Apple, Google, Amazon, Hewlett Packard – to zaledwie kilka przykładów firm, które zrobiły zawrotne kariery, a swoje pierwsze kroki stawiały… w garażu. Takie początki ma też firma Remmers – producent posadzek do garaży, jakie mogą pełnić przeróżne funkcje: od miejsca do parkowania samochodu, poprzez warsztat majsterkowicza, siłownię, przechowalnię sprzętu ogrodniczego, na pracowni artysty rzeźbiarza/malarza kończąc. Czy są tu jakieś ograniczenia? Tak! Stawia je tylko wyobraźnia inwestora, który musi zdecydować, jaka posadzka w garażu będzie najbardziej odpowiadała roli przewidzianej dla tego pomieszczenia.

fot. Remmers  | Hit4Fit czyli posadzka w garażu miłośnika sportu.

Jaka posadzka w garażu będzie najlepsza?

Posadzka w garażu musi być wytrzymała, antypoślizgowa, łatwa w utrzymaniu czystości, a także odporna na różnego rodzaju zabrudzenia, uderzenia czy zarysowania. Dalsze parametry wynikają z funkcji, jaką garaż (a więc i posadzka) pełni w konkretnej sytuacji. Aby jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania różnych odbiorców, firma Remmers opracowała osiem projektów garaży, które mogą stać się inspiracją lub punktem wyjścia do stworzenia własnej, unikalnej podłogi.

fot. Remmers  | Paparazzo – posadzka, której nie uszkodzą nawet ostro zakończone nóżki statywów, ostre światło i przesuwane wózki sprzętowe.

Remmers Ovation w kolorze RAL 3009 (czerwony tlenkowy) z czerwono-pomarańczowymi płatkami idealnie wpisze się w gusta muzyków-amatorów i profesjonalistów, którzy adaptują garaż na salę ćwiczeń. Ciekawy design z jedwabiście matowym wykończeniem nie wymusił jednak żadnych kompromisów na rzecz jakości: posadzka jest więc odporna na zabrudzenia przemysłowe, spożywcze i olej, antypoślizgowa i nieodkształcalna.

Imagine to posadzka do garażu, jaka zaspokoi potrzeby każdego artysty. Jest odporna na tłuszcze, zabrudzenia farbami oraz spożywcze i łatwo ją utrzymać w czystości. Elegancki kolor RAL 9001 (biały perłowy), czerwono-pomarańczowo-niebiesko-białe płatki oraz możliwość komponowania grafiki (linie) sprawią, że zlokalizowana w garażu pracownia będzie przestrzenią równie inspirującą, co i stylową.

Hit4Fit to gratka dla miłośników sportu, którzy w garażu planują urządzić prywatną siłownię lub fitness-club. Pomarańczowy kolor z beżowo-brązowo-niebiesko-białymi płatkami idealnie nawiązuje do profesjonalnych przestrzeni tego typu. Trudno też przecenić antypoślizgowość, która zwiększa poziom bezpieczeństwa oraz łatwe utrzymanie w czystości, co zapewnia higieniczne warunki do ćwiczeń.

Aquarius to odpowiedź firmy Remmers na pytanie, jaka posadzka w garażu miłośnika sportów wodnych sprawdzi się najlepiej. Tę wodoodporną i wodoszczelną podłogę łatwo utrzymać w czystości, a wodę można z niej zbierać ściągaczką. Znacznie ułatwia to przechowywanie sprzętów typu deski, żagle, a nawet kajaki czy łodzie. Szaro-niebieskie płatki oraz możliwość komponowania grafiki (linie, tło, naklejki) pozwalają odtworzyć w garażu autentyczny klimat mariny.

fot. Remmers | Klimat mariny w garażu: Aquarius.

