Wybór pokrycia dachowego, jak i cała budowa domu to szereg różnych decyzji do podjęcia. Do wyboru jest sporo opcji, technologii i rozwiązań, które różnią się ceną, funkcjonalnością i użytecznością. Co jest lepsze na dach – blachodachówka czy dachówka?

Czym charakteryzuje się blachodachówka?

Blachodachówka to pokrycie dachowe, które wykonane jest z ocynkowanych blach stalowych powlekanych organicznymi powłokami (poliestrowymi lub z plastizolu). Grubość blachodachówki waha się od 0,4 do 1,25 mm.

To materiał, który nie nasiąka wodą, przez co nie zmienia swojego ciężaru pod wpływem deszczu czy śniegu. Niemniej jednak zwiększa swoje wymiary pod wpływem wysokiej temperatury. Do największych zalet blachodachówki można zaliczyć to, że jest odporna na zarysowania i nie blaknie pod wpływem działania promieni słonecznych. Oprócz tego, to materiał trwały i odporny na korozję.

Warto też podkreślić, że blachodachówka to materiał lekki. Ułatwia to jej układanie, tym bardziej, że zwykle kupuje się ją w formie dużych płacht, co przyspiesza pracę. To jednak stwarza pewne ograniczenia. Przede wszystkim blachodachówka jako pokrycie dachowe to gorsza izolacja akustyczna. Deszcz lub grad uderzający o blachę w czasie opadów może wytwarzać w domu spory hałas, szczególnie w pomieszczeniach na poddaszu.

Trwałość blachodachówki szacuje się na okres od 25 do nawet 70 lat. W związku z tym producenci udzielają gwarancji zwykle na około 10-12 lat.

Rodzaje blachodachówek

Blachodachówka to nie zawsze jedynie płaska i gładka faktura blachy. Na rynku spotkać można wielość kolorów i wzorów do wyboru. Są wśród nich blachy z wytłoczonym wzorem, które potrafią imitować dachówkę. Najczęściej jednak wybierane są imitacje dachówki przypominające karpiówki, esówki i dachówki zakładkowe. Jeśli inwestorowi zależy na konkretnym odcieniu, bez problemu może zamówić blachodachówkę w kolorze z palety RAL. W standardowej ofercie dostępne są blachodachówki w odcieniach brązu, rudości, czerwieni, szarości, czerni, granatu czy ciemnej zieleni. Wykończone mogą być warstwą dekoracyjną – zarówno matową, jak i połyskującą.

Czy warto wybrać dachówkę na pokrycie dachu?

Materiałem wytrzymałym, twardym i niezawodnym jest dachówka. Nie łamie się pod wpływem ciężkiego śniegu. Co prawda jest krucha i może się niszczyć w czasie transportu i montażu, ale na dachu, jako zwarte pokrycie, jest powłoką trwałą i mocną. Dachówka wchłania wodę, ale nie wpływa to na szczelność dachu. Pokrycie dachówki odpowiednią powłoką potrafi zmniejszać jej nasiąkliwość i tworzyć warstwę ochronną przed deszczem, śniegiem lub mrozem, a także porastającym mchem.

Dachówka jest jednak materiałem ciężkim. 1 m² potrafi ważyć nawet 80 kg. Dla porównania, w przypadku blachodachówki wartość ta wynosi około 2-6 kg. Duża masa doskonale tłumi jednak hałasy z zewnątrz, szczególnie w pomieszczeniach na poddaszu. Jednocześnie taki ciężar generuje potrzebę wykonania mocniejszej konstrukcji dachu i użycia na więźbę większej ilości drewna. W przypadku blachodachówki natomiast, wystarczy nawet lekka i prosta konstrukcja.

Szacuje się, że trwałość dachówek ceramicznych i cementowych to około 100 lat. Dlatego też i okres gwarancji jest dłuższy – producenci udzielają nawet 20- lub 50-letniej gwarancji.

Jaki rodzaj dachówki wybrać?

Dachówki to produkty o różnych kształtach i kolorach. Do wyboru są dachówki karpiówki, zakładkowe, esówki, mnich-mniszka. Inny podział mówi o dachówkach ceramicznych i cementowych. Ceramiczna dachówka to ta o tradycyjnym wyglądzie, zwykle o ceglastym kolorze. Istnieją jednak także kolorowe dachówki szkliwione lub angobowane – idealne dla inwestorów, którzy nie lubią tradycyjnych rozwiązań i od swojego domu wymagają oryginalności i efektownego wyglądu. Z kolei cementowe dachówki są zwykle barwione w masie i malowane dodatkowo farbą akrylową. To gwarantuje trwałość koloru, ponieważ pigmenty barwiące są odporne na działanie promieniowania UV i zmiany temperatur.

Czy trzeba czyścić blachodachówkę i dachówkę?

Po wykonaniu dachu, szczególnie z blachodachówki, należy sprawdzić dokładnie jej stan. Odpowiednie oczyszczenie i pomalowanie farbą renowacyjną wszelkich rys, uchroni blachę przed rdzewieniem i niszczeniem. Blachodachówkę warto też umyć raz na około 5-7 lat. Należy jednak unikać szorowania powierzchni, ponieważ można ją uszkodzić. Nieodpowiednie jest również polewanie wody z węża z poziomu parteru – wówczas woda może wchodzić pod pokrycie dachowe. Dlatego też lepiej jest polewać wodą dach z blachy od kalenic w dół i na boki. Starszą blachodachówkę, wymagającą renowacji, można zabezpieczyć malując farbą podkładową, a następnie farbą nawierzchniową.

Dachówka ceramiczna również wymaga systematycznego czyszczenia. Jeśli dom zbudowany jest w pobliżu lasu, wysokich drzew, a dodatkowo stoi w cieniu, jego dach może porastać mchem. O ile kurz z dachu zostanie zmyty przez deszcz, tak resztę zanieczyszczeń należy usuwać szczotką ryżową i specjalnym preparatem. Aby zabezpieczyć dachówki naturalne lub barwione w masie przed porastaniem mchem czy glonami, można je impregnować odpowiednimi preparatami dedykowanymi tym celom.

Blachodachówka polecana jest tym, którzy chcą przyspieszyć proces tworzenia dachu i jednocześnie wprowadzić nieco nowoczesnego wyglądu. Natomiast jeśli chcesz wykonać pokrycie na skomplikowanym w kształcie dachu, wybierz dachówkę. Dzięki niewielkim jej rozmiarom, układanie będzie łatwiejsze, a jednocześnie wygeneruje mniej odpadów.

85-796 Bydgoszcz, ul. P.E. Strzeleckiego 6/26, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 52 384 49 90,