Tradycyjne podłoża – sprawdź zanim kupisz
Rzut oka na skład najtańszych podłoży ogrodniczych wystarczy, aby przekonać się, że nie są one najlepszym rozwiązaniem jeśli zależy nam na utrzymaniu zdrowej i bujnej roślinności. Średniej klasy podłoże, choć reklamowane jako „zawierające substancje odżywcze”, w praktyce ma ich w swoim składzie niewiele (najczęściej są to jedynie azot, potas, fosfor i magnez). Podobnie wygląda kwestia zawartości naturalnych nawozów, których w średniej klasy podłożach jest zaledwie 1-3%, przez co rośliny wymagają dodatkowego nawożenia.
– Jednak nawet wysokiej klasy podłoża zawierają niewiele więcej (ok. 2-3%) nawozów. Ponadto ani podłoża średniej klasy, ani te wysokiej klasy (ale niezawierające mikroorganizmów), nie zapewniają na przykład optymalnego pH, które – jak wiadomo – sprzyja prawidłowemu wzrostowi i rozwojowi roślin – mówi Marzena Temberska z firmy Green Garden, oferującej opatentowane, aktywne mikrobiologicznie podłoża z mikroorganizmami.
Na co jeszcze zwracać uwagę wybierając podłoże dla roślin ogrodowych, balkonowych czy też domowych? Na przykład na to, czy podłoże przyczynia się do szybkiego i bezzapachowego rozkładu obumarłych części roślin. Dobrze też, jeśli ma ono strukturę gruzełkowatą, gdyż zbyt mocno zbite podłoża nie pozwalają na utrzymanie właściwej wilgoci i napowietrzenia korzeni roślin.

 

podłoża ogrodnicze z mikroorganizmamifot. Green Garden

 

– Ważne też, aby podłoże nie tylko zawierało odpowiednią ilość mikro i makroelementów, ale również przyczyniało się do uwalniania mikro i makroelementów związanych w glebie oraz sprzyjało przetwarzaniu substancji odżywczych do form najłatwiej przyswajalnych przez rośliny, zapewniając ich właściwy wzrost – podkreśla Marzenia Temberska.
Podłoża wzbogacone żywymi kulturami pożytecznych mikroorganizmów, dzięki ich unikalnym właściwościom, przez cały okres wegetacji umożliwiają uwalnianie substancji odżywczych niedostępnych dla roślin, związanych w glebie i podłożu. W ich składzie dostępnych jest o 60-80% więcej pierwiastków niż w podłożu z nawozem wieloskładnikowym bez mikroorganizmów.

Zdrowe rośliny bez szkodników i grzybów
Założenie ogrodu to dopiero połowa sukcesu. Każdy ogrodnik wie dobrze, że ogród trzeba regularnie pielęgnować, aby pięknie się prezentował. O ile takie prace stanowią sedno istnienia zawodu ogrodnika, o tyle przeciętny Kowalski, który lubi bujne i zadbane ogrody, niekoniecznie chce jednak spędzać długie godziny na pielęgnacji roślin. Warto więc pamiętać, że dobre podłoże może wyeliminować przynajmniej część prac związanych z pielęgnacją ogrodu, np. konieczność nawożenia czy walka z chorobami i szkodnikami roślin.
– Tradycyjne podłoża nie posiadają w swoim składzie żadnych substancji, które miałyby działanie probiotyczne i szczepiłyby je przed chorobami czy szkodnikami. W efekcie mimo zakupu wysokiej jakości podłoża często borykamy się z problemem np. przebarwień liści, ich wysychania, brązowienia, które mogą być oznakami działania grzybów lub mszyc – zauważa Marzena Temberska.

 

podłoża ogrodnicze z mikroorganizmami podłoża ogrodnicze z mikroorganizmamifot. Green Garden

 

Aby nie tracić czasu na walkę ze szkodnikami, warto zastosować podłoża z pożytecznymi mikroorganizmami, które cały czas zaszczepiają i chronią rośliny przed różnymi chorobami. Oferowane przez firmę Green Garden aktywne podłoża z mikroorganizmami w sposób aktywny zwalczają czynnik chorobotwórczy, grzyby, pleśń oraz szkodniki (m.in. mszyce), dając w efekcie lepsze warunki wzrostu przy mniejszym nakładzie pracy.

Podłoża z mikroorganizmami dla różnych gatunków roślin
– Opracowane przez nas i wprowadzone w 2012 roku przełomowe dla branży podłoża z pożyteczną mikroflorą sprawiają, że ziemia „sama” aktywnie przystosowuje swoje parametry do potrzeb danej rośliny – mówi Marzena Temberska. – Ten innowacyjny produkt został opracowany we współpracy z naukowcami m.in. z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach i Instytutu Uprawy i Nawożenia w Puławach. – dodaje.
Właściwy wzrost roślin zapewnia zawarta w tego typu podłożach szczególnie wysoka i stabilna zawartość łatwo przyswajalnych pierwiastków, tj. azotu, fosforu, potasu, magnezu, boru, manganu, molibdenu, cynku, a także zoptymalizowane pH.
Specjalnie dobrana mieszanka różnych koegzystujących ze sobą mikroorganizmów (przede wszystkim bakterii kwasu mlekowego, bakterii fotosyntetyzujących oraz drożdży), sprawia, że podłoża nie tylko samoczynnie niszczą pochodzące z gleby patogeny i zwiększają odporność roślin na choroby i pasożyty, ale również kształtują naturalną równowagę biologiczną. Wyeliminowanie czynnika chorobotwórczego oraz zwiększenie dostępności odżywczych składników mineralnych i przydatnych związków organicznych sprawia, że rośliny rosną szybciej, są zdrowsze i lepiej ukorzenione.

 

podłoża ogrodnicze z mikroorganizmamifot. Green Garden

 

– Co istotne, oferowane przez nas podłoża są w 100% naturalne, nie alergizują i doskonale nadają się do upraw ekologicznych – podsumowuje Marzena Temberska.
Produkt oferowany jest w kilku różnych wariantach (o różnym, dostosowanych do danych gatunków roślin pH), np. jako podłoże do iglaków, do pelargonii, do wysiewu i pikowania, do kwiatów, jak również wszechstronne podłoże uniwersalne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ggarden.eu

 

22-130 Chojno Nowe Drugie , Chojno Nowe Drugie 15 , woj. lubelskie
tel. +48 /82/ 570 20 53,