Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do wymiany okien z programu Czyste Powietrze?

Przegląd wytycznych zacznijmy od najpopularniejszego programu dotacyjnego, który funkcjonuje od 2018 roku. Pierwotnie zakładał dofinansowanie wymiany nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (tzw. kopciuchów) na systemy oparte o ekologiczne źródła energii. Widząc, że Polacy są zainteresowani kompleksową termomodernizacją, rozszerzono dotację o wymianę stolarki, ocieplenie przegród zewnętrznych i złączy budowlanych, modernizację systemu grzewczego, usprawnienia systemu wentylacji (np. zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła), mikroinstalacje PV. Do programu okresowo wprowadzane są zmiany, dlatego zawsze szukaj aktualnych danych, które precyzują, kto może się ubiegać o dotację, w jakim czasie i na jakich warunkach można uzyskać dofinansowanie do wymiany okien.

Sprawdź, jak skorzystać z dotacji:

 • Budynek, którego dotyczy termomodernizacja, ma 10 lat lub więcej. Program NIE obejmuje budynków nowych.
 • Wymieniasz okna w domu jednorodzinnym lub lokalu mieszkalnym wydzielonym w ramach domu jednorodzinnego (z wydzieloną księgą wieczystą).
 • Jesteś osobą fizyczną i właścicielem lub współwłaścicielem tej nieruchomości i masz potwierdzenie prawa do własności w księdze wieczystej, a w przypadku współwłaścicielstwa masz poświadczoną zgodę innych współwłaścicieli na realizację termomodernizacji.
 • Twój roczny dochód nie przekracza 135 000 zł brutto. Poziom dofinansowania zależny jest od dochodu. Im niższa wartość dochodu na osobę w ramach gospodarstwa domowego, tym większa możliwa dotacja na wymianę okien.
 • Jeśli starasz się o pełne dofinansowanie do wymiany okien, możesz je otrzymać wyłącznie dla jednej nieruchomości lub lokalu. Kolejne budynki można objąć dotacją podstawową (zmiana od kwietnia 2024).
 • Okna, drzwi zewnętrzne, drzwi tarasowe, bramy garażowe, które wybierasz, muszą pochodzić z zatwierdzonej Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (kategoria materiały budowlane / okna / drzwi balkonowe / drzwi tarasowe).
 • Jeśli wymieniasz okna w ramach tzw. kompleksowej termomodernizacji, musisz zlecić wykonanie audytu energetycznego (w pełni dofinansowany z programu). Jest on niezbędny, by ustalić, czy spełnisz jeden z pozostałych warunków kompleksowej termomodernizacji konieczny do uzyskania dotacji – zmniejszysz o 40% dotychczasowe zapotrzebowanie budynku na energię użytkową niezbędną do ogrzewania, c.w.u. czy wentylacji LUB nie wyprodukujesz jej więcej niż 80 kWh/m2/rok.
 • Gdy spełniasz te kryteria, składasz kompletny wniosek o dofinansowanie do wymiany okien na obowiązującym formularzu wraz z wymaganą dokumentacją do wojewódzkiego oddziału WFOŚIGW, właściwego dla lokalizacji budynku, w którym realizujesz przedsięwzięcie. Możesz to zrobić online, w miejscowym urzędzie WFOŚIGW lub w wybranych bankach.

Co zyskasz?

Stare okna to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim ekonomicznej. Decydując się na ich wymianę, eliminujesz nieszczelności, minimalizujesz straty ciepła, redukujesz ilość hałasu wpadającego do wnętrza, zmniejszasz ilość energii użytkowej niezbędnej do ogrzania domu. W efekcie masz niższe rachunki, a do atmosfery emitowane jest mniej CO2, co pozytywnie wpływa na środowisko. Z programu możesz skorzystać nawet wtedy, gdy nie chcesz inwestować z kompleksową termomodernizację lub nie potrzebujesz wymiany starego kotła na inne źródło ciepła. Wymiana samej stolarki okiennej w domu jednorodzinnym na zasadach przywołanych powyżej jest dofinansowywana.

Ile zyskasz?

Gdy spełnisz warunki konieczne do uzyskania dofinansowania do wymiany okien, możesz liczyć na jeden z trzech wariantów dotacji: podstawowy – roczny próg dochodowy nie przekracza 135 000 zł; podwyższony – miesięczny próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1 894 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym do 2 651 zł; najwyższy – miesięczny próg dochodowy w gospodarstwie wieloosobowym wynosi do 1 090 zł na osobę, a w gospodarstwie jednoosobowym do 1 526 zł. Przy kompleksowej termomodernizacji z mikroinstalacją PV przekłada się to na następujące kwoty netto: 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania (plus obowiązkowy audyt 1200 zł). Gdy decydujesz się tylko na wymianę stolarki, możesz uzyskać odpowiednio dla każdego progu dochodowego: 13 000 zł, 25 000 zł, 40 000 zł (plus opcjonalny audyt 1200 zł).

