Dachówka ceramiczna płaska – za co ją kochamy?
Przede wszystkim za nowoczesną formę, która w połączeniu z tradycyjnym materiałem – ceramiką – sprawia, że płaska dachówka jest produktem uniwersalnym i sprawdza się w niemal każdym stylu architektonicznym. Można ją stosować na budynki nowoczesne, klasyczne domy jednorodzinne, luksusowe rezydencje i zabytkowe dworki. Odnajdzie się w każdym stylu i krajobrazie. Ważny jest tylko odpowiedni dobór koloru elewacji, orynnowania oraz stolarki okienno-drzwiowej.

Co więcej, dachówki ceramiczne płaskie tworzą niemal gładką powierzchnię dachu, który sprawia wrażenie lżejszego niż w przypadku innych modeli dachówek. Taka forma dachu jest bardzo pożądana w obowiązujących trendach architektonicznych i stanowi idealną propozycję dla zwolenników solidnych oraz nowoczesnych form.

 

fot. Dachy Rustykalne / Giverny

Warto również zwrócić uwagę na stabilność pokrycia dachowego, na którą wpływ ma waga płaskich dachówek ceramicznych. Są one również bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane działaniem silnego wiatru niż inne, tańsze rozwiązania dachowe. W sytuacji awarii, wystarczy wymienić pojedyncze sztuki, a nie całą połać dachową, co zapewnia oszczędność czasu i kosztów przy naprawie.

Ponadto płaskie dachówki ceramiczne tworzą szczelne pokrycie dachowe. Uformowane schodkowo zakładki zapobiegają przedostawaniu się wody deszczowej, śniegu i zanieczyszczeń pod powierzchnię dachu.

 

fot. Dachy Rustykalne / Volnay Champagne Sandfaced

Na polskim rynku jest duży wybór dachówek ceramicznych płaskich. Dlatego to rozmiar i kolor są cechą wyróżniającą. Najbardziej niszowe i atrakcyjne są dachówki ceramiczne francuskiej marki Terreal bez zamka: małoformatowe Eminence (27×17 cm – około 59 sztuk na m2), Grand Cru (27×17 cm – około 59 sztuk na m2), Elysee (27×35 cm – co daje około 26 sztuk na m2) oraz zakładkowe: Giverny (35×24,5 cm – co daje około 18 sztuk na m2) i Volnay (49×29,5 cm – 10 sztuk na m2).

Układanie dachówki krok po kroku
Na właściwy montaż dachówki płaskiej wpływ ma odpowiednio wykonana więźba dachowa. Konstrukcja dachu musi być przygotowana na obciążenia, stabilna i mieć odpowiedni rozstaw łat i kontrłat. Na konstrukcji układana jest folia termoizolacyjna oraz membrany dachowe. Następnie wykonywane są łaty, na które montuje się dachówki ceramiczne.

 

Elysee Dark Slate

fot. Dachy Rustykalne / Elysee Dark Slate

Dachówki Terreal standardowo układa się na tzw. mijankę – z przesunięciem o połowę długości. Doświadczony dekarz może również wykonać przesunięcie niesymetryczne. Sposób ułożenia połaci jest tak naprawdę uzależniony głównie od naszych upodobań, a żaden ze sposobów montażu nie wpływa na szczelność dachu. Różnica polega jedynie na sposobie montażu. Dachówki zakładkowe GivernyVolnay mają po bokach i od strony czoła specjalne zamki, które wzajemnie się zazębiają podczas układania, a luzy w zamkach pozwalają na regulację rozstawu dachówek. W przypadku montażu dachówek płaskich bez zamka – Eminence, ElyseeGrand Cru stosuje się zasadę podwójnego ułożenia, gdzie styk pomiędzy dachówkami, które znajdują się na wierzchu jest uszczelniony dachówkami zmontowanymi pod spodem. Układanie dachówki płaskiej – zarówno z zamkiem, jak i bez – jest stosunkowo krótkie, a sprawdzeni fachowcy nie powinni mieć trudności z ich instalacją. Na pokrytą dachówkami połać montuje się następnie gąsiory dachowe ceramiczne oraz inne akcesoria dachowe.

Dachówka ceramiczna płaska Terreal – produkt premium w zasięgu portfela polskiego inwestora
Decydując się na płaską dachówkę ceramiczną warto zainwestować w produkt wysokiej klasy, który posłuży nam na lata. Do tej pory takim produktem były wykonywane ręcznie i drogie dachówki od czołowych producentów. Teraz klienci mają możliwość nabycia pokrycia dachowego, które jest produktem niszowym na rynku, konkurencyjnym cenowo i w dalszym ciągu spełniającym wymogi luksusowych produktów hand made.

 

 fot. Dachy Rustykalne / Terreal Grand Cru

Płaskie dachówki klasy premium znajdziemy w ofercie firmy Dachy Rustykalne, która poleca w szczególności dachówki francuskiego producenta Terreal: małoformatowe Eminence i Elysee, rustykalną Grand Cru oraz dachówki zakładkowe – Giverny i Volnay w wielu intrygujących kolorach.

Inwestor ma do wyboru takie odcienie, jak: klasyczne czerwienie i brązy (np. Eminence Terreal Brown), ciepłe beże w stylu śródziemnomorskim (np. Giverny Terreal Champagne), nowoczesne szarości i czerń (np. Volnay Terreal Grey, Elysee Terreal Dark Slate) oraz rustykalne kolory cieniowane (np. Grand Cru Terreal Vieilli Touraine). Dzięki szerokiej palecie barw łatwo dopasować kolor pokrycia dachowego do całego budynku.

Dachówka Terreal a styl domu
Płaskie dachówki Terreal różnią się od siebie stylem. Dachówki zakładkowe dobrze wyglądają na domach o nowoczesnej architekturze i prostej, geometrycznej bryle, np. współczesnych domach stodołach. Takim budynkom dedykowana jest dachówka Giverny Terreal o mniejszym formacie i wyjątkowej estetyce – ze względu na delikatne załamanie powierzchni u podstawy, która nadaje całej połaci dachowej ciekawy wizualnie efekt oraz elegancka dachówka Volnay Terreal, którą cechuje subtelna i wytworna linia. Uzyskany dzięki nim kształt dachu zachwyca prostotą i minimalizmem, zwłaszcza jeśli jest w modnym grafitowym lub czarnym kolorze. Ciemne dachówki ceramiczne połączone z białą elewacją i ciemną stolarką okienno-drzwiową tworzą dom o niepowtarzalnym, designerskim charakterze.

 

tradycyjne dachówki

fot. Dachy Rustykalne / Giverny Terreal Normandy Sandfaced

Na domach budowanych w stylu klasycznym, z dachem o prostej geometrii, np. dachem dwuspadowym lub czterospadowym o nachyleniu 25-28º stylowo wyglądają małoformatowe dachówki Eminence TerrealElysee Terreal, które wyglądem przypominają ekskluzywne i drogie dachówki ręcznie formowane. Ze względu na subtelny kształt i rustykalne kolory kojarzą się z domami w stylu angielskim i francuskim. Na tego typu budynki polecana jest również dachówka Grand Cru Terreal o klasycznym kształcie, tzw. karpiówka, której rustykalny charakter sprawdzi się w wielu projektach architektonicznych. Niewielkie wymiary pozwalają uzyskać ciekawy kształt dachu, ozdobić połać z lukarnami czy wolim okiem. Można je z powodzeniem wykorzystać również przy renowacji dachów tradycyjnych i zabytkowych. W takim wypadku warto wybierać dachówki płaskie postarzane, które wyglądają jak dotknięte zębem czasu.

 

fot. Dachy Rustykalne / Eminence Champagne Sandfaced

Marka Terreal oferuje kompletne rozwiązania dla dachu ceramicznego. Poza dachówką płaską, klient ma do wyboru szeroką gamę elementów uzupełniających, jak gąsior dachowy ceramiczny, dachówki wentylacyjne czy dachówki skrajne w różnych formatach. Klientów zainteresują również eleganckie dachówki faliste oraz szeroka gama pozostałych dachówek małoformatowych bez zamka typowych dla stylu francuskiego i angielskiego.

Płaskie dachówki ceramiczne znajdziesz na stronie: www.dachyrustykalne.pl

42-202 Częstochowa, ul. Bór 182, woj. śląskie
tel. 34 361 55 23, 513 701 808, +48 607 561 611,