Darmowe ciepło z ziemi, wody lub powietrza
Rozwój technologii umożliwiających wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii to nie tylko moda, ale także przejaw racjonalnego podejścia do zagadnienia ochrony środowiska. Gwałtownie kurczące się zasoby naturalne powodują nie tylko ogołacanie naszej planety, ale także ciągły wzrost cen tradycyjnych źródeł energii cieplnej czy elektrycznej.
Energia odnawialna jest bezpłatna, a jej zasoby nieograniczone, jednak znalezienie rozwiązania, które pozwoli nam dobrze i racjonalnie te naturalne źródła wykorzystać, wcale nie jest takie łatwe. Jedną z możliwości jest montaż pompy ciepła, która przy stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej (potrzebnej do zasilania), wykorzystuje ciepło powietrza, wody lub gruntu do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

 

pompy ciepła quercufot. QUERCU

 

I choć rozwiązanie to wydaje się idealne, to wciąż budzi wiele kontrowersji i obaw dotyczących amortyzacji nakładów, jakie trzeba ponieść.

Sprawdzony dostawca pompy ciepła to podstawa
Niewiele osób, które decydują się na montaż ekologicznych źródeł ogrzewania, posiada technologiczną wiedzę na ten temat. Najczęściej podstawową bazą informacji pozostaje Internet, w którym – jak wiadomo – nie wszystkie informacje są precyzyjne i prawdzie, a najczęściej są po prostu redagowane przez specjalistów od marketingu, którzy obiecują góry ze złota. Okazuje się jednak, że obietnice bez pokrycia składają też… firmy oferujące pompy ciepła, i tu już problem jest znacznie większy.
– Praktyka pokazuje, że często przedsiębiorstwa chcą po prostu sprzedać jak najdroższe rozwiązanie, które nie odpowiada realnemu zapotrzebowaniu na ciepło danego obiektu, nie mówiąc już o uwzględnieniu pozostałych aspektów technicznych – mówi Jarosław Godula z firmy QUERCU, która świadczy kompleksowe usługi w zakresie projektu, montażu i serwisu systemów wytwarzających energię cieplną i elektryczną oraz systemów wentylacji i filtracji powietrza z odzyskiem energii cieplnej, opartych na odnawialnych i ekologicznych źródłach energii. – Tymczasem dobór najlepszego rozwiązania, to znaczy takiego, które nie będzie przeinwestowane, to często długi i pracochłonny proces, który wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników, dokonania precyzyjnych pomiarów i starannego wykonania projektu całego systemu grzewczego. Krótko mówiąc – wymaga dłuższego zaangażowania niż zajmowałaby to sama sprzedaż  – dodaje.

 

pompy ciepła quercufot. QUERCU

 

Jak w praktyce uniknąć pomyłek i nie zainwestować w pompę ciepła, która nigdy się nie zwróci? Jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy, to przede wszystkim musimy starannie wybrać dostawcę – doświadczonego profesjonalistę, który nie tylko sprzeda nam produkt, ale odpowie na wszystkie nasze pytania, rozwieje wątpliwości i przede wszystkim zaoferuje długotrwałą, współpracę, obliczoną nie na doraźny zysk, ale przede wszystkim na satysfakcję klienta.

Kiedy pompa ciepła się zwróci?
Firma QUERCU jest w stanie wykonać kompleksową instalację każdej pompy ciepła, jaka jest dostępna na rynku, dopasowując rozwiązanie najbardziej optymalne  do danych warunków. Dlatego nawet jeśli najtańsza jest instalacja pompy czerpiącej ciepło z powietrza, to jednak w czasie silnych mrozów – kiedy jej efektywność spada, rosną też koszty jej eksploatacji. W przypadku dużego zapotrzebowania na ciepło w dalszej perspektywie lepszym wyborem może okazać się więc pompa, która jako dolne źródło wykorzystywać będzie ciepło z gruntu lub wody.
– A często jest po prostu tak, że klient dysponuje określoną ilością środków, jakie może przeznaczyć na inwestycję. Również w takiej sytuacji jesteśmy w stanie zareagować elastycznie i zaproponować rozwiązanie dokładnie skrojone na miarę portfela inwestora, nie zapominając jednak o tym, że pompa ciepła musi dobrze pełnić swoją funkcję niezależnie od tego, ile będzie kosztować – podkreśla Jarosław Godula.

 

pompy ciepła quercu pompy ciepła quercufot. QUERCU

 

I choć rzeczywiście pompy ciepła są droższe niż np. tradycyjne kotły gazowe, to ich koszt może szybko się zwrócić. Warunek jest jednak jeden –projekt całej instalacji musi zostać dostosowany do potrzeb i możliwości budynku/działki, trzeba dobrze zaplanować instalację grzewczą, perfekcyjnie dobrać moc pompy ciepła i wielkość dolnego źródła. I choć wybór producenta ma duże znaczenie, to pamiętajmy, że nawet najlepsza pompa ciepła dobrana w nieprzemyślany sposób nie będzie dobrze pełnić swojej funkcji.
– Właśnie tym kierujemy się oferując klientom nasze kompletne instalacje. Dzięki temu mają gwarancję, że otrzymają rozwiązanie efektywne oraz adekwatne do ich potrzeb i budynku – podsumowuje Jarosław Godula.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.quercu.pl

 

43-512 Kaniów, ul. Zgody 10, woj. śląskie
tel. 667 500 706,