Jaki system kominowy wybrać do kotła gazowego lub olejowego?

System kominowy ze stali nierdzewnej TURBO – gwarantowane bezpieczeństwo na lata!

Coraz więcej słyszymy o czujnikach smogu, o kontrolach tego, co jest spalane w piecach, o zagrożeniach związanych ze szkodliwością trujących spalin. To dowód na to, że wzrasta świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa. A wraz z nią postępuje wymiana starych kotłów grzewczych na nowsze, bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

Wymiana kotła, zwłaszcza w starym budownictwie, oznacza zazwyczaj także konieczność wymiany systemu kominowego. Jednak nawet budując nowy dom warto rozsądnie wybrać taki system, który zapewni nam przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i odpowiednią wentylację pomieszczeń. Jaki system kominowy będzie najlepszy do kotła na gaz lub olej?

 

system kominowy wadex system kominowy wadexfot. Wadex

 

Stal nierdzewna czy tworzywa sztuczne?
To pierwszy wybór, przed jakim staniemy w wyborze odpowiedniego systemu kominowego. Oczywiście różni sprzedawcy będą kusić tanim systemem z tworzywa sztucznego. Jednak warto wiedzieć, że najważniejszą wadą systemu kominowego z tworzyw sztucznych jest niska odporność na wysokie temperatury. Mimo że nowoczesne jednostki grzewcze gwarantują niskie temperatury spalin, to w komorze spalania następuje proces, któremu zawsze towarzyszy bardzo wysoka temperatura. Najnowsze badania pokazują, że w systemach kominowych z tworzyw sztucznych nieodwracalne zmiany zachodzą już nawet w ciągu dwóch pierwszych miesięcy użytkowania! Są one przyczyną degradacji materiału, obniżania bezpiecznej granicy termicznego uplastycznienia, a w strukturze elementów systemu kominowego powstają pęknięcia i rozwarstwienia. Taki komin przestaje być bezpieczny! Dlatego warto zainwestować w system ze stali szlachetnej, który swoją sprawność i bezpieczeństwo zachowuje przez długie lata. Komin z takiej stali jest w pełni odporny na wilgoć i kwasy zawarte w spalinach. Gwarantuje to pełna szczelność wszystkich połączeń sytemu, a tym samym bezpieczeństwo użytkownikom.

Wybór systemu odprowadzania spalin właśnie  ze stali nierdzewnej powinien uwzględniać dodatkowo  fakt, że do dzisiaj nie została w Polsce prawnie uregulowana możliwość stosowania systemów kominowych z tworzyw sztucznych. Tak, więc ich stosowanie odbywa się na ryzyko i odpowiedzialność użytkownika i to ponosi on wszelkie ewentualne konsekwencje z tym związane.

 

system kominowy wadexfot. Wadex

 

System kominowy TURBO
System kominowy TURBO produkcji PPH  Wadex dedykowany jest do kotłów kondensacyjnych oraz niskotemperaturowych kotłów z zamkniętą komorą spalania, opalanych gazem lub olejem opałowym. Kocioł niskotemperaturowy lub kondensacyjny zapewnia niskie koszty eksploatacji, cichą pracę i ogromną wygodę użytkowania, więc te dwa rodzaje kotłów cieszą się dużą popularnością. Jednak aby kocioł działał sprawnie i bezawaryjnie, jego zwieńczeniem musi być odpowiedni system kominowy – a takim jest właśnie system TURBO. Jego ważną zaletą jest bardzo bogaty zestaw elementów, które są ze sobą kompatybilne i łatwe w montażu. Dzięki temu system zapewnia wiele możliwych konfiguracji – od najbardziej poszukiwanych systemów rozdzielczych dla indywidualnych projektów poprzez koncentryczne, kaskadowe i zbiorcze typu LAS dla dużych budynków mieszkalnych jak i  odbiorców przemysłowych. Bardzo często stosowana jest konfiguracja, będąca kombinacją systemów – rozdzielczego, koncentrycznego jak też izolowanego. System kominowy TURBO jest także wyjątkowo lekki, co oznacza niskie koszty transportu i samego montażu. To przemyślany i bezpieczny system na długie lata.

