Ogrzewanie na podczerwień. Cena za 3 razy więcej ciepłą
Rosnące ceny energii, przerwy w dostawie prądu – zna to każdy, kto korzysta z usług zakładu energetycznego. A przecież nie jest trudno produkować prąd we własnym zakresie, wykorzystując darmową, łatwo dostępną energię słońca, którą można zagospodarować na bieżąco lub magazynować. Niezależność energetyczna uzyskana w ten sposób pozwala również pomyśleć o innych niż standardowe metody ogrzewania. Folie grzewcze na podczerwień, połączone z instalacją fotowoltaiczną to doskonały sposób na to, aby radykalnie obniżyć koszty eksploatacji, jakie ponosimy każdego dnia.

 

fot. Sunlike

Elektryczne systemy grzewcze, choć uchodzą za wysoce wydajne z uwagi na fakt, że konwertują prawie całą energię elektryczną w ciepło z bardzo małymi stratami (0.01%), uznawane są też za drogie, na co wpływ ma oczywiście wysoka cena energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że nie każdego ogrzewania elektrycznego to dotyczy.
– Oferowane przez nas ogrzewanie na podczerwień (system grzewczy FIR) jest jeszcze bardziej wydajne niż zwykłe ogrzewanie elektryczne, bo nie konwertuje energii w ciepło, ale w promienie podczerwieni. To właśnie one wytwarzają ciepło poprzez przenikanie przez powietrze i obiekty w pomieszczeniu. Dlatego ilość energii wymaganej do ogrzania pomieszczenia jest znacznie (aż trzykrotnie!) mniejsza niż energia zużywana przez klasyczne systemy – wyjaśnia Marek Szozda z firmy Sunlike.

 

Ogrzewanie na podczerwień – jak to działa?
Nie od dziś wiadomo, że tradycyjne grzejniki ogrzewają (głównie przez konwekcję) powietrze, od którego następnie nagrzewają się mury domu. Obok aspektu ekonomicznego, związanego ze stratą energii cieplnej na ogrzanie powietrza, rozwiązanie takie jest niekorzystne dla naszego zdrowia, bo poprzez konwekcję w powietrzu unosi się kurz. Nie mówiąc już o tym, że dystrybucja ciepła skierowana z góry na dół, z temperaturą szczytową blisko sufitu jest zwykłym marnotrawstwem.

 

fot. Sunlike

Promienie podczerwone INFRARED działają zupełnie inaczej. Otóż wnikają one w powierzchnię ścian, sufitów, podłóg, mebli, a także innych rzeczy znajdujących się w ich zasięgu praktycznie bez straty energii cieplnej na ogrzanie powietrza, po czym ciepło oddawane jest do pomieszczenia.
– Ogrzewanie na podczerwień daje więc natychmiastowe odczucie komfortu cieplnego. Nawet mimo częstego wietrzenia ten komfort jest dużo większy, a koszty eksploatacji niższe, gdyż nagromadzone ciepło oddawane jest od razu z ogrzanych powierzchni. Dzięki temu grzejniki nie muszą ponownie nagrzewać całego pomieszczenia – wyjaśnia Marek Szozda.

Folie grzewcze na podczerwień
Folie grzewcze na podczerwień Sunlike HeatPlus są wykonane z wysokiej jakości folii PET, która ma właściwości żaroodporne i wodoodporne. Podczas precyzyjnego procesu technologicznego folia bazowa jest pokrywana wysokiej gęstości cząstkami węgla i żywicy PE w mniej niż 1 mikronów grubości warstw. Elektrody są wykonane z folii miedzianej, a następnie w procesie laminowania powstaje 6-warstwowa folia.

