Granit we wnętrzach. Aranżacje budynków użyteczności publicznej, bloków mieszkalnych, hoteli

Oferta firmy GB United

Kamień to niezwykły surowiec, który daje możliwość połączenia w projekcie tego co stałe z tym co ulotne. Choć twardy i odporny na upływ czasu jest jednocześnie niezwykle plastycznym elementem nowoczesnych aranżacji. Ponadczasowa elegancja oraz prostota formy sprawia, że nie poddaje się on krótkotrwałym trendom. – podkreśla architekt wnętrz Izabela Włodarska

Kamień dekoracyjny to gwarancja oryginalności i niepowtarzalności. Każda płyta wycięta z bloku skały będzie jedyna w swoim rodzaju i inna od pozostałych

Granit trwały i praktyczny kamień dekoracyjny

Przekonanie o tym, że kamień jest trwały, to tylko część prawdy. Kamienie dekoracyjne bardzo różnią się między sobą twardością i nasiąkliwością. Do wyboru pozostają znane od lat bazalty, piaskowce, marmury, ale też coraz popularniejsze nowości w postaci wapieni, kwarcytów, trawertynów. Niekwestionowanym faworytem inwestorów pozostaje jednak granit.

Granit nie składa się z jednego minerału. Podstawowym budulcem granitu jest m.in. kwarc. W zależności od rodzaju granitu zawiera on od 20 do 60% tego minerału w swoim składzie. Kolejnym składnikiem są skalenie, które mogą stanowi nawet 80% granitu. O charakterze skały decyduje ilość krzemionki zawarta w magmie, z której powstała skała. Twarda struktura (6-7 stopień w 10-stopniowej, powszechnie stosowanej skali twardości Mohsa), wytrzymałość na zmienną pogodę i niska ścieralność granitu czynią z niego idealny materiał wykończeniowy. To materiał odporny na mróz, wiatr i wodę. Nasiąkliwość granitu jest znikoma, a po impregnacji lub żywicowaniu wręcz zerowa. Granit bardzo dobrze akumuluje ciepło, ponieważ jest bardzo gęstym materiałem. Doskonale sprawdzi się zatem na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Jak już wspomniano, niełatwo ulega ścieraniu, a co za tym idzie nie zniszczą go związki chemiczne ani ogień. Bardzo trudno go zarysować, bo niewiele jest materiałów twardszych od niego. Jego popularność wynika również z tego, że jest podatny na kształtowanie. Łatwo można obrobić granit w różny sposób zależnie od jego zaplanowanego przeznaczenia.

Granit nie jest kłopotliwy w użytkowaniu również dlatego, że można go bardzo łatwo wyczyścić. Do szybkiego czyszczenia powstałych zabrudzeń wystarczy szmatka i ciepła woda oraz przetarcie powierzchni, aby kamień lśnił czystością. Do wody można dodać odrobinę płynu do mycia naczyń, wody utlenionej lub octu spirytusowego.

fot. GB United

Granit powszechnie stosuje się do wykańczania wnętrz

Z płytek granitowych robi się – zwłaszcza ogrzewane i to już nie tylko w obiektach sakralnych posadzki. Zainteresowaniem cieszą się również schody, blaty kuchenne, parapety, obudowy kominków, okładziny ścian, a nawet elementy wyposażenia wnętrz, np. zlewy czy umywalki.

Popularność granitu w miejscach publicznych wzięła się głównie z opisywanych wyżej właściwości. Trwałość i odporność są niezwykle istotne przy dużym natężeniu ruchu, a możliwość łatwego nadania i utrzymania połysku stanowią tzw. kropkę nad „i”

Charakterystyczne właściwości granitu są równie istotne dla odbiorców indywidualnych, którzy cenią sobie ponadczasowe, mniej lub bardziej klasyczne rozwiązania. Nawet starzejący się kamień pozwala osiągnąć we wnętrzach nietuzinkowe, estetyczne efekty.

fot. GB United

Granity od GB Granites

Po doskonałej jakości kamień jakim jest granit nie trzeba jechać od razu do Włoch. Indyjski kamień znany i coraz bardziej popularny nad Wisłą na pewno spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednych inwestorów. Multikolor, Kuppam Silver Grey, Bengal Black to najpopularniejsze z nich.

Niezasłużona jest zła opinia dotycząca granitu chińskiego. Odporna na wszystko skała magmowa ma zawsze te same właściwości, bez względu na to w jakim zakątku świata została pozyskana.

Grubość płyt granitowych i ich przeznaczenie

Płyty granitowe, tzw. slaby, można kupić w różnych grubościach od 1 do nawet 8 cm. W zależności od ich przeznaczenia.

Kamień o grubości jednego centymetra służy głównie do produkcji taki materiałów, jak: płytki granitowe, mozaiki granitowe i cokoliki z granitu.

Granit o grubości dwóch centymetrów ma wiele zastosowań. Można wykorzystać go na parapety kamienne, podstopnice granitowe, blaty kuchenne i blaty łazienkowe oraz płyty granitowe tarasowe.

