Renowacja kostki brukowej

By bruk odzyskał swój blask

Bruk jest nieodłącznym elementem krajobrazu miast od stuleci, choć oczywiście pod względem technologii znacząco zmienił swoje oblicze. Jego atutem są teraz wszechstronne możliwości manipulowania estetyka. I dostosowanie do wymogów chociażby konserwatora zabytków. Renowacja kostki brukowej, bo o niej mowa, wymaga jednak często dużo bardziej zaawansowanych działań. A przede wszystkim znajomości tematu. Zwłaszcza jeśli nie dotyczy to tylko impregnacji i trzeba zdecydować się na wymianę nawierzchni. Cennik renowacji kostki brukowej w takim radykalnym zakresie może być wymagający. Dlatego warto zdecydować się na nowoczesne i sprawdzone jakościowo rozwiązania. Takie, które zagwarantują satysfakcję na lata.

Krótka historia bruku

Kto wymyślił bruk? Oczywiście Rzymianie i niewątpliwie od razu wtedy stał się on symbolem zaawansowanej cywilizacji i technologii. Pierwsze wzmianki o bruku w Warszawie pochodzą z 1646 roku. Odkryli go zszokowani tym faktem członkowie orszaku królewskiego Marii Ludwiki Gonzagi de Nevers. No cóż w Polsce brukowano ulice blisko stulecie wcześniej niż miało to miejsce w Paryżu. Stosowano najróżniejsze materiały od drewna i kamienia, poprzez granity, cegłę klinkierową i beton. Drewno jako najmniej trwałe szybko zaczęło być zastępowane innymi materiałami. Obecnie władze miast w coraz większym stopniu zaczęły dbać o rewitalizowanie wyglądu historycznych części miast i glomeracji. W dużej mierze wiąże się to z koniecznością wymiany lub remontu nawierzchni. Najczęściej robi się to w oparciu o starą kostkę, kamień polny lub nowe kostki i płyty kamienne. Problemem jakiemu trzeba stawić czoło to kruchość materiałów, a tym samym odporność – tak wykonywanych ulic – na zniszczenie.

fot. Cemix Sp. z o.o.

Kostka brukowa to najbardziej uniwersalny materiał

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że po stosownym przygotowaniu powierzchni bardzo łatwo się ją układa. Po starannym zaplanowaniu aranżacji przestrzeni na kostkę da się ułożyć w praktycznie dowolny kształt. Po drugie dlatego, że można ją ułożyć wszędzie tam gdzie przewidziane jest obciążenie ruchem kołowym. Przy jednoczesnej potrzebie uzyskania nieprzeciętnych walorów estetycznych.

 

Renowacja kostki brukowej gdy estetyka i funkcjonalność zawodzą

Nawierzchnia brukowana jest poddawana wpływom warunków atmosferycznych , wypłukiwaniu, wywiewaniu i wywieraniu obciążenia ruchem kołowym. W następstwie tego następuje: poluzowanie kostek, wypłukanie fug między nimi, przerastane bruku roślinnością lub zwykłe i najprostsze tzw. klawiszowanie płyt. Renowacja goni renowację i kolejną wymianę. Czy istnieje skuteczna technologia, która pozwala cieszyć się pięknym i bezpiecznym oraz funkcjonalnym brukiem? Tak na ulicach, jak i na prywatnych posesjach firma CEMIX oferuje sprawdzony system ULTRABRUK. System uzyskał aprobatę IBDiM (Instytut Badawczy Dróg i Mostów), pozwala ułożyć zarówno nową nawierzchnię jak i poprawić tą już istniejącą.

fot. Cemix Sp. z o.o.

Ultrabruk system wspomagający szybkie układanie kostki brukowej

Ultrabruk jest wygodnym i ekonomicznym w użyciu zestawem trzech elementów. Obejmuje on:

PRO-BED HS podłoże mineralne na bazie cementu, które spełnia wymogi wszystkich rodzajów nawierzchni sztywnych i trwale związanych podłożem. To zaprawa o w pełni skompensowanych skurczach gotową do użycia po wymieszaniu z wodą. Układa się ją w warstwach od 10mm do 75mm Ruch pieszy na takim podłożu jest możliwy w 12 godzin po ułożeniu nawierzchni, a ruch kołowy może rozpocząć się już po upływie doby.

PRO-PRIME jest modyfikowanym polimerami preparatem kontaktowym zapewniającym doskonałą przyczepność w sztywnych nawierzchniach. Gotowa do użycia płynna zaprawa wytwarza 1-2mm warstwę kontaktową gotową pod natychmiastowe układanie kostki.

