Jaki kolor dachu jest modny?
W tym sezonie zdecydowanie królują barwy śródziemnomorskie: brązowy, czerwony, beżowy, żółty, pomarańczowy – ciepłe, słoneczne, energetyczne. Charakterystyczne dla architektury południa Europy, świetnie sprawdzą się również w polskim budownictwie, dodając stonowanej zabudowie nieco koloru i charakteru. Wspaniale prezentują się zarówno w wersji jednolitej na całym pokryciu dachowym, jak i w wersji rustykalnej – jak dachówki cieniowane, postarzane. To nie tylko propozycja dla domów w stylu śródziemnomorskim, luksusowych willi czy zabytkowych dworków. To idealny produkt dla każdego, kto pragnie czegoś unikatowego i chce w stylowy sposób wyróżnić swój dom w okolicy.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / Dachówka płaska Terreal Elysee Flammed Red

 

W budownictwie jednorodzinnym popularnością cieszy się zwłaszcza dach w kolorze klasycznej czerwieni. Ta uniwersalna i ponadczasowa barwa pasuje do każdego rodzaju architektury, a w szczególności tradycyjnych domów jednorodzinnych z poddaszem. Głęboka, jednolita czerwień to idealna propozycja dla miłośników klasyki i prostoty, którzy rozpoczynają budowę domu w malowniczym wiejskim krajobrazie.

W trendach architektonicznych pojawia się również kolor szary. Surowa, minimalistyczna szarość polecana jest w szczególności dla domów nowoczesnych. Szary dach będzie świetnie wyglądać na wielkokubaturowych, kondygnacyjnych budynkach, np. współczesnych „domach-stodołach”. Pokochali ją również przywiązani do tradycji Włosi, którzy najchętniej łączą szary dach z elewacją z naturalnych materiałów, jak kamień czy drewno.

Jak dobrać kolor dachu do elewacji?
Kolor dachu to jednak nie wszystko. Bardzo ważne jest, aby pasował on do koloru elewacji i tworzył z nią harmonijną całość. Jak dobrać kolor dachu do elewacji? W jaki sposób tworzyć harmonijne i estetyczne zestawienia kolorystyczne?

1. Elewacja w białym kolorze
Najbardziej popularna w polskim budownictwie jest biała elewacja. To kolor neutralny, uniwersalny i zawsze modny. Biel współgra z dowolnym kolorem pokrycia dachowego. Najpopularniejsze jest klasyczne zestawienie: biała elewacja i czerwony dach, które sprawdza się w dowolnym otoczeniu i w każdym sezonie. Biały dom z czerwoną dachówką to typowy przykład polskiego budownictwa jednorodzinnego (szczególnie domów na terenach wiejskich). Na takim budynku wspaniale prezentować się będzie, np. dachówka antyczna SanMarco EVO w odcieniu Rosso (naturalna czerwień), tworząc klasyczną i bardzo elegancką całość.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / Dachówka Terreal DCL Chateauneuf

 

Biała elewacja będzie idealnym tłem dla dachówek cieniowanych. Możesz sobie pozwolić na dach o dowolnym wybarwieniu i miksie kolorów. Tak oryginalna i wyróżniająca się kompozycja jest idealna dla dużych, piętrowych domów, które położone są na dużych działkach, znacznie oddalonych od innych budynków, dzięki czemu nie przytłoczą domów w sąsiedztwie.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / Dachówka Tognana Tuscany Moonlight

 

Pracownicy firmy Dachy rustykalne polecają m.in. takie modele, jak wyrazista wielkoformatowa dachówka Terreal DCL w kolorze Chateauneuf, subtelna dachówka antyczna Tuscany Tognana kolor Moonlight (będąca połączeniem brązu, beżu i żółtego) czy rustykalna dachówka SanMarco EVO kolor Dolomite.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / ​Dachówka antyczna SanMarco EVO Dolomite

 

2. Elewacja w kolorze żółtym, pomarańczowym
W polskiej architekturze niezwykle popularna jest elewacja w ciepłych kolorach – żółtym i pomarańczowym. Do takiej elewacji pasować będzie dach w kolorze brązowym. Możesz wybrać taki model, jak np. rustykalna dachówka portugalka SanMarco Classico, której klasyczny kształt będzie współgrał z dowolną bryłą budynku. Ciekawie prezentować się będą również dachówki płaskie marki Terreal, m.in. Giverny Old Burgundy czy dłuższa od niej Eminence Brown w kolorze mlecznej czekolady.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / ​Dachówka płaska Giverny Terreal Old Burgundy

 

Jeżeli fasada ma jasny, pastelowy odcień, to możesz sobie pozwolić na dach cieniowany, w różnych odcieniach brązu, wykończony np. dachówką Terreal Elysse Flammed Red czy bardzo efektowną postarzaną dachówką mnich-mniszka Coppo Rustico marki Tegolaia w odcieniach brązu i czerwieni. W ten sposób dom zyska niepowtarzalny charakter.