Wadex – tradycja i nowoczesność
Polska marka Wadex to nie tylko system kominowy TURBO. W ofercie firmy znajduje się kilkanaście rodzajów systemów kominowych oraz bogaty wybór akcesoriów (kolana skrętne i stałe, rury, trójniki, radiatory, oszewki).  Oferowane przez producenta rozwiązania sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w instalacjach przemysłowych. Wszystkie wyroby, oferowane przez przedsiębiorstwo na rynku europejskim, posiadają wymagane prawem dopuszczenia jak też  certyfikaty.

 

system kominowy wadexfot. Wadex

 

Szeroka oferta na każdą kieszeń
Asortymentem wykazującym w ostatnim okresie niezwykle dynamiczny wzrost sprzedaży są elementy wykonane ze stali czarnej o symbolu DC 01 i grubości zastosowanego materiału 2 mm, przeznaczone do budowy przyłączy (czopuchów). Zalecane są one do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych na paliwa stałe, pracujących w trybie suchym. Czarne rury kominowe, oferowane przez Wadex pod symbolem WK, mogą być zastosowane jako przyłącza do kotłów odprowadzających spaliny, których temperatura może krótkotrwale dochodzić do 1000°C. Elementy systemu nie mogą stanowić samodzielnego komina, a maksymalna temperatura pracy ciągłej to 600°C. Elementy systemu są spawane plazmowo i pokryte bezwonną, żaroodporną farbą w kolorze czarnym lub szarym.

 

system kominowy wadexfot. Wadex

 

Struktura sprzedaży przedsiębiorstwa wyraźnie odzwierciedla aktualne trendy na europejskim rynku urządzeń grzewczych, które to w znacznej mierze stymulowane są przez wymogi ochrony środowiska naturalnego. Dlatego Wadex stawia przede wszystkim na nowoczesne technologie i bezpieczeństwo – zawsze idące w parze.

Pełna oferta firmy dostępna jest na stronie www.wadex.pl


Liczba odwiedzin: 58 | Data publikacji: 2018-01-19

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś, w XXI wieku, muszą sprostać wymaganiom o wiele wyższym niż kiedykolwiek do tej pory. Czasem okazuje się jednak, że to, co przed laty wymyślili nasi przodkowie jest najlepsze, o ile dołoży się do tego nowoczesną technologię. Przykładem może być glina – zdrowy i ekologiczny materiał, który wzbogacony odpowiednimi dodatkami ma jeszcze lepszą izolacyjność termiczną, wciąż pozostając naturalnym budulcem na miarę naszych czasów. Wyroby z ceramiki budowlanej, systemy kominowe i płyty stropowe żelbetowe oferuje firma LEIER.

22.11.2016 | Systemy kominowe

Konieczność modernizacji lub budowy przewodów kominowych w budownictwie jednorodzinnym nie musi wiązać się z uciążliwą, tradycyjną metodą murowania ich z cegły lub pustaka. Obecnie można korzystać z tanich i łatwych w zastosowaniu wkładów i systemów kominowych ze stali nierdzewnych.

Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów wentylacyjnych to dziś rozwiązania bardzo poszukiwane na rynku. Obok oczywistej zalety rozwiązań systemowych, jaką jest kompatybilność i dopasowanie poszczególnych elementów, równie ważna jest też prostota i szybkość montażu. Z myślą o potrzebach rynku budowlanego, który coraz bardziej się profesjonalizuje, powstają ceramiczne wyroby firmy Leier –systemy Thermopor do budowy ścian, systemy kominowe i pustaki wentylacyjne.

15.04.2016 | Systemy kominowe

Odprowadzanie spalin z urządzeń grzewczych oraz doprowadzanie powietrza do spalania jest na równi ważne z doborem samego kotła. Błędny dobór parametrów systemu kominowego, niewłaściwy montaż przewodów spalinowych i wentylacyjnych mogą mieć poważne konsekwencje dla przebywających wewnątrz pomieszczeń osób. Systemy kominowe oferowane przez firmę Wadex nie tylko minimalizują ryzyko, wynikające z możliwego niedopasowania poszczególnych elementów, ale także zapewniają łatwy i szybki montaż całej instalacji.