FLOWPOINT jest z kolei szybkosprawną , wysokowytrzymałą płynną zaprawą fugową przeznaczoną do wypełniania szczelin wszelakich rodzajów kostek brukowych. Charakteryzuje się łatwą aplikacją – nie plami nawierzchni bruku a pozostałości można łatwo usunąć z użyciem jedynie wody. FLOWPOINT można układać w fugach szerokości 5-50 mm i na głębokość do 200mm w jednej warstwie. Ruch pieszy będzie możliwy już w 4 godziny po zakończeniu układania fugi.

System ULTRABRUK znacząco zmienia cennik renowacji kostki brukowej skutecznie obniżając koszty i gwarantując długowieczność stworzonych z jego udziałem nawierzchni. System sprawdził się m.in. na ulicach i w centrach polskich miast: w Gdańsku, Kielcach, Opolu, Lublinie, Warszawie, Jaworznie.

fot. Cemix Sp. z o.o.

Zastosowanie systemu pozwala na:

– skrócenie czasu układania nawierzchni i wykończenia jej. Pozwala również o znaczne przyspieszenie czasu oddania nawierzchni do użytku. Jest to 48h od momentu rozkładania podkładu PROBED HS. Przy stosowaniu podsypki piaskowej lub betonu to 28 dni;

– uzyskania trwałej i równej nawierzchni dającej komfortową powierzchnię do spaceru po niej oraz jazdy nawet ciężkim sprzętem;

– całość jest bardzo trwała i nie poddaje się wypłukiwaniu nawet w ciekach i fontannach;

– umożliwia poprawę estetyki nawierzchni ze względu na dobór koloru fugi do koloru kostki bądź płyt;

– doskonale spisuje się na rynkach i ulicach oraz na rondach i zatokach autobusowych.

Więcej na www.cemix.com.pl

44-120 Pyskowice, Pniów, ul. Górna 9, woj. śląskie
tel. +48 32 233 45 07, +48 32 334 25 09,


Liczba odwiedzin: 972 | Data publikacji: 2020-05-27

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Titanium, czyli tytan. Metal bardzo wytrzymały, a...
28.09.2017 | Chemia budowlana
Zrzeszanie się przedsiębiorców nie jest nową formą...
30.11.2017 | Chemia budowlana
Jesień to czas, gdy nawet najmniejsze ubytki...
Kolejny pokaz z serii „Drzwi Otwarte” odbył...
23.07.2021 | Chemia budowlana
Upływ czasu oraz warunki atmosferyczne to czynniki,...
30.04.2021 | Chemia budowlana
Wysoka estetyka, tradycyjne wykonanie, naturalne materiały –...
02.03.2021 | Beton komórkowy
Jaki beton na strop wybrać, gdy konstrukcja...
Płyty drogowe z tworzywa sztucznego sprawdzą się...
Eko kratka geoSYSTEM to wytrzymały i atrakcyjny...
04.08.2020 | Chemia budowlana
Odpowiedni impregnat hydrofobowy do betonu, jak też...
10.06.2020 | Beton komórkowy
Lekki, wytrzymały, o wszechstronnym zastosowaniu. Pianobeton –...
22.05.2020 | Uzdatnianie wody
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to szansa na niezależność...
Siatki cieniujące, popularnie stosowane m.in. w branży...
Płytki, tapety czy ściana pomalowana na dowolny...
28.01.2020 | Domy prefabrykowane
Doświadczony producent domów modułowych Moodhouse spod Poznania...
26.11.2019 | Wykańczanie wnętrz
Wymagania użytkowników wobec posadzek przemysłowych nieustannie rosną....
08.11.2019 | Kruszywa
Ponad 100 lat doświadczenia w wydobywaniu i...
05.09.2019 | Natryski pianki
Właściwa izolacja termiczna domu to dziś nie...
Zawsze na wysokości zadania Istniejąca już od czterech...
Jeszcze do niedawna stwierdzenie, że „jakość ma...
29.11.2017 | Domy ekologiczne
Każde dziecko zna bajkę o trzech świnkach,...
16.10.2017 | Izolacje
Jednym z największych problemów polskiego budownictwa są...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. wielkopolskie
woj. śląskie
woj. dolnośląskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: cemix, chemia budowlana, środki budowlane, materiały budowlane, minerały, fugi, podłogi, nawierzchnie, nawierzchnie brukowe, wylewki, cement, cementowe, podłogi betonowe, renowacja kostki brukowej, cennik renowacji kostki brukowej, bruk, kostka brukowa,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy