Jaka pompa ciepła jest najlepsza? Nie tylko taka, która jest dostępna!

Według Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w pierwszym półroczu br. wzrost całego rynku pomp ciepła w naszym kraju wyniósł 86%, a pomp ciepła służących do centralnego ogrzewania budynków – aż 96%. Ta sama organizacja prognozuje, że wzrost sprzedaży za cały 2022 rok w przypadku ostatnich z wymienionych pomp może wynieść 100%. Jednak PORT PC zauważa też, że dynamika ta może zostać znacznie osłabiona przez braki w dostawach pomp. Skąd problemy?

– Zainteresowanie pompami ciepła w ostatnich miesiącach jest ogromne, na co wpływa wiele czynników. Przede wszystkim są to rosnące ceny gazu, węgla, oleju, spowodowane sytuacją w Ukrainie. Na to nakłada się polityka Unii Europejskiej, która dąży do całkowitego wycofania się przez państwa członkowskie z ogrzewania paliwami kopalnymi. Dodatkowo popyt na pompy ciepła, czy też – mówiąc szerzej – na ekologiczne, odnawialne źródła energii, napędzają rządowe programy dotacji. Wszystko to sprawia, że zaczynają się problemy z dostawami – komentuje Hubert Kalinowski, Prezes firmy Revolt Energy S.A. – renomowanego dostawcy paneli fotowoltaicznych, a zarazem spółki-córki wiodącego producenta pokryć dachowych – Blachotrapezu.

Również pandemia koronawirusa nie wpłynęła korzystnie na rynek pomp ciepła. Przestoje w fabrykach zaburzyły cały cykl dostaw zarówno gotowych pomp, jak i komponentów oraz półprzewodników niezbędnych do ich produkcji, a zachwiania te są w okresie wzmożonego zapotrzebowania szczególnie dotkliwie odczuwalne.

– Obecnie pojawia się jeszcze jeden problem, mianowicie – instalacja pomp ciepła. Ograniczona ilość fachowców, którzy mają odpowiednie kwalifikacje do montażu tego typu urządzeń również wpływa na wydłużenie procesu i drogi, jaką przebywa urządzenie, zanim zacznie pracować w miejscu docelowym. Sam montaż jest też o tyle skomplikowany, że – inaczej niż w przypadku instalacji fotowoltaicznych – konieczne jest przygotowanie szczegółowego audytu o stanie i rodzaju instalacji grzewczej – zauważa Hubert Kalinowski.

Czy można więc powiedzieć, że najlepsza pompa ciepła to taka, która po prostu… jest dostępna? Takie twierdzenie byłoby zbyt dużym uproszczeniem.

Wybór pompy ciepła – które urządzenia sprawdzą się najlepiej?

Pompy ciepła, podobnie jak panele PV czy kolektory słoneczne to urządzenia, które muszą być dopasowane do realnych potrzeb danego obiektu i jego mieszkańców. Oznacza to, że nawet najlepsza pompa ciepła, wyprodukowana przez wiodącego dostawcę, ale przewymiarowana, wygeneruje niepotrzebne wydatki. Również okres zwrotu inwestycji w takiej sytuacji znacznie się wydłuży.

Dlatego tak ważne jest, aby urządzenia, które nie kosztują przecież kilkadziesiąt złotych, dobierać rozsądnie, dokładnie rozglądając się na rynku.

Obecna sytuacja, w której podaż pomp nie jest w stanie nadążyć za popytem, sprawia, że wiele firm składa obietnice bez pokrycia. I choć często perspektywa zaufania im jest bardzo kusząca, to z wielu względów nie warto tego robić.

– Jako przedsiębiorstwo, za którym stoi wiele lat obecności na rynku, bardzo poważnie podchodzimy do obietnic składanych naszym klientom. Oferujemy najlepsze pompy ciepła na rynku, wytwarzane przez renomowanych dostawców z wieloletnim stażem, którzy mają zabezpieczone stany magazynowe – podkreśla Hubert Kalinowski.

Z argumentami przemawiającymi na korzyść stosowania pomp ciepła nie da się dyskutować. Jak podaje PORT PC, w nowych obiektach, wyposażonych w instalacje ogrzewania płaszczyznowego, koszty w przypadku stosowania pomp są od 40 do 75% niższe niż wówczas, gdy wykorzystywany jest pellet, gaz ziemny czy olej opałowy. Przejście na ogrzewanie pompami ciepła opłaca się też jednak w istniejących obiektach – tutaj mowa o oszczędnościach rzędu 40%. Jeśli dodatkowo taka instalacja zostanie połączona z fotowoltaiką (takie kompleksowe rozwiązania, połączone z pomocą w uzyskaniu dofinansowania oferuje Revolt Energy), to korzyści będą jeszcze większe.

Dziś, gdy tak dużo mówi się o ograniczeniach w dostawach i kłopotach producentów z zaspokojeniem ogromnego popytu, odpowiedź na pytanie o to, jaka pompa ciepła jest najlepsza, może więc być dość przewrotna, jednak wcale nie trzeba brać tego, co akurat jest „na stanie”. Aktualnie, gdy trzeba liczyć się z tym, że czas oczekiwania na pompę, a następnie na jej montaż, może być dłuższy niż jeszcze w ubiegłym roku, to niejednokrotnie warto poczekać. Bo choć są oczywiście urządzenia dostępne „od ręki”, to jednak zawsze najlepsza pompa ciepła to taka, która pochodzi od renomowanego dostawcy, i – co również ważne – jest dobrze dobrana do realnego zapotrzebowania.

Więcej informacji na stronie: www.revoltenergy.eu – pompy ciepła

34-700 Rabka-Zdrój, ul. Kilińskiego 115, woj. małopolskie
tel. +48 777 111 111,