Okna HST czy PSK – co je łączy?

Zacznijmy trochę przewrotnie, czyli od tego, co wspólne dla obu systemów i co sprawia, że tak często decydujemy się na stolarkę tego typu nie tylko w domach, ale coraz częściej także w mieszkaniach. Okna HST lub PSK idealnie wpisują się w trendy nowoczesnej architektury ceniącej przestrzenie przestronne, pełne naturalnego światła i minimalistyczne w aranżacji. Aby uzyskać ten efekt, projektanci sięgają po elementy stolarki bazujące na dużych, często tworzących całe ściany przeszkleniach, które mimo znacznych gabarytów oraz ciężaru, są energooszczędne i otwierają się niezwykle lekko i płynnie poprzez przesuwanie skrzydła po odpowiedniej prowadnicy. Tym większy efekt, im doskonalej uda się zatrzeć granice między przytulnym wnętrzem domu a ogrodową lub tarasową strefą odpoczynku, gdy żadne okna czy drzwi nie ograniczają nam swobody i przestrzeni.

Co je różni?

Komfort i walory estetyczne idą tu jednak w parze z zapewnieniem bezpieczeństwa i praktycznych udogodnień dla wszystkich członków rodziny. Okna HST czy PSK będziemy przecież codziennie otwierać i zamykać. Różnie też możemy definiować pojęcie dużych przeszkleń. A czasem decydujący o wyborze drzwi tarasowych będzie budżet. I tu docieramy do różnic między poszczególnymi systemami przesuwnymi. Czas więc skupić się na nich.

HST – systemy unoszono-przesuwne

HST jest skrótem z języka niemieckiego oznaczającym systemy unoszono-przesuwne. To zaawansowany mechanizm, który sprawia, że w trakcie odryglowania skrzydło ruchome jest lekko podnoszone i gotowe do przesuwania za skrzydło stałe. Dzięki temu jego ruch jest bardzo płynny i bez wysiłku można przesuwać duże, ciężkie przeszklenia o powierzchni nawet do 14m2 na rolkach po ukrytej w podłodze szynie. Po zamknięciu skrzydło opada, tworząc szczelne połączenie z ramą. Jeśli chcemy otworzyć skrzydło częściowo, wystarczy zatrzymać je w wybranym miejscu i opuścić klamkę. Niekwestionowanymi atutami systemów HST w porównaniu z PSK są: maksymalna wygoda obsługi, bardzo prosty i intuicyjny mechanizm, niski próg, obszerne przeszklenia i radość z pocztówkowego widoku każdego dnia. Nie uzyskamy tu co prawda klasycznego uchylenia okna, ale ilość zalet sprawia, że systemy HST są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez klientów.

PSK – systemy uchylno-przesuwne

Z kolei systemy PSK (skrót także związany z niemieckojęzyczną nazwą mechanizmu obsługi) idealne dla tych, którzy chcą połączyć funkcjonalność okien uchylnych z zaletami drzwi przesuwnych, dysponują mniejszym budżetem czy mniejszą przestrzenią. Trójetapowy system otwierania – odryglowanie, odstawienie skrzydła na ok. 10 cm, przesunięcie – sprawia, że mechanizm cały czas pracuje i przenosi ciężar. W związku z tym maksymalna waga skrzydła w systemach PSK to 200 kg przy wysokości okna do ok. 2,5 m. Atutem jest możliwość samego uchylenia skrzydła, co zapewni napływ świeżego powietrza i jednocześnie bezpieczeństwo najmłodszym członkom rodziny. Okna PSK w porównaniu z oknami HST są chętniej wybierane przez inwestorów, którzy podczas budowy domu szukają ekonomicznych rozwiązań. Nie zbudujemy z nimi również tak dużych przeszkleń, jak przy systemach HST.

Jakie jeszcze systemy przesuwne?

Okna HST to zatem większe przeszklenia, prostsza obsługa, niski próg i wyższa cena. Okna PSK z kolei to bardziej złożony i wymagający wprawy system otwierania, co sprawia, że uzyskamy tu mniejsze przeszklenia o niższej wadze skrzydła i wyższym progu, ale będą one w pełni uchylne. Popularność systemów przesuwnych sprawia, że wybór między oknami HST lub PSK nie wyczerpuje naszych możliwości. To naturalne, że chcemy więcej i nie zamierzamy z niczego rezygnować. Ani z większych okien, ani z subtelniejszych ram, ani z komfortu obsługi na co dzień przy zachowaniu pełnej szczelności, energooszczędności, odporności na intensywny wiatr czy izolacji akustycznej. Najlepsi producenci na rynku stolarki, w tym marka KRISHOME, wychodzą nam naprzeciw. Co jeszcze możemy wybrać w segmencie stolarki przesuwnej?

SKYLINE – bezramowe okna panoramiczne

Modele serii Skyline to crème de la crème wśród systemów przesuwnych. Luksusowe okna premium wyróżnia niemal jednolita tafla skrzydła, ze smukłymi profilami aluminiowymi subtelnie dzielącymi szyby, całkowicie ukryta rama oraz brak progu. Efekt? Każdy pokój zamienia się w galerię z najlepszymi widokami. Panorama miasta, morze, góry – cokolwiek mamy za oknem, niemal przenika do wnętrza.

