatunki o prostym pokroju, które dobrze wpiszą się w charakterystyczny dla takich aranżacji nacisk na geometryczne formy. Może to być np. brzoza brodawkowata – odmiana o kolumnowym, wąskim pokroju, która dorasta do około 3-5 m wysokości i 1-2 m średnicy po 10 latach. Poza pięknym pokrojem będzie też zachwycać dekoracyjną, białą korą, która zwraca uwagę również zimą, w stanie bezlistnym.
Ciekawie zaprezentuje się również judaszowiec kanadyjski, którego jadalne, białe kwiaty wyrastają na młodych i starszych pędach, a nawet prosto z kory. Roślina jest odporna na okresowe susze, a jej ciemnozielone, błyszczące liście bardzo dobrze oddają ducha nowoczesnych ogrodów. Drzewko dorasta do 4 m wysokości; okres jego kwitnienia przypada na maj.

fot. FUTURE GARDENS

Projektowanie ogrodu przypomina nieco aranżowanie domu. Zainspirowani obejrzanymi w internecie fotografiami marzymy o tym, aby przenieść ulubiony styl do otaczającej nas przestrzeni. Czasem jednak takie marzenia zderzają się z rzeczywistością, bo okazuje się, że albo nie mamy wiedzy na temat wyróżników danego stylu, albo też nie potrafimy wyobrazić sobie ogrodu w pełnej krasie, i gdy wszystko zaczyna kwitnąć, efekt wydaje się nam niezadowalający. Future Gardenss wychodzi naprzeciw takim klientom, pomagając im dobrać rośliny, które można posadzić w ogrodzie nowoczesnym, preriowym czy naturalistycznym, a dobór ułatwia rozbudowana galeria fotografii z roślinami w różnych fazach wzrostu. To także ogromna baza pomysłów dla osób, które chcą swoje ogrodowe kompozycje tworzyć według innego wzorca: kolorystycznego, gatunkowego, owocowego a nawet… zapachowego.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.futuregardens.pl

41-100 Siemianowice Śląskie, ul. Krupanka 83, woj. śląskie
tel. 728 322 192,