Drewno od bardzo wielu lat wykorzystywane jest w budownictwie oraz wykończeniu wnętrz. Chociaż co jakiś czas architekci zmierzają ku większemu stosowaniu szkła, betonu czy stali oraz próbują kreować nowe trendy, to jednak drewno nigdy nie wyszło całkowicie z mody. Jego urok, niepowtarzalne piękno oraz prawdziwe ciepło, jakie tworzy, doceniają wszyscy, którym zależy na nieszablonowym wyglądzie. Drewno niezwykle różni się od stalowych czy plastikowych komponentów, wytwarzanych w fabryce, a do tego jest o wiele bardziej ekologiczne, bowiem jest w 100% odnawialne i biodegradowalne. To właśnie dzięki niemu czujemy się we wnętrzach o wiele lepiej, a do tego wybierając świadomie, obniżamy niekorzystny wpływ na środowisko.

fot. Degmeda

Przyjrzyjmy się bardzo interesującemu materiałowi, jakim jest drewno opalane ogniem. Jest to ciekawy, a zarazem ekologiczny sposób na podkreślenie charakteru naszego wnętrza. Opalanie drewna japońską techniką Shou Sugi Ban nadaje mu niezwykle eleganckiego wyglądu oraz sprawia, że jest ono ponadczasowe. Taka tradycyjna konserwacja to ukłon w stronę tradycji oraz zdecydowanie działanie na rzecz poszanowania środowiska, możemy bowiem dzięki temu wyeliminować szkodliwe substancje chemiczne, które standardowo stosuje się do impregnacji surowca. Drewno opalane Shou Sugi Ban to doskonały wybór na rzecz jakości oraz niepowtarzalnego wyglądu.

fot. Degmeda

Przede wszystkim trwałość

Technika opalania drewna wywodzi się z dawnej Japonii i miała na celu przede wszystkim podniesienie trwałości tego surowca. Odpowiednio opalone deski zyskiwały większą żywotność, a zwęglona wierzchnia warstwa stawała się doskonałą barierą dla grzybów, wilgoci oraz pleśni.

fot. Degmeda

– Drewno opalane ogniem posiada szereg zalet. Po zwęgleniu wierzchniej warstwy uzyskujemy materiał odporny na gnicie, wodoodporny, który mniej absorbuje wilgoć. Szkodniki trzymają się od takiego drewna z daleka, a co za tym idzie, możemy w ekologiczny sposób uzyskać trwałą powierzchnię drewna, bez potrzeby stosowania chemikaliów. Kolejną zaletą zwęglonej powierzchni drewna jest odporność na warunki atmosferyczne. Opalane drewno nie blaknie i nie zmienia swojej kolorystyki nawet przy silnym promieniowaniu UV. Jest tym samym doskonałe do zastosowań zewnętrznych. Za sprawą specjalistycznego procesu produkcji jesteśmy pewni, że nasze opalanie odpowiada oryginalnej technice z Japonii. Dzięki temu wiemy, że nasze deski przetrwają długie lata i będą cieszyć odbiorców swoją trwałością oraz pięknym wyglądem – mówi ekspert z firmy Degmeda, zajmującej się produkcją opalanego drewna, zgodnie z tradycyjnymi technikami japońskimi.

fot. Degmeda

Drewno opalane Shou Sugi Ban to inwestycja na lata. Materiał dorównuje swoją wytrzymałością i trwałością wielu komponentom z tworzyw sztucznych, ale prezentuje się przy tym nieporównywalnie elegancko i unikatowo. Wierzchnie zwęglanie nadaje materiałowi świetnych właściwości fizycznych, ale również niepowtarzalnego koloru oraz wyjątkowej faktury.

fot. Degmeda

Drewno opalane Shou Sugi Ban

Wiele osób, które widziało opalone drewno na żywo potwierdza, że jego interesująca barwa naprawdę zachwyca, a co ciekawe nie mówimy tu wyłącznie o jednym kolorze! Dla przykładu, w firmie Degmeda znajdziemy elewacje zakonserwowane ogniem w aż siedmiu wariantach kolorystycznych. Jak informuje firma, kluczowe jest tutaj szczotkowanie, a także dobór surowca.

– Każdy z naszych produktów kiedy opuszcza piec uzyskuje etykietę DEEP CHAR – mówimy w tym momencie o podstawowym drewnie opalanym ogniem, bez szczotkowania. Możemy jednak uzyskać inne wybarwienia, jeśli przeprowadzimy proces szczotkowania, za pomocą tego procesu uzyskujemy kolory DARK BLACK, DARK BROWN oraz DARK GREY. Bardzo dużą popularnością cieszy się także jaśniejsze drewno opalane Shou Sugi Ban, które odpowiednio szczotkujemy dwa razy. Wśród jaśniejszych barw warto wymienić np. AMBER, RED AMBER czy LIGHT GREY – dodaje specjalista.

Warto podkreślić, że szczotkowanie nie zmienia właściwości, jakie drewno uzyskało podczas odpalania. Nadal będzie ono trwałe oraz wytrzymałe.

Kolejną kwestią jest sam surowiec, czyli rodzaj drewna, jaki chcemy poddać opalaniu.

fot. Degmeda

– Najczęściej zwęglaniu metodą Shou Sugi Ban poddawane są takie gatunki jak cedr, modrzew, sosna, świerk i accoya. To właśnie dzięki różnym rodzajom drewna możemy uzyskać jeszcze więcej możliwości w zakresie wyglądu gotowego produktu. Dla naszych klientów oferujemy także możliwość wykonania opalania dostarczonego materiału – drewna innego gatunku – wyjaśnia przedstawiciel firmy.

fot. Degmeda

Drewno opalane ogniem – do każdego zastosowania!

Chociaż tradycyjnie drewno opalane Shou Sugi Ban miało posłużyć przy zastosowaniach zewnętrznych, to dziś designerzy prześcigają się w użyciu tego materiału również we wnętrzach. Wszystko za sprawą jego unikatowego wyglądu.

– Drewno opalane ogniem pięknie prezentuje się na elewacjach, zarówno na budynkach o tradycyjnym charakterze, jak też na nowoczesnych bryłach. Coraz więcej inwestorów odchodzi od materiałów, które imitują fakturę drewna, a do tego wymagają czasochłonnych i kosztownych renowacji. Opalane drewno gwarantuje niepowtarzalne pierwsze wrażenie dla każdego budynku. Mamy tu dodatkowo możliwość montażu pionowego, poziomego, pod skosem, w jodełkę. Pięknie wyglądają także elewacje, gdzie zastosowano połączenie profili o różnej szerokości i grubości. Drewno w technice Shou Sugi Ban świetnie prezentuje się na tarasach, a także ogrodzeniach. Opalane drewno we wnętrzach można stosować np. na ścianach, ale także na sufitach. Za jego sprawą można doskonale podkreślić charakter wnętrza, wyeksponować meble czy też obrazy – dodaje ekspert.

fot. Degmeda

Co ciekawe, ten materiał coraz częściej wykorzystywany jest nie tylko w budynkach i na posesjach mieszkalnych. Możemy zobaczyć go w stylowych restauracjach, na fasadach ekskluzywnych hoteli, SPA, a także w siedzibach najlepszych firm. W czasach, kiedy każdy z nas poszukuje ciekawych i zdrowych rozwiązań, opalane drewno zachwyca swoimi możliwościami. Co ważne, fachowcy bez problemu poradzą sobie z montażem tarasu, ogrodu czy elewacji z takiego materiału, a odbiorca nie musi martwić się żadną kłopotliwą konserwacją, wystarczy co jakiś czas nałożyć na nie naturalny olej.

fot. Degmeda

Zaufaj specjalistom

Poszukując drewna opalanego Shou Sugi Ban, warto postawić na jakość. Na rynku znajdziemy wiele drewna stylizowanego na opalane, a nawet poddawanego działaniu płomieni, ale niekoniecznie każdy z produktów będzie cechował się taką samą trwałością oraz wyglądem. Tylko doświadczeni producenci wiedzą, jak przeprowadzić taki proces, by osiągnąć doskonałe rezultaty. Spytaliśmy firmy uznanej na rynku i doświadczonej firmy Degmeda, co wyróżnia jej produkcję.

fot. Degmeda

– Nasze drewno opalane ogniem poddajemy procesowi zwęglania w temperaturze 1200°C. To właśnie odpowiednie, głębokie spalanie sprawia, że uzyskujemy właściwy poziom konserwacji. Mówimy tutaj o opalaniu, które jest na tyle długie, aby uzyskać pożądane właściwości, ale jednocześnie na tyle krótkie, że nie ma tu ryzyka uszkodzeń strukturalnych. Ten proces wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Co równie ważne, sam surowiec kupujemy wyłącznie od sprawdzonych dostawców i także przykładamy ogromną wagę do jego jakości. Zwęglone przez nas drewno pochodzi wyłącznie z legalnych źródeł i zawsze z dumą informujemy naszych odbiorców, że jesteśmy członkami rady ds. zrównoważonej gospodarki leśnej – FSC. Nasze produkty posiadają certyfikaty CE i są gotowe do montażu – tłumaczy nasz rozmówca.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.degmeda.pl

Bialystok, , woj. podlaskie
tel. +48 664 520 280,