Jaką stolarkę wybrać, by otrzymać dofinansowania do wymiany okien?

Aby skorzystać z dofinansowania na wymianę okien, musisz wybrać takie modele, które spełniają rygorystyczne normy budowlane, minimalizujące straty ciepła, jakie dawniej powodowała nieszczelna stolarka. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w zakresie Warunków Technicznych obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku, maksymalne wartości współczynnika przenikania ciepła nie mogą przekroczyć w poszczególnych przypadkach:

 • Okna / drzwi balkonowe – 0,90 W/(m2K)
 • Okna połaciowe – 1,10 W/(m2K)
 • Drzwi zewnętrzne – 1,30 W/(m2K)

Podane wartości muszą zostać potwierdzone deklaracją producenta.

Okna KRISHOME na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów z dofinansowaniem

Stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe, które spełniają wymogi programu Czyste Powietrze, kupisz w Sieci Salonów KRISHOME. Wybierając je, możesz skorzystać z atrakcyjnych dopłat i cieszyć się Gwarancją spokoju przez wiele lat.

Okna PVC
Najpopularniejszym wyborem podczas wymiany starych okien na nowe są modele PVC (okna plastikowe). Są wszechstronne, nowoczesne, bezpieczne, ciche i przede wszystkim ciepłe. Przykładowe modele, po które sięgają klienci, to energooszczędne okna FEN 82 (UW od 0,72 (W/M2K) czy okna w klasie premium FEN 92 (UW od 0,76 W/M2K) lub drzwi tarasowe FEN 82HST.

Okna aluminiowe
Jeśli zależy Ci na dużych przeszkleniach od podłogi aż po sufit i chcesz mieć gwarancję spełnienia wymogów pod dofinansowanie wymiany okien, sięgnij po niezwykle trwałą i wytrzymałą energooszczędną stolarkę aluminiową. Model FEN 86A (UW od 0,90 W/M2K dla okna referencyjnego o wymiarach 1230×1480 mm lub UW od 0,80 W/M2K dla okna tarasowego 1700×2100 mm) pozwala tworzyć nowoczesne aranżacje stolarki okiennej bez ograniczeń.

Warunki dofinansowania wymiany okien w budynkach wielorodzinnych – program Ciepłe Mieszkanie

Dotację na termomodernizację mogą otrzymać także mieszkańcy budynków wielorodzinnych, w których konieczna jest wymiana nieefektywnych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi na urządzenia wyższej klasy energetycznej. Warto pamiętać, że w tym wypadku środki dostaje gmina, która podpisuje umowę z WFOŚiGW. O te środki ubiegać się mogą osoby fizyczne, będące właścicielami mieszkań z dochodem do 135 000 zł, najemcy mieszkań komunalnych (ale takich, gdzie nie wszystkie lokale mieszkalne w budynku stanowią własność gminy) i wspólnoty mieszkaniowe od 3 do 7 lokali mieszkalnych. Inne są warunki, jakie trzeba spełnić, aby dostać dofinansowanie do wymiany okien dla osób fizycznych, inne dla wspólnot. W przypadku właścicieli czy najemców dotacja na wymianę stolarki jest nierozerwalnie związana z wymianą źródła ciepła. Samych okien nie wymienimy. W przypadku wspólnot jest to możliwe, jeśli we wniosku ujęto zakup i montaż nowego źródła ciepła dla całego budynku lub obecny system grzewczy jest już efektywnym źródłem ciepła.

Podatkowa ulga termomodernizacyjna

Uzupełnieniem dofinansowania wymiany stolarki okiennej dla właścicieli domów jednorodzinnych (osób fizycznych) może być skorzystanie z podatkowej ulgi na termomodernizację. Można łączyć ją z dotacją z Czystego Powietrza i wykorzystać na elementy, których tam nie rozliczysz. W ramach ulgi odliczysz koszt zakupu materiałów, które zwiększą efektywność energetyczną budynku takich jak energooszczędne okna. Maksymalna kwota odliczenia to 53 000 zł. Przedsięwzięcie należy zrealizować maksymalnie w 3 lata od poniesienia pierwszego wydatku.

Nie trać energii, skorzystaj ze wsparcia w termomodernizacji – od wyceny po dotacje z KRISHOME

Dobrze wykonana termomodernizacja przynosi długofalowe korzyści. Zapewnia niższe koszty eksploatacji domu, poprawia komfort cieplny i wygodę dla jego użytkowników. Dlatego pamiętaj, by wybrać stolarkę okienną, która kwalifikuje się do dofinansowania i przygotuj dokumenty dotacyjne. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj ze wsparcia ekspertów.

Zapraszamy do Salonów KRISHOME, gdzie doświadczeni termo-specjaliści przeanalizują wszystkie warunki, które trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie do wymiany okien oraz pomogą uzyskać najkorzystniejszy wariant dotacji i najbardziej efektywną energetycznie stolarkę dla domu. Szczegóły znajdziesz na https://krishome.pl/.

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 63 98 600,