Ogrzewanie na podczerwień – jak wybrać promiennik?

Porównaj zanim kupisz system grzewczy!

Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i stadionów wymaga fachowej wiedzy na temat promienników i grzejników, jednak sprzedawcy rzadko są w stanie podpowiedzieć, jak dobrać urządzenie grzewcze do konkretnego zastosowania. W efekcie zamiast skutecznie i oszczędnie ogrzewać dany obiekt, niedopasowany promiennik będzie generował wysokie koszty. O tym, jak wybierać systemy ogrzewania dla różnych budynków mówi Marek Suwart z firmy Drewart-Energy.

Aby właściwie dobrać system ogrzewania, trzeba dobrze zrozumieć różnice pomiędzy urządzeniami jednakowej mocy, czyli jak grzeje 1 kW promiennika kwarcowo-halogenowego,1 kW promiennika ceramicznego, 1 kW niskotemperaturowego panela promiennikowego i 1 kW jakiegokolwiek grzejnika o temperaturze ok.100°C.
Właściwości promienników krótko, średnio i długofalowych warunkują ich szczególne zastosowanie. Jedne sprawdzą się w ogrzewaniu pomieszczeń mieszkalnych i użyteczności publicznej, inne w domach, biurach, gabinetach lekarskich, jeszcze inne w kościołach, w dużych obiektach i na zewnątrz itp.

Rodzaje promienników/grzejników
– Przydatność i parametry promienników/grzejników zależą głównie od temperatury, do jakiej nagrzewają się one całe lub ich części (tzw. źródło, lampa, emiter lub żarnik) – wyjaśnia Marek Suwart. – Każde źródło ciepła podczerwieni ma inne wartości długości fali cieplnej oraz charakterystykę fizyczną ściśle zależną od powstających na nich temperatur – dodaje.
Wykres w poniższej tabeli pokazuje, że konkretnej temperaturze przypisany jest odpowiedni wykres, charakteryzujący natężenie i wielkość osiąganego strumienia ciepła fali podczerwonej. Oznacza to, że wyznacznikiem cech/parametrów grzejników jest temperatura, a ich parametry są wytyczną do konkretnych zastosowań.

 

ogrzewanie na podczerwień drewartrys. Drewart-Energy

 

Lampy kwarcowo-halogenowe – krótka fala cieplna
Temperaturę ok. 2300 – 1500°C możemy wytworzyć wyłącznie w elektrycznych lampach kwarcowo-halogenowych, w których żarzącym elementem jest włókno wolframowe. W tej temperaturze powstaje głównie krótka fala cieplna (IR-A) w zakresie 0,8-1,4 mikrometrów, która charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością promieniowania 96 % o ogromnym natężeniu, które można skutecznie skupić i ukierunkować lustrami/reflektorami. Taki promień podczerwieni możemy bezstratnie, w ułamku sekundy przesłać na znaczną odległość. Promienniki z tego zakresu idealnie sprawdzają się do ogrzewania na powietrzu i w ogromnych kubaturach lub tam, gdzie potrzeba natychmiastowego działania na określony czas i określoną powierzchnię.

 

ogrzewanie na podczerwień drewartrys. Drewart-Energy

 

Lampy kwarcowe i jasne promienniki gazowe – średnia fala cieplna
Temperaturę ok. 1400- 1100°C mogą wytworzyć żarzące się włókna węglowe w lampach kwarcowych (najsprawniejsze źródło fali średniej ok. 98%); tej temperaturze przypisana jest średnia długość fali cieplnej (IR-B) ok. 1,8 -2,8 mikrometrów.
– Ciepło tego zakresu charakteryzuje się średnią zawartością promieniowania (przeciętnie 60 %), o średnim natężeniu, które znacznie gorzej ukierunkować lustrami/reflektorami. Zawartość ciepła konwekcyjnego to 40% (w promiennikach kwarcowo-węglowych zawartość ciepła konwekcyjnego to tylko 2%).Ten zakres promieniowania w znacznym stopniu absorbuje powietrze i nie można go przesyłać na duże odległości, ale skutecznie działa na bliskich odległościach, dlatego ma zastosowania podobne jak przy fali krótkiej, lecz ze znacznie mniejszych odległości – mówi Marek Suwart.

