Xella Polska jest jednym z największych i najbardziej doświadczonych producentów materiałów budowlanych w Polsce. Na bazie doskonałej znajomości rynku, firma opracowała korzystne rozwiązania dla budownictwa – zarówno w zakresie materiałów, jak też narzędzi do projektowania, w tym zastosowania BIM w budownictwie. Ambicją firmy jest dostarczenie możliwie najbardziej energooszczędnych rozwiązań, które przyczynią się do ochrony zasobów naturalnych naszej planety oraz przyniosą realne korzyści dla inwestorów i wykonawców. Oferowane systemy pozwalają ponadto budować szybciej i taniej oraz rozwiązują problemy braków kadrowych, dzięki mechanizacji prac na budowie, która pozwala zmniejszyć udział potrzebnych pracowników.

fot. Xella Polska

Jak budować szybko i efektywnie?

Xella Polska dostarcza na rynek kompleksowe produkty i usługi, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie nowoczesnej i efektywnej budowy. Wśród rozwiązań na szczególną uwagę zasługuje Efektywna Budowa, czyli oferta która łączy w sobie innowacyjne, wielkoformatowe materiały budowlane wraz z usługami wspierającymi inwestorów, wykonawców oraz projektantów. To rozwiązanie odpowiada na aktualne potrzeby rynku i doskonale wpisuje się w potrzeby współczesnych inwestorów.

- W ramach Efektywnej Budowy oferujemy naszym odbiorcom nowoczesne systemy wielkoformatowe, mechanizację prac za pomocą naszych miniżurawi, a także możliwość zastosowania technologii BIM w budownictwie – wyjaśnia Robert Turski, prezes zarządu Xella Polska.

fot. Xella Polska

Systemy wielkowymiarowe

Xella Polska opracowała kilka rodzajów dużych formatów bloków betonowych i silikatowych, które pozwalają znacznie skrócić czas budowy. Do wyboru odbiorców są: Ytong Jumbo, Ytong JumboUltra+, Silka Tempo, jak równiż elementy zbrojone Ytong, a także systemy Ytong Panel oraz Ytong Panel SWE.

Ytong Jumbo to wielkowymiarowy blok z betonu komórkowego, który występuje także w wariancie do budowy ścian jednowarstwowych pod nazwą Ytong JumboUltra+. Te elementy mają wysokość trzykrotnie większą w porównaniu do zwykłych bloczków Ytong i pozwalają przyspieszyć budowę ścian o 25% lub nawet 50% - w przypadku ścian bez ocieplenia. Te niepalne bloczki wymagają mniej pracowników i są polecane do zastosowania w połączeniu z pracą za pomocą miniżurawi oferowanych przez Xella, co pozwala osiągnąć wydajność nawet 50 m2 ścian w trakcie jednego dnia roboczego dwóch pracowników. Wytrzymałe bloki Ytong Jumbo tworzą solidną ścianę, do której można mocować ciężkie przedmioty oraz okładziny elewacyjne. Duże wymiary bloków oraz system pióro-wpust znacznie zmniejsza także ilość zużytej zaprawy murarskiej.

Znane i popularne na rynku są także bloki wapienno-piaskowe Silka Tempo, które przeznaczone są do budowy ścian konstrukcyjnych i oszczędzają aż do 50% czasu. Natomiast do szybkiego montażu ścian działowych Xella Polska poleca płyty Ytong Panel, które pozwalają wznosić przegrody aż 4 razy szybciej niż standardowe systemy gips-karton, a do tego nie wymagają tynkowania! Co ważne, domy z betonu komórkowego Ytong można łatwo poddać pełnemu recyklingowi.

Systemy wielkoformatowe to jeden z trzech unikalnych elementów rozwiązania Efektywna Budowa Xella. W połączeniu ze specjalnymi miniżurawiami oraz wykorzystaniem technologii BIM w budownictwie zapewniają one doskonałe rezultaty.

fot. Xella Polska

Mechanizacja prac na budowie

Kolejnym elementem systemu Efektywnej Budowy jest odpowiednia mechanizacja prac. Wraz z opracowaniem szerokiej oferty wielkoformatowych bloków i płyt betonowych, Xella Polska wprowadziła na rynek także specjalne miniżurawie, dzięki którym praca staje się szybsza, prostsza i bezpieczniejsza. Rozwiązanie ogranicza także liczbę niezbędnych pracowników oraz tym samym wpływa na niższe koszty inwestycji. Co bardzo ważne, duży format w połączeniu z miniżurawiem sprawia, że praca na budowie jest też łatwiejsza. Oznacza mniejsze obciążenia i większy komfort pracy dla pracowników, a także pozwala zlecić budowę nawet starszym wykonawcom, którzy nie mogą już przenosić dużych ciężarów. W przypadku pracy za pomocą miniżurawi to żaden problem – ciężkie bloki ścienne przenosi urządzenie.

Xella Polska oferuje specjalne miniżurawie oraz wózki, które pozwolą zbudować ścianyszybko i z doskonałym efektem. Ściany nośne możemy wznieść dwa razy szybciej, a działowe nawet czterokrotnie szybciej. Na korzyść rozwiązań wpływa fakt, że sprzęty pasują do kompatybilnych systemów bloczków – wystarczy zmienić chwytak. Sprzęt może być obsługiwany przez jednego pracownika. W ofercie znajdziemy różne modele miniżurawi – do budynków jednorodzinnych, do montażu podstropowego i inne. Możliwy jest zarówno zakup sprzętu od Xella Polska, jak też wynajem lub zakup w atrakcyjnym systemie ratalnym.

- Naszą ambicją jest dostarczanie najlepszych materiałów budowlanych oraz niezbędnego sprzętu oraz narzędzi dodatkowych, np. poprzez zastosowanie BIM w budownictwie tworzymy plany montażowe, projekty konstrukcyjne, jak i logistykę placu budowy – mówi Michał Jończyk, dyrektor działów sprzedaży technicznej i DIY Xella Polska. – Nieustannie rozbudowujemy naszą ofertę w zakresie materiałów i technologii tak, aby sprostać potrzebom rynku. Jeden z naszych najnowszych miniżurawi – Spider 250, pozwala nam ofertować nasze technologie na budynki szkieletowe.

Technologia BIM w budownictwie

Trzecim, również niezwykle istotnym elementem systemu Efektywna Budowa jest projektowanie w BIM (Building Information Modelling). Firma Xella Polska posiada własny dział projektowy BIM, który aktywnie wspiera zarówno deweloperów, jak też firmy wykonawcze oraz architektów już od samego początku inwestycji.

fot. Xella Polska

– Nasza oferta z zakresu digitalizacji procesu budowy nosi nazwę programu blue.sprint – informuje Paweł Górski, BIM manager Xella Polska. – Dla naszych klientów przygotowujemy pełną dokumentację projektową budynków i dostosowujemy ich konstrukcję do technologii Ytong czy Silka. W efekcie odbiorcy otrzymują trójwymiarowe modele konstrukcji oraz plany montażowe i precyzyjne zestawienia materiałów, które ułatwiają pracę wykonawcom i przynoszą inwestorom spore oszczędności.

Specjaliści z firmy Xella Polska oferują także możliwość koordynacji dokumentacji projektowej, dzięki czemu udaje się dopasować poszczególne rysunki techniczne z różnych branż – tak, aby uniknąć błędów na etapie projektu oraz wykonawstwa.

- Opracowywanie dokumentacji na modelu BIM w 3D sprawia, że możemy na wczesnym etapie wskazać niezgodności, zanim jeszcze rozpocznie się budowa – wyjaśnia Paweł Górski.

Kolejnymi korzyściami z zastosowania technologii BIM w budownictwie są ułatwienia logistyczne. Inwestor otrzymuje zarówno szczegółowe plany montażowe, jak też harmonogramy dostaw i rysunki z optymalnym rozmieszczeniem materiałów na budowie.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.xella.pl

02-146 Warszawa, ul. Komitetu Obrony Robotników 48, woj. mazowieckie
tel. 801 122 227,