Błędy w projektowaniu ogrodów
Dlaczego tak trudno samodzielnie zaprojektować ogród? Pewnie z tego samego powodu, z którego nie każdy malarz jest w stanie stworzyć obraz będący godny miana dzieła sztuki. Z jednej strony ograniczeniem jest brak wiedzy specjalistycznej - nie wiemy, jakie rośliny preferują konkretny typ gleby, mając do dyspozycji oględne opisy ze sklepu ogrodniczego, które osobom niewtajemniczonym niewiele mówią. Czasem po prostu nie wiemy, że niektóre gatunki wręcz kochają słońce, i dziwi nas, że słabo rosną i kwitną w cieniu większych roślin. Nie znając się na ogrodnictwie często też trudno nam ocenić, na ile wybrane kwiaty czy krzewy są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację. Z tego powodu później okazuje się, że ogród zajmuje nam dużo więcej czasu niż początkowo to zakładaliśmy i zamiast cieszyć się jego urokiem, spędzamy godziny na pieleniu rabat i koszeniu trawnika, klucząc z kosiarką pomiędzy zbyt gęsto rozmieszczonymi krzewami.

 

profesjonalne projekty ogrodówfot. Arch Garden

 

A przecież znajomość zasad sztuki ogrodniczej to nie wszystko. Przyczyną błędów w projektowaniu ogrodów jest też brak zmysłu artystycznego, który nie każdy z nas ma. To właśnie on w wysmakowanym stylu pozwala dobrać roślinność i układ przestrzenny ogrodu w taki sposób, aby zachwycił nawet koneserów ogrodnictwa. To z mariażu artyzmu i wiedzy rodzą się najpiękniejsze projekty, a wiedzą o tym ci, którzy oddali swoje ogrody w ręce projektantów, łączących wyuczony fach z dobrym gustem i duszą artysty.

Projekty ogrodu szyte na miarę
- Zlecając urządzenie domu architektowi wnętrz oczekujemy, że przygotuje on dla nas aranżację, która odzwierciedli nasz indywidualny, niepowtarzalny gust. Podobnie jest z ogrodami, które są przecież pewnego rodzaju przedłużeniem przestrzeni domowej. Zaprojektowane dobrze - to znaczy tak, że z największą przyjemnością będziemy spędzać w nich czas - mogą stać się letnim salonem dla całej rodziny - mówi projektantka ogrodów i właścicielka firmy Arch Garden, Barbara Midor.

 

profesjonalne projekty ogrodów profesjonalne projekty ogrodówfot. Arch Garden

 
Analogii pomiędzy aranżacją wnętrz a projektowaniem i zakładaniem ogrodów jest zresztą więcej. Mając małe mieszkanie szukamy sposobów na to, aby je optycznie powiększyć, dobierając jasne kolory ścian czy rozmieszczając w praktyczny sposób meble. W podobny sposób możemy sprawić, że nawet w najmniejszym ogrodzie bez trudu pomieszczą się kwiatowe rabaty, kącik grillowo-jadalniany, kompostownik i plac zabaw dla dziecka.
- W takiej sytuacji zawsze warto planować przestrzeń tak, aby poszczególne jej elementy były jak najbardziej wielofunkcyjne. Na przykład niski murek okalający rabaty świetnie posłuży też nam za siedzisko - podpowiada Barbara Midor.
Doświadczony projektant podsunie nam zresztą o wiele więcej tricków, dzięki którym ogród będzie nie tylko piękny, ale także funkcjonalny, praktyczny, a dla klientów, którzy nie dysponują nadmiarem czasu - także niewymagający. Z takiej fachowej pomocy warto też korzystać wówczas, gdy mamy jasno sprecyzowane oczekiwania, ale z uwagi na brak doświadczenia nie potrafimy wcielić ich w życie.

 

profesjonalne projekty ogrodów profesjonalne projekty ogrodówfot. Arch Garden

 

- Na przykład miłośnikom wielobarwnych rabat podpowiadam, jak dobierać do siebie rośliny, aby kompozycja była efektowna, a jednocześnie by kolory nie gryzły się ze sobą. W przypadku ogrodów w stylu angielskim pomagam z kolei tak rozplanować przestrzeń, aby wrażenie naturalności nie przerodziło się w  poczucie niekontrolowanego chaosu. Wbrew pozorom nawet w angielskich ogrodach, tworzonych jakby od niechcenia, kluczem do sukcesu jest odpowiednie rozmieszczenie i rozplanowanie bylin i kwiatów - dodaje.

Inspiracje do ogrodu
A co, jeśli nie mamy żadnego pomysłu na urządzenie ogrodu, a na roślinach się nie znamy?
- Zadaniem projektanta jest nie tylko wcielenie w życie pomysłu klienta i dopasowanie go do możliwości i ograniczeń, jakie daje nam konkretna przestrzeń - podkreśla Barbara Midor. - Jako projektantka podsuwam też klientom pomysły, staram się ich zainspirować, pokazując im katalogi roślin, rozmawiając z nimi, poznając ich gust, sposób spędzania wolnego czasu, potrzeby i otoczenie - dodaje.

 

profesjonalne projekty ogrodówfot. Arch Garden

 

Ważnym aspektem współpracy z klientem jest też przygotowanie dla niego wizualizacji ogrodu, co szczególnie cenią te osoby, które po prostu nie potrafią wyobrazić sobie efektu finalnego. Wizualizacja pozwala też wyeliminować ryzyko odmiennych odczytań rysunku. Dopiero po zaakceptowaniu projektu i po wprowadzeniu poprawek i zmian przychodzi czas na realizację.
A gdy nasz ogród dojrzeje to nie zapominajmy o tym, aby regularnie poświęcać mu choć minimum uwagi i czasu. W przeciwnym razie dość szybko zamiast cieszyć oko, stanie się utrapieniem. A jeśli nie mamy "serca" do prac ogrodowych?

 

profesjonalne projekty ogrodówfot. Arch Garden

 

- Jako projektantka zajmuję się nie tylko planowaniem i zakładaniem ogrodów, ale także ich pielęgnacją (na terenach południowej Polski - głównie w województwie śląskim i małopolskim). Dzięki takiej pomocy klienci mogą być pewni, że ich ogród będzie zawsze pełen blasku i stanie się wymarzoną przestrzenią odpoczynku i relaksu - podsumowuje Barbara Midor.

Ze szczegółową ofertą firmy Arch Garden oraz galerią wykonanych przez nią realizacji można zapoznać się na stronie: www.arch-garden.pl

 

43-340 Kozy , ul. Beskidzka 122 , woj. śląskie
tel. 338194390, 516086726,