 

ogrzewanie na podczerwień drewartrys. Drewart-Energy

 

Palący się gaz wytwarza temperaturę około 1000°C – powstaje w tym wypadku średnia fala cieplna (IR-B) ok. 2,5-2,8 mikrometra (jasne promienniki gazowe). Podobne temperatury uzyskamy dzięki żarzącym spiralom drutu oporowego w rurach kwarcowych (promienniki kwarcowe). Ciepło tego zakresu zawiera ok. 55 % promieniowania o średnim natężeniu, które trudno już ukierunkować lustrami reflektorów, a udział ciepła konwekcyjnego to 45%. Ten zakres promieniowania w znacznym stopniu absorbuje powietrze, nie można też go przesłać na znaczne odległości, choć skutecznie działa na bliskich odległościach. Urządzenia emitujące energię cieplną z tego zakresu stosowane są głównie w przemyśle do ogrzewania hal (promienniki gazowe dużej mocy) oraz w procesach technologicznych obróbki plastików (małe promienniki kwarcowe). Promienniki kwarcowe zdają egzamin w skutecznym ogrzewaniu małych kubatur, np. biur, gabinetów, pomieszczeń użyteczności publicznej.

Elektryczne promienniki ceramiczne, panele i grzejniki promiennikowe – długa fala cieplna
Długą falę cieplną > 3 mikrometrów emitują elektryczne promienniki ceramiczne przy temperaturze ok. 700°C.
– Ciepło (energia) tego zakresu zawiera ok. 45 % promieniowania o niskim natężeniu (IR-C) i 65% ciepła konwekcyjnego. W tym wypadku promieniowania nie można ukierunkować lustrami reflektorów ani przesłać na większe odległości, jednak skutecznie działa ono z odległości do 30 lub mniej cm w różnych procesach technologicznych, głównie w przemyśle obróbki plastików. Urządzenia emitujące energię cieplną z tego zakresu mogą być też używane jako grzejniki w niewysokich pomieszczeniach – głównie do ogrzewania powietrza. W żadnym wypadku nie nadają się do skutecznego ogrzewania dużych kubatur (w tym i kościołów), jak też do ogrzewania zewnętrznego – komentuje Marek Suwart.
Długą falę cieplną >5 mikrometrów wytwarzają też elektryczne panele promiennikowe o temperaturze <500°C. Ciepło tego zakresu zawiera ok. 40 % promieniowania o bardzo małym natężeniu (IR-C), którego nie można ukierunkować lustrami reflektorów – dlatego też tego typu panele to duże elementy ceramiczne, które nie posiadają reflektorów. Promieniowania z tego zakresu nie można przesłać na większe odległości, dlatego panele promiennikowe (w znacznej mierze konwekcyjne) lepiej się sprawdzą jako grzejniki w niewysokich pomieszczeniach – głównie do ogrzewania powietrza.
-Długą falę z zakresu ok. 7-8 mikrometrów generują też wszelkie grzejniki promiennikowe, wytwarzające temperaturę ok. 100°C. Konwekcyjne ciepło tego zakresu to po prostu znane nam kaloryfery – wyjaśnia Marek Suwart.

Charakterystyka dostępnych na rynku podczerwonych źródeł ciepła

 

ogrzewanie na podczerwień drewart* Sprawność przetwarzania energii elektrycznej w podczerwień (dotyczy wyłącznie źródeł ciepła, lamp i żarników, różnych emiterów; nie dotyczy sprawności oprawy z źródłem ciepła)
Sprawność przetwarzania – odnosi się do ilości wypromieniowywanej przez lampy/emitery fali cieplnej (podczerwieni)

 

Jak obniżyć koszty eksploatacyjne promienników?
Zastanawiając się nad doborem promiennika musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że bardzo ważnym elementem wpływającym na koszty eksploatacji, jakość i bezpieczeństwo użytkowania promienników (opraw) wykorzystujących emitery fali krótkiej jest ich stopień sprawności w przesyłaniu ciepła. Niektórzy producenci lub sprzedawcy przypisują sprawność lamp, które są montowane w oprawach promiennikowych, całości urządzenia grzewczego. Jest to nieprawdziwe i nieuczciwe! Ta sama lampa w zależności od rodzaju oprawy, w którą ją wmontujemy, da nam więcej lub mniej ciepła. Całość urządzenia grzewczego nigdy nie osiągnie sprawności lampy, która będzie w nim zamontowana, tj. ok.96%.
Na przykład popularne tzw. promienniki standardowe posiadają duży, o specjalnej powierzchni refleksyjnej reflektor o wysokiej sprawności . Ich sprawność przeciętnie wynosi 73% (oczywiście sprawność montowanych w tych oprawach źródeł ciepła/lamp wynosi ok. 96%).

 

ogrzewanie na podczerwień drewartfot. Drewart-Energy

 

Największą sprawność mają duże urządzenia, z dużymi reflektorami (najczęściej parabolicznymi), których wysoka refleksyjność winna być potwierdzona certyfikatem refleksyjności (określonym na podstawie badań). Takie badania wykonują specjalistyczne branżowe laboratoria.