SLIDE design – zalety HST w wariancie ekonomicznym

Producenci mają też coś specjalnego dla „praktycznych romantyków”, czyli złoty środek między oknami HST a PSK. Technologia slide to prostszy system przesuwu, co oznacza brak możliwości uchylenia oraz brak podnoszenia i opadania skrzydła w punkcie startu i mety. Jedno skrzydło przesuwa się równolegle do drugiego po prowadnicach. Część stała ma większą szybę, nie tracimy więc światła. Zachowana jest płynna praca skrzydła po smukłych szynach dająca efekt „ślizgu”. Obsługa jest więc także bezwysiłkowa. Mamy jednak dość wysoki próg, znany z okien PSK. Systemy slide łączą zalety HST i PSK, co sprawia, że są coraz częstszym wyborem wśród inwestorów.

Systemy przesuwne dostępne w Sieci Salonów KRISHOME

Energooszczędność, izolacja akustyczna i szczelność dzięki głębokim profilom i pakietom trzyszybowym to standard w ofercie polskiego producenta. Nie musimy więc martwić się o spełnienie norm technicznych. Dodatkowo możemy zautomatyzować pracę systemów, dodać specjalistyczne funkcjonalności oraz zabezpieczenia antywłamaniowe, blokady, kontaktrony czy pakiety dziecięce. W doborze optymalnego systemu drzwi przesuwnych możemy podążyć za wizją aranżacyjną. A zatem okna HST czy PSK, a może SLIDE design lub SKYLINE?

FEN 82 HST

Drzwi tarasowe FEN 82 HST zbudowane są z profilu o głębokości skrzydła 82 mm i ramy 194 mm oraz pięciu komór. Pozwala to osiągnąć niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw=0,76 [W/m2k]. Siła podnoszenia skrzydła jest zredukowana dzięki specjalnej wkładce LiftUnit. Możemy też liczyć na próg zlicowany z podłogą. System wytrzyma silne obciążenia wiatrem na poziomie C2/B2, charakteryzuje się również wysoką wodoszczelnością. Model można uzupełnić o listwę wentylacyjną, którą rozszczelnimy przy zamkniętym oknie, by zapewnić prawidłowe filtrowanie powietrza i regulację wilgoci. W kwestii bezpieczeństwa w standardzie mamy 2-punkty antywyważeniowe. Dodatkowo możemy zamontować także system SOFT-CLOSE, blokujący możliwość zatrzaśnięcia dłoni.

FEN PSK

Systemy FEN PSK dostępne są w dwóch wariantach głębokości profili – 70 mm (skrzydło 78 mm) oraz 82 mm (5 i 6-komorowe). Zbudujemy z nimi drzwi przesuwne o szerokości przekraczającej 3 m i powierzchni do 8 m². Próg nie przekracza 7 cm, a okucia przystosowane są do obsługi skrzydeł o wadze do 200 kg. Trzy warianty obsługi – ręczna, automatyczna, półautomatyczna – pozwalają dobrać najwygodniejszy mechanizm otwierania i zamykania. Producent zadbał także o wzmocnienie statyki okien PSK, by umożliwiały długą eksploatację. Jeśli wybór między oknami HST a PSK wydaje się niewystarczający, KRISHOME ma także konkurencyjne alternatywy.

FEN SLIDE design

W modelach FEN SLIDE design producent zadbał także o element estetyczny, zaznaczony w nazwie – design. Celem było zapewnienie jak najbardziej smukłej konstrukcji możliwej do uzyskania w tej klasie systemów, będącej w stanie unieść jak największe przeszklenia. Z modelami SLIDE design stworzymy skrzydła o wadze nawet do 150 kg, wysokości okna 2,4 m, szerokości skrzydła ok. 3 m oraz z progiem o wysokości 7 cm. Ponadto system osiąga bardzo dobre parametry izolacji termicznej – Uw wynosi do 0,77 W/m2K.

Poza standardowym zastosowaniem w funkcji drzwi tarasowych model ten znajduje dla siebie atrakcyjne nisze. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych apartamentach na wynajem, gdy zależy nam na efekcie dużego przeszklenia, ale i uproszczonej obsłudze, która wytrzyma bez serwisowania intensywną eksploatację. Ciekawą opcją rekomendowaną przez producenta jest wykorzystanie systemów FEN SLIDE design jako okien kuchennych w przestronnych domach lub mieszkaniach, by sposób otwierania na kolidował z dostępem do typowych dla kuchni układów wyposażenia np. baterii, szafek, blatów.

SKYLINE – aluminiowe okna panoramiczne

Okna SKYLINE w ofercie KRISHOME oddają w pełni ekskluzywne parametry systemu. Całkowicie ukryte profile skrzydła drzwi, wąski słupek oraz płytka ościeżnica gwarantują efekt „szklanej ściany”. Profile wykonane są w konstrukcji 3-komorowej z dobrą izolacją termiczną. Maksymalna wysokość okna to aż 4 metry, skrzydło ruchome może ważyć nawet 1200 kg.

Niezakłócony widok i Gwarancja Spokoju z KRISHOME

Jeśli zastanawiasz się, który system najlepiej spełni Twoje oczekiwania, skorzystaj ze wsparcia ekspertów KRISHOME. Co zyskasz? Profesjonalną i kompleksową opiekę doradców, dzięki której oszczędzisz czas i pieniądze na dobór optymalnych elementów stolarki. Bezproblemowe zakupy doceniło już wielu klientów, przyznając marce Złoty Laur Konsumenta 2023 w kategorii „Sieć Salonów Stolarki Premium”.

Chcesz wiedzieć więcej o oknach HST lub PSK oraz systemach SLIDE design i SKYLINE? Zapraszamy bezpośrednio na stronę producenta www.krishome.pl

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 63 98 600,