Wzrost kosztów za energię sprawił, że coraz częściej rozglądamy się za sposobami redukcji zużycia. O aktualnych możliwościach opowiada Krzysztof Tratwal, prezes zarządu w firmie Vimaks, oferującej swoje rozwiązania z zakresu oszczędzania energii zarówno dla podmiotów indywidualnych, jak i inwestorów.

– Istnieje kilka sprytnych sposobów na oszczędzanie energii – wyjaśnia nasz rozmówca. – Dobór odpowiedniego systemu zależy od rodzaju danego budynku, a także oczekiwanych rezultatów. Wśród popularnych rozwiązań, które pozwalają na zużycie energii z sieci, znajduje się przede wszystkim fotowoltaika i pompy ciepła. Warto jednak pamiętać o tym, że dużą skuteczność w zminimalizowaniu potrzeb energetycznych uzyskamy także poprzez zastosowanie skutecznego ocieplenia, a także folii, która umożliwia ogrzewanie podczerwienią. Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest specjalny system mieszania powietrza w budynkach, który pozwala efektywnie wykorzystać źródła chłodzenia i grzania.

fot. Vimaks

Fotowoltaika i pompy ciepła

Systemy fotowoltaiczne, a także pompy ciepła, pozwalają wykorzystać darmową i odnawialną energię na własne potrzeby, a dodatkowo ograniczają emisję C02 i wpływają pozytywnie na rzecz ochrony środowiska. Te sprytne sposoby na oszczędzanie energii znane są już w budownictwie mieszkaniowym, usługowym i budynkach publicznych, warto jednak pamiętać, że nie każde rozwiązania przyniosą takie same rezultaty.

fot. Vimaks

– Tym, co sprawia, że instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła są efektywne jest ich odpowiedni dobór – mówi Krzysztof Tratwal. – Istotne są właściwe materiały, a także odpowiednio przeprowadzona analiza.

fot. Vimaks

Firma Vimaks projektuje i wdraża przedsięwzięcia podnoszące sprawność energetyczną w obiektach różnego przeznaczenia. Oferowane systemy fotowoltaiczne oraz pompy ciepła zapewniają ciągłość pracy oraz objęte są gwarancją.

fot. Vimaks

Sprytne sposoby na oszczędzanie energii – docieplenia cienkowarstwowe

Firma Vimaks proponuje także system termoizolacji cienkowarstwowej BAUTER, który pozwoli na uzyskanie nawet 30% oszczędności na ogrzewaniu oraz do 70% oszczędności energetycznej przy wentylacji i klimatyzacji.

fot. Vimaks

– Ten innowacyjny system dociepleń natryskowych to specjalna powłoka z mikrosfer, tworzących barierę dla energii na poziomie do 95%. Oznacza to w efekcie fenomenalny współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,000049 W/m2·K. Doskonały parametr izolacyjny oznacza, że wystarczy zastosować zaledwie 0,5 mm docieplenia, by uzyskać efekty zgodne z aktualnymi regulacjami – mówi Krzysztof Tratwal.

fot. Vimaks

Powłoka termoizolacyjna BAUTER składa się z odpowiednio dobranych żywic i termorefleksyjnego materiału termoizolacyjnego, które tworzą „pułapki” dostosowane do wymiarów długości fali promieniowania IR i UV. Wpadająca do niego wiązka światła jest wielokrotnie odbijana i kierowana w stronę wejścia prawie bez utraty energii. Rozwiązanie świetnie sprawdza się w budownictwie, przemyśle, chłodnictwie, ciepłownictwie, rolnictwie, a nawet transporcie.

fot. Vimaks  | Zdjęcia z kamery termowizyjnej bloku w Łodzi po zastosowaniu na dachu budynku powłoki termoizolacyjnej BAUTER.

Promieniowanie podczerwone (grafenowe lub carbonowe)

Kolejnym sprytnym sposobem na oszczędzanie energii w budynku jest wykorzystanie promieniowania podczerwonego, które ogrzewa obiekty i przedmioty, a następnie oddaje je do otoczenia. W ofercie Vimaks znajdziemy inteligentne systemy ogrzewania podczerwienią carbonowe o nazwie Dream Heat lub grafenowe o nazwie DREAM HEAT.

