Krótka historia bruku

Kto wymyślił bruk? Oczywiście Rzymianie i niewątpliwie od razu wtedy stał się on symbolem zaawansowanej cywilizacji i technologii. Pierwsze wzmianki o bruku w Warszawie pochodzą z 1646 roku. Odkryli go zszokowani tym faktem członkowie orszaku królewskiego Marii Ludwiki Gonzagi de Nevers. No cóż w Polsce brukowano ulice blisko stulecie wcześniej niż miało to miejsce w Paryżu. Stosowano najróżniejsze materiały od drewna i kamienia, poprzez granity, cegłę klinkierową i beton. Drewno jako najmniej trwałe szybko zaczęło być zastępowane innymi materiałami. Obecnie władze miast w coraz większym stopniu zaczęły dbać o rewitalizowanie wyglądu historycznych części miast i glomeracji. W dużej mierze wiąże się to z koniecznością wymiany lub remontu nawierzchni. Najczęściej robi się to w oparciu o starą kostkę, kamień polny lub nowe kostki i płyty kamienne. Problemem jakiemu trzeba stawić czoło to kruchość materiałów, a tym samym odporność – tak wykonywanych ulic – na zniszczenie.

fot. Cemix Sp. z o.o.

Kostka brukowa to najbardziej uniwersalny materiał

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że po stosownym przygotowaniu powierzchni bardzo łatwo się ją układa. Po starannym zaplanowaniu aranżacji przestrzeni na kostkę da się ułożyć w praktycznie dowolny kształt. Po drugie dlatego, że można ją ułożyć wszędzie tam gdzie przewidziane jest obciążenie ruchem kołowym. Przy jednoczesnej potrzebie uzyskania nieprzeciętnych walorów estetycznych.

 

Renowacja kostki brukowej gdy estetyka i funkcjonalność zawodzą

Nawierzchnia brukowana jest poddawana wpływom warunków atmosferycznych , wypłukiwaniu, wywiewaniu i wywieraniu obciążenia ruchem kołowym. W następstwie tego następuje: poluzowanie kostek, wypłukanie fug między nimi, przerastane bruku roślinnością lub zwykłe i najprostsze tzw. klawiszowanie płyt. Renowacja goni renowację i kolejną wymianę. Czy istnieje skuteczna technologia, która pozwala cieszyć się pięknym i bezpiecznym oraz funkcjonalnym brukiem? Tak na ulicach, jak i na prywatnych posesjach firma CEMIX oferuje sprawdzony system ULTRABRUK. System uzyskał aprobatę IBDiM (Instytut Badawczy Dróg i Mostów), pozwala ułożyć zarówno nową nawierzchnię jak i poprawić tą już istniejącą.

fot. Cemix Sp. z o.o.

Ultrabruk system wspomagający szybkie układanie kostki brukowej

Ultrabruk jest wygodnym i ekonomicznym w użyciu zestawem trzech elementów. Obejmuje on:

PRO-BED HS podłoże mineralne na bazie cementu, które spełnia wymogi wszystkich rodzajów nawierzchni sztywnych i trwale związanych podłożem. To zaprawa o w pełni skompensowanych skurczach gotową do użycia po wymieszaniu z wodą. Układa się ją w warstwach od 10mm do 75mm Ruch pieszy na takim podłożu jest możliwy w 12 godzin po ułożeniu nawierzchni, a ruch kołowy może rozpocząć się już po upływie doby.

PRO-PRIME jest modyfikowanym polimerami preparatem kontaktowym zapewniającym doskonałą przyczepność w sztywnych nawierzchniach. Gotowa do użycia płynna zaprawa wytwarza 1-2mm warstwę kontaktową gotową pod natychmiastowe układanie kostki.

FLOWPOINT jest z kolei szybkosprawną , wysokowytrzymałą płynną zaprawą fugową przeznaczoną do wypełniania szczelin wszelakich rodzajów kostek brukowych. Charakteryzuje się łatwą aplikacją – nie plami nawierzchni bruku a pozostałości można łatwo usunąć z użyciem jedynie wody. FLOWPOINT można układać w fugach szerokości 5-50 mm i na głębokość do 200mm w jednej warstwie. Ruch pieszy będzie możliwy już w 4 godziny po zakończeniu układania fugi.

System ULTRABRUK znacząco zmienia cennik renowacji kostki brukowej skutecznie obniżając koszty i gwarantując długowieczność stworzonych z jego udziałem nawierzchni. System sprawdził się m.in. na ulicach i w centrach polskich miast: w Gdańsku, Kielcach, Opolu, Lublinie, Warszawie, Jaworznie.

fot. Cemix Sp. z o.o.

Zastosowanie systemu pozwala na:

– skrócenie czasu układania nawierzchni i wykończenia jej. Pozwala również o znaczne przyspieszenie czasu oddania nawierzchni do użytku. Jest to 48h od momentu rozkładania podkładu PROBED HS. Przy stosowaniu podsypki piaskowej lub betonu to 28 dni;

– uzyskania trwałej i równej nawierzchni dającej komfortową powierzchnię do spaceru po niej oraz jazdy nawet ciężkim sprzętem;

– całość jest bardzo trwała i nie poddaje się wypłukiwaniu nawet w ciekach i fontannach;

– umożliwia poprawę estetyki nawierzchni ze względu na dobór koloru fugi do koloru kostki bądź płyt;

– doskonale spisuje się na rynkach i ulicach oraz na rondach i zatokach autobusowych.

Więcej na www.cemix.com.pl

44-120 Pyskowice, Pniów, ul. Górna 9, woj. śląskie
tel. +48 32 233 45 07, +48 32 334 25 09,