Budowa basenu w ogrodzie – odrobina historii

„Basen to nie tylko beton, schodki i woda” – mówił Jean Desjoyaux, który w latach 60. ubiegłego wieku pewnego dnia postanowił samodzielnie zbudować basen dla swojej rodziny. Firma nazwana jego imieniem po dziś dzień podtrzymuje tę myśl, wyznając zasadę, że w niełatwej sztuce, jaką jest projektowanie i budowa basenów kąpielowych ogrodowych czy wewnętrznych liczy się zarówno perfekcyjna technologia, jak i cała basenowa „otoczka”, przede wszystkim zrozumienie, że to miejsce, które łączy całą rodzinę, przestrzeń wspólnego spędzania czasu. Takiemu zadaniu może sprostać tylko produkt dokładnie dopasowany do danego klienta i na standaryzację nie ma tu miejsca!

Na czym opierał się wyjątkowy pomysł francuskiego wynalazcy? Otóż opracował on oryginalną, a zarazem prostą koncepcję basenu przydomowego. Kluczowa okazała się z jednej strony modułowa struktura, z drugiej – system filtracji bez orurowania. Na sukces, jaki odniosły baseny Desjoyaux, złożyły się też prosta budowa, nienaganna jakość wykonania realizowana na skalę przemysłową i nieskończone możliwości w zakresie formy, opcji oraz wyposażenia. Sukces ten przerósł chyba oczekiwania założyciela, bo jego baseny kąpielowe ogrodowe i wewnętrzne są dziś znane na pięciu kontynentach, a tysiące realizacji jest najlepszym potwierdzeniem, że wysoka jakość obroni się sama i przetrwa próbę czasu. Tyle historii, czas na konkrety.

fot. API Baseny Desjoyaux

Baseny przydomowe Desjoyaux

Nowoczesne baseny kąpielowe ogrodowe i wewnętrzne Desjoyaux powstają w oparciu o szalunek aktywny z polipropylenu, który jest wypełniony betonem. Taka technologia budowy basenu w ogrodzie gwarantuje szybkość montażu, swobodę pod względem kształtu, a także długotrwałe użytkowanie, które poparte jest 10-letnią gwarancją na konstrukcję. Równie istotny jest fakt, że tego typu basen może powstać w każdych warunkach.

Aktywne deskowanie tracone zostało opatentowane przez Desjoyaux w 1978 r.
Panele wykonane z pochodzącego z recyklingu polipropylenu z dodatkiem wypełniacza mineralnego są łączone w takie rozmiary i kształty, jakie klient chce nadać basenowi przydomowemu. Następnie deskowanie jest montowane w ramach jednej operacji, w sposób zapewniający odpowiednią jakość konstrukcji. To jedyna w swoim rodzaju technika, dzięki której baseny Desjoyaux to samonośne, monolityczne konstrukcje, które nie ulegają gniciu.

fot. API Baseny Desjoyaux

Innowacyjnym rozwiązaniem jest ponadto bezrurowy system filtracji, dla którego inspiracją były… silniki przyczepne w łodziach motorowych. To kolejne opatentowane rozwiązanie Desjoyaux, które eliminuje długie i kosztowne prace związane z zakopywaniem rur i pozwala na obniżenie ceny budowy basenu kąpielowego ogrodowego lub wewnętrznego. Bezrurowy system filtracji zmniejsza jednocześnie ryzyko przeciekania basenu, a cały system może zostać zamontowany na brzegu niecki, wbudowany w ścianę basenu albo w schody.

Istotną zaletą bezrurowego systemu filtracji jest też cicha praca, co podnosi komfort użytkowania basenu. Taki system jest ponadto bardzo ekonomiczny, co przekłada się oczywiście na obniżenie ceny eksploatacji.

Obok bezrurowego systemu filtracji nowością jest innowacyjny panel filtrujący. Dzięki temu, że jest on montowany w konstrukcji niecki, nie ingeruje on w żaden sposób w przestrzeń i nie zaburza estetyki.

fot. API Baseny Desjoyaux

Baseny kąpielowe ogrodowe – wszystkie oblicza designu

Technologia budowy to jeden z najważniejszych aspektów, jaki powinniśmy uwzględniać wybierając dostawcę basenu przydomowego. Jednak dziś, w XXI wieku, równie istotnym zagadnieniem jest też design. Basenowe mody zmieniają się równie często jak trendy w aranżacjach wnętrz, co nie znaczy, że nie ma w tej dziedzinie rozwiązań ponadczasowych, którym niestraszny jest upływ czasu.

Wciąż wiele osób, które decydują się na budowę basenu w ogrodzie, wybiera rozwiązania tradycyjne w postaci obrzeża z płytek. Tradycyjne nie oznacza jednak „nudne”, bo szeroka gama kolorów i faktur może przyprawić o zawrót głowy – są tu zarówno szalenie popularne i zawsze eleganckie szarości, są neutralne beże, jest i terakota, przywodząca na myśl skąpane w słońcu, śródziemnomorskie kąpieliska.

 

 

– Ponadczasowe i zawsze eleganckie są też naturalne materiały. Dobrym przykładem może być pokrycie obrzeża wykonane z drewna tekowego, a więc ze szlachetnego surowca drzewnego, który jako budulec czy materiał wykończeniowy stosowany jest przez człowieka od wieków. Tańszą alternatywą, dającą podobny efekt wizualny, może być pokrycie z drewna kompozytowego – mówi Piotr Chrabelski z firmy API.

fot. API Baseny Desjoyaux

W celu zapewnienia jak najlepszej jakości, obrzeża wytwarzane są przez firmę Desjoyaux. Obrzeże nawiązuje nie tylko do przestrzeni dookoła basenu, czyli do plaży, która również może być wykonana z kamienia, płytek czy drewna. Każde obrzeże współgra również z konkretnym linerem – wykładziną basenową i montowane jest na wieńcu w górnej części niecki, tak by swobodnie założyć liner. Zapewnia to jednocześnie możliwość wymiany obrzeża bez ingerencji w pozostałe elementy basenu.
Ton basenom nadają linery Desjoyaux, również dostępne w rozbudowanej gamie kolorystycznej. Z ich pomocą można stworzyć romantyczną przestrzeń, zachęcającą zwłaszcza do wieczornych kąpieli, jak i np. basen w stylu „zen”, wykreowany dzięki czarnemu linerowi. Liner jest łatwo zamocować na konstrukcji basenu przydomowego za pomocą profilu montażowego, co sprawia, że równie łatwo jest go wymienić bez konieczności ingerencji w obrzeże lub nieckę, co obniża cenę inwestycji. Co istotne, liner zapewnia nie tylko elegancką estetykę, ale także szczelność basenu.

fot. API Baseny Desjoyaux

Baseny kąpielowe ogrodowe i wewnętrzne, naziemne i zagłębione, z różnymi systemami podgrzewania wody, z podświetleniem lub bez, z zadaszeniem, z roletą, a do tego: hydromasaże, przeciwprądy, schody narożne, schody zanurzone typu „amerykańska plaża” lub „ławeczka”… Możliwości w zakresie budowy basenu przydomowego marki Desjoyaux są ograniczone tylko ludzką wyobraźnią. Różne kształty, głębokości, rodzaje pokryć, obrzeży i linerów, a co za tym idzie – różne ceny basenów przydomowych – sprawiają, że można je dopasować zarówno do posiadanego budżetu, jak i do indywidualnego gustu i stylu, w jakim zaaranżowana jest cała posesja. Tak rozbudowane możliwości kreowania wizualnej strony sprawiają też, nie ma dwóch identycznych basenów, choć jedna kwestia z pewnością podlega w Desjoyaux standaryzacji, mianowicie: najwyższa jakość. Bo to przecież właśnie opatentowana technologia konstrukcji i filtracji sprawiły, że producent urósł do rangi wiodącego dostawcy technologii basenowej na świecie.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.apibaseny.pl
www.desjoyaux.pl

05-805 Otrębusy, ul. Warszawska 30, woj. mazowieckie
tel. 22 758 95 21, 601 31 74 75,