3. Elewacja w kolorze niebieskim, zielonym
Miłośnicy odważnych rozwiązań w architekturze, chcący wyróżnić swój dom w okolicy decydują się często na nietypowe kolory elewacji, np. niebieski lub zielony.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / Dachówka portugalka SanMarco Classico

 

Aby dom nie wyglądał kiczowato i tandetnie, należy ostrożnie dobrać kolor pokrycia dachowego. Nowoczesną fasadę podkreśli dach w kolorze ciemnego brązu – w odcieniu czekoladowym, kasztanowym czy hebanowym. W takiej aranżacji świetnie odnajdzie się dachówka płaska Giverny Terreal w kolorze Brown. Czekoladowy brąz ociepli chłodną fasadę i wydobędzie jej urok, a płaski kształt dachówki nada bryle budynku lekkości.

Z niebieską elewacją ładnie komponuje się także jasnoszara dachówka. Eksperci z firmy Dachy rustykalne proponują designerską płaską dachówkę marki Volnay Terreal w odcieniu Grey idealną dla nowoczesnych, minimalistycznych budynków.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / Dachówka płaska Volnay Terreal Grey

 

Do tego typu budynków pasować będzie również ten model dachówki w kolorze grafitowym – Dark Slate.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacji​fot. Dachy rustykalne / Dachówka płaska Volnay Terreal Dark Slate

 

4. Elewacja z kamienia, cegły, klinkieru
Jeżeli planujesz wykończenie domu kamieniem, cegłą lub płytką klinkierową to wybór pokrycia dachowego zależy w dużej mierze od twojego gustu oraz kreatywności współpracującego z Tobą projektanta. Eksperci z firmy Dachy rustykalne podpowiadają, że chcąc wydobyć piękno naturalnego kamienia czy klinkieru, warto postawić na pokrycie dachowe w stonowanym kolorze – beżowym, żółtym, jasnobrązowym. Proponowane przez nich dachówki to: dachówka SanMarco EVO w kolorze Ticino, wspominana już płaska dachówka Giverny Terreal w piaskowym odcieniu Champagne Sandfaced czy dachówki z serii specjalnej marki Tegolaia, np. pastelowa dachówka Tetto Antico lub Anticato Base Chiara w barwach postarzanej żółci. Stonowana kolorystyka pokrycia dachowego nie przytłoczy piękna naturalnego kamienia czy stylowego klinkieru.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacjifot. Dachy rustykalne / Dachówka płaska Giverny Terreal Champagne Sandfaced

 

Jasny kamień można połączyć również z czerwonym dachem. To charakterystyczne dla włoskiej architektury zestawienie sprawdzi się również w polskim krajobrazie.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacji​​fot. Dachy rustykalne / Dachówka mnich-mniszka SanMarco Rosso

 

Jeżeli podoba Ci się ten styl, wybierz dachówki rustykalne w kolorze naturalnej czerwieni, np. mnich-mniszka marki SanMarco w kolorze Rosso lub cieniowaną dachówkę włoską Tognana RoyalCoppo Neoclassico z wyrazistym grafitowym nalotem.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacji​​fot. Dachy rustykalne / Dachówka Tognana RoyalCoppo Neoclassic

 

Elewację z klasycznej, czerwonej cegły ładnie uzupełni dach w kolorze brązowym – najlepiej w ciemnym odcieniu, jak dachówka portugalka model Fully Brown marki Tognana. Możesz również wybrać płaskie dachówki Terreal Volnay Brown, które będą harmonizować z geometryczną formą cegły.

Dach kolorowy nie tylko dla odważnych
Dzisiejsza architektura przekonuje nas, że dom nie musi być nudny, a kolor dachu taki, jak na sąsiednich budynkach. Projektanci i inwestorzy inspirując się architekturą południowoeuropejską, coraz chętniej stawiają na bardzo efektowne dachówki cieniowane, które zachwycają bogactwem kolorów. Niezwykłe połączenia czerwieni, brązu, żółtego, beżu i szarości tworzą efektowne kompozycje, które bardzo pasują zarówno do budynków w stylu klasycznym, rustykalnym i dworkowym, jak i nowoczesnych domów jednorodzinnych.

Dach kolorowy najładniej wygląda na tle jasnej elewacji – białej, szarej lub beżowej. Jasne barwy stanowią dobre tło dla rustykalnej dachówki w śródziemnomorskim stylu. Tak skomponowany dach pięknie wygląda w promieniach słońca. Dach cieniowany pasuje również do elewacji z jasnego kamienia i jasnego klinkieru.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacji​​fot. Dachy rustykalne / Dachówka antyczna SanMarco EVO Medievale

 

Polecane przez firmę Dachy Rustykalne są dachówki w różnych odcieniach brązu i szarego: dachówka antyczna SanMarco EVO kolor Medievale, dachówka portugalka SanMarco kolor Visconteo oraz włoska dachówka Tuscany Tognana kolor Liberty.

 

Jak dobrać kolor dachu do elewacji Jak dobrać kolor dachu do elewacji​​fot. Dachy rustykalne / Dachówka Tuscany Tognana Liberty

 

Ciekawą propozycją są również dachówki mnich-mniszka z oferty specjalnej marki Tegolaia zaprojektowane w kilku różnych zestawieniach kolorystycznych zainspirowanych zróżnicowanym włoskim krajobrazem.

Z ofertą firmy Dachy rustykalne zapoznasz się na stronie: www.dachyrustykalne.pl

42-202 Częstochowa, ul. Bór 182, woj. śląskie
tel. 34 361 55 23, 513 701 808, +48 607 561 611,