– Ogrzewanie podczerwienią jest nie tylko zdrowe, przyjazne alergikom, ale także efektywniejsze energetycznie, bowiem działa nawet do 4 razy szybciej od tradycyjnego ogrzewania – wyjaśnia prezes. – Możemy cieszyć się ciepłem bez potrzeby kotłowni, a nawet kaloryferów. Rozwiązanie jest bezpieczne, nie wytwarza się kurz, smog ani CO2. Można je stosować w obiektach mieszkalnych, gospodarczych, całorocznych oraz sezonowych. Świetnie sprawdzi się tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania standardowych instalacji.

fot. Vimaks

Ekologiczna folia Dream Heat oraz DREAM HEAT zapewnia równomierne ogrzewanie w całym pomieszczeniu. Rozwiązanie można zastosować na suficie, na podłodze, a nawet pod kaflami.

fot. Vimaks

Dodatkowo, w połączeniu z systemem fotowoltaicznym, możemy zbilansować koszty ogrzewania do 0 zł. Dzięki Dream Heat oraz DREAM HEAT można zaoszczędzić na: kotle, kominie, przyłącza gazowego, instalacji czujek dymu, kaloryferów, serwisowania kotłowni i komina, a także napraw pogwarancyjnych.

fot. Vimaks

Odpowiednie mieszanie powietrza (destryfikacja)

Warto wspomnieć o kolejnym ciekawym systemie, który optymalizuje wydajność systemów HVAC, podnosi komfort osób w danym pomieszczeniu, a tym samym przynosi zdecydowane oszczędności energii i pieniędzy. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wspomniane rozwiązanie również skutecznie redukuje emisję dwutlenku węgla w budynku. Poznajcie systemy Airius.

– To unikatowe rozwiązanie pozwala zaoszczędzić koszty ogrzewania do nawet 50% oraz kosztów klimatyzacji do 30%. Niezmiernie ważne jest także podniesienie komfortu przebywania w pomieszczeniach i wyrównanie wilgotności w całej kubaturze obiektu – tłumaczy specjalista.

fot. Vimaks

Systemy Airius świetnie sprawdzają się szczególnie w wysokich budynkach – halach, magazynach, sklepach, szkołach, basenach, lotniskach, a nawet kościołach. Zasada działania tego rozwiązania opiera się na mieszaniu powietrza chłodnego, które znajduje się na dole pomieszczenia z ciepłym, najczęściej zlokalizowanym koło sufitu lub w okolicy urządzeń elektrycznych.

fot. Vimaks

Sprytne sposoby na oszczędzanie energii z Airius pozwalają wyrównać różnice temperatur, a tym samym sprawiają, że pomieszczenia szybciej, łatwiej i taniej można ogrzać oraz ochłodzić. Rozwiązanie instaluje się pod sufitem, a specjalna kolumna powietrza wytworzona przez system odpowiada za odpowiednie wymieszanie powietrza. Systemy Airius przeznaczone są do budynków o wysokości od 3 do 38 metrów.

fot. Vimaks

Współpracuj z najlepszymi

Nie wiesz, jakie rozwiązanie byłoby najodpowiedniejsze dla Twojego budynku? Zastanawiasz się nad tym, kiedy zwróci się dana inwestycja? Chcesz zastosować systemy na miarę swoich potrzeb? Skontaktuj się ze specjalistami. Firma Vimaks oferuje pełne doradztwo, wsparcie projektowe oraz oferuje innowacyjne i sprytne sposoby na oszczędzanie energii. Kompetentni i doświadczeni fachowcy z firmy wytłumaczą zasady działania wszystkich technologii oraz dobiorą odpowiednie rozwiązanie, przeprowadzą wdrożenie oraz zapewnią serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.vimaksenergy.com lub www.vimaks.eu

60-175 Poznań, ul. Magnoliowa 21, woj. wielkopolska
tel. 508 759 136 ,