fot. Pruszyński Sp. z o.o. | Panel dachowy REGLE firmy Blachy Pruszyński

Blachodachówka płaska, a może falista? decyzja należy do Ciebie!

Pokrycie dachowe to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów budynku, który ma znaczący wpływ zarówno na komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, jak i na estetykę całej nieruchomości. Szeroki wybór materiałów dachowych stwarza wiele możliwości, jednak duża część z nas decyduje się na pokrycie dachu blachodachówką, i dzieje się tak nie bez powodu. Takie rozwiązanie zdecydowanie pozwala połączyć walory estetyczne z funkcjonalnością i bezpieczeństwem. Wśród asortymentu firmy Blachy Pruszyński znajdziemy np. blachy w arkuszach w formie dużych połaci, które zostają przycięte pod wymiar zgodnie z indywidualnymi potrzebami, a także innowacyjne blachodachówki panelowe złożone z wielu mniejszych elementów, które dają możliwości bardzo wszechstronnego użycia. Z powodzeniem sprawdzą one się zarówno na dachach jedno- i dwuspadowych oraz bardziej rozbudowanych i nietypowych konstrukcjach dachowych o przenikających się połaciach. Każdy panel ma identyczne wymiary, dzięki czemu tworzą kompletne pokrycie dachowe.

Trudno przecenić korzyści płynące z inwestycji w system dachowy, jaki tworzy blachodachówka modułowa Pruszyński. Prosty montaż czy ograniczenie pozostałości materiału do minimum to mocne argumenty pozwalające na obniżenie całościowego kosztu inwestycji. Atutem takiego rozwiązania jest też wiele wariantów przetłoczeń, jak i ciekawa struktura powłoki. Zarówno płaska jak i falista blachodachówka zachwyca jakością wykonania. Swoboda wyboru w połączeniu z nietuzinkową kolorystyką pozwala na znalezienie odpowiedniego rozwiązania. Cena? przystępna, co również nie pozostaje bez znaczenia.

fot. Pruszyński Sp. z o.o. | Blachodachówka PŁASKA firmy Blachy Pruszyński

Blachodachówka panelowa REN

Blachodachówka modułowa REN to najnowsze pokrycie firmy Blachy Pruszyński. Innowacyjny, lekko pochylony kształt (przekrój poprzeczny) blachodachówki REN sprawia, że jest to pierwsze pokrycie dachowe na rynku polskim o tak nietypowym kształcie, pasującym nawet do najbardziej ekstrawaganckich i skomplikowanych konstrukcji dachowych.

Poszczególne części blachodachówki panelowej REN o wymiarach 350 mm (długość) oraz szerokości 1192 mm całkowitej występują jako podwójne rzędy „dachówek”, które zostały wyprodukowane z najwyższej jakości stali oraz pokryte specjalną powłoką metaliczną (cynkową Z275) i organiczną jak poliester SP25, poliester mat SP35, PURLAK czy PURMAT. Od niedawna blachówka panelowa REN dostępna jest także z hybrydowym pokryciem PURMAX, nowością 2019 roku występującą w czterech wariantach kolorystycznych: cegła, brąz, czerń oraz ciemny grafit. Powłoka hybrydowa PURMAX objęta 20 -letnią gwarancją to połączenie 25 µm powłoki poliestrowej na 15 µm warstwie poliuretanu.

Montaż blachodachówki modułowej od czego zacząć?

Podstawą dobrze wykonanego montażu blachodachówki modułowej są zarówno prace przygotowawcze na dachu oraz przestrzeganie zaleceń producenta, które pozwolą uniknąć błędów i tym samym utrzymać ważność gwarancji. Jak prawidłowo montować blachodachówkę panelową na dachu oraz od czego zacząć, podpowiada Artur Marciniak, Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji z firmy Blachy Pruszyński:

-Zanim zbudowana zostanie podkonstrukcja nośna z kontrłat nabijanych wzdłuż krokwi i łat mocowanych prostopadle do kontrłat, trzeba zaizolować dach. Możliwości są dwie – możemy zastosować membranę dachową albo papę. Jeśli zdecydujemy się na membranę należy pamiętać o właściwym przygotowaniu obróbki. Membrana dachowa, której zadaniem jest chronić przed skroplinami mogącymi powstawać pod pokryciem oraz sprzyjać odprowadzaniu pary wodnej od strony poddasza na zewnątrz, zostanie ułożona na pierwszym pasie nadrynnowym. W tym celu ustalamy odpowiedni kąt pod jakim pas będzie ułożony w stosunku do rynny. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać w celu prawidłowego montażu blachodachówki panelowej płaskiej lub falistej Pruszyński jest rozpoczęcie pracy od nabicia deski czołowej. Następnie wykonujemy obróbki pasa podrynnowego i zakładamy rynny. Symetryczność, jaką wyróżniają się niektóre blachodachówki panelowe, pozwala na dowolną kolejność układania arkuszy. Jednak nie bez znaczenia pozostają tu takie czynniki jak poziom skomplikowania połaci czy nachylenie dachu, które decyduje o wygodzie układania pokrycia. Obróbka pasa nadrynnowego złożona z trzech głównych kroków tj. odpowiedniego zagięcia krawędzi bocznych pasa, dokładnego ustalenia długości pasa oraz precyzyjnego mocowania pasa nadrynnowego gwoździami bezpośrednio do krokwi stanowi podstawę do dalszych działań montażowych.

