Lider Budowlany: Podłoga ogrzewana to dziś już standard w nowo budowanych domach. Jednak wyraźnie widać na rynku budowlanym – również polskim – że coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej. Czy takie rozwiązanie jest lepsze?
Agnieszka Głowacka-Mattsson: Połączenie fundamentów płytowych, które izolują lepiej niż tradycyjne i świetnie sprawdzają się w przypadku niestabilnych gruntów z ogrzewaniem podłogowym było kwestią czasu. W wyniku fuzji tych dwóch, sprawdzonych rozwiązań w Szwecji powstały pierwsze fundamentowe płyty grzewcze. Było to ponad 30 lat temu. Od tej pory ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej jest powszechnie stosowane na całym świecie – w całej Europie, ale także w Kanadzie czy Japonii. W naszym kraju LEGALETT jako jedyna płyta fundamentowa posadowiona bezpośrednio na gruncie uzyskała pełną Aprobatę Techniczną ITB AT-15-2151/96.

 

ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowejZewnętrzny obrys fundamentu.

 

Lider Budowlany: Problemem, z którym często borykają się inwestorzy, jest zawilgocenie budynków, które prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, nie mówiąc już o tym, że może też osłabiać konstrukcję budynku. Czym izolować fundamenty, aby wyeliminować ten problem?
Agnieszka Głowacka-Mattsson: Technologom ze Szwecji udało się stworzyć taką konstrukcję fundamentu, która pozwoliła wyeliminować przyczyny powstawania wilgoci i pleśni z gruntu. Prace konstrukcyjne były prowadzone w ścisłej współpracy z wiodącymi szwedzkimi naukowcami-fizykami specjalizującymi się w problematyce wilgoci. Opracowali oni nową technologię posadowienia fundamentowej płyty grzewczej, pod którą znajduje się zagęszczona warstwa drenażowa (np. żwir, pospółka) oraz dwie warstwy styropianu, co zapewnia doskonałą izolację przeciwwilgociową i termiczną. Właśnie ten styropian pod płytą pełni funkcję izolacji poziomej, natomiast wokół całej płyty są ułożone elementy brzegowe z utwardzanego styropianu, które stanowią izolację pionową. Nie trzeba więc martwić się, czym izolować fundamenty.

 

ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowejStyropian wewnątrz tworzy izolacją poziomą budynku. Na dystansach układana jest dolna siatka zbrojeniowa.

 

Lider Budowlany: Jaki styropian jest zazwyczaj stosowany w tego typu izolacjach?
Agnieszka Głowacka-Mattsson: Klasa styropianu stosowana przy projektowaniu płyt fundamentowych Legalett jest ściśle uzależniona od obliczeń, które wykonuje się przy użyciu programu komputerowego Autodesk Robot Structural Analysis 2013. Program ten automatycznie generuje kombinacje obciążeń oraz przeprowadza pełne obliczenia wymiarowania płyty fundamentowej ze względu na najgorszą kombinację obciążeń. Wybrana na podstawie powyższego modułu wymiarującego kombinacja obciążeń jest podstawą do wyboru wielkości sił węzłowych i reakcji dla doboru wielkości elementów konstrukcji. Jednym z podstawowych elementów konstrukcji jest właśnie styropian. Otrzymane z obliczeń naciski na grunt i sprężystość podłoża określają jaką klasę (a właściwie – jaką wytrzymałość styropianu) musimy zastosować. Należy pamiętać, że płyty fundamentowe jako konstrukcja nośna, są w stanie przenieść znacznie większe obciążenia z budynku na grunt, poprzez ich równomierne rozłożenie na całej powierzchni płyty. W większości projektowanych przez nas płyt fundamentowych naciski na grunt nie przekraczają 50 kN/m², stąd możliwość zastosowania styropianu typu EPS o klasach wytrzymałości 100-200 kPa. Ponadto wg Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu, materiał ten jest odporny na działanie głównego wroga izolacji cieplnej – wody i wilgoci. Warunki pogodowe mają niewielki wpływ na wykonywanie prac ociepleniowych ze styropianem. Stosując styropian nie musimy każdorazowo na koniec dnia roboczego zabezpieczać izolacji przed ewentualnymi opadami czy wilgocią.

