Modernizacja ogrzewania w starym domu z pompą ciepła

Pierwszym krokiem przy modernizacji jest zazwyczaj wymiana starego źródła ciepła na energooszczędny, a przez to tańszy w eksploatacji i bardziej efektywny system. Statystyki pokazują, że w ostatnich dwóch latach ponad 200 tysięcy Polaków wybrało instalację pompy ciepła, nie tylko w nowych, ale i w istniejących budynkach. Nie zawsze jednak przynosi to oczekiwane oszczędności i komfort cieplny. Montaż samej pompy ciepła przy starej instalacji trzeba bowiem połączyć z wieloma innymi działaniami, które analizujemy poniżej z ekspertami Purmo. Wiemy także, że pompy ciepła najlepiej współpracują z niskotemperaturowymi emiterami ciepła, takimi jak popularne w naszym kraju ogrzewanie podłogowe. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to jedyny przykład niskotemperaturowego emitera, a w przypadku modernizacji ogrzewania w starym domu instalacja „podłogówki” łączy się z generalnym remontem i dodatkowymi kosztami inwestycji. Alternatywą wartą rozważenia mogą tu być inne systemy ogrzewania płaszczyznowego jak niskotemperaturowe grzejniki płytowe czy klimakonwektory.

Fot. Purmo system ogrzewania podłogowego Rolljet

Nowa pompa ciepła a wciąż wysokie rachunki – z czego to może wynikać?

Jak zaznacza Piotr Krzemiński – menedżer technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Purmo:

Przyczyn braku oczekiwanych rezultatów po instalacji pompy ciepła może być kilka, dlatego każda sytuacja wymaga indywidualnej analizy wykonanej przez niezależnego instalatora. Najczęściej spotykamy się z trzema kategoriami problemów:

  • Dom może być źle ocieplony lub nie posiada odpowiedniej izolacji, co niestety generuje bardzo duże straty ciepła. Problem nie leży więc po stronie źródła ciepła – pompy. Aby dopasować odpowiedni system grzewczy, należy najpierw wykonać ocieplenie domu zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

  • Dom jest odpowiednio docieplony, ale nie wykonano prawidłowej regulacji pompy ciepła i parametrów współpracy z instalacją grzewczą. Kilka wizyt doświadczonego fachowca, który zweryfikuje różne scenariusze pracy systemu, pomoże nam uzyskać szybki zwrot z inwestycji w modernizację ogrzewania w starym domu, czyli nawet do 20-30% niższe rachunki za ogrzewanie!

  • Dom jest właściwie docieplony, ale zainstalowano pompę o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej mocy, przez co zużywa więcej energii. Wymiana pompy na optymalny model to zazwyczaj za duży koszt. I w tej sytuacji można jednak znaleźć rozwiązanie, poprzez wykorzystanie istniejącej instalacji grzewczej oraz obecnych tam grzejników. Możemy zdecydować się na obniżenie temperatury instalacji poprzez dokupienie grzejników, wymianę na bardziej wydajne (np. typ 11 na 22 lub 33) lub większe albo zainwestować w nowoczesne klimakonwektory.

Jak zmodernizować instalację grzewczą w starym domu pod nową pompę ciepła bez „podłogówki”?

Szybka i ekonomiczna modernizacja instalacji pod kątem energooszczędności bez generalnego remontu jest możliwa. Aby była najbardziej efektywna, warto zacząć od analizy stanu wyjściowego naszych potrzeb i wydajności instalacji oraz skrupulatnej inwentaryzacji obecnych już w domu grzejników. Sprawdźmy, jakie mamy tutaj możliwości.

Fot. Purmo Vido S2

Sprawdź, czy możesz zwiększyć przepływ instalacji

W zakresie modernizacji samej instalacji możemy podnieść jej wydajność nawet o 11% poprzez dwukrotne zwiększenie przepływu przez grzejnik przy tej samej temperaturze zasilania. Aby uzyskać taki przepływ, musimy zweryfikować, czy istniejąca instalacja posiada odpowiednie do tego celu średnice.

Skorzystaj z kalkulatora mocy grzejników, by dobrać optymalnie do potrzeb

Gdy decydujemy się na modernizację ogrzewania w starym domu, dokonajmy najpierw precyzyjnych obliczeń. Jeżeli w istniejącej instalacji cieplnej na zasilaniu mamy 75°C, a chcemy doprowadzić do 55°C, to oznacza, że musimy zastosować ok. dwukrotnie większe grzejniki. Często w starszych budynkach zdarzało się montować grzejniki z zapasem, o większej mocy niż wymagana. Teraz można to wykorzystać, jeśli są dobrej jakości. Pomocą w ustaleniu optymalnej mocy grzejników w danym pomieszczeniu będzie specjalna aplikacja opracowana przez ekspertów – Purmo Calculator (dostępna w aplikacji mobilnej w wersji na Android i IOS).

Fot. Purmo Calculator

Postaw na nowoczesne grzejniki

Gdy musimy dokupić nowe grzejniki, by uzyskać odpowiedni komfort cieplny, możemy postawić na nowoczesne i dekoracyjne niskotemperaturowe grzejniki płytowe, które obok wysokiej jakości, wyróżniają się nowoczesnym, minimalistycznym designem (np. grzejniki Delta czy Tinos V z kolekcji Purmo). Gdy potrzebujemy urządzeń o większej mocy, postawmy na grzejniki konwektorowe. To urządzenia wyróżniające się specjalną konstrukcją z dodatkowym wymuszeniem konwekcji przepływu wewnątrz grzejnika, który pozwoli podnieść moc grzewczą aż o 60%.

Fot. Purmo grzejnik Tinos pionowy

Wypróbuj nowoczesne i wydajne klimakonwektory

Innowacyjnym rozwiązaniem są także klimakonwektory, łączące cechy grzejnika konwekcyjnego i klimatyzatora. Przykładem jest cichy i wydajny model Vido S2 marki Purmo pracujący w niskiej temperaturze i przy niewielkiej pojemności wodnej. To urządzenie, które nie tylko efektywnie ogrzeje pomieszczenie, ale może zapewnić także jego schłodzenie w upalne dni. Przyda się, gdy potrzebujemy większej mocy, a mamy mało miejsca w domu lub gdy chcemy, by ogrzewanie podłogowe i „grzejnikowe” pracowało z tą samą niską temperaturą wody w instalacji.

Fot. Purmo klimakonwektor Vido S2

Płać mniej za ogrzewanie i ciesz się komfortem cieplnym

Jak widzimy, skuteczna modernizacja ogrzewania w starym domu poprzez wymianę źródła ciepła na pompę nie musi wiązać się z instalacją ogrzewania podłogowego w całym domu. W ofercie Purmo znajdziemy różne możliwości, które doskonale sprawdzą się także w przypadku modernizacji istniejącego budynku.

Po szczegółowe informacje i katalogi produktów zapraszamy na stronę producenta www.purmo.pl

02-844 Warszawa, ul. Puławska 491, woj. mazowieckie
tel. 22 544 10 00,