Kotwy chemiczne, nazywane również kotwami wklejanymi, mogą być stosowane w większości podłoży budowlanych, ale też w trudnych warunkach (np. podłożach wilgotnych, zalanych wodą, narażonych na ryzyko wystąpienia trzęsień ziemi lub pożarów). Żywice charakteryzują się wysoką odpornością na korozję, są odpowiednie do wykonywania głębokiego kotwienia oraz przenoszenia ekstremalnych obciążeń. Swoje właściwości kotwy chemiczne zawdzięczają zjawisku adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się materiałów. Żywica zespala się zarówno z podłożem, jak i z mocowanym elementem, przez co finalne mocowanie jest niezwykle trwałe i niezawodne. 

Sprawdź ofertę kotew chemicznych Rawlplug: https://rawlplug.com/pl/pl/c/produkty/kotwy/chemiczne 

Co wpływa na minimalną odległość kotwy od krawędzi?  

Określenie minimalnej odległości kotwy od krawędzi jest niezbędne podczas projektowania punktów kotwiących. Zbyt blisko umieszczona kotwa nie zapewni nam gwarantowanych przez producenta nośności, a co za tym idzie – wykonany przy użyciu kotwy montaż, nie będzie w pełni bezpieczny. 

Minimalna odległość  kotwy od krawędzi zależy od takich czynników jak:

  • rodzaj kotwy,
  • rodzaj materiału, w którym montowana jest kotwa,
  • przewidywane obciążenie,
  • rodzaj montowanego elementu.

Podczas wyboru odpowiedniego systemu mocowania, zawsze warto sprawdzić rekomendacje producenta dotyczące minimalnych odległości kotwy od krawędzi oraz od sąsiednich punktów kotwiących. Wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w instrukcji montażowej dołączonej do produktu oraz dokumentacji technicznej. Jeśli natomiast mamy jakiekolwiek niejasności, najlepiej skorzystać z pomocy eksperta. W Rawlplug zapewniamy naszym klientom profesjonalne wsparcie techniczne, dzięki czemu dopasowanie systemu kotwienia do danego typu montażu lub rodzaju inwestycji jest znacznie prostsze

Kotwienie w betonie a wyznaczenie odległości kotwy od krawędzi 

Gdy odległość pomiędzy elementami montażowymi jest niewielka lub punkty kotwiące muszą zostać wykonane blisko krawędzi podłoża, zastosowanie kotew mechanicznych może prowadzić do powstania nadmiernych naprężeń, co przekłada się na mniejszą trwałość mocowania oraz większe ryzyko uszkodzenia materiału. Alternatywą w takich sytuacjach są kotwy chemiczne, działające na zasadzie adhezji, a nie rozprężania podłoża. Kotwy wklejane zapewniają większą elastyczność aplikacyjną, umożliwiając montaż blisko krawędzi lub innych kotew.

Mniejsze odległości kotwy od krawędzi oraz sąsiednich kotew pozwalają na poprawę estetyki montażu, ale też maksymalne wykorzystanie przestrzeni użytkowej. Jednym z przykładów tego rodzaju montażu, jest instalacja barierek. Zwróćmy jednak uwagę, że mniejsze odległości punktów mocujących od krawędzi i narożników mogą obniżać nośność kotwy, co wymaga zastosowania specjalnych współczynników redukcyjnych, uwzględniających te wpływy. 

Rodzaje współczynników redukcyjnych obrazuje poniższa grafika:

Współczynniki redukcyjne:
a) współczynnik uwzględniający rozstaw łączników s (fs);
b) współczynnik związany z odległością łącznika od krawędzi elementu c1, na którą nie jest przenoszone żadne obciążenie (fc1);
c) współczynnik związany z odległością łącznika od krawędzi elementu c2, na którą jest przenoszone obciążenie (fc2);
d) współczynnik uwzględniający odległość łącznika od naroża płyty c3 (fc3);
e) i f) – w przypadku grupy kotew niezbędne jest uwzględnienie łącznika umieszczonego w najbardziej niekorzystnej pozycji.

Minimalna odległość kotwy od krawędzi w przypadku innych podłoży 

Jeśli instalujemy kotwy chemiczne w podłożach o odmiennych właściwościach niż beton, musimy w dalszym ciągu pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości punktów mocujących od krawędzi powierzchni. Ustalenie właściwych marginesów bezpieczeństwa stanowi element gwarantujący trwałość i stabilność połączenia oraz zapobiega uszkodzeniom podłoża, przy jednoczesnym zachowaniu integralności jego struktury. Ze względu na różnorodne właściwości materiałów, oprócz uwzględnienia samych odległości, należy zwrócić uwagę na prawidłowe techniki aplikacyjne kotew chemicznych, np. użycie odpowiedniego wiertła czy zastosowanie tulei siatkowych podczas instalacji łączników wklejanych w podłożach otworowych.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,