Pompy ciepła gruntowe i powietrzne – czy warto?
O tym, że pompy ciepła są jednym z najtańszych źródeł ogrzewania, nie trzeba nikogo przekonywać. Wielu klientów obawia się jednak wysokich kosztów inwestycji.
– Jest to zrozumiałe, ale warto pamiętać, że takie pompy wykorzystują naturalne źródła ciepła zgromadzonego w ziemi lub powietrzu, które jest przecież darmowe. Dlatego też wydatek poniesiony na zakup systemu z pompą ciepła szybko się zamortyzuje, o ile oczywiście całość będzie dobrana w sposób optymalny do danych warunków – mówi inż. Michał Malinowski z firmy NTS-Energy.

 

ogrzewanie domu nts energy ogrzewanie domu nts energyfot. NTS-Energy

 

Zaletą pomp ciepła jest również brak dodatkowych kosztów związanych z koniecznością uzbrojenia działki w gaz. Nie trzeba budować komina, wydzielać osobnego pomieszczenia na kotłownię lub na postawienie zbiornika na propan-butan, zaoszczędzając cenną przestrzeń. Jedyne czego potrzebujemy, to dostęp do sieci elektrycznej.
Nie do przecenienia są wreszcie względy bezpieczeństwa – brak procesu spalania eliminuje ryzyko wybuchu czy pożaru, a do atmosfery nie są wydzielane żadne szkodliwe substancje. Decydując się na ogrzewanie pompą ciepła stajemy się też niezależni od zewnętrznych dostawców gazu czy oleju opałowego, co sprawia, że wydatki są zawsze pod kontrolą, nawet jeśli ceny paliw drastycznie rosną.

Gruntowe pompy ciepła – grzanie lub chłodzenie
Firma NTS-Energy jest producentem gruntowych pomp ciepła ETNA, znanych i cenionych na polskim i europejskim rynku. Nowością w ofercie są pompy ETNA II GWS – nowoczesne urządzenia grzewczo-chłodzące, powstające na bazie najlepszych komponentów i podzespołów w fabryce pod Wrocławiem.
– Model ten od swojego poprzednika – pompy ETNA GWS – różni się nie tylko bardziej nowoczesnym designem. Zastosowaliśmy tu programator i płytę główną firmy Siemens. Nowe pompy pracują ciszej niż modele oferowane dotychczas, a ich głośność wynosi mniej niż 30 dB – mówi mgr inż. Konrad Taras, projektant urządzeń.
ETNA II wyposażona jest w sprężarkę hermetyczną typu scroll, która dzięki wtryskowi pary umożliwia pracę w wyższych temperaturach skraplania. Jako jeden z niewielu producentów na rynku, NTS-Energy wyposaża swoje pompy w dwukierunkowy elektroniczny zawór rozprężny (EEV). Co daje zastosowanie tego innowacyjnego rozwiązania? Zawór rozprężny w bardzo precyzyjny sposób moduluje przepływ czynnika chłodniczego. W efekcie, inaczej niż w przypadku zwykłych zaworów termostatycznych, funkcjonowanie całego układu dopasowywane jest do aktualnych warunków pracy.

 

ogrzewanie domu nts energy ogrzewanie domu nts energyfot. NTS-Energy

 

Przekłada się to na korzyści ekonomiczne w porównaniu do pomp ciepła z termostatycznymi zaworami rozprężnymi; pompy wyposażone w elektroniczny zawór rozprężny generują oszczędność energii na poziomie 25-26%.
Standardowo pompy ciepła ETNA II nie posiadają zasobnika ciepłej wody użytkowej, jednak nie ma przeszkód, aby dobudować do nich wolnostojący zbiornik o dowolnej pojemności.
– Obok produkcji własnych urządzeń, oferujemy również pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe innych renomowanych producentów, m.in. Daikin, Danfoss, Dimplex, Samsung, Nibe, Mitsubishi, Panasonic, dzięki czemu w każdym wypadku jesteśmy w stanie zaoferować klientom rozwiązanie najbardziej dopasowane do ich potrzeb. Nasze usługi wykonujemy kompleksowo, rozpoczynają się one fazą projektową i rozrysowaniem schematów instalacji, poprzez wykonanie odwiertów w przypadku pomp ciepła gruntowych, budowę kotłowni, montaż ogrzewania płaszczyznowego, na uruchomieniu kończąc – podkreśla inż. Michał Malinowski.

 

ogrzewanie domu nts energy ogrzewanie domu nts energyfot. NTS-Energy

 

Klimakonwektory – grzejniki rewersyjne
W ofercie NTS Energy znajdują się również klimakonwektory Panama, które są coraz częściej wybierane jako dystrybutory ciepła/chłodu, współpracujące z pompą ciepła. Wielofunkcyjny, zaawansowany programator pozwala na łatwe sterowanie urządzeniem, które może pracować w trzech trybach: EKO (100% energii pochodzi wówczas z pompy ciepła), KOMFORT (praca z wykorzystaniem kontroli prędkości wentylatora oraz mocy elementu grzewczego w celu zapewnienia optymalnej temperatury) oraz QUIET (praca z wykorzystaniem kontroli prędkości wentylatora, aby zminimalizować poziom hałasu, co umożliwia montaż klimakonwektora np. w sypialni).

 

ogrzewanie domu nts energy ogrzewanie domu nts energyfot. NTS-Energy

 

Montowane na ścianie klimakonwektory są propozycją dla tych klientów, którzy nie chcą instalować systemu ogrzewania podłogowego, a jednocześnie zależy im na efektywnej dystrybucji ciepła zimą i chłodu latem.

Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła- rekuperatory
W XXI wieku drożejące ceny energii sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na wykorzystywanie jej odnawialnych źródeł. Innym aspektem tego zagadnienia jest coraz większy nacisk kładziony na to, aby energii nie marnować, uniemożliwiając straty ciepła, co w budownictwie znajduje swoje odzwierciedlenie w postaci coraz lepiej zaizolowanych i szczelnych budynków. Co zrobić, aby w tego typu obiektach zapewnić właściwą wymianę zużytego powietrza na świeże, skoro zwykła wentylacja grawitacyjna w tym wypadku nie wystarcza? Rozwiązaniem jest montaż centrali wentylacyjnych z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatorów, które w firmie NTS-Energy dostępne są w wersji z wymiennikiem przeciwprądowym, krzyżowym lub entalpicznym, w którym oprócz ciepła odzyskiwana jest również wilgoć.

 

ogrzewanie domu nts energy ogrzewanie domu nts energyfot. NTS-Energy

 

Rekuperatory mogą współpracować z różnymi urządzeniami, które wspomagają system wentylacyjny, poprawiają komfort klimatyczny oraz zwiększają zyski energetyczne. Mogą to być np. gruntowe wymienniki ciepła, urządzenia jonizująco-oczyszczające, nagrzewnice wtórne, sterowniki bezprzewodowe i przewodowe czy czujniki dwutlenku węgla i wilgotności.
W ofercie NTS-Energy dostępne są centrale wentylacyjne AERIS, R-Vent, Tesla, Chigo, które uwzględniają specyfikę klimatu w Polsce.
– Szczególną popularnością cieszy się system połączenia przez dodatkowy wymiennik lamelowy pompy ciepła i rekoperatora który w zależności jaką wodę produkuje pompa ciepła to dochładza lub dogrzewa powietrze – wyjaśnia inż. Michał Malinowski.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.nts-energy.pl, lub www.powierzchnia.nts-energy.pl oraz na internetowym forum firmy: www.forum-nts-energy.pl

50-512 Wrocław, ul. Tarnogajska 13, woj. dolnośląskie
tel. 71 707 28 15,