Połączenie wymagań estetycznych architektów i inwestorów z wymaganiami z zakresu energooszczędności budownictwa można pogodzić dzięki nowoczesnym technologiom. Dzięki temu domy niskoenergetyczne, pasywne czy zeroenergetyczne mogą zachwycać dużą liczbą przeszkleń, zarówno w postaci okien, drzwi, jak i szklanych fasad.

 

systemy aluminiowefot. Aluprof

 

Energooszczędność w domach pasywnych
Szeroko pojęte budownictwo energooszczędne minimalizuje straty energii i sprawia, że w porównaniu do technologii tradycyjnej budynki energooszczędne (pasywne) charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię cieplną.
– Budynki pasywne w ciągu roku zużywają nie więcej niż 15 kWh/m², co odpowiada 1,5m³ gazu na 1m² powierzchni. Poziom zużycia energii pierwotnej w takim budynku nie może przekroczyć 120 kWh/m²rok dla wszystkich potrzeb energetycznych, do których zalicza się ogrzewanie, podgrzewanie wody oraz zużycie energii elektrycznej na potrzeby bytowe – mówi Bożena Ryszka z firmy Aluprof – Natomiast w budynkach tradycyjnych zużycie energii tylko na potrzeby grzewcze to nawet 120 kWh/(m²rok). Zapotrzebowanie na energię w budownictwie pasywnym jest zatem ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnym – dodaje.
Osiąganie takich wyników jest możliwe tylko i wyłącznie przy spełnieniu całej listy wymagań na etapie budowy obiektu pasywnego począwszy od wyboru odpowiedniej działki, projektu, po wykonanie najdrobniejszych prac. Jednym z najważniejszych elementów na takiej liście jest wybór stolarki okienno-drzwiowej czy przeszklonej fasady. W związku z tym, że przez nieszczelną stolarkę może uciekać z naszego domu aż 30% energii, dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla stolarki energooszczędnej nie powinien przekroczyć Uw= 0,8 W/(m²K).

 

systemy aluminiowefot. Aluprof

 

Energooszczędne systemy Aluprof
Systemy i produkty odpowiadające takim wymaganiom znajdują się w ofercie firmy Aluprof. Jest to pełen wachlarz nowoczesnych konstrukcji, które dzięki wysokiej izolacji termicznej i innowacyjnym rozwiązaniom technicznym idealnie spełniają wymogi zielonego budownictwa. Do tej grupy należą zarówno systemy fasadowe, takie jak MB-TT50, MB-SR50N HI + , jak i okienno-drzwiowe: MB-86, MB-77HS czy drzwi panelowe.

 

MBSR50N_HI+rys. Aluprof

 

Do poprawienia bilansu energetycznego i komfortu cieplnego w budynkach znakomicie nadaje się także zdecydowana większość rozwiązań osłonowych: zarówno z zakresu systemów rolet, żaluzji fasadowych i okiennic. O jakości wymienianych komponentów świadczy fakt, że coraz większa liczba obiektów zrealizowana przy ich udziale otrzymuje prestiżowe certyfikaty potwierdzające wymagania energooszczędności BREEAM, LEED lub Green Building. Budynki spełniające kryteria tych systemów należą do elitarnej grupy. W Polsce certyfikatem BREEAM może cieszyć się jedynie dwadzieścia obiektów.
– Nasza firma stale podnosi jakość swoich systemów oraz wprowadza w nich kolejne innowacje. W pracach rozwojowych kładziemy mocny nacisk na izolacyjność termiczną i wysokie parametry techniczne produktów. Dzięki temu systemy Aluprof są często stosowane w budownictwie zrównoważonym, a lista certyfikowanych obiektów, w których nasze produkty zostały użyte lub dla których zostały specjalnie zaprojektowane jest coraz dłuższa. Rozwiązania te są brane pod uwagę już na etapie projektowania obiektów, dla których inwestorzy chcą się o taki certyfikat ubiegać – mówi Bożena Ryszka .

Energooszczędność z aerożelem
Jednym z ostatnich osiągnięć firmy Aluprof w zakresie produktów dedykowanych budownictwu energooszczędnemu jest system okienno-drzwiowy MB-86AERO o bardzo wysokiej izolacyjności termicznej Uw od 0,57 W/(m2K). Tak dobre wyniki osiągnięto w Aluprofie dzięki zastosowaniu aerożelu, materiału o doskonałej izolacyjności termicznej. Charakteryzuje się najniższym on współczynnikiem przewodzenia ciepła wśród ciał stałych, co pozwala ograniczyć starty energii do minimum. Składa się w niemal 90% z powietrza i jest niewiele od niego cięższy, co otwiera nowe możliwości konstrukcyjne. MB – 86AERO jest pierwszym w Polsce rozwiązanie wykorzystujące tę substancję.

