Tarasowe systemy przesuwne, które płynnie łączą wnętrze domu z ogrodem, to znak naszych czasów, a skrzydła tego typu stolarki mogą dziś osiągać naprawdę duże rozmiary. Jednak proporcjonalnie do wielkości przeszkleń rosną też trudności z ich skutecznym zasłanianiem, które chroni przecież nie tylko przed wścibskimi spojrzeniami. W dobie zmian klimatycznych i coraz bardziej doskwierających upałów, wyzwaniem jest stworzenie takich osłon okiennych, które wyeliminują problem nadmiernego nagrzewania wnętrz latem.
Z pomocą przychodzi firma Idea Shutters, która oferuje shuttersy przesuwne na tarasy i okna. Tego typu osłony, znane również pod nazwą okiennice wewnętrze, to świetny sposób na skuteczne zaciemnienie wnętrza, a zarazem wprowadzenia do niego niepowtarzalnego klimatu rodem ze śródziemnomorskich wnętrz.

Shuttersy przesuwne na taras
Montowane wewnątrz pomieszczeń okiennice wewnętrzne mogą przyjmować różne kształty i rozmiary, bo wytwarzane są na indywidualne zamówienie klienta. Efekt? Zawsze możemy być pewni, że wybrane przez nas rozwiązanie będzie jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne! Oznacza to również, że bez problemu można wykonać okiennice wewnętrzne, które skutecznie zasłonią nawet największe przeszklenia, a także otwory okienne o nietypowym kształcie (np. łukowe, okrągłe, trapezy i in.).
– Shuttersy przesuwne na taras cieszą się bardzo dużą popularnością, bo łatwo można regulować natężenie światła w pomieszczeniu, co nierzadko bywa sporym wyzwaniem w przypadku innego typu osłon okiennych, zwłaszcza na oknach o dużych gabarytach. Zastosowanie ruchomych lameli pozwala nie tylko ustawić pożądaną przepuszczalność światła, ale też dowolnie decydować o tym, ile widzą osoby z zewnątrz – mówi Łukasz Bereda z firmy Idea Shutters.

Atutem przemawiającym na korzyść shuttersów przesuwnych na tarasy jest też fakt, że poprawiają one termikę wnętrza. Zimą skutecznie izolują od mrozu, a latem pozwalają utrzymać wewnątrz przyjemny chłód, co w przypadku dużych szyb jest naprawdę trudnym zadaniem. Nierzadko to właśnie one powodują największe straty ciepła w pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli stolarka ma już swoje lata i nie spełnia stawianych dziś oknom i drzwiom wyśrubowanych wymogów izolacyjności cieplnej.
– Jeśli mamy starsze okna, wyposażone w pakiety dwuszybowe (co jeszcze do niedawna było normą), a nie planujemy wymiany stolarki, to okiennice wewnętrzne mogą się okazać dla domowego budżetu zbawienne. Dotyczy to również shuttersów przesuwnych na taras, bo przecież im większe przeszklenie, tym większe straty ciepła zimą i szybsze nagrzewanie wnętrza w upalne dni. Okiennice wewnętrzne skutecznie ograniczają te niepożądane efekty – mówi Łukasz Bereda.
I choć kwestie praktyczne są niezmiernie istotne, to dla wielu osób, które decydują się właśnie na taką osłonę okienną, kluczowe znaczenie ma design. I nie ma w tym nic dziwnego!

Mariaże kształtów i kolorów
W ofercie firmy Idea Shutters znajduje się rozbudowana gama kolorów, którą dodatkowo można poszerzyć decydując się na jeden z odcieni niestandardowych z palety RAL lub NCS. Pozwala to dobrać rozwiązanie, które stanie się decydującym, mocnym punktem w aranżacji wnętrza lub też dyskretnie wtopi się w tło.
Producent oferuje 4 podstawowe rozmiary lameli oraz dodatkowo jeden rozmiar pasujący do ażurowych frontów drzwiczek czy szaf. Jedynie ostatni wariant ma lamele mocowane na stałe. W pozostałych przypadkach, dzięki sterowaniu ruchomymi lamelami (pionowy drążek sterujący lub ukryta listwa sterująca) można z łatwością regulować dostęp światła do pomieszczenia. Takie rozwiązanie trudno przecenić w przypadku shuttersów przesuwnych na taras, które latem przyjemnie zaciemnią wnętrze, ale też np. wówczas, gdy chcemy skutecznie odizolować się od światła z zewnątrz (np. od ulicznych latarni).