Hortensus to podłoga stworzona z myślą o amatorach ogrodnictwa. Choć zielona posadzka w garażu, która dodatkowo wzbogacona jest o zielone płatki, nie zastąpi trawnika, to jednak może stać się jego ciekawym przedłużeniem. Dodatkowo rozbudowana faktura zapewnia antypoślizgowość nawet przy rozlanej wodzie (można ją zbierać ściągaczką), a powierzchnia jest odporna na zarysowania sprzętami ogrodowymi.

Paparazzo – osoby, które nigdy nie wypuszczają z rąk aparatu fotograficznego, będą zachwycone tą posadzką do garażu. Jakie cechy sprawiają, że docenią ją miłośnicy fotografii? Przede wszystkim niestraszne są jej ostro zakończone nóżki statywów, ostre światło, nieustannie przesuwane wózki sprzętowe, a także zabrudzenia farbami czy produktami spożywczymi. Do tego dochodzi atrakcyjny design, który współtworzy biały odcień RAL 9016 z szaro-czerwono-pomarańczowymi płatkami oraz z możliwością tworzenia grafik (linie).

Aviator ­– fani lotnictwa mogą urządzić w garażu przestrzeń, w której będą celebrować przyjemności związane z tym hobby. Jedwabiście matowa posadzka z efektem głębi utrzymana w intensywnie niebieskim odcieniu przywodzi na myśl bezchmurne niebo, a możliwość dodania dowolnego motywu graficznego pozwala jeszcze bardziej spersonalizować ją wzorniczo.

Come2Me – to posadzka do garażu, jaka perfekcyjnie odpowie na wymagania osób, które planują urządzić w garażu pomieszczenie klubowe, ze stołem do ping-ponga czy bilarda i miejscem na biesiadowanie. Stylowy ciemny szary (RAL 7043) w połączeniu z czerwono-pomarańczowymi płatkami nada pomieszczeniu odpowiednią atmosferę, a antypoślizgowa powierzchnia zapewni pewne oparcie dla stóp. Do tego jest ona nieodkształcalna i odporna na różnego rodzaju zabrudzenia czy kółka foteli.

fot. Remmers  | Pomieszczenie klubowe w garażu - Come2Me

Powyższe propozycje to oczywiście zaledwie ułamek możliwości, jakie dają posadzki do garażu Remmers, bo o ostatecznym wyglądzie zawsze decyduje inwestor. Swoboda łączenia kolorów, możliwość zestawiania ze sobą dwóch kontrastujących powierzchni i dodawania grafik, a do tego – różne odcienie płatków sprawiają, że każda posadzka będzie inna.

Ważne prace przygotowawcze

Jeśli już zapadła decyzja o tym, jaka posadzka w garażu najlepiej spełni oczekiwania inwestora, można zaplanować jej wykonanie. I choć najlepiej zlecić to zadanie specjalistom, to jednak precyzyjna instrukcja przygotowana dla majsterkowiczów i złotych rączek przez firmę Remmers pozwoli wykonać prace również samodzielnie.

Najpierw należy odpowiednio przygotować podłoże, czyli przeszlifować je tarczą diamentową. Powierzchnie do 100 m² i obszary krawędziowe z powodzeniem można przygotować z wykorzystaniem narzędzia ręcznego. Jeśli podłoże ma niską wytrzymałość, alternatywnie można szlifować je za pomocą krążków korundowych.

Jeśli będziemy wykonywać posadzkę w garażu, który ma powierzchnię większą niż 100 m², konieczne będzie zastosowanie odpowiednich maszyn z systemem odpylania.

Równie istotnym etapem przygotowawczym jest mieszanie komponentów współtworzących system posadzkowy Remmers. Są one dostarczane w dwóch pojemnikach, oznaczonych jako A i B, które miesza się za pomocą mieszalnika i mieszadła tak długo, aż nie będzie widać smug. Następnie całą mieszankę należy przelać do nowego pojemnika i ponownie krótko wymieszać.

fot. Remmers  | Hortensus – posadzka z dodatkiem zielonych płatków.

Zrób to sam

Na przygotowane podłoże, za pomocą wałka do epoksydów (25 lub 50 cm – w zależności od wielkości powierzchni) należy zaaplikować wymieszaną powłokę gruntującą (materiał: Epoxy BS 2000), natomiast przy krawędziach zalecany jest mniejszy (10 cm) wałek i pędzel do kaloryferów.

Natychmiast po zaaplikowaniu podkładu należy wałkować go w kierunku poprzecznym do kierunku nakładania. Ważne jest, aby po powierzchniach pokrytych świeżą powłoką gruntującą przemieszczać się w specjalnym, gwoździowanym obuwiu.

Istotnym etapem prac jest też zamknięcie po zagruntowaniu spoiny krawędziowej wzdłuż ścian za pomocą masy Remmers Acryl 100. Nie dotyczy to jednak to miejsc trwale mokrych lub szczelin dylatacyjnych w podłożu. Po upływie ok. 30 minut masę Remmers Acryl 100 można pokryć odpowiednią powłoką podczas nakładania posadzki, jaka będzie w całym garażu. W przypadku stosowania wałka do epoksydów o szerokości 10 cm powstanie minicokół o wysokości równej średnicy wałka.

fot. Remmers  | Imagine – posadzka zaprojektowana na potrzeby artystów, odporna na tłuszcze, zabrudzenia farbami oraz spożywcze.

Kolejnym krokiem (opcjonalnym), jest aplikacja warstwy wyrównawczej (Epoxy BS 3000 lub Epoxy BS 4000 + Selectmix SBL), którą nakłada się na zagruntowane podłoże pacą zębatą/ listwą ząbkowaną – zależnie od tego, jaką grubość chcemy uzyskać. Podobnie jak podczas gruntowania, warstwę tę należy walcować z wykorzystaniem wałka kolczastego w kierunku poprzecznym, pamiętając o tym, aby po świeżych powierzchniach chodzić jedynie w butach z kolcami.

Dalsze prace pozwolą już zobaczyć spektakularne efekty nowej posadzki, jaka będzie w garażu – kolejnym etapem jest bowiem aplikacja powłoki barwnej (materiał: Epoxy BS 3000). Starannie wymieszany materiał nakłada się wałkiem do epoksydów (25 cm), pamiętając o tym, aby w krawędziach aplikować powłokę mniejszym wałkiem i pędzlem do kaloryferów.

Następnie należy przeprowadzić wałkowanie na krzyż, czyli w kierunku poprzecznym do nakładania. Również tutaj konieczne jest noszenie butów gwoździowanych. Po starannym nałożeniu warstwy barwnej można wymieszać płatki kontrastowe w dowolnych kolorach i wysypać je na świeżą jeszcze powłokę.

Całość wykańcza się poprzez nałożenie bezbarwnej powłoki zamykającej (materiał: PUR Aqua Top 500 2K M lub PUR Aqua Top 500 2K M Plus). Również w tym wypadku sprawdzi się 25-centymetrowy wałek do epoksydów oraz mały, 10-centymetrowy wałek i pędzel do kaloryferów w strefie krawędzi.

Natychmiast po zaaplikowaniu materiału należy rozwałkować go w kierunku poprzecznym do kierunku nakładania, nie zapominając o specjalnym obuwiu do przemieszczania się po świeżej posadzce.

fot. Remmers  | Aviator, czyli gratka dla fanów lotnictwa.

Na pytanie o to, jaka posadzka w garażu sprawdzi się najlepiej, można odpowiedzieć na wiele sposobów. Ważne jest jednak, aby w każdej sytuacji system posadzkowy był dopasowany do potrzeb, a przy tym funkcjonalny, trwały i bezpieczny. Opracowując swoje produkty, firma Remmers miała wszystkie te kwestie na uwadze, a dodatkowy nacisk położony na design sprawił, że garaż można z łatwością przeobrazić w przestrzeń wielofunkcyjną i wyjątkową.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.remmers.pl

62-080 Tarnowo Podgórne, ul. Sowia 8, woj. wielkopolskie
tel. +48 (61) 816 81 00,