Jak układać panele winylowe?

O panelach winylowych można śmiało powiedzieć, że zawojowały rynek wykończeniowy, i nie będzie w tym zdaniu przesady. Dziś już każdy wie, co to za produkt, ale nie wszyscy wiemy, jak układać panele winylowe. Czy warto robić to na własną rękę, czy może lepiej powierzyć prace fachowcom? Czy i jak kłaść panele winylowe na stare płytki? Poza tym niejeden z nas gubi się w rodzajach paneli, co utrudnia dobór rozwiązania do konkretnego pomieszczenia i intensywności jego eksploatacji. O to, jak położyć panele winylowe (na stare płytki/kafelki i na nowe podłogi) oraz jaki produkt wybrać, pytamy Rafała Stefańskiego z firmy Parkieciarnia, która obecnie może pochwalić się najszerszą ofertą paneli LVT w Poznaniu.

Panele winylowe od paru lat zdobywają rynek podłóg, co zawdzięczają swoim nieprzeciętnym parametrom użytkowym, którymi niejednokrotnie pozostawiają drewno, laminat czy płytki daleko w tyle. Przede wszystkim są one w 100% odporne na wodę. Są też bardzo wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne, a także ciche, tzn. mają wysoki stopień tłumienia decybeli, co przekłada się na komfort akustyczny. Jednocześnie są bardzo ciepłe, a stawanie na nich bosymi stopami jest zdecydowanie przyjemniejsze niż stąpanie po zimnych kafelkach.

– Czynnikiem, który chyba najbardziej przekonał do nich inwestorów na rodzimym rynku są bardzo niskie opory cieplne, przez co z powodzeniem można układać panele winylowe na ogrzewanie podłogowe. Nie bez znaczenia jest też stabilność wymiarowa takich podłóg. Minimalny parametr skurczu daje możliwość zamontowania bardzo dużych powierzchni bez tak zwanych dylatacji – mówi Rafał Stefański.

Nic dziwnego, że podłogi winylowe podbiły serca wielu osób, które coraz częściej właśnie w podłogach LVT widzą atrakcyjną alternatywę dla laminatu czy drewna.

fot. Parkieciarnia

Układanie paneli winylowych

Podział paneli winylowych na grupy produktów determinowany jest sposobem ich instalowania. Biorąc pod uwagę ten aspekt, wyróżniamy przede wszystkim na panele klejone bezpośrednio do podłoża, montowane na pływająco oraz panele winylowe montowane na pływająco na bazie z płyty HDF.

– Pierwsze z wymienionych, czyli panele klejone bezpośrednio do podłoża, mają małą grubość – zaledwie 2,5 do 3 mm, a jednocześnie bardzo wysokiej jakości warstwę wierzchnią, którą nie ustępują podłogom typu „click”. Jednocześnie jest to produkt bardzo atrakcyjny cenowo oraz o doskonałych parametrach izolacyjności akustycznej, co przysparza mu wielu zagorzałych zwolenników. Takie panele doskonale sprawdzają się w obiektach komercyjnych, a także w miejscach o dużej ekspozycji na wilgoć, jak np. łazienki – mówi Rafał Stefański.

Jak układać panele winylowe tego typu? Otóż warto powierzyć ich montaż doświadczonej ekipie, bo instalacja wymaga dużej wprawy, dokładności i czasu.

– W przypadku paneli klejonych do podłoża konieczne jest też perfekcyjne przygotowanie powierzchni, na której będą układane. Najlepszym sposobem jest wylanie specjalnej masy samorozlewnej, która stworzy podstawę do montażu. Rynkową nowością są maty typu Fast Lay, które umożliwiają klejenie paneli bezpośrednio do nich – radzi Rafał Stefański.

Te osoby, które chciałyby położyć panele winylowe na kafelki lub na inną podłogę bez kosztownych prac remontowych, powinny wybrać produkty montowane na pływająco, które układa się jak panele laminowane. Prosty montaż, niezwykły komfort w użytkowaniu, wrażenie ciepła i naturalności – to atuty, które sprawiają, że to jedne z najpopularniejszych paneli wybieranych przez osoby, które chcą na własną rękę przeprowadzić szybki lifting wnętrza.

 

fot. Parkieciarnia

– W przypadku układania paneli winylowych na stare płytki polecamy szczególnie produkty z rdzeniem kamiennym typu Rigit. Mają one bardziej sztywną konstrukcję, co daje gwarancję, że nie będą się na nich odznaczać fugi. Aby uzyskać ciekawy efekt wizualny, a zarazem zagwarantować długotrwałą i bezproblemową eksploatację podłogi, trzeba rygorystycznie stosować się do zaleceń producenta i układać panele winylowe na specjalnych, rekomendowanych przez niego podkładach – radzi Rafał Stefański.