 

ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowejUkładanie rur grzewczych (po lewej), obudowa agregatu grzewczego (po prawej)

 

Badania prowadzone przez firmę BASF już od ponad 40 lat wykazały, że w prawidłowo ułożonej izolacji właściwości fizyko-chemiczne styropianu pozostają niezmienione. Styropian nie starzeje się, nie butwieje i nie gnije a tym samym nie stwierdzono zjawiska zanikania styropianu w wyniku naturalnego starzenia. Oczywiście dotyczy to styropianu zabezpieczonego przed działaniem promieniowania UV, a przy płytach fundamentowych LEGALETT styropian znajduje się pod płytą żelbetową, z dala od promieni słonecznych.

Lider Budowlany: Czy koszt płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym jest wyższy niż w przypadku tradycyjnego fundamentu i podłogi ogrzewanej?
Agnieszka Głowacka-Mattsson: Przy zastosowaniu podobnych materiałów do izolacji, koszt inwestycji jest zbliżony, a nawet niższy w przypadku płyty fundamentowej. Zaletą systemu LEGALETT jest przede wszystkim błyskawiczny czas wykonania, gdzie w jednym cyklu budowy, zamykającym się na ogół w okresie 7 dni, otrzymujemy fundament oraz system grzewczy dla całego domu. Dzięki temu przyspieszamy prace budowlane, bo możemy osuszać budynek znajdujący się w stanie surowym zamkniętym, na krócej angażując też ekipę budowlaną. Często też prace ziemne (wykopy) w przypadku płyty są dużo mniejsze niż w przypadku tradycyjnych ław. W efekcie otrzymujemy świetnie zaizolowany fundament, który nie przepuści wilgoci do domu, a ciepło zostanie w domu. Wiele zalet z ekonomicznego punktu widzenia ma również ogrzewana podłoga: równomierne rozprowadzanie temperatur, bez szpecących i zmniejszających możliwości aranżacyjne kaloryferów, zdolność akumulowania ciepła w płycie betonowej i wyeliminowanie jego strat wynikających z przesyłania to techniczne aspekty, które przekładają się na spore oszczędności w toku eksploatacji. Tym samym koszt płyty fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym amortyzuje się błyskawicznie.

 

ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowejJednostka grzewcza ogrzewa powietrze krążące w płycie.

 

Lider Budowlany: Gdzie najbardziej sprawdzi się takie rozwiązanie?
Agnieszka Głowacka-Mattsson: Ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej stosuje się we wszystkich typach budynków: w domach jedno- i wielorodzinnych, z różną ilością kondygnacji, w willach, bliźniakach i domach szeregowych, jak również w przeróżnych obiektach użyteczności publicznej, jak przedszkola, szkoły, kościoły, pawilony handlowe, obiekty sportowe, hale przemysłowe i inne.

 

ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowejJednostka Grzewcza Elektryczna Legalett (po lewej), wymiennik ciepła Legalett (po prawej).

 

