Ekologiczny ogród przydomowy „z odzysku”

Rośliny miododajne, samodzielnie wyhodowane warzywa i zioła, kompostownik na odpady organiczne – coraz więcej osób stawia na takie rozwiązania w ogrodzie, które pozwolą być bardziej „eko” i działać na korzyść środowiska. Z drugiej jednak strony, jeśli przyjrzeć się bliżej materiałom, jakie stosuje się do produkcji elementów ogrodowej architektury, to przeważa w nich nowo wytworzony plastik, który będzie się rozkładać nawet przez 1000 lat. Czy można stworzyć ekologiczny ogród przydomowy, w którym obecny będzie taki materiał? Jak najbardziej, o ile jednak będzie to plastik odzyskany z przetworzonych tworzyw sztucznych. Dzięki temu można nie tylko zmniejszyć udział nowo wytwarzanego plastiku, ale także wykorzystać ten, który został już wcześniej wyprodukowany. Takim rozwiązaniem są belgijskie, certyfikowane produkty z linii Ecoo i Eco-oh!, które znajdziemy w ofercie polskiej firmy SealEco. Są to ekologiczne obrzeża ogrodowe Ecolat, skrzynki kwiatowe/warzywne Ecoplanc oraz kompostowniki wykonane w 100% z materiału recyklingowego z tworzyw sztucznych, czyli w wyniku przetworzenia odpadów plastikowych. To świetna alternatywa nie tylko dla tradycyjnych obrzeży czy warzywników, ale także dla drewna, które – poddane szkodliwemu działaniu czynników atmosferycznych i wilgoci – szybko ulega zniszczeniu.

fot. SEALECO 

Obrzeża ogrodowe Ecolat

Gamę akcesoriów ogrodowych, które znajdziemy w ofercie firmy SealEco, otwierają obrzeża ogrodowe Ecolat.

– W odróżnieniu od plastikowych obrzeży taśmowych dostępnych w marketach ogrodowych, które mają najczęściej 1 mm grubości, nasze obrzeża są zdecydowanie grubsze – mają 7 mm. Oferujemy je w rolkach po 10 lub 25 m. Dzięki temu, że są one elastyczne, z łatwością można tworzyć z nich nieregularne kształty i zaokrąglenia oraz stosować w miejscach, w których występują spadki terenu – mówi Janusz Góral z firmy SealEco.

W ekologicznym ogrodzie przydomowym takie obrzeża można wykorzystać na różne sposoby, na przykład do wyznaczenia granicy między trawnikiem a rabatą, do wydzielania warzywników, ścieżek, oczek wodnych. Z uwagi na fakt, że obrzeża powstają w 100% z tworzywa poddanego recyclingowi, są one bardzo wytrzymałe, dzięki czemu posłużą przez długi czas. Warto też podkreślić, że to produkt łatwy w montażu, który przytwierdza się stabilnie do gruntu za pomocą wytrzymałych palików Ecopic o profilu H, wbijanych w podłoże.

Oprócz obrzeży ogrodowych Ecolat w rolce, w ekologicznym ogrodzie przydomowym sprawdzą się też obrzeża w formie sztywnych listew prostych o grubości 1 cm, oferowane w odcinkach dwumetrowych.

fot. SEALECO 

Skrzynki kwiatowe/warzywne Ecoplanc

Z poliolefiny – materiału, który jest wytworzony z odpadów wtórnych gospodarstwa domowego, powstają nie tylko obrzeża ogrodowe. Ten sam granulat wykorzystywany jest też do produkcji skrzynek kwiatowych/ warzywnych Ecoplanc. Świetnie sprawdzą się one do uprawy ekologicznego, przydomowego ogródka warzywnego, zielnika, rabaty kwiatowej, jednak to nie koniec możliwości.

– Skrzynki Ecoplanc to rozwiązanie systemowe w najbardziej dosłownym znaczeniu. Składają się ze słupków i profili otworowych o długości 2 m lub 1,2 m, które łatwo poddają się obróbce takiej jak nawiercanie czy przecinanie piłą do drewna. Słupki mają wysokość 22 lub 44 cm, a profile – 22 cm. Dzięki temu można zbudować rabatę niską, o standardowej wysokości 22 cm lub wysoką, w układzie jedna deska na drugiej – w ten sposób powstanie skrzynia o wysokości 44 cm. Długości oraz szerokości boków mogą być dowolne, w zależności od potrzeb. Dla uzyskania większej stabilności profile można zamocować do słupków przy pomocy wkrętów ze stali nierdzewnej – mówi Janusz Góral.

fot. SEALECO 

Ecoplanc przytwierdza się stabilnie do gruntu z wykorzystaniem palików Ecopic (o długości 38 lub 58 cm), wbijanych w podłoże i narożnik ramy. Z tych elementów można zbudować nie tylko skrzynię na kwiaty lub warzywa, ale też np. piaskownicę.