 

fot. Sunlike

Do montażu folii grzewczych na podczerwień Sunlike HeatPlus mogą być wykorzystane wszystkie powierzchnie pomieszczenia – podłogi, ściany i sufity, przy czym folie są kompatybilne ze wszystkimi materiałami, takimi jak płytki ceramiczne, wykładziny winylowe i dywanowe, drewno, laminat, farby akrylowe, tapety, tynki itp. Można je bez trudu ułożyć samodzielnie w każdym pomieszczeniu w domu.
Jakie są zalety ogrzewania na podczerwień? Cena oczywiście, która obejmuje nie tylko niski koszt eksploatacji, ale także niewielki początkowy koszt inwestycji, wynikający z wyeliminowana konieczności budowy instalacji, kominów, przyłączy itd.; nie potrzeba też wydzielać pomieszczenia na kotłownię ani na magazyn nośników energii (węgla, drewna, oleju, pelletu itp.).

 

– W tym wypadku montaż systemu grzewczego kończy się na etapie instalacji elektrycznej, którą i tak trzeba przeprowadzić w każdym budynku – mówi Marek Szozda.
Użytkownik nie ponosi też kosztów związanych ze stratami ciepła podczas przesyłu, ponieważ jest ono wytwarzane bezpośrednio w miejscu, w którym jest potrzebne. Z tradycyjnym ogrzewaniem systemy na podczerwień wygrywają też szybkością nagrzewania oraz niewielkim kosztem w przypadku konieczności wymiany uszkodzone pojedynczego urządzenia po okresie gwarancyjnym.

 

fot. Sunlike

Dzięki temu, że ciepło jest zakumulowane w przegrodach – mimo wietrzenia, ściany w pomieszczeniu w dalszym ciągu pozostają ogrzane i od razu oddają zakumulowane w nich ciepło ogrzewając ludzi, w przeciwieństwie do grzejników konwekcyjnych, gdzie grzejnik musi dłużej pracować, aby ponownie nagrzać powietrze w pomieszczeniu, a dopiero potem ściany i ludzi.

Ogrzewanie na podczerwień – koszty eksploatacji jeszcze niższe
Firma Sunlike oferuje instalacje fotowoltaiczne, pozwalające czerpać z niewyczerpalnego źródła energii, jakim jest słońce. Na podstawie profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, firma doradza optymalne rozwiązanie w danej sytuacji, a następnie wykonuje projekt, montaż oraz przygotowuje kompletne dokumenty niezbędne do przyłączenia instalacji.
– Świetnym rozwiązaniem jest połączenie ogrzewania na podczerwień z instalacją paneli fotowoltaicznych. Koszty eksploatacji są wówczas bardzo niskie, bo energia elektryczna potrzebna do zasilania ogrzewania pochodzi z darmowego źródła, jakim jest słońce – mówi Marek Szozda.

 

fot. Sunlike

A dla nieprzekonanych? Niech argumentem będzie ekologia, bo przecież trudno o bardziej naturalne źródło energii niż słońce. Tę energię dzięki instalacji fotowoltaicznej można zamienić na prąd stały, służący do zasilenia ogrzewania na podczerwień, które dostarczy niezbędne ciepło bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Dla porównania – w przypadku ogrzewania gazowego, jego produkcja, dystrybucja, procesy ogrzewania są odpowiedzialne za ok. 249,32g/kWh emisji. Gdy ogrzewanie na podczerwień będzie wykorzystywać energię elektryczną produkowaną przez moduł fotowoltaiczny, emisja jest zerowa.

 

W czasach, gdy cały świat zmierza w kierunku rozwiązań ekologicznych – energii wiatrowej, słonecznej, pomp ciepła, samochodów elektrycznych, coraz częściej również inwestorzy w Polsce podejmują decyzję, by postawić właśnie na fotowoltaikę i ogrzewanie na podczerwień. Cena inwestycji – dokładniej zaś jej szybka amortyzacja – coraz częściej jest dla nas argumentem równie ważnym, co proekologiczność takich rozwiązań.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sunlike.eu

55-003 Nadolice Małe, Ul. Wiosenna 12, woj. dolnośląskie
tel. +48 600 443 947, +48 888 55 10 10,