Nie sposób wymienić jednym tchem wszystkich trendów w stolarce otworowej na 2023 rok oraz wskazać kilku określonych okien lub drzwi jako tych, które podbiją rynek oraz serca odbiorców. Ten temat jest bardziej złożony niż się wydaje. Coraz większa ilość i rodzaj produktów dostępnych na rynku, a także ogrom projektów architektonicznych sprawia, że nie zawsze ten sam produkt będzie pasował do betonowego budynku w stylu minimalistycznym oraz do drewnianego domu z bali, który powstał w duchu rustykalnym. Z związku z tym powstaje bardzo wiele odmiennych okien i drzwi, przy czym każdy z nich może przynajmniej częściowo odpowiadać aktualnym trendom i np. nawiązywać do modnych kolorów okien w 2023 roku, interesujących przeszkleń czy najnowszych materiałów. Jest to doskonała informacja dla osób, które lubią się wyróżniać oraz dokonywać szerszego wyboru, dzisiejszy rynek oferuje bowiem prawdziwie nieograniczone możliwości w zakresie rodzaju stolarki otworowej. Z drugiej strony taki duży wybór może przyprawiać o zawrót głowy. Poznajmy zatem główne trendy, zasady i dobre praktyki przy wyborze stolarki otworowej, które pomogą w podjęciu najlepszej decyzji.

Fot. KRISPOL

Wszystko od jednego producenta
Niezależnie od tego, czy budujemy zupełnie nowy dom, wymieniamy dotychczasową stolarkę w całym budynku, a może po prostu w jednym z pomieszczeń, przed ostatecznym wyborem, warto wybrać sprawdzonego dostawcę. Dlaczego jest to ważne? Zakup produktów od jednego producenta to gwarancja jakości oraz niezmienności oferty. Warto przeanalizować to na przykładzie. W styczniu podjęliśmy decyzję o zakupie dwóch okien w modnym kolorze 2023, jednak dopiero latem będziemy wymieniać drzwi. W kolejnym roku chcemy dokończyć wymianę okien. Ryzyko wyboru kilku producentów oznacza, że w przyszłości mogą niemile zaskoczyć nas różnice odcieni czy grubości ram, co sprawi, że od zewnątrz oraz od wewnątrz budynek nie będzie wyglądał spójnie.

Fot. KRISPOL

– Nasi odbiorcy często wracają do nas po kolejne produkty, które dzięki gwarantowanej spójności kolorystycznej, doskonale dopasują się do wcześniej zakupionych u nas okien i drzwi. Warto zaznaczyć, że pełna spójność kolorystyczna jest oferowana przez nas niezależnie od tego czy są to rozwiązania PVC czy aluminiowe, a nawet w sytuacji, jeśli są one połączone w ramach jednego projektu inwestorskiego – mówi specjalista marki KRISPOL, będącej wiodącym producentem kompletu stolarki otworowej dla domu.

Fot. KRISPOL

Najlepsi producenci okien i drzwi utrzymują w stałej ofercie i rozwijają swoje flagowe produkty, dzięki czemu bez problemu można w późniejszym czasie dokupić produkty w tym samym stylu, wykończeniu i kolorze, mając gwarancję zachowania pełnej harmonii architektonicznej naszego domu.

Fot. KRISPOL

Doświetlenie wnętrz, czyli duże przeszklenia
Zanim przyjrzymy się modnym kolorom okien w 2023 roku, najpierw zastanówmy się nad ich wielkością. Od jakiegoś czasu można było zauważyć rosnącą popularność dużych okien. Czy to także wyraźny trend w tym roku?
– Zdecydowanie. Zarówno duże przeszklenia, jak i panoramiczne okna tarasowe to prawdziwy symbol nowoczesnego budownictwa – dodaje specjalista marki KRISPOL. – Inwestorzy w 2023 roku będą mogli skorzystać z zalet nowoczesnej technologii, która pozwala tworzyć prawdziwie designerskie oraz funkcjonalne wielkogabarytowe przeszklenia. Co bardzo ważne, coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić pod kątem cenowym.

Fot. KRISPOL

Bardzo duże okna są wybierane ze względu na to, że doskonale doświetlają przestrzeń, ale także stanowią połączenie pomiędzy wnętrzem domu oraz światem zewnętrznym i pozwalają cieszyć się widokiem na ogród lub okolicę.
– W przypadku tego trendu sugerujemy połączenie rozwiązań PVC oraz aluminiowych, które oczywiście oferujemy w pełnej spójności kolorystycznej. Daje to naszym odbiorcom możliwość minimalizacji kosztów bez konieczności kompromisów w ich projektach – dodaje nasz rozmówca.
Dobrym dodatkiem do imponujących i dużych okien są żaluzje fasadowe, które pozwalają skutecznie regulować ilość wpadającego światła, co liczy się szczególnie latem i w pomieszczeniach z ekspozycją południową.

Fot. KRISPOL

Modne kolory okien 2023 oraz inspirowane naturą drzwi
Dobór odpowiedniego koloru stolarki zależy od wielu czynników: stylu architektonicznego budynku, wystroju wnętrza, umeblowania, zastosowanych dodatków, a także gustów. Według niektórych warto kierować się zasadą harmonii kolorystycznej, wybierając barwy stolarki dobrze komponujące się np. z podłogami i meblami, a z zewnątrz z ogrodzeniem, bramą, a nawet dachem. Coraz częściej słyszymy jednak o zasadzie kontrastu, mówiącej o tym, że okna i drzwi mogą być same w sobie głównym wyróżnikiem budynku i nic nie stoi na przeszkodzie, aby miały wyraziste kolory. Oczywiście nadal popularne są standardowe, białe lub szare okna i drzwi, ale w tym roku zdecydowanie dołączył do nich nowy kolor – czarny, który świetnie sprawdza się zwłaszcza na wielkogabarytowych przeszkleniach. Jakie modne kolory okien w 2023 roku proponuje marka KRISPOL? Na jakie rozwiązania warto postawić w tym roku wybierając drzwi?

Fot. KRISPOL

– Moda w dużej mierze opiera się na pragmatyzmie i z tego powodu często jesteśmy pytani o kolory uniwersalne i stonowane – klasyczną biel, barwy inspirowane drewnem oraz szarości. Niesłabnącą popularnością cieszy się również opcja bikolor. W praktyce oznacza to, że jedna strona stolarki jest dopasowana kolorystycznie do wnętrza, a druga do elewacji lub dachu. Nieprzemijającą modę zauważamy również w zakresie dekorów drewnopodobnych, które świetnie komponują się z różnymi stylami – mówi ekspert.
Marka KRISPOL na ten rok szczególnie poleca cztery interesujące dekory UltraMat (biały, szary, brązowy i czarny) oraz cztery ciekawe propozycje na bazie drewna:
– Woodec Dąb Turner – klasyczny dekor drewnopodobny, który idealnie pasuje do szarości i beży we wnętrzu, tworzący modne i ciepłe połączenie;
– Woodec Dąb Turner Toffee – nieco ciemniejszy odcień, który fantastycznie kontrastuje z bielą, polecany do przestronnych pomieszczeń;
– Espresso Ash – okleina haptyczna z wyraźnie wyczuwalną strukturą, doskonały mocny akcent na zewnątrz lub wewnątrz domu;
– Dąb Czarny Palony – posiada widoczną fakturę drewna zatopioną w czerni, świetny wybór dla wielbicieli ciemnych dekorów, idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz z naturalnymi elementami wykończenia.
Poznaliśmy modne kolory okien w 2023 roku, a co z drzwiami?
– Drzwi oczywiście mogą być w tych samych kolorach, co okna, ale jeśli szukamy modnego i nietuzinkowego produktu, to warto przyjrzeć się naszej nowej kolekcji drzwi zewnętrznych SOLANO 90, która nawiązuje do naturalnych materiałów – STONE i CORTEN oraz do modnego koloru czarnego – BLACK. W ramach tych trzech linii znajdziemy drzwi z wypełnieniami wykonanymi odpowiednio: z kamienia dekoracyjnego oraz ze spieku kwarcowego, a także z dodatkami w kolorze czarnym – dodaje rozmówca.
Linia STONE to połączenie aluminium i kamienia w dwóch unikatowych wzorach (ANNAPURNA i EVEREST). Linia CORTEN to z kolei wypełnienie ze spieku kwarcowego w barwie rdzawej (CORTEN) i modnej szarej (CORTEN GREY). Linia BLACK DESIGN odpowiada na trend stolarki w czerni.