02.02.2017 | Systemy kominowe

Jednym z podstawowych kryteriów, które mają wpływ na rozwój systemów ciepłowniczych jest wielkość popytu na ciepło oraz jego cena. Ciepło sieciowe dla sektora mieszkaniowego i usługowego pod tym względem może z powodzeniem konkurować z gazem ziemnym, a tym bardziej z energią elektryczną, natomiast ogrzewanie domu węglem wciąż jest tańszą alternatywą niż ciepło z sieci. Jak wygląda rynek systemów grzewczych w Polsce? Od czego zależą trendy w tej branży? Czy zgodnie z obiegową opinią ciepło systemowe jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania?

28.11.2014 | Systemy kominowe

W czasach, gdy źródłem ogrzewania najczęściej były kotły na węgiel i koks, do odprowadzania spalin wystarczył komin murowany, który szybko się nagrzewał, a dzięki stałemu dopływowi ciepła nie wykraplała się w nim para wodna. Dziś, gdy nowe domy rzadko ogrzewa się węglem, a istniejące piece wymienia się na kotły gazowe lub kondensacyjne, konieczne jest zamontowanie specjalnego wkładu kominowego. O to, dlaczego jest to tak ważne, zapytaliśmy Ewę Chlebek z firmy Komin-Flex.

11.10.2017 | Systemy kominowe

Motorem napędowym dla rozwoju technologii – obok rosnących wymagań konsumentów – są zmieniające się przepisy. Dotyczy to zwłaszcza takich produktów, które wywierają wpływ na środowisko i zasoby naturalne. Ścisłe regulacje dotyczące zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych wprowadza też UE. Efekt? Od 26 września 2015 r. producenci mogą produkować tylko wysokoefektywne kotły kondensacyjne oraz niektóre rodzaje dwufunkcyjnych kotłów z otwartą komorą spalania, o parametrach precyzyjnie określonych przepisami. Do nowych regulacji musieli dostosować się też producenci systemów kominowych, poszerzając swoją ofertę o kominy do kotłów kondensacyjnych.

Titanium, czyli tytan. Metal bardzo wytrzymały, a przy tym lekki – symbol mocy i niezniszczalności. To nie przypadek, że od niego swoją nazwę wywodzi marka profesjonalnej chemii budowlanej TitaniumPRO. Produkty TitaniumPRO, niczym dobrze przygotowani rugbyści na boisku, sprawdzą się w wielu zadaniach i na wielu budowach.

03.11.2016 | Systemy kominowe

Choć w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym standardem jest instalowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, o tyle wciąż przeważający odsetek Polaków mieszka w domach i mieszkaniach, w których wymianę powietrza zapewnia wentylacja grawitacyjna. Jednocześnie niemal każdy, nawet średnio zorientowany w temacie budownictwa właściciel nieruchomości wie, że to właśnie niekontrolowana wentylacja pomieszczeń mieszkalnych może stać się przyczyną ogromnych strat ciepła z budynku. Jak im zapobiec?

20.01.2016 | Piece, kotły

Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo mitów i niepochlebnych opinii. Spośród nich dominuje taka, że to najdroższy z dostępnych sposobów grzania. Jednak mało kto pokusi się o sprawdzenie stanu faktycznego i rzetelne porównanie rzeczywistych kosztów ogrzewania na przestrzeni kilku lat. A sporo się na rynku ogrzewania prądem w ostatnich latach zmieniło…

28.04.2015 | Kominki

Poszukując taniego sposobu na ogrzewanie, zapewne w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na kominki. Jest to obecnie jedno z najbardziej popularnych rozwiązań grzewczych ze względu na prostotę i stosunkowo tanie paliwo w postaci drewna lub brykietów. Jednak palenie w kominkach jest przede wszystkim czasochłonne. Dlatego nie spełniają one wymagań osób, które cenią sobie wygodę i oszczędność czasu. Tacy użytkownicy powinni zwrócić uwagę na ciekawą alternatywę dla kominków tradycyjnych, jaką są kominki i piecyki na pellet.

12.12.2013 | Piece, kotły

Paliwa stałe są obecnie najbardziej racjonalnym wyborem w kwestii ogrzewania. Rynek powtórnie sięga po urządzenia spalające węgiel lub drewno. Obecne ceny gazu i oleju sprawiają, że „boom” na kotły napędzane tymi paliwami przeminął prawdopodobnie na dłuższy czas. Dodatkowo konsumenci mają obecnie dostęp do bardzo szerokiej oferty w zakresie kotłów na paliwa stałe. Jednym z uznanych producentów tego typu urządzeń jest firma Gom-Met.

09.06.2015 | Ogrzewanie

Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych wyborów, przed jakimi stają inwestorzy. Co wybrać, żeby było tanio, praktycznie i ciepło? Warto pochylić się nad tematem bardzo popularnego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie systemu ogrzewania nadmuchowego, bo szybko okaże się, że spełnia ono wszystkie nasze oczekiwania.

Cegła to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów budowlanych, z którego wznoszono budynki już w starożytności. Czy po tylu latach stosowania możliwe jest, aby ten materiał mógł czymś jeszcze zaskoczyć? Możliwe – odpowiadają specjaliści z firmy Leier – i oferują ceramikę budowlaną Thermopor, której parametry w porównaniu do tradycyjnej cegły są zaskakujące.

01.02.2017 | Składy budowlane

Dla firm i sklepów działających w branży budowlanej czy przemyśle bardzo istotny jest wiarygodny i rzetelny dostawca, który daje możliwość kompletnego zatowarowania w produkty wysokiej jakości dostępne w konkurencyjnych cenach. Wysokie standardy prowadzenia działalności oraz relacje oparte na partnerstwie i zaufaniu są kluczem do stworzenia długoletniej współpracy pomiędzy hurtownią a klientem.

24.02.2016 | Grzejniki

Właściciele niewielkich domków i mieszkań wiedzą, jakie problemy niesie ze sobą nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń. To nie tylko niedoschnięte pranie i wiecznie wilgotne ręczniki. To pleśń, grzyb, roztocza i brzydki zapach stęchlizny na co dzień. Jednak w trosce o każdy metr kwadratowy dla mieszkań zazwyczaj rezygnuje się z montażu profesjonalnych urządzeń do wentylacji, w przekonaniu, że muszą one zajmować dużo miejsca. To nie prawda – nie muszą!

05.07.2018 | Kominki

Ognisko domowe to miejsce, wokół którego od zarania dziejów koncentrowało się życie całej rodziny, a pochłaniający kolejne szczapy drewna ogień stał się symbolem ciepła, bezpieczeństwa, światła i rodziny. Budowa kominka w domu to wspaniały pomysł, jednak dla wielu z nas pozostają do rozstrzygnięcia trudne kwestie techniczne, a przede wszystkim – czy wybrać kominek wodny czy powietrzny. O tym, jak palić w kominku wodnym i powietrznym oraz zaletach i wadach płynących z eksploatacji każdego z nich mówi Mirosław Aniserowicz, właściciel firmy Marpol, która działa w branży już od 17 lat.

Kratki kominkowe odpowiadają za właściwą cyrkulację powietrza, które wchodzi i wychodzi z obudowy kominka. Chłodne powietrze jest zasysane przez otwory wentylacyjne u podstawy kominka, następnie ogrzewane przez wkład kominkowy i oddawane do pomieszczenia – również przez otwory wentylacyjne, gdzie unosząc się ku górze, ogrzewa całe wnętrze. Ponadto, kratki pełnią funkcję dekoracyjną, maskując mało estetyczne otwory wentylacyjne i jednocześnie dopełniając stylowy wygląd domowego kominka.

Wybór kominków wentylacyjnych i odpowietrzających to na etapie budowy domu kwestia bardzo istotna i warta przemyślenia. Dlaczego? Bo: po pierwsze – kominki muszą przede wszystkim dobrze pełnić swoją rolę i skutecznie odprowadzać wilgoć, po drugie – z uwagi na fakt, że systemu wentylacyjnego nie da się wymienić bez sporych nakładów finansowych, warto wykonać go „raz a dobrze”. Nic więc dziwnego, że tradycyjne rozwiązania, jak wentylacyjne kominki dachowe z plastiku czy ceramiki coraz częściej wypierane są przez aluminiowe kominki wentylacyjne. Znajdziemy je w ofercie firmy Krono-Plast, która jest producentem akcesoriów dachowych – w tym – kominków do wentylacji grawitacyjnej i kominków do wentylacji instalacji sanitarnej.

10.10.2017 | Kominki

Posiadanie kominka to marzenie wielu rodzin. Przyjemności płynącej z obcowania z żywym ogniem nie zastąpi żadna instalacja centralnego ogrzewania. Kominek to źródło taniego i zdrowego ciepła, uzyskiwanego w sposób najbardziej odpowiadający naszej naturze. Rozwój technik zduńskich umożliwił wprowadzenie ognia do naszych domów i to właśnie w rękach rzemieślnika spoczywa odpowiedzialność za wygląd kominka i bezpieczeństwo przyszłych użytkowników. Dlatego coraz częściej do jego obudowy wykorzystuje się kamień – materiał dekoracyjny i ognioodporny.

01.09.2017 | Kominki

Kominki gazowe to idealne połączenie piękna prawdziwego ognia i wygody użytkowania. Do jakich odbiorców kierowane są kominki gazowe? Przede wszystkich do tych, którzy stawiają na komfort (cała obsługa odbywa się pilotem!) i nie chcą narażać się na uciążliwości związane z obsługą tradycyjnego kominka, jak np. z koniecznością czyszczenia sadzy, usuwania popiołu, dokładania drewna do paleniska. Jednocześnie jest to idealne rozwiązanie dla miłośników ciepłego i kojącego widoku ognia, bo jego realistyczna wizja w kominkach na gaz oddaje dokładnie widok paleniska na drewno.

10.05.2017 | Kominki

Kominek czy piec wolnostojący w domu to synonim ciepła, bezpieczeństwa, przytulności. Nic dziwnego, że szeroka oferta różnych producentów w tym zakresie potrafi przyprawić o zawrót głowy. Który wkład kominkowy do zabudowy wybrać? Czy warto kupić piec na pellet? Czy lepsze będą wkłady kominkowe bez płaszcza wodnego czy z płaszczem wodnym? Na te i inne pytania odpowiedzi możemy uzyskać w firmie ŻAR WIK, która oferuje pełen zakres usług związanych z ekologicznym ogrzewaniem.

30.06.2016 | Kominki

Piec kaflowy, kominek, kuchnia kaflowa – znane od wielu pokoleń, dziś wracają w nowej odsłonie, bo obok funkcji typowo praktycznych, czyli ogrzewania pomieszczeń, są też nierzadko centralnym miejscem w domu, wokół którego – jak za dawnych czasów – zbiera się cała rodzina. XXI wiek, w którym tak bardzo stawia się na rozwój technologii, zmienił też oblicze tradycyjnego zduństwa. Dziś obok materiałów takich jak glina czy cegła szamotowa, pojawiają się też najnowocześniejsze paleniska akumulacyjne i zaawansowana elektronika, sterująca procesem spalania. A efekty fuzji starego z nowym bywają nieraz oszałamiające.

15.01.2016 | Kominki

Kominek to urządzenie, które oprócz funkcji użytkowych ma przede wszystkim wnieść do domu żywy ogień, poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Aby się nim cieszyć trzeba zadbać o to, by zgodnie z przysłowiem „człowiek uczy się na błędach”, nie przecierać własnych szlaków w poszukiwaniu swojego domowego ogniska, ale skorzystać z doświadczenia innych, którzy podobną drogę przechodzili wielokrotnie. Czego się wystrzegać na etapie projektowania, wykonywania i użytkowania kominków? Pytamy o to Mirosława Aniserowicza, właściciela firmy Marpol, która ma już ponad 15 lat doświadczeń w tym zakresie.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. dolnośląskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: system kominowy, systemy kominowe, komin, kominy,