Na zewnątrz oraz w dużych kubaturach przydatne będą wyłącznie promienniki podczerwieni świecące o dużym natężeniu energii podczerwonej IR-A. Natomiast w małych pomieszczeniach o dobrej izolacyjności termicznej, dobrym promiennikiem będzie urządzenie nieświecące, o mniejszym natężeniu promieni podczerwonych i dużej konwekcji.

Na co zwrócić uwagę dobierając system ogrzewania
– Nie istnieją uniwersalne urządzenia grzewcze, sprawdzające się w każdych warunkach. Większość dostępnych na rynku różnego rodzaju promienników, opisywanych jako rewolucyjne technologie i innowacyjne konstrukcje, w praktyce nie posiada określonych parametrów technicznych, co uniemożliwia właściwe doradzenie klientowi, jaki produkt wybrać – zauważa Marek Suwart.
W efekcie promiennik, który w założeniu miał być energooszczędny i ekonomiczny, w konkretnym przypadku okaże się zupełnie nietrafionym wyborem. Firma DREWART-ENERGY jest producentem promienników ceramicznych, kwarcowych, kwarcowo-węglowych i kwarcowo-halogenowych, które każdorazowo dobierane są do indywidualnych potrzeb klienta. Wysokotemperaturowe, elektryczne promienniki SOLART zostały przebadane w laboratoriach branżowych i należą do grupy najbardziej sprawnych urządzeń grzewczych na rynku europejskim. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze ogrzewania, warto najpierw poznać i porównać różne systemy grzewcze oraz sprawności konkretnych urządzeń.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewart.com.pl oraz www.solart.com.pl

 

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,


Liczba odwiedzin: 4998 | Data publikacji: 2016-04-11

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


06.12.2013 | Ogrzewanie
W ogrzewaniu budynków wielkokubaturowych bardzo dobrze sprawdzają...
01.10.2013 | Ogrzewanie
Na przestrzeni lat opracowano wiele systemów ogrzewania....
08.11.2017 | Ogrzewanie
Niezależnie od tego, czy promienniki kwarcowo-halogenowe mają...
10.11.2016 | Ogrzewanie
Nie istnieją uniwersalne urządzenia grzewcze, które sprawdzą...
08.01.2016 | Grzejniki
Wysokie hale produkcyjne, kościoły, warsztaty, garaże, ogródki...
Każdy z nas wie dobrze, jak nieprzyjemne...
26.04.2018 | Meble - ogrodowe
Taras to nieosłonięta część domu, z której...
13.10.2017 | Ogrody zimowe
W naszej strefie klimatycznej lato jest krótkie,...
11.06.2021 | Ogrzewanie
Jednym z najkorzystniejszych na rynku alternatywnych systemów...
01.03.2021 | Ogrzewanie
Ekologiczne ogrzewanie to dziś nie tylko moda...
08.10.2020 | Ogrzewanie
Ogrzewanie na podczerwień to dziś, w czasach...
07.10.2020 | Sauny, SPA
Sauna na podczerwień czy tradycyjna? Odpowiedź na...
21.09.2020 | Ogrzewanie
Czy przyjemnym i naturalnym ciepłem promieni słonecznych...
22.05.2020 | Ogrzewanie
Grzejniki elektryczne Atlantic to doskonała alternatywa dla...
07.01.2020 | Ogrzewanie
Ogrzewanie to bardzo ważny element każdego budynku....
12.10.2016 | Ogrzewanie
Ogrzewanie obiektów wielkokubaturowych nastręcza niemałe trudności, bo...
19.09.2016 | Ogrzewanie
Lato to idealna pora na spędzanie czasu...
03.06.2016 | Ogrzewanie
Ogrzewanie sufitowe promieniowaniem podczerwonym to jeszcze wciąż...
08.02.2016 | Ogrzewanie
Decyzję o sposobie ogrzewania najlepiej podjąć już...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Oczekiwania, jakie nowoczesne budownictwo stawia dziś przed...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
07.08.2014 | Ogrzewanie
Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami....
13.12.2013 | Ogrzewanie
Czy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne? Oczywiście,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: promienniki ciepła, ogrzewanie podczerwienią, ogrzewanie na podczerwień, panele na podczerwień, ogrzewanie na podczerwien, panele na podczerwien, ogrzewanie podczerwień, lampa na podczerwień zastosowanie, lampa na podczerwien, ogrzewanie elektryczne na podczerwień, ogrzewanie panelami na podczerwień, podczerwień zastosowanie, ogrzewanie domu na podczerwień, promienniki ciepła, promiennik ciepła, promienniki podczerwieni, promienniki ciepła, promienniki elektryczne, promienniki na podczerwień, promienniki ciepła elektryczne, elektryczne promienniki podczerwieni
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy