Postaw na energooszczędne budownictwo

Rosnące koszty energii powodują, że coraz więcej osób szuka możliwych oszczędności. Na szczęście możemy korzystać dziś z nowoczesnych technologii, dzięki którym uzyskamy długofalowe korzyści finansowe.

Jednym z takich rozwiązań jest ciepła ściana z bloczków z betonu komórkowego Ytong EnergoUltra+. Specjalnie opracowane bloczki o wysokości 199 mm, długości 599 mm i szerokości 365 mm lub 480 mm są zgodne z najnowszymi Warunkami Technicznymi, ale co najważniejsze, idealnie odpowiadają na potrzeby nowoczesnego budownictwa.

– Nasza ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ pozwala szybko i sprawnie zbudować energooszczędny dom – mówi Krzysztof Niemiec, product manager z firmy Xella Polska. – W czasach gwałtownie rosnących cen gazu i węgla, a co za tym idzie kosztów energii, budownictwo energooszczędne zyskuje na popularności, oznacza bowiem oszczędności nie tylko tej zimy, ale przez wszystkie kolejne lata użytkowania domu. Ciepła ściana o doskonałych parametrach cieplnych to gwarancja komfortu mieszkańców i niższych kosztów eksploatacji domu.

fot. Xella 

Lepsze efekty niż w przypadku ściany dwuwarstwowej

Co sprawia, że ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ jest coraz chętniej wybierana przez inwestorów? Pozytywne opinie dotyczą zarówno jej parametrów technicznych, ale także oddziaływania na zdrowie.

– Bloczki Ytong EnergoUltra+ powstają z naturalnych surowców: piasku, wapna i wody. A dzięki specjalnej produkcji i udoskonalonej recepturze uzyskaliśmy produkt, który pozwala budować jeszcze cieplejsze, a przy tym zdrowe i oddychające ściany jednowarstwowe, których nie trzeba dodatkowo ocieplać. Jest to znaczna przewaga nad tradycyjnymi ścianami dwuwarstwowymi, które nie przynoszą oszczędności przez pierwsze lata użytkowania – wydamy wręcz więcej na ogrzewanie, bo taki dom niestety trzeba najpierw osuszyć z wilgoci technologicznej, a barierą w wysychaniu jest właśnie zamontowana na zewnątrz izolacja termiczna. Z kolei ściany zbudowane z Ytong EnergoUltra+ są od razu sprawne energetycznie. Jest to możliwe dlatego, że taka ściana jest w pełni paroprzepuszczalna, posiada tysiące małych porów, a zatem pracuje dyfuzyjnie i bez problemu oddaje wilgoć do otoczenia. Nie mamy tu problemu z wilgocią technologiczną, a domownicy mogą od pierwszego dnia cieszyć się zdrowym mikroklimatem wewnątrz budynku – wyjaśnia ekspert.

Współczynnik przenikania ciepła dla bloczków Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm wynosi U = 0,15 W/(m²K), co znacząco przewyższa wymogi termiczne dla ścian. Można też wybrać cieńszy bloczek o grubości 36,5 cm, który również spełnia zaostrzone w 2021 roku Warunki Techniczne.

Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ to szybka i ekonomiczna budowa

Wznoszenie energooszczędnego domu może czasem wydawać się bardziej kosztowne. Nic bardziej mylnego. Przy wykorzystaniu ściany jednowarstwowej Ytong EnergoUltra+ zbudujemy energooszczędny dom o wiele szybciej oraz na podobnym poziomie kosztów, co w tradycyjnych technologiach ścian dwuwarstwowych, lub nawet taniej. Dlaczego?

– Nasza ciepła ściana wznoszona jest bardzo szybko. Wystarczy jedna warstwa do uzyskania doskonałych rezultatów. Możemy zapomnieć o dodatkowych pracach koniecznych w przypadku ściany dwuwarstwowej. Oznacza to zarówno oszczędność kosztową i materiałową, jak też mniej wydatków na robociznę i szybszą pracę. Wykonanie kompletnej ściany może zająć nawet 50% mniej czasu w porównaniu do ściany dwuwarstwowej – dodaje product manager Xella Polska.

Choć same bloczki są droższe od standardowych, to dopiero porównując je do ściany dwuwarstwowej, otrzymujemy pełną kalkulację. W przypadku ściany jednowarstwowej nie mamy dodatkowych kosztów ocieplenia, ani kosztów robocizny ekipy montującej izolację termiczną , dodatkowo zyskujemy na czasie, co pokazuje, że budowa z Ytong EnergoUltra+ przynosi znaczące korzyści dla inwestora.

fot. Xella 

Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ opinie użytkowników i wykonawców

Tym, co zdecydowanie doceniają osoby, które zdecydowały się na ciepłą ścianę Xella jest jej wysoka izolacyjność termiczna. Dla wielu inwestorów niezwykle ważny jest fakt, że ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ jest zdrowa i w pełni bezpieczna, posiada certyfikat materiału niepalnego, który podczas pożaru nie ulega zapłonowi, a także nie wydziela żadnych trujących gazów i płonących kropel (reakcja na ogień A1). Co więcej, gotowa ściana jest odporna na korozję biologiczną, a także uszkodzenia mechaniczne, odpada też problem z ptakami czy gryzoniami, które w przypadku ścian dwuwarstwowych często niszczą izolację termiczną. Bloczki Ytong EnergoUltra+ łatwo można wykończyć pod instalację elektryczną oraz sanitarną. Uzyskana gotowa ściana jest gładka, a tym samym nie trzeba dodatkowo wygładzać ścian np. przed klejeniem płytek ceramicznych.

Wśród dobrych opinii o systemie znajdziemy także te o kompleksowości systemu. Firma Xella oferuje bowiem nie tylko same bloczki, ale także dodatkowe elementy, pozwalające kompleksowo wykonać budynek, znajdziemy wśród nich m.in.: nadproża, kształtki U, elementy ocieplenia wieńca, stropy i dachy.

fot. Xella 

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.xella.pl

02-146 Warszawa, ul. Komitetu Obrony Robotników 48, woj. mazowieckie
tel. 801 122 227,