Fot. KRISPOL

Technologia i dom w stylu „smart”
Tym, co zastanawia wielu odbiorców są nie tylko modne kolory okien w 2023 roku, ale udogodnienia, które przynoszą nowe technologie. Zaawansowani producenci, tacy jak marka KRISPOL, korzystający z najlepszych komponentów i systemów, tworzą dziś drzwi i okna, które odpowiadają współczesnym potrzebom inwestorów.

Fot. KRISPOL

– W 2023 roku należy postawić na energooszczędne produkty – dodaje ekspert marki KRISPOL. – Oszczędności energii są istotne ze względu na rosnące ceny prądu, gazu oraz innych rodzajów ogrzewania, a także z powodu wahań temperatur i zmian klimatycznych, skutkujących np. bardzo upalnym sezonem letnim. Termomodernizacja to trend spowodowany chęcią zaoszczędzenia, ale także troską o środowisko naturalne, a moda na naturalność i życie w zgodzie z przyrodą już na stałe wpisała się w realia rzeczywistości i w 2023 roku będzie można to zauważyć jeszcze bardziej. Duże zainteresowanie naszymi energooszczędnymi rozwiązaniami zauważamy także dzięki temu, że spełniają one wymagania programów Czyste Powietrze i Ulga Termomodernizacyjna, co w efekcie pozwala zaoszczędzić na wymianie stolarki.
Czego jeszcze można spodziewać się po nowoczesnych oknach w modnych kolorach w 2023 roku? Jak dodaje nasz rozmówca, okna wyposażyć warto także w osłony zewnętrzne, co sprawdza się szczególnie w aspekcie oszczędności energii. Warto podkreślić, że obecnie technologia pozwala sterować nimi z poziomu smartfonu, co daje niesamowite udogodnienia w zakresie użytkowania.

Fot. KRISPOL

– Inteligentna stolarka może dziś naprawdę pozytywnie zaskoczyć użytkownika – dodaje specjalista KRISPOL. – Nasi odbiorcy szczególnie cenią sobie oferowaną przez nas automatykę STARCUS z aplikacją myKRISPOL. W efekcie możliwe jest z poziomu smartfonu zarządzanie osłonami zewnętrznymi i bramą garażową z dowolnego miejsca, gdzie posiadamy dostęp do internetu.
Domy w stylu „smart” to również bardzo silny trend przyszłości. Jeśli chcesz zaprojektować bezpieczny i inteligentny dom, zintegrowany ze światem IoT, to postaw na współpracę z producentem, który jest doświadczony w tej dziedzinie.
– Co bardzo ważne, decyzję o wprowadzeniu standardu „smart” do domu można podjąć w dowolnym momencie, nawet podczas modernizacji budynku. Bazując na naszym bogatym doświadczeniu, skutecznie doradzamy naszym odbiorcom w tym zakresie, pomagając im zrealizować wymarzone projekty, wprowadzając do ich życia bezpieczne, komfortowe i intuicyjne rozwiązania technologiczne dla ich stolarki otworowej – podsumowuje ekspert.

Fot. KRISPOL

Z pełną ofertą marki KRISPOL można zapoznać się na stronie: https://krispol.pl/

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 662 41 00,