Kamień trzycentymetrowy jest ulubionym materiałem kamieniarzy z przeznaczeniem na blaty granitowe oraz schody kamienne.

Kamienie o grubości pięciu i więcej centymetrów służą jako płyty granitowe pomnikowe lub wykorzystuje się go do specjalistycznych zamówień, na przykład na schody półkowe z litego kamienia.

fot. GB United

Rodzaje wykończenia powierzchni granitu

Powierzchnię granitu można wykończyć w różny sposób w zależności od potrzeb wizualnych i użytkowych.

• Polerowanie pozwala uzyskać wysoki połysk, uwydatnia się rysunek oraz barwa. Ten rodzaj obróbki zaleca się zwłaszcza w blatach kuchennych, płytkach podłogowych i schodach wewnętrznych.

• Płomieniowanie za pomocą palnika oraz wody, pozwala uzyskać nierówną, chropowatą strukturę i właściwości antypoślizgowe.

• Szczotkowanie pozwala na otrzymanie powierzchni nieregularnej i porowatej, do stosowania wewnątrz i na zewnątrz. Granit szczotkowany Jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości niż przy płomieniowaniu, a jego barwa staje się bardziej wyrazista.

• Szlifowanie pozwala uzyskać granit gładki, matowo – błyszczący, powierzchnie odbijają tylko w niewielkim stopniu światło. Metodę poleca się przede wszystkim do podłóg wewnętrznych.

• Satynowanie to jednoczesne polerowanie i płomieniowanie, a następnie szczotkowana. Pozwala uzyskać gładką strukturę z właściwościami antypoślizgowymi. Płyta jest łatwa w utrzymaniu i odporna na zarysowania. Nie osiąga wysokiego połysku. Satynowanie poleca się na blaty i schody.

fot. GB United

Granit w kamieniarstwie

Stosowany był już w czasach starożytnych zarówno ze względu na swoje wybarwienie jak i trwałość. Granit występuje dość powszechnie na całym świecie, jednak granit wydobywany w Polsce charakteryzuje głównie szarość. Jeśli inwestor poszukuje innego wybarwienia warto sięgnąć po kamień pochodzący z Państwa Środka. Nagrobki z chińskiego granitu w niczym nie odbiegają jakością od pomników z innych krajów świata. Unikalna barwa kamienia, taka jak Brown Mocca, Brąz Królewski czy jasnoniebieska Platinum występują jedynie na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej i znajduje na świecie wielu zwolenników.

Więcej o ofercie na www.gbunited.pl

25-308 Kielce, ul. Bodzentyńska 10/203, woj. świętokrzyskie
tel. +48 731 715 808, +48 530 449 920,


Liczba odwiedzin: 2148 | Data publikacji: 2020-03-25

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


27.05.2020 | Chemia budowlana
Bruk jest nieodłącznym elementem krajobrazu miast od...
Jak nadać łazience elegancki rys? Ułożyć kamień...
Meble kuchenne wykonywane na zamówienie stały się...
Zastosowanie kamieni naturalnych w budownictwie ma bardzo...
Geometria, delikatna fala, a może spiralne kręgi...
Obserwując współczesne trendy w aranżacjach wnętrz trudno...
Ogradzanie nieruchomości to często jeden z pierwszych...
09.06.2021 | Chemia budowlana
Problemy z mocowaniem płytek na tradycyjne kleje...
01.06.2021 | Chemia budowlana
Na efekt końcowy prac związanych z układaniem...
Lina i balustrada ze stali nierdzewnej to...
21.04.2021 | Elektroinstalatorstwo
„Idealne wnętrze”… każdy może rozumieć to pojęcie...
24.03.2021 | Meble
Marzy wam się przytulna aranżacja salonu, która...
Wielkoformatowe płyty z betonu cieszą się ogromną...
Jeszcze do niedawna ogrodzenia betonowe kojarzyły się...
28.10.2020 | Beton
Jak łatwo zbudować solidne schody zewnętrzne? Odpowiedź...
08.10.2020 | Oświetlenie
Nasze wrażenia wizualne mają ogromny wpływ na...
04.08.2020 | Chemia budowlana
Odpowiedni impregnat hydrofobowy do betonu, jak też...
Blaty kamienne na wymiar stają się coraz...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
31.03.2020 | Chemia budowlana
Nieograniczony potencjał surowca, jakim jest kamień naturalny,...
17.03.2020 | Meble
Beton architektoniczny do łazienki, kuchni, salonu jako...
20.02.2020 | Stolarka otworowa
Drzwi wejściowe do mieszkania to newralgiczny punkt...
Wzgórza i skarpy są doskonałym miejscem nie...
Płyty włókno-cementowe SCALAMID z nadrukiem cyfrowym to...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. świętokrzyskie

Słowa kluczowe: gb united, gb granites, granity, marmur, kamień, sklep z granitami, sprzedaż granitów, sprzedaż kamienia ozdobnego, oferta gb granites,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy