Montaż kanałów wentylacji mechanicznej jest przedsięwzięciem dość skomplikowanym, wymagającym umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu nie jest zalecane, aby instalację rozprowadzać samodzielnie lub zlecać jej wykonanie sąsiadowi „złotej rączce”. I nawet jeśli usługi profesjonalnych firm wydają się nam drogie, to warto z nich skorzystać, bo tylko prawidłowo wykonana instalacja będzie działać efektywnie, a także nie narazi nas na niepotrzebne wydatki w przyszłości. A jakie korzyści płyną ze skutecznego systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Przede wszystkim zdrowotne, bo w budynku będzie zapewniona stała wymiana powietrza zużytego na świeże – bez konieczności otwierania okien (przez które zimą „ucieka” cenne ciepło) i przeciągów. Eliminuje to ryzyko powstawania zawilgoceń i rozwoju pleśni i grzybów, a także korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.
Na zdjęciu powyżej pokazano Przykładowy schemat instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oparty o elastyczne kanały o średnicy 75 mm, kanały główne z EPP oraz rozdzielacze główne i skrzynki rozprężne.

Ventiza rozdzielacz główny z króćcami dla przewodów elastycznych 75 mm

Jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?
Podczas rozprowadzania kanałów wentylacji mechanicznej należy pamiętać o kilku zasadach, które w przyszłości korzystnie wpłyną na komfort mieszkańców. Jedną z nich jest prowadzenie rur głównych wentylacji przez naroża budynku i pomieszczenia techniczne. Takie rozwiązanie pozwoli zminimalizować straty ciepła oraz hałas, a domownicy będą w mniejszym stopniu narażeni na dyskomfort związany z pracą systemu.
Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie instalacji rozdzielaczowej połączonej z kanałami głównymi, co umożliwia bardzo efektywne rozprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń. Dobór średnicy kanałów głównych a także ilości i średnic elastycznych przewodów rozdzielczych powinien być zgodny z wytycznymi projektowymi.
W sytuacji, gdy rury wentylacji przechodzą przez pomieszczenia nieogrzewane, nie można zapomnieć o zastosowaniu izolacji termicznej, która zapobiegnie utracie ciepła i wyeliminuje ryzyko kondensacji wewnątrz kanałów. Takie rozwiązanie można też oczywiście stosować, gdy kanały wentylacji mechanicznej rozprowadzone są przez ogrzewane pomieszczenia.
O czym jeszcze pamiętać? Na sposób rozprowadzania powietrza w budynku i ewentualną redukcję hałasu wpływ mają anemostaty nawiewne, dlatego warto właściwie dobrać te elementy, zgodnie z założeniami dokumentacji projektowej.


Jakie kanały do prowadzenia wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wybrać?

Odpowiedź na pytanie o to, jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej nieuchronnie wiąże się z koniecznością wyboru odpowiednich materiałów i rur przeznaczonych do tego typu instalacji. Wytyczne odnośnie poszczególnych komponentów powinny znaleźć się w projekcie instalacji, który uwzględnia specyfikę danego budynku. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań znajdują się rury spiro, płaskie kanały z PVC oraz przewody flex.
Przekroje rur do wentylacji mechanicznej mogą być różne – okrągłe, owalne, prostokątne. Ostatnie z wymienionych, z uwagi na oszczędność miejsca, stosuje się zazwyczaj w przypadku kanałów umieszczonych w posadzkach.
Aby prawidłowo rozprowadzić kanały wentylacji mechanicznej, należy dobrze dobrać średnicę kanałów, co wpłynie zarówno na poziom hałasu generowanego przez instalację, jak i na jej wydajność. Zbyt małe kanały niekorzystnie wpłyną na komfort akustyczny, a także nie zapewnią właściwej wymiany powietrza, z kolei zbyt duże – mogą się okazać ekonomicznie nieopłacalne. Najczęściej stosuje się średnice do 250 mm, jednak wielkość ta, podobnie jak materiał, z jakiego kanały będą wykonane, powinny zostać szczegółowo określone w dokumentacji projektowej.
Kwestią, którą należy uwzględnić przygotowując się do rozprowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej, jest też sztywność przewodów. Kanały sztywne są trwalsze, natomiast giętkie – choć mniej trwałe – świetnie sprawdzają się na zakończeniach instalacji i w miejscach przyłączeniowych. Przewody często wykonuje się z tworzyw sztucznych, np. PVC. Nierzadko stosuje się też inne materiały, takie jak blachy ocynkowane, polietylen czy zyskujące na popularności kanały ze spienionego polipropylenu.

Centrale wentylacyjne serii Ventiza – wydajne i energooszczędne urządzenia o ultrakompaktowych wymiarach i niskiej wadze.

Prowadzenie kanałów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – jak nie popełnić błędów?
Aby instalacja wentylacji mechanicznej działała prawidłowo, musi zostać spełnionych wiele kryteriów, które wymagają nie tylko znajomości przepisów budowlanych, ale także wiedzy z zakresu elektryki, hydrauliki, wentylacji mechanicznej. Z tego powodu – o ile nie jesteśmy specjalistami w tym zakresie – nie warto ryzykować i wykonywać instalacji samodzielnie. Skutki błędów wykonawczych mogą być naprawdę groźne, bo niewłaściwie wykonane prace elektryczne mogą nawet doprowadzić do pożaru czy uszkodzenia instalacji.
Profesjonaliści, którzy wiedzą, jak prowadzić kanały wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie tylko fachowo zamontują cały system w budynku. Wykonają oni też prace projektowe i pomogą dobrać odpowieni rekuperator, zaproponują rodzaj wymiennika ciepła, doradzą jakie zastosować kanały i pozostałe elementy systemu wentylacji mechanicznej tak, aby były one kompatybilne i działały efektywnie oraz energooszczędnie. Ogromnym atutem płynącym z powierzenia prac profesjonalistom jest też opieka serwisowa i gwarancyjna, co daje pewność, że w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z instalacją, szybko zostaną one rozwiązane.

Więcej informacji na stronie: https://wavin.com/pl-pl

64-320 Buk , ul. Dobieżyńska 43 , woj. wielkopolskie
tel. 618 911 000,