Do klientów, którzy poszukują rozwiązań jeszcze prostszych w montażu, kierowane są z kolei skrzynki warzywne lub zielne typu Garden Box. Jest to układ 6 identycznych desek, które montuje się w parę sekund na wcisk, bez użycia łączników. W ten sposób powstaje kratownica o czterech polach, która może pełnić rolę ogródka warzywnego czy małej rabaty na rośliny ozdobne lub zioła.

Wszystkie elementy wchodzące w skład systemu Ecoplanc są mocne, łatwe w użyciu oraz bezproblemowe w eksploatacji – nie wymagają konserwacji i mają długą żywotność. Ponadto – co jest szczególnie istotne dla osób, które chcą, aby ich przydomowy ogródek był ekologiczny – można je powtórnie poddać recyclingowi lub ponownie wykorzystać w innym miejscu.

fot. SEALECO 

Kompostowniki z recyklatu

Rozwiązaniem, którego nie może zabraknąć w ekologicznym ogrodzie przydomowym są też kompostowniki, które umożliwiają produkcję nawozów organicznych z odpadów roślinnych. Firma Sealeco jako alternatywę dla tradycyjnych kompostowników z nowego plastiku lub z drewna oferuje produkty wykonane z materiału recyclingowego, które oferowane są jako gotowy produkt.

– Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości ich rozbudowy. Kompostowniki powstają na bazie 1-metrowych słupków i profili systemowych – w takim układzie, z wykorzystaniem dostępnych w naszej ofercie przedłużek, można je multiplikować i przedłużać, uzyskując np. kompostownik 2-komorowy lub jeszcze większy. Montaż jest bardzo prosty, co ułatwia dołączona do produktu przejrzysta instrukcja – wyjaśnia Janusz Góral.

W odróżnieniu od dostępnych na rynku wyrobów z nowego plastiku, które mają zazwyczaj pojemności 600-800 litrów, ekologiczne kompostowniki SealEco w podstawowym (pojedynczym) wariancie, pomieszczą aż 1300 litrów, a po rozszerzeniu do wersji podwójnej – 2600 litrów. Zastosowanie wkładek dystansowych zapewnia właściwy dopływ powietrza do kompostownika.

Nasze kompostowniki podwójne 2.600 litrów są często kupowane w większej ilości przez Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD). Zarządy ROD mogą bowiem pozyskać granty z funduszy europejskich, a zainstalowanie kompostowników umożliwia znaczące zmniejszenie kosztów wywozu odpadów zielonych z terenu ogrodów działkowych. Serdecznie polecamy!

Podobnie jak inne wyroby z recyclingu, kompostowniki stworzone do ekologicznych ogrodów przydomowych są bardzo odporne na gnicie, wilgoć i degradację na skutek działania czynników atmosferycznych, pozostawiając w tej kwestii daleko w tyle zarówno drewno, jak i konkurencyjne wyroby wytwarzane z nowego plastiku. Są również bardzo stabilne i masywne, dzięki czemu można je użytkować bez obaw o to, że zostaną przewrócone przez wiatr.

fot. SEALECO 

Oprócz obrzeży ogrodowych, kompostowników i skrzynek na warzywa i kwiaty, firma SealEco dostarcza też trwałe i przyjazne dla środowiska membrany gumowe EPDM do uszczelniania zbiorników wodnych – stawów ogrodowych, oczek i in. Tak szerokie spektrum oferowanych wyrobów sprawia, że przedsiębiorstwo w pełni odpowiada na oczekiwania tych osób, które chcą stworzyć ekologiczny ogród przydomowy w pełnym tego słowa znaczeniu. Wykorzystanie w procesie produkcyjnym materiału z recyclingu świetnie wpisuje się w ideę racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami i ponownego wykorzystywania materiałów użytych już wcześniej. Nie oznacza to jednak najmniejszych kompromisów na rzecz estetyki. Stonowany, grafitowy odcień przyjaznych środowisku akcesoriów pozwala na zaprojektowanie ogrodu nie tylko ekologicznego, ale również – stylowego i urzekającego elegancją.

Więcej informacji na stronie: www.sealeco.com

91-222 Łódź, ul. Szczecińska 61/67, woj. łódzkie
tel. +48 42 712 07 04,