Wśród różnych typów paneli winylowych rozwiązanie dla siebie znajdą też osoby, które chciałyby wyeliminować niepożądane różnice poziomów pomiędzy poszczególnymi, stykającymi się ze sobą podłogami, zwłaszcza, gdy pomieszczenia są otwarte, a granice pomiędzy nimi wyznaczane umownie np. poprzez różne rodzaje posadzek. Mowa o panelach winylowych układanych na pływająco na bazie z płyty HDF. Są to bardzo ciche podłogi o grubszej konstrukcji i zintegrowanym podkładzie wyciszającym. Ponieważ ich konstrukcja tworzy dodatkową barierę dla przewodzenia ciepła, nie są one polecane na ogrzewanie podłogowe.

– Układanie paneli winylowych nie jest trudne, ale warto pamiętać o tym, że każdy montaż i każda inwestycja wymaga wnikliwej oceny warunków, takich jak chociażby wilgotność podłoża. Z tego względu warto skorzystać ze wsparcia fachowców. Parkieciarnia w trakcie tworzenia oferty odwiedza każdą inwestycję w celu wykonania wszystkich pomiarów, zaproponowania rozwiązań i dobrania produktów komplementarnych. To daje klientom pewność, że wybrane przez nich panele winylowe posłużą dobrze, długo i bezproblemowo – mówi Rafał Stefański.

fot. Parkieciarnia

Panele winylowe – do wyboru, do koloru

Dynamiczny rozwój rynku paneli winylowych sprawił, że w ofertach można dziś przebierać, a ciekawe, oryginalne wzornictwo niejednego miłośnika dobrego designu wprawi w zachwyt.

– W naszej ofercie znajdują się panele wiodących producentów, takich jak Tar Hurne, Parquet vinyl – Lamett, LG Hausys, Camino – Biuro Styl, Berry Alloc, Arbiton, Salag. Obok sprawdzonej, ponadczasowej klasyki, czyli wzorów drewnopodobnych (włącznie z panelami imitującymi fakturę i strukturę drewna z widocznym usłojeniem), znajdują się tu także produkty przypominające kamień czy surowy beton architektoniczny – mówi Rafał Stefański.

 

fot. Parkieciarnia

Nowością, którą znajdziemy w ofercie Parkieciarni są wzory synchroniczne, gdzie dzięki tłoczeniu górnej, wykończeniowej warstwy powstaje efekt podążania za wzorem graficznym dekoru.

W ofercie znajdziemy też rozbudowaną ofertę pasujących do wybranych wzorów paneli listew przypodłogowych i wykończeniowych, dzięki którym układanie paneli winylowych stanie się jeszcze łatwiejsze.

Z ofertą firmy możesz zapoznać się na stronie: www.eparkieciarnia.pl

60-052 Komorniki, Galeria TOP MEBLE ul. Poznańska 140, woj. wielkopolskie
tel. +48 697 061 975 ,


Liczba odwiedzin: 930 | Data publikacji: 2019-12-17

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


Wielkoformatowe płyty z betonu cieszą się ogromną...
„Punktuj z Pipelife” to program firmy Pipelife...
26.01.2021 | Izolacje akustyczne
Dekoracyjne panele akustyczne na sufity podwieszane i...
26.01.2021 | Altany, pergole
Kompozytowa deska tarasowa WPC i ogrodzeniowa to...
Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ to nowość firmy...
Zrównoważone rozwiązania, proekologiczna produkcja, nowoczesne technologie i...
18.01.2021 | Stolarka otworowa
Parowanie okien od zewnątrz i wewnątrz często...
Jeżeli planujesz przeprowadzkę, wśród wielu spraw, które...
Swoboda projektowa, większe bezpieczeństwo oraz jeszcze lepsza...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Przy wyborze okien do domu lepiej nie...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Całoroczny ogród zimowy to dziś coś więcej,...
Siatki ogrodzeniowe czy drewniane sztachety to rozwiązania,...
14.01.2021 | Wykańczanie wnętrz
Szymański Wnętrza to znana trójmiejska firma, która...
14.01.2021 | Studnie
Zapytanie „jak zrobić studnię głębinową” jest dziś...
14.01.2021 | Oświetlenie
Wybór odpowiedniego oświetlenia jest niezwykle istotnym momentem...
14.01.2021 | Natryski pianki
Pianka PUR i wełna skalna to stale...
Płyty drogowe z tworzywa sztucznego sprawdzą się...
12.01.2021 | Stolarka otworowa
Niekiedy w starych domach lub w niewielkich...
11.01.2021 | Galanteria ogrodowa
Beton drewnopodobny na taras, ścieżkę ogrodową czy...
11.01.2021 | Piece, kotły
Nowy kocioł na pellet 10 kW-30kW o...
10.01.2021 | Stolarka otworowa
Okna „gospodarcze” były jeszcze do niedawna synonimem...
23.12.2020 | Ogrzewanie
Decyzja o doborze ogrzewania jest niezwykle ważna,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe:
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy