Wybieramy okna – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na okna aluminiowe lub PVC, przeanalizujmy, jakie są nasze oczekiwania wobec tego elementu stolarki i jak przekłada się to na parametry techniczne konkretnych modeli. Zazwyczaj chcemy, żeby okna były:

  • Ciepłe

Ten parametr odzwierciedla współczynnik przenikania ciepła U [W/m2K], którego wartość regulują przepisy budowlane (okna połaciowe 1,1 W/m2K, okna zwykłe i balkonowe 0,94 W/m2K). Najniższe wartości osiągamy dzięki odpowiedniej kompilacji pakietów szybowych, liczby komór międzyszybowych, szerokości i głębokości profili lub kształtowników oraz uszczelek. Obecnie okna aluminiowe topowych producentów zapewniają równie dobrą izolację cieplną, co okna plastikowe. Przykładowo, tarasowe, aluminiowe okno FEN 86A o wymiarach 1700×2100 mm ma wartość od UW = 0,88 [W/m2K]. Okno PVC FEN 92, ale o mniejszych wymiarach 1230×1480 mm ma wartość od Uw = 0,73 W/[m2K].

  • Energooszczędne

Im mniej ciepła ucieka przez okna, tym mniej energii musimy zużyć na ogrzanie wnętrza. Okna PVC świetnie spełniają to zadanie. W przypadku aluminium, które z założenia lepiej przewodzi ciepło, dzięki ciepłym profilom aluminiowym z przekładkami termicznymi i uszczelkami dociskającymi zatrzymamy ciepło w czasie srogiej zimy nawet w oknach sięgających od podłogi do sufitu. Dodatkowo zyskamy nawet do 11% więcej ciepła pochodzącego z energii słonecznej, gdy zastosujemy autorskie szyby producenta z powłoką ECLAZ. Pasują one zarówno do okien aluminiowych, jak i PVC.

  • Wpuszczające dużo światła

Nowoczesna architektura ceni ogromne przeszklenia, które wpuszczają dużo naturalnego światła. A to przekłada się na optyczne powiększenie przestrzeni i większy komfort mieszkańców. Okna aluminiowe czy PVC sprawdzą się lepiej w tej kategorii? Więcej światła przy bezpieczeństwie wielkogabarytowych konstrukcji dadzą nam okna aluminiowe. Latem z kolei mniejsze powierzchnie szybowe okien plastikowych to mniejsze nagrzanie wnętrza. Jednak, gdy zastosujemy żaluzje fasadowe, przegrzanie nie będzie naszym problemem.

  • Dźwiękoszczelne

Od nowoczesnej stolarki okiennej oczekujemy skutecznego odgrodzenia od hałasu z zewnątrz. Zwracamy więc uwagę na parametr izolacyjności akustycznej Rw wyrażony w dB. Im jest wyższy, tym okna lepiej tłumią dźwięki. W przypadku okien aluminiowych i plastikowych KRISHOME jest on zbliżony i wynosi średnio 34 dB. Na dźwiękoszczelność mają wpływ parametry takie jak: rozmiar okien, konstrukcja profilu, rodzaj przeszklenia i uszczelek.

  • Trwałe

Wybór okien to inwestycja na lata, szukamy więc rozwiązań, które oprą się działaniu wiatru i wielu innych czynników atmosferycznych. Nowoczesne okna PVC są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu zachowują swoje walory estetyczne przez długi czas. Z kolei okna aluminiowe wyróżnia wręcz imponująca trwałość. Aluminium nie koroduje, jest odporne na uszkodzenia mechaniczne, co ważne przy wielkogabarytowych konstrukcjach i praktycznie nie wymaga konserwacji.

  • Eleganckie

Dylemat okna aluminiowe czy PVC wraca do nas często w kwestii estetyki. Stolarka aluminiowa perfekcyjnie oddaje modne trendy współczesnego designu. Ale i w przypadku okien plastikowych mamy obecnie pole do popisu. Szeroka paleta kolorów RAL, okleinowanie jedno- lub dwustronne, a także opcja bikolor (różne wykończenie od zewnątrz i od wewnątrz), umożliwiają stworzenie produktu spójnego zarówno z elewacją, jak i wnętrzem budynku.

  • Bezpieczne

Topowi producenci zapewniają również szereg zabezpieczeń okien, w tym rozwiązania o zwiększonej odporności przed włamaniem. Są to m.in.: zaczepy antywyważeniowe współpracujące z punktami ryglującymi na skrzydle w kształcie „grzybków ośmiokątnych”, które utrudniają próbę podważenia przez potencjalnego włamywacza oraz funkcjonalności zabezpieczające przed prostym otwarciem okien od wewnątrz przez dzieci.

  • W dobrej cenie

Jeśli szukamy rozwiązań ekonomicznych i funkcjonalnych, okna PVC są wyborem tańszym niż okna aluminiowe. Pamiętajmy jednak, że szczegółowe wyceny zależą od bardzo wielu czynników, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertami, by zdobyć precyzyjne porównanie.

Okna aluminiowe a PVC – na które się zdecydować?

Jak zaznacza Tomasz Czupryniak, Kierownik Działu Badań i Rozwoju KRISHOME:

W naszej ofercie znajdziecie Państwo zarówno okna aluminiowe, jak i PVC, które spełniają rygorystyczne normy dla budynków energooszczędnych i pasywnych w zakresie termoizolacji, dźwiękoszczelności, trwałości, bezpieczeństwa. Okna PVC to obecnie najczęściej wybierany wariant w przypadku nowych inwestycji oraz podczas termomodernizacji starych budynków. Są tańsze od okien aluminiowych, łatwe w utrzymaniu i konserwacji, charakteryzują się uniwersalnością oraz klasycznym wyglądem. Okna aluminiowe dawniej kojarzyły się wyłącznie z zimną i surową architekturą budynków komercyjnych, użytkowych i biurowców. Obecnie chętnie sięgamy po nie w zabudowie nowoczesnych budynków mieszkalnych, w których ceni się minimalizm i estetykę. Lekkie aluminium jest jednocześnie niezwykle trwałe. Wąskie, subtelne profile zapewniają statykę nawet najbardziej rozbudowanych konstrukcji z dużymi przeszkleniami przez całe ściany i grubymi pakietami szybowymi, co przekłada się na ciepło, spokój i niezakłócony widok z okna domowego zacisza. Takich konstrukcji nie wykonamy z okien PVC.

Okna aluminiowe czy plastikowe? A może i te, i te?

Coraz częściej zamiast dylematu okna aluminiowe czy PVC, mamy możliwość łączenia obu technologii w różnych częściach domu czy mieszkania. Co więcej, gdy korzystamy z jednego dostawcy elementów stolarki, jest to zdecydowanie prostsze, spójne wizualnie i bardziej opłacalne. W pokoju dziennym możemy wybrać aluminiowe systemy przesuwne z dużymi przeszkleniami, wąskimi profilami, niskim progami, które połączą dom lub mieszkanie z tarasem i doświetlą wnętrza, a w innych częściach domu ciepłe okna PVC. Pamiętajmy też, że zgodnie z przepisami pomieszczenia nieogrzewane nie wymagają tak restrykcyjnych wartości Uw i Ug, więc i tu możemy zaoszczędzić.

Stolarka hybrydowa – energooszczędność PVC z aluminiowym designem

Inwestorzy i projektanci życzliwym okiem spoglądają także na okna hybrydowe. Model FEN 84H to przykład okien hybrydowych, wykonanych z tworzywa pokrytego nakładką z aluminium. Metalowe wykończenie wzmacnia konstrukcję oraz nadaje oknom nowoczesny wygląd, pozwalający wyeksponować modne minimalistyczne połączenie szkła i metalu. Zachowujemy jednocześnie wysokie parametry cieplne i akustyczne w korzystnej cenie. To także dobre rozwiązanie, gdy chcemy niskim kosztem odświeżyć elewację i poprawić parametry techniczne okien plastikowych.

Jak wybrać najlepiej w gąszczu ofert? Postaw na kompleksowe zakupy z gwarancją spokoju

Wybór między oknami aluminiowymi a plastikowymi wymaga chwili spokojnego namysłu i analizy. Tym bardziej, gdy zestawiamy preferencje estetyczne z parametrami technicznymi oraz kwestiami budżetu. Warto więc skorzystać z pomocy specjalistów. W tym celu powstała unikatowa sieć salonów KRISHOME. Świadomi konsumenci doceniają eksperckie wsparcie i precyzyjne doradztwo, gdyż pozwala to dokonać pewnego wyboru, a w konsekwencji znacznie oszczędzić czas i pieniądze. Kompetencje, zorientowanie na współpracę i najwyższa jakość produktów przyniosły sieci Salonów KRISHOME prestiżową nagrodę Złoty Laur Konsumenta 2023 w kategorii „Sieć Salonów Stolarki Premium”.

Po szczegółową ofertę wraz z doradztwem od wyceny po montaż zapraszamy do salonów https://krishome.pl/.

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 63 98 600,