Rolety czy żaluzje zewnętrzne? Zacznijmy od tego, co je łączy

Zarówno rolety, jak i żaluzje zewnętrzne pełnią w naszych domach zadania specjalne i mają szereg wspólnych funkcji. Chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a w konsekwencji przegrzaniem wnętrz. Gwarantują prywatność wszystkim domownikom, a także dopełniają estetycznie całość aranżacji domu. Nowoczesne modele rolet lub żaluzji zewnętrznych dzięki wielu oferowanym wariantom kolorystyki i wykończenia sprawdzą się w każdym stylu. Standardem stały się także systemy osłon z automatycznym sterowaniem na pilota czy przez aplikację w telefonie. Aplikacja pamięta za nas niemal o wszystkim. Przykładowo pozwala łatwo ustawić własne harmonogramy podnoszenia się i zamykania żaluzji lub rolet zgodnie z cyklem dnia. Możemy też zaprogramować ich pracę tak, by imitowały obecność członków rodziny w domu podczas urlopu. Czujki poziomu światła i siły wiatru przy żaluzjach fasadowych będą dostosowywać kąt nachylenia lameli do zadanych parametrów, a systemy rolet zewnętrznych coraz częściej rozbudowujemy o zabezpieczenia antywłamaniowe kompatybilne z alarmem. A co różni rolety od żaluzji zewnętrznych i które wybrać?

Światło i temperatura pod kontrolą

Niezależnie od tego, na które osłony się zdecydujemy, pamiętajmy, by dokonać wyboru na etapie projektowania domu lub wymiany okien. Mamy wtedy do dyspozycji pełen pakiet nowoczesnych możliwości technologicznych i estetycznych, jakie oferują producenci. Wyróżnikiem, który jako pierwszy rzuca się w oczy w przypadku żaluzji fasadowych, jest ich lamelowa struktura. Pozwala ona na pełną kontrolę ilości światła wpadającego do wnętrza, dzięki zmianie kąta ustawienia lameli. Latem przekłada się to także na dodatkowe, bezkosztowe chłodzenie pomieszczeń. Żaluzje zewnętrze są zatem ażurowym systemem osłonowym, w którym regulujemy poziom przezierności lameli. W zależności od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz, w domowym zaciszu możemy stworzyć taki nastrój i atmosferę, na jaki w danym momencie mamy ochotę.

Dla kogo żaluzje zewnętrzne?

Rolety czy żaluzje zewnętrzne zapewniają więcej prywatności? Oba systemy osłonowe świetnie wywiązują się z tego zadania. Realizują je jednak inaczej. Żaluzje zewnętrzne cenimy za pełną kontrolę poziomu jasności we wnętrzach. Poprzez swobodną regulację kąta ustawienia lameli decydujemy o ilości wpadającego do wnętrz światła. Żaluzje fasadowe odnajdą się więc w aranżacjach opartych na dużych przeszkleniach, drzwiach tarasowych, szklanych elewacjach i strzelistych bryłach budynku. Dają wrażenie lekkości zabudowy i nie przysłaniają stylistycznej dominanty w projekcie. Aby wzmocnić minimalistyczny styl domu, możemy wybrać odpowiadający nam kolor powłoki lakierniczej lameli.

Żaluzje zewnętrzne na przykładzie – KRISHOME C80 i Z90

Aby wykorzystać wszystkie zalety żaluzji fasadowych, muszą być one idealnie dopasowane do okien. Dlatego w KRISHOME zamówimy systemy na wymiar. Do wyboru mamy dwa kształty aluminiowych lameli: C80 lamela w kształcie litery C o szerokości 80 mm (obrót 180°) lub Z90 lamela w kształcie litery Z o szerokości 90 mm. Za płynne otwieranie i zamykanie w zakresie 90° i 180° odpowiada elektryczny silnik umieszczony w rynnie żaluzji. Prowadnice zbudowano tak, by zapewniały cichą pracę systemu. Czujniki pogodowe dynamicznie ustawiają ilość przenikającego do wnętrza światła oraz chronią przed porywistym wiatrem. Mocne i trwałe powłoki lakiernicze dają pole do popisu naszej wyobraźni oraz chronią konstrukcję żaluzji na lata.

Wiemy już, kiedy warto wybrać żaluzje fasadowe. A kiedy lepsze będą rolety zewnętrzne?

Kiedy warto postawić na rolety zewnętrzne?

Bez wątpienia atutem rolet zewnętrznych jest zapewnienie dodatkowej izolacji termicznej domu, co wpływa na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie zimą lub w okresach przejściowych. Większe ograniczenie strat ciepła oraz skuteczniejsza izolacja akustyczna to dwie przewagi rolet nad żaluzjami zewnętrznymi. Jednak w odróżnieniu od żaluzji fasadowych nie mamy tutaj tak swobodnej możliwości regulacji poziomu natężenia oświetlenia. Roletę zasuniemy częściowo lub w całości, co spowoduje znaczne lub pełne zacienienie pomieszczenia.

Czy rolety zewnętrzne w domu energooszczędnym mają sens?

Standard energooszczędności to wymóg współczesnego budownictwa, zatem skoro zadbaliśmy o odpowiednie materiały konstrukcyjne i wykończeniowe, czy inwestycja w dodatkowe rolety przyniesie oszczędności? Co na to ekspert – Maciej Szczepański, Zastępca Kierownika Działu Zarządzania Produktem KRISHOME?

W przypadku okien do domu energooszczędnego rolety zewnętrzne mogą zredukować straty ciepła o kolejne 15%, a w przypadku okien starszej generacji może być to nawet kilkadziesiąt procent. Jak to się dzieje? Po pierwsze, działa tutaj sam pancerz rolety, który zahamowuje przepływ powietrza. Po drugie, opuszczona roleta powoduje powstanie tak zwanej poduszki nieruchomego powietrza, która wypełnia przestrzeń pomiędzy zewnętrzną stroną okna oraz wewnętrzną stroną opuszczonej rolety. To ciepłe powietrze jest doskonałym izolatorem. Istnieją metody obliczeniowe współczynnika przenikania ciepła dla okien z opuszczonymi roletami, które uwzględniają dodatkowy opór cieplny przestrzeni oraz pancerza rolety. W przypadku wyboru – rolety czy żaluzje zewnętrzne – z perspektywy bilansu energetycznego budynku polecam montaż rolet zewnętrznych, szczególnie systemy podtynkowe.

Rolety zewnętrzne na przykładzie – modele KRISHOME KALIMA

KALIMA to 3 modele rolet dostosowane do różnych wariantów montażu. System podtynkowy zapewnia najlepszą izolację termiczną oraz niwelację mostków termicznych, ale wymaga uwzględnienia w projekcie nadproży do montażu skrzynki rolety. Drugi typ to rolety naokienne, które są montowane we wnęce razem z oknem. To właściwy wybór w sytuacji remontu lub wymiany okien. Gdy dom jest wykończony lub po termomodernizacji i nie chcemy ingerować w konstrukcję, skorzystajmy z rolet elewacyjnych, które są montowane na murze, nad wnęką okienną.

Poza systemem montażu dobieramy także kolorystykę pancerza i obudowy oraz system regulacji – ręczny lub automatyczny. Automatyka to wygodne sterowanie roletami poprzez bezprzewodowe nadajniki, a także programowanie scenariuszy pracy dostosowanych do trybu życia domowników. Rolety podłączymy także do systemu alarmowego, wyposażymy w dodatkowe zabezpieczenia przed włamywaczami, a nawet zaprogramujemy tak, by imitowały obecność członków rodziny w domu. Rolety zewnętrzne to zatem komfort, oszczędność i ograniczenie strat ciepła w jednym.

Chcesz wiedzieć więcej? Porównaj oba rozwiązania w krótkim filmie Akademii Eksperta

Zakup rolet lub żaluzji zewnętrznych

Rolety czy żaluzje zewnętrzne? Jak widzimy, przy wyborze w grę wchodzą zarówno preferencje estetyczne, troska o bezpieczeństwo domowników, jak i praktyczne potrzeby czy opcje wygenerowania oszczędności w domowych budżecie. Przed zakupem warto więc skonsultować się z ekspertami od systemów osłonowych. W celu przeanalizowania różnych modeli oraz kalkulacji cen rolet lub żaluzji zewnętrznych zapraszamy do Salonów KRISHOME. Szczegółowe informacje o produktach dostępne są na stronie producenta https://krishome.pl/.

62-300 Września, ul. Budowlana 1, Psary Małe, woj. wielkopolskie
tel. 61 63 98 600,