Dlaczego dachy rustykalne? Odpowiedzi jest kilka. Po pierwsze mamy obecnie do czynienia z modą na styl rustykalny czy vintage, który odwołuje się w budownictwie do tradycyjnych form i stylistyki. Dachówki rustykalne pozwalają na osiągnięcie ciekawych efektów wizualnych i podkreślają elegancki charakter nieruchomości. Po drugie tanie i proste w montażu pokrycia dachowe z blachy czy mas bitumicznych, najbardziej popularne na rynku okazują się nietrwałe, mało oryginalne i po prostu nudne. Po trzecie polski klient – inwestor staje się coraz bardziej wymagający i poszukuje nietypowych pokryć dachowych, które subtelnie wyróżnią dom na tle otoczenia. I wreszcie po czwarte na rynku budowlanym odnotowuje się coraz większą liczbę renowacji starych nieruchomości takich jak kamienice, budynki użyteczności publicznej czy zabytki.

Dachówki mnich – mniszka – sprawdzona tradycja
Pokrycia dachowe bazujące na dachówkach mnich – mniszka to jedne z najstarszych, sprawdzonych technologii, które gwarantują nie tylko estetykę, ale również trwałość dachu. Chociaż historia dachówek mnich – mniszka sięga dwóch tysiący lat wstecz i  rozpoczyna się w krajach śródziemnomorskich to często są one wybierane jako pokrycie dachowe również w Polsce, przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny charakter.
Pokrycie dachowe mnich-mniszka składa się z dachówki dolnej zwanej mniszką, którą układa się bezpośrednio na łatach i dachówki górnej zwanej mnichem. Jest to jedyny typ pokrycia dachowego, które układa się z dwóch rodzajów dachówek. Tworzy on na dachu specyficzny układ z pionowymi liniami, co szczególnie w połączeniu z dużą powierzchnią krycia nadaje budynkowi bardzo elegancki wygląd.

 

dachówka mnichfot. Dachówka mnich – mniszka – rezydencja prywatna

Dachówki mnich i mniszka charakteryzują się nie tylko estetyką. Są one przede wszystkim bardzo wytrzymałe i nie zmieniają swoich właściwości z upływem czasu. Jak wszystkie dachówki ceramiczne są również odporne na negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń, ptasich odchodów, negatywne warunki atmosferyczne czy promieniowanie UV.
Dodatkowo charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi w postaci wysokiego oporu cieplnego i przepuszczalności pary wodnej na optymalnym poziomie. Pokrycie dachowe mnich – mniszka sprawnie odprowadza wodę deszczową oraz zapewnia szczelność i dobrą wentylację dachu. Jak wszystkie wyroby z zakresu ceramiki budowlanej również dachówki mnich – mniszka są w pełni ekologiczne, ponieważ do ich produkcji wykorzystywane są tylko i wyłącznie naturalne składniki takie, jak gliny, łupki kajprowe oraz woda. W odróżnieniu do takich pokryć dachowych jak blachodachówki ich produkcja jest nieuciążliwa dla środowiska naturalnego.

 

dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka mnich-mniszka SanMarco – obiekt zabytkowy-Muzeum Rybołówstwa , Hel / fot. 2. Dachówka mnich-mniszka SanMarco- zabytkowy kościół w Okoninie

 

Dachówki mnich – mniszka – wybarwienia i kształty
Rustykalny charakter dachów pokrytych dachówkami mnich mniszka współgra z minimalizmem w zakresie wykończenia elewacji budynków. Dodatkowo podkreślony przez takie elementy jak drewniana stolarka otworowa czy elementy krajobrazu spowoduje, że dom wrośnie w otoczenie i będzie zgodny z trendem budownictwa ekologicznego szerokim wachlarzu kolorów. Inwestor nie jest ograniczony do wyboru tylko koloru naturalnej gliny ponieważ producenci zadbali o różnorodną paletę kolorów, w której dodatkowo możliwe jest mieszanie poszczególnych kolorów, co daje efekt typowych dachów śródziemnomorskich. Za przykład mogą posłużyć nam dachówki takich producentów jak: SanMarco Terreal Italia, Tognana oraz FBM. Oprócz klasycznych, naturalnych wybarwień w kolorze czerwonym producenci proponują dachówki pokryte warstwami naturalnych różnokolorowych glinek nadających powierzchniom dachówek chropowatą fakturę i upodabniające je do antycznych, ręcznie wykonanych dachówek dotkniętych upływem czasu.   