 

MB86_AERO_3kom zblizenie_MB86_AERO_3komrys. Aluprof

 

System okienno-drzwiowy MB-86 może być wykonywany w trzech rożnych wariantach, w zależności od wymagań oszczędności energii cieplnej: ST, SI i AERO. Dzięki szerokim przekładkom termicznym o nowym kształcie, można zastosować dodatkową przegrodę w strefie izolacji profili. Przekładki termiczne stanowiące centralną komorę kształtowników systemu MB-86, są elementami o szerokości 43, 42 lub 30,5 mm. W zależności od wersji systemu można pomiędzy nimi stosować dodatkowe elementy podnoszące izolacyjność termiczną: w wersji SI przegrody z tworzywa lub blachy, natomiast w wersji Aero wkłady z aerożelu. Dodatkową izolację termiczną stanowi dwukomponentowa uszczelka centralna, izolująca termicznie przestrzeń pomiędzy skrzydłem i ościeżnicą.

 

MB86SI_Okno_300rys. Aluprof

 

W skład systemu wchodzą również okna z ukrytym skrzydłem MB-86US oraz drzwi panelowe. Charakterystyczną cechą konstrukcji okna jest jej wygląd: profil skrzydła jest ukryty za profilem ościeżnicy, a powierzchnie szyb montowanych w polach otwieranych i stałych leżą na jednej płaszczyźnie. Dzięki temu kwatery otwierane i stałe od strony zewnętrznej wyglądają identycznie.

 

MB86US_SIrys. Aluprof

 

Drzwi panelowe są propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników. Ze względu na nowoczesne rozwiązania techniczne i wzornictwa mogą być nie tylko funkcjonalnym i trwałym wejściem do domu, ale także jego wizytówką i ozdobą. Konstrukcja bazuje na systemie termoizolowanych kształtowników aluminiowych MB-86. Profil skrzydła jest dostosowany do łączenia ze specjalnymi wypełnieniami, zlicowanymi od strony zewnętrznej z powierzchnią ościeżnicy.
Panele wypełniające dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Zastosowane w ich produkcji techniki wykonywania frezów o różnym kształcie, ozdobnych aplikacji a także wstawiania szkła zespolonego dają niezliczoną ilość kombinacji i wariantów. Dzięki temu drzwi z ich zastosowaniem mogą być zastosowane zarówno w nowoczesnych damach, jak i w architekturze o klasycznym stylu.
Drzwi panelowe dają one duże możliwości w aranżacji, dzięki zarówno eleganckiemu wyglądowi jak i wysokim parametrom technicznym oraz dostępnym gabarytom konstrukcji i możliwość zastosowania drzwi w większej zabudowie witrynowej.

Energooszczędne systemy fasadowe
Pogodzenie estetyki i energooszczędności gwarantuje inwestorom system fasadowy IMB-SR50N HI+. Produkt ten jest wersją o podwyższonej izolacyjności systemu IMB-SR50N, dzięki zastosowanemu profilowanemu izolatorowi z LDPE. System przeznaczony jest do wykonywania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Pozwala budować estetyczne fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Zgodnie z aktualnymi trendami w architekturze umożliwia zlicowanie profili słupów i rygli od strony wewnętrznej oraz uzyskanie różnych wersji wyglądu zewnętrznego. Zaletami systemu są bardzo dobre parametry techniczne, swoboda, jaką zapewnia w zakresie kształtowania przestrzeni oraz różnorodność elementów otwieranych.
Na wykonywanie ścian osłonowych lub wypełniających, dachów oraz konstrukcji przestrzennych pozwala kolejny system z oferty Aluprof o symbolu MB-TT50. Zostało w nim zastosowane nowe podejście do konstrukcji profili aluminiowych i akcesoriów odpowiadających za szczelność i izolacją termiczną połączeń. Dzięki temu fasada zapewnia wysoki poziom ochrony budynku przed utratą energii cieplnej. System MB-TT50 daje szerokie możliwości kształtowania zabudowy, jest też przewidziany jako podstawa rozwiązań przeciwpożarowych i antywłamaniowych.

 

MBTT50_3kom zblizenie_MBTT50_3komrys. Aluprof

 

Pod względem parametrów technicznych ściana osłonowa jest w stanie sprostać zarówno wymaganiom norm, jak i coraz wyższym oczekiwaniom architektów i inwestorów. Zespół dopasowanych do siebie izolatorów termicznych stanowi doskonałą ochronę przed utratą energii cieplnej przez konstrukcję. Specjalne kształty izolatorów oraz odpowiednie połączenie akcesoriów tworzywowych zapewniają prawidłowe odwodnienie i właściwą wentylację ściany oraz uzyskanie niskich wartości współczynnika infiltracji powietrza i szczelności na wodę, ułatwiają także i przyspieszają prefabrykację fasady.

Ze szczegółową oferta firmy Aluprof można zapoznać się na stronie: www.aluprof.eu

 

43-300 Bielsko-Biała, ul. Warszawska 153, woj. śląskie
tel. +48 (33) 819 53 00,