Dla kogo ogrzewanie grzejnikowe?
Ogrzewanie grzejnikowe sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które decydują się na wymianę dotychczasowej instalacji. Grzejniki łatwo zamontować w domu, bez potrzeby generalnego remontu. Ogrzewanie podłogowe wiązałoby się z kuciem posadzki i dużymi kosztami inwestycyjnymi. Co więcej, grzejniki cechuje wysoka dynamika – szybko się nagrzewają po ustawieniu odpowiedniej temperatury na termostacie i równie szybko się wychładzają po wyłączeniu, jeśli chcemy, np. przewietrzyć pomieszczenie.

 

invenafot. Invena

 

Decydując się na ogrzewanie grzejnikowe musimy przemyśleć również kwestię trwałości i estetyki – z jakiego materiału powinien być wykonany grzejnik. Tradycyjne grzejniki żeliwne są wytrzymałe i długo utrzymują ciepło, jednak ich duży ciężar nie sprawdza się w przypadku montażu na lekkich ścianach, np. z płyt G‑K. Grzejniki aluminiowe są z kolei lekkie, ale aluminium to miękki metal, nieodporny na uszkodzenia mechaniczne. Nie można go również stosować w instalacjach z rur miedzianych, ponieważ grozi to wystąpieniem korozji metalu. Dlatego zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie najlepiej sprawdzają się grzejniki stalowe – ze względu na wysoką trwałość i małą bezwładność cieplną – szybko się nagrzewają po uruchomieniu kotła, dzięki czemu użytkownik może swobodnie kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu i zużyć mniej energii.

 

invenafot. Invena

 

Nowoczesne grzejniki stalowe znajdziemy w ofercie firmy Invena, która jest producentem armatury do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych. Posiadają one powłokę odporną na korozję, pękanie i uszkodzenia mechaniczne oraz całkowicie bezpieczną dla zdrowia (co zostało potwierdzone badaniami). Dostępne są w wielu rozmiarach i mocach, a proste wzornictwo i uniwersalna kolorystyka (grzejniki dostępne w kolorze białym RAL 9016) świetnie współgrają z każdym wnętrzem. Oferta obejmuje grzejniki oraz całą armaturę grzejnikową – zawory, głowice termostatyczne, kurki, odpowietrzniki oraz inne akcesoria montażowe.

Kiedy montować wodne ogrzewanie podłogowe?
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Kiedy powinniśmy je kłaść? Przede wszystkim w nowych domach, a decyzję o montażu podjąć już na etapie projektu domu. Ze względu na to, że instalacja znajduje się pod posadzką, jej rozmieszczenie musi być dokładnie zaplanowane. Optymalna temperatura podłogi nie powinna przekraczać: 26°C w kuchni, sypialni oraz przedpokoju; 33°C w łazience i WC oraz 35°C w miejscach narażonych na straty ciepła – pod oknami czy przy ścianach zewnętrznych. Taka temperatura podłogi pozwala osiągnąć optymalną dla nas temperaturę powietrza: 17-18°C w sypialni, 18°C w kuchni oraz 22-24°C w łazience.

 

invena invenafot. 1. Dwururowy blok kurków kątowy / fot. 2. Grzejnik stalowy / fot. Invena

 

A co z kosztami takiej instalacji? W porównaniu do tradycyjnej instalacji grzejnikowej – ogrzewanie podłogowe jest droższe w montażu, jednak koszt ten zaczyna zwracać się już w pierwszym miesiącu użytkowania. Jest to związane z tym, że w ogrzewaniu podłogowym ciepło jest oddawane przy niższej temperaturze; niższa jest również temperatura wody płynącej w instalacji. Dzięki temu ogrzewanie podłogowe sprawnie współpracuje m.in. z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi czy pompą ciepła.

Podstawą sprawnie działającej instalacji ogrzewania podłogowego są odpowiednio dobrane i zainstalowane rury, które gwarantują użytkownikowi komfort cieplny i bezpieczeństwo korzystania. System PEX oferowany przez markę Invena składa się z wysokiej jakości rur PEX oraz złączek zaprasowywanych. Rury PEX marki Invena produkowane są z polietylenu – materiału o wysokiej wytrzymałości i elastyczności. W przeciwieństwie do miedzianych – rury PEX nie korodują pod wpływem niektórych związków zawartych w wodzie. Ich przewodność cieplna wynosi 0,45 W/mK – ograniczają schładzanie wody w instalacji i zapobiegają kondensacji pary wodnej na powierzchni przewodu. System uzupełniają złączki zaprasowywane. Wykonane są z mosiądzu i pokryte powłoką chromowo-niklową o wysokiej trwałości. Dodatkowo wykonane ze stali nierdzewnej tuleje na końcach złączek zapewniają szczelność łączenia i trwałość zacisku.

 

invena invenafot. 1.  Kolano z gwintem wewnętrznym / fot. 2. Komplet termostatyczny / fot. Invena

 

System PEX cechuje przede wszystkim wysoka wytrzymałość zmęczeniowa. Materiał jest odporny na korozję i zarastanie kamieniem, co gwarantuje długą żywotność instalacji. Wysoka elastyczność rur gwarantuje ponadto odporność na rozciąganie i działanie wody pod ciśnieniem. Dzięki temu instalator może poprowadzić instalację w sposób niestandardowy, eliminując 50% (i więcej) połączeń, jak również dokonać zmiany kierunku prowadzenia przewodów, np. w narożnikach ścian bez potrzeby użycia złączek – co jest niewykonalne w przypadku rur stalowych lub twardych rur miedzianych. Cały system ma także zdolność samokompensacji wydłużeń cieplnych – umożliwia układanie przewodów w linii łamanej z odpowiednim rozmieszczeniem podpór stałych i przesuwnych.

Rury PEX są dostępne w przystępnej cenie, dzięki czemu każdy inwestor planujący budowę instalacji wodnej może skorzystać z oferty firmy Invena. 10-letnia gwarancja producenta (na cały system PEX) obejmuje wszystkie części składowe marki Invena i zapewnia inwestorowi wysoką jakość zakupionych produktów.

 

invena invenafot. 1. Rury wielowarstwowe PEX / fot. 2. Złączka z gwintem wewnętrznym / fot. Invena

 

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki w instalacji mieszanej
Instalację grzewczą trzeba dopasować nie tylko do naszych potrzeb, ale również możliwości projektowych budynku. Dla starych domów najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie grzejnikowe, z kolei w przypadku nowej inwestycji budowlanej – możemy śmiało wybrać ogrzewanie podłogowe. Współczesne budownictwo daje inwestorom również możliwość połączenia tych dwóch systemów ogrzewania. Instalacja mieszana dedykowana jest przede wszystkim domom jednorodzinnym piętrowym, gdzie ogrzewanie podłogowe instaluje się w pomieszczeniach mieszkalnych, a grzejniki w pomieszczeniach gospodarczych. Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, aby wybrać produkty od jednego producenta, np. grzejniki stalowe oraz instalację wodną złożoną z rur PEX marki Invena, co zagwarantuje wysoką jakość, trwałość i funkcjonalność całej instalacji.

Z ofertą producenta zapoznasz się na stronie: www.invena.pl/instalacje/pl

75-209 Koszalin, ul. Grabskiego 3, woj. zachodniopomorskie
tel. 801 108 072,