Czym są cegły klinkierowe? Do czego można je wykorzystać?

Cegły klinkierowe wytwarzane są ze specjalnie dobranej gliny, która wypalana jest w bardzo wysokiej temperaturze. Sięga ona blisko 1000°C. To właśnie sposób produkcji wpływa na to, że materiał ten uzyskuje właściwości, za które jest powszechnie ceniony. Cegły klinkierowe mają przede wszystkim wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia je też niska nasiąkliwość. Wskazuje się, że mają one najniższą nasiąkliwość wśród materiałów ceramicznych – na poziomie do 6%. To sprawia, że są one odporne nawet na bezpośrednie działanie wody, a także mrozoodporne (mrozoodporne są wszystkie cegły elewacyjne). Wyróżniają się też znaczną wytrzymałością na ściskanie.

Cegły klinkierowe znajdują zastosowanie przede wszystkim na zewnątrz budynku oraz na całej posesji. Wykorzystuje się je między innymi jako warstwę elewacyjną w ścianach trójwarstwowych. Muruje się z nich także części kominów, które wystają ponad płaszczyznę dachu budynku. Z uwagi na swój dekoracyjny charakter, znajdują one zastosowanie również przy budowie ogrodzeń, a także elementów małej architektury ogrodowej. We wnętrzach natomiast stosuje się ją najczęściej jako element dekoracyjny do wykończenia pomieszczeń. Pod względem wizualnym pełną cegłę można z powodzeniem zastąpić płytką klinkierową.

Co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz budowę domu z wykorzystaniem cegły klinkierowej?

Jeżeli zdecydujesz się na wykorzystanie cegły klinkierowej do budowy domu, musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim wybierz ekipę budowlaną, która ma doświadczenie w pracy z tym materiałem. Znacznie przyspieszy to prace oraz da gwarancję tego, że cegła będzie prawidłowo wykorzystana. Już na początku zaopatrz się we wszystkie potrzebne materiały. Oprócz cegieł, które będą wykorzystane do wznoszenia murów czy ich dekoracyjnego wykończenia, potrzebna będzie także specjalna zaprawa do klinkieru. Najlepiej zamówić ją u producenta zakupionych cegieł. Wytwórca całego systemu oferuje najczęściej zaprawę, która jest dopasowana właściwościami do głównego materiału. W przypadku klinkieru ważne jest, aby zaprawa miała w składzie tras zapobiegający powstawaniu nieestetycznych wysoleń na powierzchni elementów murowych. Takie rozwiązanie pozwoli także dobrać kolor zaprawy do barwy wybranego wcześniej materiału. Przed wyborem zaprawy zwróć również uwagę na to, czy służy ona jedynie do murowania, czy też do wykonywania spoin.

Istotny jest także sposób przechowywania cegieł, aby nie zamokły i nie zostały uszkodzone. Najlepiej przechowuj je oryginalnie zapakowane i ofoliowane na paletach. Jeżeli nie ma takiej możliwości, przechowuj je owinięte folią lub plandeką. Zwrócić też uwagę na to, by nie leżały one bezpośrednio na gruncie.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,