System polecany jest szczególnie do budynków komercyjnych, takich jak biurowce, hotele, duże sklepy, restauracje, a także placówki edukacyjne czy opieki zdrowotnej. SHRM Advance to uniwersalne połączenie systemów 2- oraz 3-rurowych, gdzie zmiana możliwa jest poprzez ustawienia zworek w agregacie.

Zadaniem rozwiązania jest jednoczesne chłodzenie oraz ogrzewanie, ale co ciekawe, SHRM Advance można zmodyfikować do postaci 2-rurowego systemu pompy ciepła. Ponadto dostępne są także dodatkowe moduły do wentylacji budynku i wytwarzania ciepłej wody użytkowej.

fot. Toshiba Carrier Corporation

80% mniejsza emisja CO2

Nowe, niezwykle wydajne rozwiązanie HVAC marki Toshiba to krok w kierunku osiągnięcia zerowej emisji netto. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniej technologii, wykorzystanej już na etapie projektowania i produkcji. Nowa generacja systemu VRF Toshiba wykorzystuje jako czynnik chłodnicy R32, co pozwala zmniejszyć emisję CO2 o 80%, dając większe możliwości w zakresie certyfikacji budynków.

fot. Toshiba Carrier Corporation

Rosnąca presja na właścicielach budynków komercyjnych oraz inwestorach, wynikająca z ambitnych planów w zakresie osiągnięcia neutralności węglowej, sprawia, że muszą oni poszukiwać nowych alternatyw.

Dlatego też w swoim nowym systemie SHRM Advance firma Toshiba zastosowała czynnik R32, który charakteryzuje się o wiele niższym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego w porównaniu do powszechnie stosowanego czynnika R410A.

fot. Toshiba Carrier Corporation

Innowacyjne kontrolery przepływu

Analizując zasadę działania systemu VRF, warto zauważyć, że najnowszy SHRM Advance firmy Toshiba to system o zmiennym przepływie czynnika, który świetnie sobie radzi ze niestabilną i często zmieniającą się pogodą, zapewniając maksymalny komfort w pomieszczeniach.

Tym, co wyróżnia najnowszy system VRF Toshiba jest innowacyjny i kompaktowy kontroler przepływu z maksymalnie 12 wyjściami. Dzięki niemu uzyskujemy nie tylko o wiele większą elastyczność w fazie projektowania, ale również o wiele większe możliwości instalacyjne, co finalnie ma przełożenie na komfort użytkowania (mniejszy hałas).

fot. Toshiba Carrier Corporation

SHRM Advance automatycznie zarządza działaniem całego systemu, niezależnie od rozlokowania pomieszczeń w budynku, sprawiając, że komfortowe warunki pracy uzyskamy zarówno w biurach o ekspozycji południowej, jak i północnej. Co bardzo ważne, zmienna temperatura otoczenia nie wymaga interwencji operatora.

fot. Toshiba Carrier Corporation

System VRF – zasada działania, sterowanie i bezpieczeństwo

Najnowszy system SHRM Advance wyposażony jest w zaawansowany system sterowania, który został ulepszony dzięki nowej komunikacji TU2C-Link.

Pozwoliło to uzyskać dwukrotnie wyższą prędkość komunikacji wewnętrznej oraz podwoić ilość obsługiwanych urządzeń w systemie (do 128 jednostek/układ).

Odbiorcy mogą skorzystać ze sterowników przewodowych, bezprzewodowych oraz centralnych. Wszystkie z nich są kompatybilne z nowym standardem komunikacji.

fot. Toshiba Carrier Corporation

Toshiba oferuje także narzędzia do monitorowania i diagnostyki, takie jak Wave Tool Advane oraz Link Adaptor, dzięki którym monitoring pracy systemu i jego serwis są o wiele łatwiejsze i dokładniejsze. Wymieniając narzędzia dodatkowe, nie można zapomnieć o dedykowanym oprogramowaniu Toshiba Selection Tool, które sprawdza się szczególnie na etapie planowania i pozwala zaprojektować prawidłowo działające systemy VRF zgodne z przepisami, uwzględniając wszelkie warunki producenta.

W zakresie bezpieczeństwa systemu VRF Toshiba warto wspomnieć również, że urządzenia SHRM Advance wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, takie jak systemy detekcji czynnika, zawory odcinające oraz odpompowanie. Liczbę urządzeń zabezpieczających określa się zgodnie z przepisami odnośnie użytkowania powierzchni oraz tego, jak dużo jest czynnika chłodzącego w danym systemie. Takie rozwiązanie pozwala spełnić wiele przepisów i chociaż sam czynnik R32 należy do grupy A2L (ISO 817) i jest klasyfikowany jako „nisko toksyczny” i „nisko palny” to dodatkowe zabezpieczenia stanowią olbrzymią korzyść dla inwestorów.

fot. Toshiba Carrier Corporation

System VRF Toshiba – wydajność i oszczędność kosztów

Wydajna zasada działania systemu VRF SHRM Advance opiera się na zastosowanych tu rozwiązaniach. W urządzeniu znajdziemy m.in. nową 2-rotacyjną sprężarkę z wtryskiem cieczy, strefowy wymiennik ciepła, a także dodatkowy płytowy wymiennik dochładzający, nowy silnik wentylatora i unikatowy obwód termodynamiczny.

fot. Toshiba Carrier Corporation

SHRM Advance charakteryzuje się doskonałą wydajnością, osiągniętą dzięki zastosowaniu interesujących rozwiązań. System VRF Toshiba oferuje współczynniki SEER powyżej 8 i SCOP powyżej 4,3. Dzięki temu całoroczne koszty eksploatacji zostają obniżone. Warto wspomnieć także o funkcji odzysku ciepła za sprawą wymiany pomiędzy jednostkami wewnętrznymi, pracującymi w różnych trybach chłodzenia i grzania, przy wsparciu jednostki zewnętrznej.

fot. Toshiba Carrier Corporation

Doskonały dla każdego projektu

Nie tylko zasada działania systemu VRF, ale także jego konstrukcja są atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Wśród zalet warto wymienić m.in. nową kompaktową obudowę, którą łatwo się transportuje i instaluje, gdyż ma ona zaledwie 169 cm wysokości. SHRM Advance jest w całości certyfikowany przez Eurovent. System cechuje doskonała elastyczność za sprawą wydajności poszczególnych systemów od 8 HP do 24 HP. Oznacza to, że rozwiązanie pozwoli spełnić wymagania różnych budynków komercyjnych.

fot. Toshiba Carrier Corporation

Pojedynczy system daje możliwość podłączenia aż do 69 jednostek wewnętrznych, dostępnych w 13 różnych typach, co stanowi łącznie 107 modeli o wydajnościach od 0,9 do 28 kW. SHRM Advance współpracuje ze standardowymi typami jednostek wewnętrznych, ale także kanałówkami świeżego powietrza i średniotemperaturowym modułem ciepłej wody. Z kolei zakres współczynnika przewymiarowania wynosi od 70 do 200%, co pozwala spełnić różne wymagania na poziomie projektu. Co więcej, system jest dostosowany do wydłużonych przebiegów rur – do 500 metrów oraz różnicy wysokości 90 metrów między jednostkami zewnętrznymi i wewnętrznymi.

fot. Toshiba Carrier Corporation

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.toshiba-hvac.pl

BEIJER REF Polska Al. Krakowska 22, Sękocin Nowy, 05-090 Raszyn, woj. mazowieckie