Za co cenimy dachówki ceramiczne?

Dachówka ceramiczna to symbol elegancji i długowieczności. Znana od wieków doczekała się licznych wariantów kształtów i wzorów, co sprawia, że znajdziemy ją zarówno na dachach domów różnych stylizacji, jak i w obiektach modernizowanych czy zabytkowych. Ale ciągłość tradycji oznacza także umiejętność wprowadzania innowacji, co wyróżnia rozwiązania ponadczasowe. Dlatego też najlepsze dachówki ceramiczne świetnie wkomponowują się w projekty nowoczesnego budownictwa. A takie połączenia cenimy najbardziej, co potwierdza popularność stylów: retro, industrial, classic, scandi czy rustic. Tutaj prym w materiale do pokrycia dachu wiodą modele płaskich dachówek ceramicznych.

fot. Dachyrustykalne | Jacobi WALTHER Stylist® Naturrot

Jaka dachówka ceramiczna najlepsza? Co bierzemy pod uwagę?

Obok spektakularnego efektu wizualnego dachówki ceramiczne mają szereg zalet funkcjonalnych. Są odporne na wysokie różnice temperatur, niepalne, dobrze izolują akustycznie i termicznie, a także mają niską nasiąkliwość. Co wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu pokrycia dachowego? Sprawdźmy na przykładzie płaskich dachówek ceramicznych ze znamienitej niemieckiej, rodzinnej cegielni Jacobi Tonwerke GmbH, która od ponad 160 lat tworzy wyjątkowe dachówki ceramiczne, podążając jednocześnie z duchem czasu. Przyjrzyjmy się modelom średnioformatowych (rozstaw łat 33,6-35,6 cm) klasycznych lub angobowanych dachówek płaskich Jacobi WALTHER Stylist®, dostępnych w ofercie firmy Dachyrustykalne. Dachówkę wyróżnia niskie zużycie (12,2-12,8 szt./m2), niska waga (ok. 3,9 kg) oraz aż 9 różnorodnych kolorów do wyboru.

fot. Dachyrustykalne | Jacobi WALTHER Stylist® Edrelschiefer

Materiał i formowanie

Jak wiemy, istotą formy dachówek ceramicznych jest odpowiednie połączenie gliny i piasku, by stworzyć masę glinianą o właściwej teksturze i plastyczności. Dachówki ceramiczne najlepszej jakości charakteryzuje rygorystyczna selekcja różnych rodzajów gliny pod każdy z rodzajów dachówek oraz precyzyjny proces oczyszczania w celu uzyskania wysokiej wytrzymałości na działanie czynników atmosferycznych. Kluczowe dla efektu jest także odpowiednie suszenie, obróbka i sezonowanie. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jak wygląda proces produkcji dachówek u danego producenta.

Wykończenie

Renomowane cegielnie wyróżnia także bogata oferta palety barw i różnorodne formy wykończenia formy, co sprawia, że zawsze znajdziemy fakturę i kolor odpowiedni dla naszych potrzeb. Wśród modeli Jacobi WALTHER Stylist® obok dachówki naturalnej, możemy wybrać modele z ochronnymi powłokami, takimi jak angoba (gęsty roztwór gliny, wody i pigmentów), która sprawia, że dachówki nabierają dodatkowo określonego odcienia lub tekstury. Jeśli zależy nam szczególnie na efekcie gładkości, postawmy na dachówki glazurowane (szkliwione). Ta powłoka również zabezpiecza powierzchnię dachówki.

Proces wypalania

Długowieczność dachówek ceramicznych zapewnia sposób ich wytwarzania, czyli wypalania w piecach rozgrzanych do temperatury 1000 °C. Firma Jacobi dopracowała proces wytwórczy do perfekcji. Dachówki wypalane są w piecach tunelowych o długości 130 metrów w technologi kasety H, co gwarantuje stabilność wymiarową i idealnie proste wykończenie linii, a także trwałość, ognioodporność, wytrzymałość na mróz i wilgoć. Dachówka ceramiczna najwyższej próby Jacobi WALTHER Stylist® przetrwa więc niejedno, stanowiąc przez lata piękne ukoronowanie naszego dachu. Producent potwierdza swoją jakość, oferując aż 25 lat gwarancji na ten model. Na jakich dachach sprawdzi się najlepiej?

fot. Dachyrustykalne | Jacobi WALTHER Stylist® Edelspacegrau

Najlepsza dachówka ceramiczna płaska na domy minimalistyczne

W projektach domów nowoczesnych dominują duże przeszklenia, proste linie, maksymalne otwarcie przestrzeni i naturalne materiały zarówno wewnątrz, jak i na elewacji oraz dachu. Połączenie szkła, metalu, drewna, cegły czy kamienia tworzy efekt surowej, dystyngowanej bryły, a także buduje nastój ascetycznego, przestronnego wnętrza. W tej kompozycji płaska dachówka ceramiczna Jacobi WALTHER Stylist® w odcieniach czerni lub szarości odnajduje się znakomicie. Na pokrycie dachu nowoczesnej stodoły czy jednokondygnacyjnych domów minimalistycznych z kątem nachylenia połaci powyżej 25° polecamy szczególnie model w kolorze edelspacegrau. Ciemny odcień dachówki współgra z koncepcją szlachetnej prostoty stylu, kontrastując z jasnymi tynkami, drewnem lub szkłem. Unikatowa faktura tej dachówki ceramicznej sprawia, że połyskuje ona w słońcu, dając ciekawy efekt gry światłem, a połączenie w barwie czerni i szarości dodaje elegancji i ekskluzywności.

fot. Dachyrustykalne | Jacobi WALTHER Stylist® Edelspacegrau

Dachówki Jacobi WALTHER Stylist® na dach w przytulnym stylu rustykalnym

Jaka jest najlepsza dachówka ceramiczna, gdy szukamy nowoczesnego wariantu bardziej klasycznych, ciepłych lub tradycyjnych aranżacji? Wypróbujmy model Jacobi WALTHER Stylist® w odcieniu cottage. Od typowych odcieni naturalnej czerwieni czy czerwonej ceramicznej dachówki angobowanej odróżnia ją atrakcyjne wizualnie przełamanie koloru. To sprawia, że dach robi wrażenie lekko przetartego, postarzanego, z bogatą historią i tradycją. Do takich wnętrz pełnych życia, swojskości, przytulności chcemy wracać.

fot. Dachyrustykalne | Jacobi WALTHER Stylist® Cottage

Model cottage harmonijnie komponuje się z klinkierem, kamieniem, drewnem, co przywołuje elementy stylu rustykalnego pełnego naturalnych materiałów i nawiązań do wiejskiego klimatu przy zachowaniu prostoty i elegancji. Taki efekt daje nam właśnie płaska dachówka ceramiczna, która zachowuje dominantę stylu bez nadmiaru i przaśności.

fot. Dachyrustykalne | Jacobi WALTHER Stylist® Cottage

Dachyrustykalne – Twój partner w wyborze najlepszej dachówki ceramicznej

Paletę modeli dachówek ceramicznych Jacobi WALTHER Stylist® znajdziemy w ofercie polskiego dystrybutora – firmy Dachyrustykalne. Eksperci od ponad dekady współpracują z najwybitniejszymi zakładami z Włoch, Francji, Hiszpanii, czy USA, realizując prestiżowe projekty konserwatorskie, rezydencjonalne i deweloperskie w Polsce. Firma zapewnia specjalistyczne doradztwo, wsparcie techniczne i materiały o najwyższym standardzie jakości doceniane przez architektów, deweloperów, konserwatorów i klientów indywidualnych. Obok dachówek ceramicznych możemy także zamówić dachówki betonowe i pokrycia blaszane wraz z pełnym pakietem akcesoriów.

Zatem która dachówka ceramiczna jest najlepsza? Szczegółowy przegląd modeli z podziałem na zastosowania, kształty, styleoraz producentów znajdziesz na stronie www.dachyrustykalne.pl

42-202 Częstochowa, ul. Bór 182, woj. śląskie
tel. 34 361 55 23, 513 701 808, +48 607 561 611,