Firma Stoneland to bezpośredni importer kamieni dekoracyjnych z Indii oraz innych części świata, oferujący płytki z kamienia naturalnego, łupki, płytki tarasowe i kamienie ozdobne na elewację, a także ekskluzywne panele z półszlachetnych kamieni naturalnych: agatów, lapis lazuli, ametystów. Jednak flagowym produktem przedsiębiorstwa jest fornir kamienny, czyli cienkie okładziny z kamienia naturalnego, które są bardzo lekkie, elastyczne i wodoodporne. Rozbudowana oferta obejmuje nieprzebrane bogactwo wzorów, kolorów, faktur i formatów, co otwiera ogromne możliwości aranżacji i wykorzystania forniru kamiennego w kuchni, w łazience, salonie, przedpokoju czy jako okładziny na kominki, meble, drzwi oraz elewacje. Czym dokładnie jest ten materiał, jak się go montuje, przykleja, pielęgnuje? I wreszcie – z jakiego powodu fornir kamienny ma tak świetnie opinie inwestorów i wykonawców?

fot. STONELAND

Czym jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to cienka okładzina (1-3 mm), która powstaje poprzez „zrywanie” kolejnych warstw z płyty kamiennej, a następnie ich podwójne wzmocnienie włóknem szklanym i żywicą poliestrową. Taki proces produkcyjny sprawia, że – w porównaniu np. do płyt z kamienia – okładziny fornirowe są zdecydowanie lżejsze, a także bardziej giętkie, przez co sprawdzą się one również w tych aplikacjach, w których z uwagi na duży ciężar i grubość, nie jest możliwe użycie tradycyjnego kamienia. Można je układać nie tylko na powierzchniach płaskich, ale także na zakrzywionych (łuki, okrągłe kolumny, powierzchnie owalne).

fot. STONELAND

Fornir kamienny nie jest materiałem trudnym w montażu. Arkusze można ciąć za pomocą standardowych narzędzi – gilotyn, noży na prowadnicach czy różnego rodzaju pił ręcznych. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby krawędzie były szczególnie starannie przycięte, najlepiej postawić na piły mechaniczne, które pozwolą uzyskać równą linię cięcia, bez poszarpanych brzegów.
Równie zgodne są opinie dotyczące klejenia fornirów kamiennych – sam proces układania tego materiału nie nastręcza żadnych problemów. Ważne jednak, aby uwzględnić miejsce, w którym planujemy ułożyć okładzinę z forniru kamiennego (łazienka, kuchnia, salon, elewacja). Kluczowym aspektem jest poziom wilgotności oraz temperatura w miejscu instalacji. Świetnie sprawdzają się kleje epoksydowo-poliueratnowe, np. FlexStone B CR, który nie tylko jest odporny na wilgoć, ale także na wysokie i niskie temperatury, przez co można stosować go również na zewnątrz.

fot. STONELAND

Fornir kamienny do kuchni, do łazienki i innych przestrzeni

Aspekty praktyczne, jak łatwość montażu czy wszechstronność zastosowania bez wątpienia przysparza fornirowi kamiennemu wielu zwolenników, jednak równie istotna jest wyjątkowa estetyka, która sprawia, że materiał ten wpisze się w różne przestrzenie i style aranżacji.

Wbrew pozorom kamień we wnętrzach zastrzeżony jest nie tylko dla aranżacji wpisujących się w surowy, minimalistyczny styl lub dla luksusowych rezydencji, którym chłodna estetyka naturalnego kamienia nadaje szyku i elegancji. Ogromne bogactwo wzorów, faktur, kolorów sprawia, że fornir kamienny doskonale wpisze się w każdą przestrzeń – również w te, które urządzane są w stylu klasycznym, eklektycznym, a nawet rustykalnym.

fot. STONELAND

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na fornir kamienny do kuchni czy łazienki, a więc do tych pomieszczeń, w których jest duża wilgotność. W miejscach, w których działanie wody i innych substancji będzie szczególnie intensywne – np. w kabinach prysznicowych czy nad zlewem kuchennym, warto zaimpregnować okładzinę. Powłoka ochronna zamknie pory kamienia i uniemożliwi tym samym wchłanianie cieczy. To samo zalecenie dotyczy też forniru kamiennego stosowanego na elewacje czy np. jako okładzina kominka.

Firma Stoneland oferuje fornir w różnych rozmiarach arkuszy. Największe z nich, o formacie 122×305, dadzą spektakularne efekty zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, w których dominują naturalne materiały. Z kolei mniejsze formaty doskonale zaprezentują się na niewielkich metrażach, jak również w przestrzeniach o nietypowych układach (poddasza, klatki schodowe). Możliwości są ogromne, bo materiał można pociąć np. w długie pasy, kwadraty, nadać mu kształt cegieł czy dowolną, nieregularną formę i układać w intrygujące mozaiki, jodełkę, ukośne pasy, klasyczne prostokąty lub zestawiając w inny, jedyny w swoim rodzaju sposób.

fot. STONELAND

Naturalne materiały nigdy nie wychodzą z mody, co jest fenomenem w czasach, w których trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Wybór tego, co stworzyła natura daje więc pewność, że po kilku latach (jak np. zdobiący nasz dom saiding czy tapeta w pasy ułożona w przedpokoju) dekoracja nie stanie się reliktem minionej epoki.

Fornir kamienny do kuchni, łazienki, salonu, czy ułożenie okładziny na fasadzie budynku to dla inwestorów gwarancja, że materiał skutecznie oprze się próbie czasu, będąc nietuzinkową, elegancką ozdobą – niezależnie od mód i stylów panujących w architekturze.

fot. STONELAND

Jednocześnie to materiał w 100% ekologiczny, a podczas jego wydobycia nie powstają żadne zanieczyszczenia. W dzisiejszych czasach, w których tak wiele mówi się o zmianach klimatu i degradacji planety, jest to bez wątpienia argument równie istotny, jak trwałość i estetyka.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.stoneland.com.pl

55-040 Bielany Wrocławskie, ul. Kłodzka 12, woj. dolnośląskie
tel. +48 605 299 699, +48 605 977 944,