Proste, geometryczne bryły, duże przeszklenia, rezygnacja z ornamentyki i surowe formy – to kwintesencja minimalistycznej architektury, która jest teraz jednym z najpopularniejszych trendów. Wbrew pozorom jednak styl ten doceniany jest nie tylko za walory wizualne, ale także z uwagi na względy środowiskowe. Budynki o prostej, zwartej bryle są bardziej energooszczędne, a ponadto – podczas ich budowy trudniej popełnić błędy np. podczas układania ocieplenia.

Rynna metalowa kwadratowa Niagara doskonale odpowiada na potrzeby nowoczesnego, minimalistycznego budownictwa, co nie znaczy jednak, że nie sprawdzi się też w bardziej klasycznej architekturze. Pole do popisu w tym zakresie otwierają aż cztery możliwe systemy montażu: okapowy, bezokapowy, gzymsowy i ukryty. Dzięki temu orynnowanie może zostać wyeksponowane, będąc ciekawym zwieńczeniem pokrycia dachowego lub schowane w elewacji – przy czym w ostatniej sytuacji konieczne będzie zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń, a prace warto powierzyć wykwalifikowanym fachowcom.

System oferowany jest w dwóch eleganckich kolorach: czarny (RAL 9005) i antracyt (RAL 7016).

fot. Pruszyński 

Rynna metalowa kwadratowa Niagara – trwałość na lata

Rynna kwadratowa Niagara, z uwagi na specyficzny kształt oraz przeznaczenie (budownictwo jednorodzinne) dostępna jest w jednym wymiarze: 125 – rynny i 80 – rury spustowe.

Wszystkie elementy produkowane są z najwyższej jakości ocynkowanej stali, powlekanej obustronnie poliuretanem o grubości powłoki lakierniczej 50 μm. Pomijając atuty samej stali, która – w odróżnieniu od systemów rynnowych z PVC – nie kurczy się ani nie rozszerza pod wpływem zmian temperatury, staranny dobór materiałów przekłada się na trwałość orynnowania przez długie lata. Zastosowanie powłoki poliuretanowej gwarantuje z kolei stabilność koloru, wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, a także na korozję.

Ciekawym elementem występującym w systemie rynien kwadratowych Niagara jest uniwersalna maskownica, która pozwala na estetyczne wykończenie zarówno przy rynnie umiejscowionej na gzymsie, jak również przy zastosowaniu podbitki. Montaż złączki odbywa się w nietypowy sposób, bo mocowana jest na samym końcu, a więc po ułożeniu rynien na hakach. Z początku zadziwiające rozwiązanie okazuje się prostszym rozwiązaniem, bo manewrowanie niewielką złączką jest łatwiejsze niż długą rynną.

Na uwagę zasługuje też duża różnorodność haków, jakie producent oferuje do systemu metalowych rynien kwadratowych Niagara. Wynika to głównie z zastosowania dodatkowej spinki – blaszki zamocowanej od spodu, która ułatwia poprawny i solidny montaż maskownicy.

Zadbane rynny to rynny na lata

Jak każde orynnowanie, również rynny kwadratowe wymagają systematycznej konserwacji, która zagwarantuje bezproblemową eksploatację przez lata. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na drożność rynien i rur spustowych, w których mogą gromadzić się gałęzie, liście, szyszki, piasek czy pióra ptaków. Jeśli nie będą one regularnie usuwane, to szybko możemy spodziewać się odkształceń i uszkodzeń, jakie spowoduje zalegająca w orynnowaniu, zamarznięta woda.

Aby nie dopuścić do zatkania orynnowania, takie zanieczyszczenia należy usuwać, a najlepiej – nie dopuścić do ich gromadzenia. W tym celu montuje się koszyczki lub specjalne siatki w odpływach rynien, które skutecznie wychwytują większe elementy. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku systematycznego czyszczenia rynien i rur spustowych z pomocą odpowiednio dobranych narzędzi. Najlepiej sprawdzi się wąż ogrodowy oraz specjalne szczotki z miękkim włosiem, które nie uszkodzą powierzchni rynien. Z kolei rury spustowe, do których trudniej się dostać, należy myć poprzez wtłaczanie wody od strony sztucerów. Będzie to też okazją do skontrolowania, czy są one drożne. Możemy wykorzystać wodę z detergentem, sprawdzając jednak, czy jest on przeznaczony do powierzchni powlekanych. Nie należy czyścić rynien urządzeniami wykorzystującymi wodę pod wysokim ciśnieniem.

Równie ważnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu systemu orynnowania jest jego konserwacja – w tym wypadku również nie ma znaczenia, czy na budynku zamontowane są rynny metalowe kwadratowe, czy tradycyjne systemy. Przy okazji udrażniania należy zawsze sprawdzać, czy obejmy i haki są mocno przymocowane i czy nic się nie obluzowało. Ponadto, jeśli mimo usunięcia zanieczyszczeń, w orynnowaniu nadal zalega woda, należy skorygować spadek, wyginając w odpowiedni sposób haki mocujące.

Koniecznie trzeba też skontrolować, czy system jest szczelny. Można to zrobić w prosty sposób poprzez zatkanie wylewek i napełnienie rynien wodą. Wycieki w miejscach połączeń będą wyraźnym sygnałem, że trzeba usunąć nieszczelność. Przy okazji warto też sprawdzić, czy na powierzchni rynien i rur spustowych nie pojawiły się zarysowania i – w razie potrzeby – pokryć je specjalnym lakierem. Uniemożliwi to powstawanie ognisk rdzy w miejscach, w których przerwana została ciągłość powłoki zabezpieczającej.

fot. Pruszyński 

Choć rynny metalowe kwadratowe najczęściej wybierane są z uwagi na ich wyjątkową estetykę, to nie można przy tym zapominać o ich walorach funkcjonalnych. Ogromnym atutem rynien kwadratowych jest większa głębokość niż tradycyjnych systemów dostępnych na rynku. Dzięki temu są w stanie odebrać więcej deszczówki, eliminując ryzyko przelewania się wody i zalewania elewacji budynku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.pruszynski.com.pl

05-806 Komorów, ul. Sokołowska 32b, woj. mazowieckie
tel. (48-22) 738 60 00,