 

dachówka mnichfot. Dachówka mnich-mniszka SanMarco – obiekt zabytkowy-Zamek w Szydłowcu

 

Dachówki mnich – mniszka – jak i gdzie stosować?
Najpiękniejszy efekt wizualny z zastosowania dachówek mnich – mniszka uzyskają inwestorzy dysponujący dachem o skomplikowanej bryle. Powinni się nimi również zainteresować właściciele nieruchomości, w których spadek dachu nie jest wystarczający do zachowania szczelności i trwalości dachu (przy dachówce mnich-mniszka minimalny wymagany spadek wynosi 30 st.). Jednak równie pięknie wyglądają przy większym nachyleniu, np. 45 st.
Decydując się na zakup i montaż dachówek mnich – mniszka musimy pamiętać, że nie każda ekipa dekarska ma doświadczenie w pracy z tym materiałem. Wymagane jest doświadczenie oraz cierpliwość. Wiele elementów dekarz musi wykonywać samodzielnie. Każdą dachówkę należy klamrować parami, a powstałe rzędy muszą po ułożeniu tworzyć równe pionowe rynny. Tylko dokładna, czasochłonna praca zapewni prawidłową szczelność i trwałość pokrycia, ale i daje niepowtarzalny efekt wizualny. Jednak nie należy bać się dachówek mnich mnich-mniszka. Producenci podchodzą do tego zagadnienia systemowo. Dlatego oferta nie kończy się na dachówkach. Dostępne są również wszelkiego typu akcesoria jak gąsiory, czy spinki systemowe, ułatwiające montaż dachówek. Tradycyjnym sposobem mocowania dachówek mnich – mniszka jest łączenie ich w pary za pomocą zaprawy dekarskiej. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać o prawidłowej wentylacji zarówno okapu jak i szczytów dachu. Można również stosować mocowanie dachówek za pomocą drutu miedzianego, który wiązany jest z jednej strony do mnicha, a z drugiej do gwoździa wbitego w łatę. Sposób ten bardzo często stosuje się przy dużych spadkach (np. wieże kościelne ) i na dużych wysokościach gdzie siła wiatru może być bardzo duża. Jednak są to metody wymagające umiejętności i pracochłonności. Dlatego warto inwestować we wspomniane spinki systemowe, które łączą mnicha z łatą i jednocześnie dociskają dachówkę dolną mniszkę.

 

dachówka mnich dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka FBM mnich-mniszka kolor Assisi / fot. 2. Dachówka FBM-mnich-mniszka kolor Medioevo / fot. 3. SanMarco-Dachówka mniszka / fot. 4. SanMarco-Dachówka mnich

 

Alternatywa dla dachówek mnich-mniszka – dachówki zakładkowe i podwójne
Oprócz standardowych dachówek mnich – mniszka producenci wprowadzają również dachówki podwójne. Przykładem może być tutaj dachówka DCS firmy Tognana. Pozwala ona zaoszczędzić czas i nie wymaga od dekarzy tak dużego doświadczenia i wiedzy jak przy standardowych dachówkach mnich-mniszka (stosowanych w parach). Dachówka DCS ma w swoim profilu specjalne rowki i wypustki, które utrzymują dachówkę mnich i dodatkowo ją blokują zapobiegając jej opadaniu jak i przesunięciom w bok. Zwiększa to estetykę – zapewnione są równe linie dachówki oraz wzmocnione bezpieczeństwo zamocowań.

 

dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka zakładkowa FBM imitująca mnich-mniszkę / fot. 2. Dachówka zakładkowa imitująca dachówke mnich- mniszkę, kolor Siracusa

W celu uniknięcia kwestii trudnego i wymagającego dużego doświadczenia wykonania dachu pokrytego dachówką mnich – mniszka, niektórzy producenci stworzyli tzw. dachówki zakładkowe, których zastosowanie sprawia, że dach wykonuje się szybciej i łatwiej. Oprócz tego, że ich montaż jest znacznie prostszy należy zaznaczyć, że uzyskany efekt jest bardzo podobny do pokrycia w mnichu-mniszce.

 

dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka zakładkowa SanMarco imitująca dachówkę mnich-mniszkę, okolice Gorzowa Wlkp. / fot.2. Dachówka Tognana podwójna mnich-mniszka

Dachówki zakładkowe dają gwarancję szczelności i trwałości gotowego dachu oraz. Ze względu na zamek termodynamiczny pozwalają wykluczyć bezwzględną potrzebę stosowania membran dachowych, co jest niezwykle istotne przy obiektach zabytkowych, gdzie ważny jest jak najniższy stopień ingerencji w konstrukcję więźby dachowej. Należy zwrócić uwagę, że dachówki zakładkowe są lżejsze od dachówek mnich-mniszka, a więc nie obciążają nadmiernie często wysłużonych, zabytkowych więźb. Za stosowaniem tego materiału przemawiają również kwestie ekonomiczne, ponieważ dachówki zakładkowe są bardzo wydajne.

