Kołki rozporowe do betonu, pustaków, płyt gipsowych – model 4ALL

Rawlplug to marka pierwsza w zamocowaniach historycznie i technicznie – to właśnie jej założyciel opatentował pierwszy kołek rozporowy na świecie. Stuletnie doświadczenie w produkcji zamocowań przekłada się na konkretne i sprawdzone rozwiązania dla użytkowników. W segmencie zamocowań lekkich, czyli takich, z których korzystamy na co dzień w domach, biurach, budynkach inwentarskich, nie musimy zastanawiać się już, jak wybrać odpowiednie kołki rozporowe do betonu, kołki rozporowe do pustaków lub kołki rozporowe do płyt gipsowych. Rawlplug opracował bowiem uniwersalny model kołka 4ALL, który sprawdzi się -we wszystkich powyższych podłożach, od cienkich ścianek KG, przez cegły (ceramiczne, pełne, dziurawki, silikaty), po najbardziej powszechne wykorzystanie jako kołki rozporowe do betonu. Wymiary modelu 4ALL, a także wskazówki montażu i dane do zakotwienia zawiera karta produktu, którą można pobrać ze strony producenta.

fot. Rawlplug

Model 4ALL dostępny jest w sześciu wariantach średnicy (od 5 do 14 mm) oraz w ośmiu wariantach długości kołka (od 25 do 70 mm). W ofercie Rawplug model 4ALL występuje także w opcji z wkrętami, zgodnymi z wymiarami kołków rozporowych (długości wkrętów od 30 do 80 mm). Nylonowe kołki rozporowe 4ALL stworzone zostały z najwyższej jakości poliamidu. Unikalny sposób czterokierunkowego rozszerzenia koszulki zapewnia wytrzymałość narzędzia, a wyjątkowa konstrukcja wewnętrzna ułatwia stabilne prowadzenie wkrętu. Przyczepność kołka do otworu wzmacniana jest także przez specjalne żebrowanie koszulki, a w podłożach miękkich dodatkowym zabezpieczeniem są w tym zakresie skrzydełka antyrotacyjne. Linię podziału koszulki zaprojektowano tak, aby uzyskać jak największą powierzchnię styku, co jest niezwykle ważne przy podłożach pustych. Modele 4ALL jako kołki rozporowe do pustaków ceramicznych oraz pozostałych podłoży można wykorzystać do zamocowania elementów wewnątrz budynków – na przykład do zawieszenia uchwytów telewizorów, montażu szaf i półek czy instalacji elektrycznych. Sprawdzą się także przy mocowaniach na elewacji, np. skrzynek pocztowych, elementów oświetlenia czy pojemników na prasę.

fot. Rawlplug

Kołki rozporowe do płyt gipsowych i innych ścian cienkich – model UNO

Jeśli zmuszeni jesteśmy montować urządzenia lub elementy wyposażenia w podłożu całkowicie nieznanym, mocno wyeksploatowanym, zbudowanym z bardzo cienkich ścian lub z widoczną dużą ilością otworów, Rawlplug rekomenduje kołki rozporowe UNO. W trakcie montażu kołków UNO rozpór pojawia się przy kołnierzu łącznika, a więc po zewnętrznej stronie ściany. Modele UNO, dzięki technologii odwrotnego rozporu sprawdzą się więc jako kołki rozporowe do płyt gipsowych oraz kołki rozporowe do pustaków lub cegieł ceramicznych dziurawek.

Model UNO dostępny jest w czterech wariantach średnicy (od 5 do 10 mm) oraz w czterech wariantach długości kołka (od 24 do 36 mm). Wymiary dostosowanych wkrętów mieszczą się w przedziale od 30 do 60 mm. Niewielka długość kołków pozwala na stabilne mocowania w cienkich ścianach, a także w przypadku nieprawidłowo wykonanego otworu. Unikalna forma rozporu od zewnętrznej strony ściany, umożliwia blokowanie wkrętów nawet w słabych materiałach.

Podobnie jak w przypadku modelu 4ALL, kołki UNO mają doskonałą przyczepność oraz zabezpieczenia przed obracaniem się kołka podczas montażu w otworze. Producent w specyfikacji zaznacza także możliwość zastosowania modelu UNO jako kołków rozporowych do betonu. Wśród podstawowych aplikacji kołków Uno wymienić można: elementy wyposażenia łazienki, kaloryfery, ozdoby ścienne, instalacje elektryczne, koryta kablowe.

fot. Rawlplug

Pomoc na duże obciążenia – kołki ramowe serii FF1

Kołki ramowe przeznaczone są głównie do mocowania dużych obciążeń. Są dłuższe i mocniejsze niż kołki rozporowe do pustaków lub kołki rozporowe do betonu. Wymiary kołków ramowych FF1 marki Rawplug mieszczą się w przedziale 80 – 300 mm, przy średnicach od 7,8 mm do 13,8 mm w zależności od wariantu. Seria FF1 to sześć modeli kołków z wkrętami nierdzewnymi, ocynkowanymi lub w powłoce z ocynku płatkowego; z łbami stożkowymi lub heksagonalnymi. Optymalne konstrukcyjne dopasowanie koszulki do łba wkręta zapewnia wieloosiowy rozpór w podłożu, a unikatowa formuła nylonu umożliwia uzyskanie najwyższych parametrów certyfikowanych dla wszystkich kategorii podłoży wg ETAG 020 (A, B, C, D).

Zabezpieczenia antykorozyjne, odporność na warunki atmosferyczne oraz duża wytrzymałość mocowań, pozwalają wykorzystać kołki ramowe FF1 do instalacji bram, fasad, drzwi, klimatyzatorów, anten, poręczy, a także cięższych elementów wyposażenia wewnątrz obiektów, jak szafy, półki, ramy. Dla twardych materiałów, jak konstrukcje stalowe rekomendowany jest kołek ramowy w wersji z kołnierzem. Z kolei kołek ramowy w wersji z lejkiem umożliwia licowanie się zamocowania z miękkimi podłożami (np. drewno). Podłożem dla korków ramowych mogą być także różne rodzaje betonu, cegły ceramiczne i silikatowe pełne i otworowe.

fot. Rawlplug

Jak zostać ekspertem? Z Rawlplug to proste – asystent Easy Fix

Easy fix to bezpłatna aplikacja dla projektantów, inżynierów i wykonawców, której zadaniem jest wykonywanie obliczeń projektowych do realizacji zamocowań dla różnorodnych inwestycji budowlanych. Aplikacja dostarcza precyzyjnych danych, gwarantujących zgodność z aktualnymi normami budowlanymi oraz bezpieczeństwo powstałych konstrukcji. Program podzielony jest na moduły tematyczne dotyczące poszczególnych zakresów prac wykonawczych. Umożliwia to przykładowo zaprojektowanie właściwego modelu kotwienia prętów zbrojeniowych, wybór optymalnych wymiarów i modeli kołków rozporowych do pustaków, czy liczbę koniecznych zamocowań do izolacji dachów i ścian. Szereg funkcjonalności takich jak: obliczenia w czasie rzeczywistym, uwzględnienie obciążeń wiatrowych, wybór rysunków i modeli BIM i CAD, pozwala na optymalizację elementów mocowanych już we wstępnym etapie projektowania. Aplikacja do pobrania na www.easyfix.rawlplug.com.

fot. Rawlplug

Rawlplug. Ekspert w zamocowaniach, elementach złącznych i narzędziach

Kołki rozporowe do betonu, kołki rozporowe do płyt gipsowych lub kołki rozporowe do pustaków ceramicznych to podstawowe i niezbędne narzędzia montażowe, od lat wykorzystywane zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkalnym. Ale nie wyczerpują one szerokiej gamy produktów Rawlplug.

W ofercie firmy znaleźć można także: kotwy wklejane i mechaniczne, zamocowania termoizolacji fasadowych i dachów płaskich, piany, uszczelniacze, wkręty, akcesoria do elektronarzędzi oraz maszyny, narzędzia i materiały do montażu ręcznego i bezpośredniego. Rawlplug do sprawdzony partner inwestycji, który do codziennych wyzwań dostarcza profesjonalne rozwiązania.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie www.rawlplug.com

51-416 Wrocław, ul. Kwidzyńska 6, woj. dolnośląskie
tel. +48 (71) 32 60 100 ,