Lider Budowlany: Co, pani zdaniem, sprawdzi się lepiej – podłoga z ogrzewaniem wodnym czy powietrznym? Czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o posadzki w domu?
Agnieszka Głowacka-Mattsson: W zakresie posadzek nie ma żadnych ograniczeń – mogą to być płytki, panele, deski, podobnie, jak do wyboru są różne źródła ciepła, np. piec gazowy, olejowy, pompy ciepła, kominek, elektrociepłownia czy elektryka. Jeśli chodzi o dobór konkretnego typu ogrzewanej podłogi, to wszystko zależy od rodzaju budynku i potrzeb jego mieszkańców. Dlatego już w fazie projektu uwzględniamy indywidualne wymagania danej realizacji, jak rodzaj domu, ściany, podłogę, strop, zapotrzebowanie na ciepło poszczególnych pomieszczeń, umieszczenie centrali grzewczych, rozplanowanie termostatów, na których użytkownik może regulować temperaturę. W systemach z wodnym ogrzewaniem podłogowym podstawą pracy jest woda, cyrkulująca w rurach umieszczonych w podłodze. Jest ona podgrzewana przez kocioł i wpompowywana pod ciśnieniem w obieg. W takim układzie rolę grzejnika pełni posadzka, która równomiernie oddaje ciepło do otoczenia. W przypadku powietrznego ogrzewania podłogowego, w zamkniętym systemie kanałów cyrkuluje ciepłe powietrze, a temperatura podłogi 22°C do 24°C zapewnia brak prądów konwekcyjnych powietrza, które krąży w obiegu zamkniętym. Szczególnie doceniają to osoby z alergiami, ponieważ w zatopione w fundamencie LEGALETT kanały powietrzne nie wymagają czyszczenia, a powietrze w pomieszczeniu pozostaje czyste.
Ogrzewanie powietrzne jest też najbezpieczniejsze. Taka instalacja nigdy nie zamarznie, a przy uszkodzeniu rury woda się nie wyleje. A jeśli np. zdarzy się, że trakcie remontu uszkodzimy rurę z powietrzem, wystarczy uszkodzenie zakleić betonem, nie trzeba nic łączyć czy naprawiać, by kanały były drożne. Dodatkowo przy ogrzewaniu powietrzem można w każdej chwili zmienić źródło ogrzewania, np. jeśli na początku wybierzemy ogrzewanie elektryką, a później chcemy je zmienić na gaz czy pompę ciepła, musimy wymienić tylko agregaty grzewcze. Choć z mojego doświadczenia wynika, że dzięki zastosowaniu izolacji i akumulowaniu ciepła w płycie ten system jest bardzo oszczędny nawet przy ogrzewaniu elektrycznym. Klienci, którzy od początku stosują elektrykę z myślą o tym, że to rozwiązanie tymczasowe, mają tak małe koszty zużycia, że nie wracają już do nas żeby wymienić agregaty.

 

ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowejFundamenty gotowe do zalania betonem i późniejsze wygładzanie powierzchni i zabezpieczanie jej folią.

 

Lider Budowlany: Wspomniała pani, że fundamentowa płyta grzewcza jest dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy budować na niestabilnym gruncie.
Agnieszka Głowacka-Mattsson: To prawda. Płyty fundamentowe mają większą powierzchnię, przez co lepiej przenoszą obciążenia budynku na grunt, co jest nie do przecenienia w przypadku słabych i podatnych na osiadanie podłoży lub na terenach o wysokim poziomie wody gruntowej, bo inwestor nie musi martwić się, czym izolować fundamenty. Takie płyty bardzo dobrze magazynują ciepło, stanowiąc doskonałą hydro- i termoizolację, i uniemożliwiając uciekanie ciepła przez podłogę. Dzięki zatopieniu w płytach fundamentowych kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze nie pojawiają się też straty wynikające z wyprodukowania i przesyłania ciepła. Nagrzana płyta działa wówczas jak akumulator ciepła, który będzie podstawowym źródłem ogrzewania dla całego budynku.
Warto pamiętać, że LEGALETT może też funkcjonować jako samodzielny system grzewczy przy tradycyjnych fundamentach – w takich wypadkach proponujemy stropy grzewcze. Działają one na podobnej zasadzie jak fundamentowa płyta grzewcza, ale instaluje się je na piętrze budynku.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.legalett.com.pl

80-309 Gdańsk, Al. Grunwaldzka 487A, II piętro, woj. pomorskie
tel. +48 58 554 21 88,