Systemy grzewcze dla wymagających
W dobie globalnego ocieplenia i kurczących się zasobów naturalnych, coraz częściej na poważnie myślimy o ekologii, dążąc nie tylko do redukcji wydatków ponoszonych na ogrzewanie, ale również do zminimalizowania wpływu na środowisko naturalne. Przykład z Polski: chmura smogu, która wisi każdej zimy nad naszymi głowami skłania decydentów do regulowania przepisami prawa kwestii systemów grzewczych stosowanych do ogrzewania domów. Nic dziwnego, że w dobie zmieniających się przepisów, a także licznych akcji informacyjnych, coraz więcej osób świadomie decyduje się na wybór rozwiązań, które w toku eksploatacji nie obciążają ani portfela, ani środowiska, bo nie opierają się o paliwa kopalne. Flagowym przykładem mogą być stosowane do ogrzewania domu pompy ciepła powietrze-woda, znane i szeroko stosowane na zachodzie Europy, a w Polsce zyskujące na popularności od niedawna, bo od kilku/ kilkunastu lat. Obecnie śmiało można stwierdzić, że i u nas zadomowiły się na dobre. To produkt znany każdemu inwestorowi, który stawia na nowoczesne, ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania, pozwalające uniezależnić się od dostawców z zewnątrz czy od wahania cen. O tym, czy warto stosować pompy ciepła, jesteśmy już przekonani, co jednak wybrać, gdy oferta rynkowa jest szeroka, a szczegółowe dane techniczne stosunkowo niewiele nam mówią? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na producenta, wybierając firmy uznane i cenione, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Istotne są też kwestie takie, jak sprawność energetyczna, klasa energetyczna (odpowiadająca klasom, jakiem znajdziemy na etykietach sprzętu AGD), intuicyjność obsługi. I wreszcie – ekologiczność urządzeń, bo choć pompy ciepła powietrze-woda uznawane są za najbardziej przyjazne środowisku źródło ogrzewania, to jednak pomiędzy rozwiązaniami poszczególnych producentów są spore różnice.

 

Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-wodafot. Daikin

 

Czynnik R-32 – ukłon w stronę ekologii
Daikin to pierwsza firma na świecie, która opracowała i wprowadziła na rynek pompy ciepła i klimatyzatory z czynnikiem chłodniczym R-32. Właśnie taki czynnik znajduje się w najnowszej pompie Altherma-3. Co kryje się pod tą nazwą? Otóż R-32 to rozwiązanie przyjazne środowisku i bardzo efektywne energetycznie. Czynnik ten ma niższy potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, którego wartość (GWP) informuje o tym, jaki wpływ mógłby mieć na globalne ocieplenie, gdyby doszło do wycieku i czynnik został uwolniony do atmosfery. Jest to wartość względna, która porównuje oddziaływanie 1 kg czynnika chłodniczego z oddziaływaniem 1 kg CO2 w okresie 100 lat. Ponadto, w porównaniu do czynnika chłodniczego R-410A, w przypadku czynnika R-32 potrzebna jest mniejsza ilość, co w sytuacji ewentualnego wycieku jeszcze bardziej minimalizuje szkody dla środowiska. Ponieważ jest to czysty czynnik chłodniczy, łatwiejsze jest też jego  ponowne odzyskiwanie  ponowne wykorzystywanie. 

Tanie ogrzewanie domu – pompa ciepła powietrze-woda o wysokiej klasie energetycznej
Obok stosowanego czynnika chłodniczego, główny wpływ na globalne ocieplenie wywierany przez pompy ciepła powietrze-woda wynika z używanej przez nie energii elektrycznej. W przypadku korzystania z odnawialnych źródeł energii, wpływ ten jest bliski zera, w przypadku czerpania energii z elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, wpływ ten rośnie. Z tego względu ważne jest, aby wybierać takie pompy, które podczas pracy zużywają jak najmniejszą ilość energii, co ostatecznie przełoży się też na zasobność portfela inwestora. 
Wśród zalet urządzeń z gamy Daikin Altherma 3 producent wymienia m.in. wysoką wydajność. Dzięki wykorzystaniu sygnowanej przez producenta technologii Bluevolution, połączeniu sprężarek Daikin i czynnika chłodniczego R-32, urządzenia osiągają sprawność sezonową w klasie A++.
Wśród urządzeń z tego typoszeregu znajdziemy elastyczną i kompaktową jednostkę naścienną, którą można połączyć z oddzielnym zbiornikiem ciepłej wody użytkowej (o pojemności aż 500 litrów, ze wspomaganiem solarnym lub bez niego). Ukłonem w stronę miłośników dobrego designu jest nowoczesne i stylowe wzornictwo. 
Dbałość o estetykę widoczna jest też w przypadku jednostki przypodłogowej, dostępnej w kolorze białym. Jest to kompaktowa jednostka o małej powierzchni instalacji, w której wszystkie komponenty i połączenia są montowane fabrycznie. Minimalny pobór energii elektrycznej zapewnia ciągłe dostawy ciepłej wody, a sama jednostka może zawierać model dwustrefowy, pozwalający na równoczesną regulację temperatur w dwóch strefach. 
Wśród urządzeń z gamy Altherma 3 znajduje się też jednostka zewnętrzna o klasie efektywności energetycznej A+++ z czynnikiem chłodniczym R-32, który zapewnia lepszą sprawność działania. Dzięki specjalnej konstrukcji fabrycznie zamontowanej kratki wywiewnej urządzenie spełnia najwyższe wymogi pod względem bezpieczeństwa.

 

Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-woda Ogrzewanie domu pompą ciepła powietrze-wodafot. Daikin

 

Proste sterowanie pompą ciepła powietrze-woda 
Urządzenia z gamy Altherma 3 wyposażone są ponadto w nowoczesny, intuicyjny sterownik, który użytkownikom daje pełną kontrolę nad systemem grzewczym. Możliwy jest podgląd temperatury wewnątrz domu z uwzględnieniem różnic dotyczących pomieszczeń (temperatura powietrza lub temperatura wody), a także na zewnątrz. Z łatwością można też personalizować liczbę stref wymagających ogrzewania oraz wymaganej temperatury, a także ustawiać parametry ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń. Dzięki specjalnej aplikacji/ systemowi sterowania, użytkownik ma wgląd i możliwość regulacji parametrów pracy urządzeń Altherma 3 z dowolnego miejsca na ziemi.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.daikin.pl

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 36, woj. mazowieckie
tel. 22 319 90 01,