Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że właściwy dobór urządzeń i wykonanie odpowiedniego projektu powinno być zlecane wykwalifikowanym fachowcom/ projektantom ogrzewania promiennikami podczerwieni. Poniższe fotografie wykonane kamerą termowizyjną pokazują skutki właściwego i niewłaściwego doboru urządzeń.

 

promienniki drewart promienniki drewartZdjęcie po lewej: prawidłowy dobór urządzeń grzewczych – wewnętrzna temperatura otoczenia = ca 4°C, uzyskana/odczuwalna ca =>12°C; Zdjęcie po prawej: nieodpowiedni dobór urządzeń, pomimo zastosowania promienników kwarcowo-halogenowych nie uzyskano oczekiwanych dodatnich temperatur odczuwalnych.

 

Na drugiej fotografii wyraźnie widać, że pomimo włączonych promienników grzewczych powstające/odczuwalne temperatury to temperatury na minusowym poziomie, a najwyższa temperatura na ogrzewanych ławkach wynosi minus 2,5°C.
– Na zaistnienie takiej sytuacji wpływ miało kilka czynników. Nie wzięto pod uwagę parametrów zewnętrznych, szczególnie temperatury otoczenia, jaka może wystąpić wewnątrz budynków. Zabrakło podstawowych wiadomości dotyczących korelacji wielkości emitowanej mocy do otrzymywanych temperatur odczuwalnych i wiedzy technicznej o promiennikach kwarcowo-halogenowych. Ewidentnie zabrakło też programów do wykonania prawidłowych wyliczeń – komentuje Marek Suwart z firmy Drewart-Energy.

Jak wyeliminować błędy przy doborze lamp grzewczych i promienników?
– Patrząc na tabelę korelacyjną można zauważyć, że w minusowych temperaturach otoczenia ok. –10°C, należy na wybraną do ogrzewania powierzchnię wyemitować moc => 150 W/m2, aby na ciałach szarych uzyskać temperaturę odczuwalną w granicach =>0°C – wyjaśnia Marek Suwart.
Praktyka pokazuje, że sprzedawcy urządzeń (szczególnie w sklepach internetowych) nie posiadają pełnej wiedzy i nie są w stanie zaprojektować dobrze ogrzewania promiennikami kwarcowo-halogenowymi, bo nastawieni są głównie na szybką sprzedaż. Chcąc dobrze dopasować urządzenia (szczególnie w większych pomieszczeniach, jak kościoły czy np. przy ogrzewaniu hali namiotowej ) i przygotować projekt ogrzewania elektrycznymi promiennikami kwarcowo-halogenowymi, należy dla uzyskania założonych temperatur brać także pod uwagę zapotrzebowania mocy [W/m2] dla parametrów izolacyjnych w danym obiekcie . Ułatwi nam to korzystanie z poniższej tabeli korelacyjnej, z której odczytujemy zależność uzyskiwanej temperatury odczuwalnej względem mocy emitowanej [W/m2] w określonych warunkach zewnętrznych, czyli temperaturach otoczenia. Są to najważniejsze parametry do prawidłowego wykonania każdego projektu przy zastosowaniu promienników
kwarcowo-halogenowych.

TABELA KORELACYJNA – przykłady

 

promienniki drewart

 

Projektowanie ogrzewania promiennikami i lampami grzewczymi
Aby wykorzystać odczytane parametry z tabeli korelacyjnej i wykonać wiarygodny projekt, zgodny z wymogami inwestora, należy znać parametry zastosowanych urządzeń. Badania takie wykonują specjalistyczne, branżowe laboratoria.
– Najważniejsze pomiary obejmują kształt przestrzenny uzyskiwanej wiązki badanego promiennika oraz wartości [W/m2] w każdym punkcie przestrzennym tej wiązki. Uzyskane parametry zależne są od jakości urządzenia promiennikowego, kształtu zastosowanego reflektora i refleksyjności jego lustra oraz mocy zastosowanych lamp/ emiterów podczerwieni – mówi Marek Suwart.
Posiadając określone w wyniku badań parametry każdego typu promiennika, możemy je dopiero wprowadzić do specjalistycznego programu komputerowego, przeznaczonego do projektowania w podczerwieni.
Taki specjalistyczny program komputerowy, oparty na parametrach technicznych zdjętych w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych, umożliwia dokładny dobór mocy w [W/m2] i odpowiednich promienników do zamocowania ich na wyznaczonych i uzgodnionych przez inwestora miejscach.

Dlaczego ważny jest prawidłowy dobór promienników kwarcowo-halogenowych?
Promienniki sprzedawane na sztuki w większości sklepów (obecnie głównie internetowych), nie mają żadnych badań sprawności grzejnej, tym samym niemożliwe jest stworzenie wiarygodnego projektu przy zastosowaniu tych urządzeń. Głównie są to urządzenia produkcji chińskiej, także reeksportowane z Niemiec.
– Oznacza to, że większość sprzedawców nie ma żadnych wiadomości o charakterze emitowanej wiązki długości fali podczerwonej, kształcie i wielkości tej wiązki w zależności od charakteru reflektorów w sprzedawanych promiennikach, a tym bardziej o jakimkolwiek realnym projektowaniu, po prostu chcą sprzedać – komentuje Marek Suwart.
Wyjątkowe zalety i innowacyjne rozwiązania zastosowane w tych produktach nie są poparte żadnymi badaniami. Nie znając parametrów technicznych promiennika, nie możemy stworzyć wiarygodnego projektu. Główny zadaniem każdego promiennika grzewczego jest przede wszystkim ogrzewanie, więc im więcej ciepła emituje z każdego pobranego kW, tym większa skuteczność i zysk dla odbiorcy. Znając sprawność promiennika, kształt i wielkość wiązki, możemy specjalnymi programami komputerowymi wyznaczyć powierzchnie, jej zasięg i rozkład tej mocy ciepła w [W/m2], czyli znając charakterystykę pomieszczenia i wymagania inwestora, możemy wykonać dobry projekt ogrzewania elektrycznymi promiennikami podczerwieni, intensywnej krótkiej IR- A .
Właściwy dobór promienników w projekcie nie tylko pokaże nam zasięgi i moce ogrzewanych powierzchni, ale może pokazywać prawidłowe ustawienie promienników podczerwieni celem jak najkorzystniejszego ustawienia powstającej wiązki ciepła w stosunku do obszaru ogrzewanego.

 

promienniki drewart promienniki drewartPrzykład: niewłaściwe ustawienie promienników zawieszonych pod parasolami – a często promowane przez chińskich producentów i naszych, polskich sprzedawców.

 

– Ustawienie promienników, jakie widzimy na powyższych fotografiach sprawia, że tracimy pewną część ciepła zawartego w emitowanej wiązce oraz nie pokrywamy znacząco obszaru stolików/ ławek – mówi Marek Suwart

 

promienniki drewart promienniki drewartPrzykład: na symulacji komputerowej widać bardzo dobry układ zawieszonych promienników pod parasolami.

 

– Z kolei pokazane na tych fotografiach prawidłowe zawieszenie promienników zapewnia nam w pełni wykorzystywanie całego ciepła emitowanego przez promienniki oraz maksymalne pokrycie ciepłem – mówi Marek Suwart.

Przykłady prawidłowego, komputerowego doboru ogrzewania hali namiotowej systemem kwarcowo-halogenowym:

Hala namiotowa

 

promienniki drewart promienniki drewart
promienniki drewartHala namiotowa: szczególnie należy zwracać uwagę na możliwość nadmiernego naświetlania pokrycia ścian i sufitu.

 

Kościół murowany

 

promienniki drewart promienniki drewartPo lewej wynegocjowane z inwestorem usytuowanie wszystkich promienników.

 

Projektując ogrzewanie w większych obiektach, takich jak np. obiekty sakralne, często musimy wiedzieć, jakie moce są uzyskiwane na powierzchniach ważnych dla ochrony ścian i różnych zabytków znajdujących się w danym obiekcie.
System ogrzewania promiennikami kwarcowo-halogenowymi powinien być zaprojektowany z użyciem odpowiednich symulacji komputerowych, przez co możliwe będzie odpowiednie ustawienie promienników, kątów nacelowania urządzeń, ominięcie newralgicznych dla zabytków miejsc lub – w przypadku ogrzewania hali namiotowej, bezpośredniego i niebezpiecznego nagrzewania powłok namiotowych.

 

drewartPorównanie promiennika gazowego i elektrycznego.

 

Osoby, które decydują się na zainwestowanie w system ogrzewania promiennikami, nie muszą posiadać fachowej wiedzy na temat właściwego doboru urządzeń. Tę wiedzę muszą jednak mieć firmy, które tego typu urządzenia sprzedają. Inwestor powinien więc otrzymać od nich dokładny projekt, poparty rzetelnymi (i prawdziwymi!) obliczeniami lub symulacjami komputerowymi. Warto również wcześniej samemu zapoznać się z podstawowymi wytycznymi, które powinniśmy uwzględnić dobierając promiennik.
Pamiętajmy też o tym, że nie ma na rynku promiennika grzewczego, który można zastosować w każdej sytuacji i wszędzie. Dobór urządzenia obowiązkowo musi przebiegać z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb inwestora i rodzaju ogrzewanego obiektu.
Innym aspektem jest jakość samych lamp grzewczych – promienników. Wykonane z niewłaściwych materiałów i bez należytej precyzji z pewnością nie spełnią dobrze swojej roli, zwłaszcza, gdy planujemy ich zastosowanie w ważnych przedsięwzięciach, np. do wygrzewania terapeutycznego, do zawieszenia w dużych obiektach lub na zewnątrz – do ogrzewania wydzielonych stref, w miejscach przebywania ludzi, czy do ogrzewania maszyn i urządzeń.
Te dwa elementy: precyzyjny, fachowy i poparty obliczeniami dobór promiennika oraz jego wysoka jakość dadzą pewność, że system grzewczy dla określonego obiektu będzie dobrze dopasowany, a więc skuteczny i ekonomiczny w toku eksploatacji.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewart.com.pl oraz www.solart.com.pl

 

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,