Kotły na węgiel i koks powoli odchodzą do lamusa, co spowodowane jest w równej mierze napiętą sytuacją polityczną i problemami z dostawami, polityką Unii Europejskiej, co i rosnącą świadomością ekologiczną. Dziś dymiące kotły „kopciuchy” wypierane są przez nowoczesne urządzenia grzewcze – efektywne, ekonomiczne i przyjazne środowisku. Wymiana kotła wiąże się jednak z koniecznością montażu wkładu kominowego z kwasówki, który – mówiąc najprościej – umieszcza się we wnętrzu starego komina z cegły. Dlaczego jest to tak ważne?

fot. Komin-Flex

Wkład kominowy z kwasówki w kominie z cegły

Temperatura spalin w nowoczesnych kotłach grzewczych jest zdecydowanie niższa niż w przypadku spalania węgla czy koksu w piecu starego typu. Ten fakt ma daleko idące konsekwencje, bo to właśnie różnica temperatur na wlocie i wylocie komina powoduje tzw. ciąg kominowy, który jest tym słabszy, im mniejsza jest wspomniana różnica. Dzięki stałemu dopływowi ciepła i wysokiej temperaturze spalin, w kominie ceramicznym nie wykraplała się para wodna.

Oznacza to, że w urządzeniach grzewczych, które się obecnie instaluje, temperatura spalin jest znacznie obniżona. Pozwala to lepiej wykorzystać ciepło spalania paliwa, ale zarazem zwiększa ryzyko wykraplania się wilgoci znajdującej się w spalinach. Skropliny te zawierają agresywne związki chemiczne, które mają niszczący wpływ na kominy ceramiczne.

Rozwiązaniem jest umieszczenie wewnątrz szachtu wkładu kominowego z kwasówki, czyli – ze stali kwasoodpornej, która jest odporna na szkodliwe działanie skroplin. Stosuje się je w przypadku montażu czy wymiany kotłów na paliwa stałe (węgiel, koks) np. na kotły gazowe, olejowe, kondensacyjne czy na kotły na paliwa stałe z zamkniętą komorą spalania.
Wielu inwestorów, którzy z różnych względów chcą, aby na dachu znalazł się tradycyjny komin ceramiczny, decyduje się na wkład kominowy z kwasówki również na etapie budowy nowego domu.

fot. Komin-Flex

Inwestycja w bezpieczeństwo

Zanim wybierzemy konkretny wkład kominowy ze stali kwasoodpornej, należy uwzględnić wiele zmiennych. Są to m.in. warunki lokalne, techniczne możliwości danego obiektu, zdolność instalacji do dostarczenia wymaganej ilości powietrza niezbędnego do przeprowadzenia spalania. Ważna jest też skuteczność odprowadzania spalin, a także wymiary komina. Sam montaż powinny przeprowadzić osoby do tego uprawnione, które mają wiedzę i doświadczenie w zakresie systemów kominowych.

Dobierając wkład kominowy z kwasówki warto też bacznie przyjrzeć się certyfikatom, jakie posiada wybrany produkt. Znak CE czy aprobaty techniczne potwierdzone stosownymi badaniami dadzą pewność, że wyrób został sprawdzony i przetestowany. Mądrą decyzją jest też wybór doświadczonych producentów, którzy – jak firma Komin-Flex – są obecni na rynku od wielu lat i w razie wątpliwości będą w stanie pomóc na etapie zakupu.

Oferowane przez Komin-Flex wkłady kominowe z kwasówki posiadają wszystkie wymagane przepisami prawa certyfikaty i deklaracje. Są one idealnie szczelne, przez co skutecznie odseparowują szkodliwe skropliny od ścian przewodu kominowego. Ich atutem jest też niska bezwładność cieplna materiałów, z jakich są wykonane, co przekłada się na krótki czas nagrzewania komina przy cyklicznych włączeniach kotła. Dzięki temu bardzo szybko po uruchomieniu pieca powstaje odpowiedni ciąg kominowy, co pozytywnie wpływa na efektywność instalacji i generuje oszczędności.

Rozbudowana gama wkładów (o różnych wymiarach i średnicach), a także szeroki wybór kształtek i elementów niezbędnych w procesie montażu znacznie usprawnia prace.

fot. Komin-Flex

Z odprowadzaniem spalin nie ma żartów, bo od tego, jak efektywnie będzie przebiegał ten proces, zależy nie tylko wydajność instalacji grzewczej, ale przede wszystkim – bezpieczeństwo. Dobrze dobrany wkład kominowy z kwasówki pozwoli zapewnić skuteczne działanie kotła, co bezpośrednio przełoży się na rachunki za ogrzewanie, ale także zagwarantuje domownikom spokój i poczucie bezpieczeństwa w toku użytkowania instalacji.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kominflex.com.pl

43-200 Pszczyna, ul. Górnośląska 1, woj. śląskie
tel. (32) 210 11 92, (32) 210 11 44,