Nie ma też trudności z doborem shuttersów do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności – w takiej sytuacji polecanym rozwiązaniem są okiennice wewnętrzne z PVC. Z kolei w przypadku shuttersów przesuwnych na taras, okno czy drzwi, doskonale sprawdzi się drewno.
Dostępne są aż trzy rodzaje shuttersów drewnianych.
Basswood, czyli okiennice wewnętrzne z lamelami z drewna lipowego mają jasną, naturalną barwę. Dzięki temu świetnie wchłaniają bejcę i lakiery, co intensyfikuje natężenie uzyskanego koloru. Drewno lipowe ma też tę zaletę, że jest twarde, a jednocześnie lekkie, a w efekcie – bardzo trwałe i komfortowe w toku eksploatacji.
Shutters Paulownia to najlpszy wybór dla tych inwestorów, którzy dążą do poprawy komfortu termicznego w budynku. Drewno Paulowania ma niską przewodność cieplną, przez co doskonale chroni przed zimnem i nadmiernym nagrzewaniem.
Shutters Abachi, wykonany z pięknie teksturowanego drewna abachi (tzw. „zimnego drewna”) ma unikalną strukturę i bardzo dekoracyjne kolory. Ponadto drewno Abachi jest o 22% lżejsze niż drewno lipowe, co daje duży komfort użytkowania. Cechy te są zczególnie pożądane w przypadku shuttersów przesuwnych na taras.
– Klient może wybrać kształt, kolor, rodzaj drewna, a także rozmiar samych lameli – od małych 63 mm, do dużych, liczących aż 114 mm. Do tego dochodzą jeszcze różne rodzaje ram do wyboru (typ L, typ Z), klasyczne czy z dekoracyjnym frezem. W zakresie sposobu otwierania okiennic, proponujemy systemy składane, przesuwne lub rozwierane o różnych konfiguracjach panelowych i kształtach. Wszystkie te kwestie ustalamy z klientem indywidualnie, przez co każda okiennica wewnętrzna jest niepowtarzalna, oryginalna i wyjątkowa – mówi Łukasz Bereda

Okiennice wewnętrzne – nie tylko na taras!
Shuttersy przesuwne na taras to tylko jeden z przykładów aranżacji, w których okiennice wewnętrzne sprawdzają się doskonale. Równie ciekawe efekty wizualne można uzyskać także w przypadku zwykłych okien (włącznie ze stolarką o nietypowych kształtach). Z uwagi na ogromne możliwości dopasowania shuttersów do nietypowych wnętrz, po rozwiązanie to chętnie sięgają kreatywni projektanci, którzy tworzą z nich ścianki działowe, drzwi i przepierzenia w szafach, garderobach, spiżarniach, a także w różnego typu przestrzeniach publicznych.
– Okiennica wewnętrza to świetny sposób na to, aby wydzielić osobny, dający poczucie prywatności kąt w restauracji, biurze czy salonie kosmetycznym – mówi Łukasz Bereda.

Wykonane z drewna lub PVC okiennice wewnętrzne są odpowiednie do każdego pomieszczenia, nawet łazienki czy kuchni, gdzie wilgoć i temperatura mogą być wyzwaniem dla tradycyjnych osłon okiennych​. Nie zbierają kurzu ani zapachów jak osłony tekstylne, a do tego łatwo się je czyści.
Dzięki różnorodności kolorów i możliwości dopasowania do niemal każdego kształtu okna, stanowią świetną alternatywę dla standardowych żaluzji czy rolet​. Doskonale spiszą się też w przypadku dużych przeszkleń – shuttersy przesuwne na taras zadowolą nawet najbardziej wymagających właścicieli nieruchomości, zapewniając prostą obsługę, a także izolację termiczną i akustyczną.

Więcej informacji na stronie: https://www.ideashutters.pl/

05-200 Wołomin, ul. Piłsudskiego 17, woj. mazowieckie
tel. 515 054 211,