 

dachówka mnich dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka zakładkowa Tognana Tuscany imitująca dachówkę mnich-mniszka kolor Moonligth / fot. 2. Dachówka zakładkowa Terreal DCL imitująca dachówkę mnich-mniszkę, kolor Castelviel. / fot. 3. Dachówka zakładkowa SanMarco EVO imitująca dachówkę mnich-mniszkę kolor Dolomite

Tak jak w przypadku dachówek mnich-mniszka również dachówki zakładkowe dostępne są w wielu wybarwieniach. Oprócz tradycyjnego koloru gliny inwestorzy mają do dyspozycji stonowane barwy, takie jak brąz, odcienie szarości, ciemną zieleń oraz miedzianą czerwień. Ponadto, dachówki takie są fabrycznie postarzane, dzięki czemu wyglądają na szlachetnie doświadczone upływem czasu. Pozwala to osiągnąć ciekawe efekty wizualne.

 

dachówka mnich dachówka mnich dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka zakładkowa FBM imitująca dachówkę mnich- mniszka / fot. 2. Dachówka zakładkowa SanMarco EVO imitująca dachówkę mnich-mniszkę / fot. 3. Dachówka zakładkowa Tognana Tuscany imitująca mnich-mniszkę kolor Dolomite / fot. 4. Dachówka podwójna SanMarco do dachówki mnich- mniszka

 

Dachy rustykalne – szeroka oferta
Oferta dachówek mnich-mniszka i ich pochodnych nie wyczerpuje oczywiście proponowanych na rynku produktów związanych z dachami rustykalnymi. Przykładem takich dachówek mogą być dachówki portugalki, holenderki, marsylki, karpiówki czy dachówki rzymskie i karpiówki.

 

dachówka mnich dachówka mnichfot. 2. Dachówka portugalka FBM kolor Medioevo

Dachówka portugalka charakteryzuje się profilem o większej niż przy standardowych dachówkach dostępnych na rynku krzywiźnie – oddaje w dzisiejszych czasach historyczny kształt typowych dachów z rejonu Morza Śródziemnego. Wizerunek dachu, przy jej zastosowaniu, będzie bardzo podobny do dachu, gdzie położono dachówkę typu mnich- mniszka w połączeniu z dachówką płaską gwarantując przy tym doskonałą szczelność i funkcjonalność dachu oraz wysoką mrozoodporność potwierdzoną certyfikatami CE. Kolorystyka w tym modelu dachówki jest jedną z najszerszych, to nawet 13 kolorów, które można ze sobą mieszać tak aby uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujący rezultat.

 

dachówka mnich dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka karpiówka Terreal  krój kwadratowy kolorS ablé Bourgogne / fot. 2. Dachówka Portugalka FBM kolor Rinascimento / fot. 3. Dachówka portugalka FBM kolor Etrusca

Bezprecedensową wydajność i harmonijną estetykę przy renowacji obiektów zabytkowy oraz spełnienie wymagań nowoczesnych budynków zapewniają dachówki marsylki. Cechują się one pojedynczymi lub podwójnymi zamkami, które zapewniają ścisłe przyleganie elementów, zwiększając tym samym szczelność połaci.  

 

dachówka mnich dachówka mnichfot. 1. Dachówka portugalka FBM kolor Stonalizzatta, obiekt hotelowo -restauracyjny,Szczecno  / fot. 2. Dachówka Portugalka Tognana kolor Neoclassic

Oryginalnością charakteryzuje się również dachówka karpiówka zwana także łuską. jest to jedna z najstarszych, obok dachówki mnich-mniszka, ceramicznych form pokryć dachowych. Dzięki ekskluzywnym rustykalnym kolorom, harmonijnym formatom i wysokiej jakości glinom gwarantuje wyróżniający się, elitarny charakter domów i większych rezydencji.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat dachówek mnich – mniszka, szczegółową ofertę, dane oraz porady techniczne znajdziecie Państwo na stronach: www.alledachy.pl www.dachyrustykalne.pl oraz www.mnichmniszka.pl

 

42-202 Częstochowa, ul. Bór 182, woj. śląskie
tel. 34 361 55 23, 513 701 808, +48 607 561 611,