fot. Pruszyński Sp. z o.o. | Blachodachówka panelowa REN firmy Blachy Pruszyński

Obróbki blacharskie – od ogółu do szczegółu

Fachowy montaż paneli to troska o najmniejsze detale. Nie ma mowy o stworzeniu trwałej i efektownej konstrukcji dachowej bez odpowiedniej obróbki blacharskiej dopasowanej do pokrycia. Prawidłowe wykonanie gwarantuje szczelność i estetykę pokrycia, nic więc dziwnego, że stanowi jeden z najważniejszych elementów, dopełniających systemy blachodachówek modułowych Pruszyński Do najważniejszych obróbek należą min.in. pas nadrynnowy, którego zadaniem jest odprowadzenie wody z połaci dachowej wprost do rynny, dzięki czemu unikniemy podpływania wody pod okap. Nie mniej ważnym elementem jest pas podrynnowy, stanowiący główne zabezpieczenie deski czołowej oraz pozostałej części okapu. Jest on jednym z najbardziej widocznych elementów obróbki, tak więc znacząco wpływa na całokształt estetyki budynku. Wiatrownica to element montowany przy bocznych krawędziach dachu. Jej zastosowanie gwarantuje trwałe i szczelne pokrycie, a także zwiększa atrakcyjność wizualną budynku. Strefą szczególnie narażoną na nieszczelności stanowią złączenia połaci dachowych, dlatego niezbędnym jest umieszczenie w tym miejscu rynien koszowych uszczelnianych dodatkowo samoprzylepnymi klinami. Firma Blachy Pruszyński produkująca blachodachówki panelowe oferuje również profesjonalne wykonawstwo standardowej, jak i niestandardowej obróbki blacharskiej.

fot. Pruszyński Sp. z o.o. | Po lewej: Kalenica baryłkowa | Po prawej: Blachodachówka panelowa REN

Blachodachówka modułowa i jej cena – ile kosztuje dach?

Dach to nie tylko pokrycie, wykonane np. z blachodachówki modułowej. Cena takiej inwestycji obejmuje również inne elementy. Samo stworzenie rysunku konstrukcyjnego jest dość czasochłonne i kosztowne, jednak niezbędne przy realizacji zamierzonego projektu. To właśnie na podstawie projektu fachowcy dobiorą odpowiednią ilość arkuszy blachówki modułowej tak, aby po zakończeniu prac dekarskich pozostało jak najmniej niewykorzystanych kawałków materiału. Blachodachówkę panelową REN charakteryzuje nie tylko innowacyjny kształt czy wysoka odporność na niesprzyjające czynniki, co gwarantuje powłoka hybrydowa PURMAX. Montaż przeprowadzany zgodnie ze sztuką budowlaną oraz niewielki format systemu pozwala do minimum ograniczyć straty materiału. Jednak same arkusze blach modułowych na dach to nie wszystko, niezbędne jest także zaopatrzenie w kilka akcesoriów do wykończenia dachu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wszystkich elementów od producenta blachodachówek – będziemy mieli pewność, że zostały wyprodukowane z tego samego materiału i tworzą zintegrowany system dachowy. Ponadto bez problemu dobierzemy je do koloru pokrycia dachowego.

Do ułożenia kompletnego blaszanego pokrycia konieczne są elementy wykończeniowe (obróbki blacharskie) i zapewniające wentylację wywietrzniki oraz kominki wentylacyjne. Warto również pamiętać o taśmach: kalenicowa (montowana pod gąsiorami oraz na narożach) uniwersalność zastosowania pozwala na wykorzystanie jako uszczelnienie połączeń wszelkich instalacji przechodzących przez dachowe połacie.

fot. Pruszyński Sp. z o.o. | Blachodachówka panelowa REN

Ciężko sobie wyobrazić prawidłowy montaż blachodachówek modułowych bez elementów mocujących. Firma Blachy Pruszyński posiada w ofercie szeroki wybór wkrętów samowiercących, gwoździ powlekanych oraz uszczelniaczy dekarskich i farb zaprawowych do zakrywania ewentualnych uszkodzeń powierzchni blachy. Ponadto znajdujące się w asortymencie kompletne systemy rynnowe NIAGARA w wielu wariantach kolorystycznych umożliwiają spójny wizualnie dobór do pokrycia dachowego.

Blachodachówka panelowa jeszcze kilka lat temu stanowiła tańszą alternatywę dla dachówek ceramicznych. Obecnie można zauważyć, że koszt obu pokryć znacząco się do siebie zbliżył. Oczywistym jest, że możemy zakupić tanią blachodachówkę modułową. Cena jednak z całą pewnością będzie odzwierciedlała jakość produktu. Budowa dachu to inwestycja na lata, dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom łączącym jakość z najwyższym standardem bezpieczeństwa, firma Blachy Pruszyński proponuje szeroką gamę blachodachówek panelowych płaskich oraz falistych w różnych cenach, uzależnionych od wybranego wariantu.

Więcej informacji dotyczących blachodachówek panelowych na stronie www.pruszynski.com.pl

05-806 Komorów, ul. Sokołowska 32b, woj. mazowieckie
tel. (48-22) 738 60 00,