Automatyczna wentylacja mechaniczna
XXI wiek to epoka technologii z najwyższej półki. Powstaje coraz więcej inteligentnych budynków, w których zdalnie można sterować wszystkim – od wentylacji i ogrzewania, poprzez rolety okienne, aż do podlewania ogrodu. Oczywiście obok niezaprzeczalnych zalet takiej wygody, nierzadko nowoczesne technologie wykorzystywane do zarządzania domowymi instalacjami mają wbudowane skomplikowane systemy sterowania, a przez to bywają kłopotliwe w eksploatacji.
– Wsłuchując się w opinie klientów, zaprojektowaliśmy całkowicie nowe sterowanie rekuperatorami. Teraz jest możliwa instalacja systemu, który będzie działał całkowicie automatycznie. Użytkownicy systemu VASCO nigdy nie będą musieli sięgać po instrukcję obsługi jeśli będą chcieli dostosować wentylację do swoich potrzeb, gdyż sterowanie zostało pomyślane jako intuicyjne i bezobsługowe – mówi Waldemar Tomczuk z firmy VASCO GROUP Sp. z o.o., która oferuje m.in. wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła VASCO SILENT VENTILATION.
Cały system działa automatycznie pod warunkiem zastosowania opcjonalnych czujników CO2 i wilgotności. Jest też możliwość zastosowania niezależnych sterowników lub kontroli przez instalację domu inteligentnego, a funkcjonowanie systemu można dopasować do indywidualnej aktywności mieszkańców. Co istotne, nie ma konieczności montażu dodatkowych czujników dwutlenku węgla i wilgotności na etapie uruchamiania instalacji, a więc wtedy, gdy budżet jest zazwyczaj mocno ograniczony. Z powodzeniem można je dokupić i zamontować nawet kilka lat później i w prosty sposób zalogować je do rekuperatora.

 

sterowanie wentylacją mechaniczną` sterowanie wentylacją mechaniczną`fot. VASCO

 

Automatyczna praca wentylacji dostosowana do potrzeb
Firma VASCO proponuje zaprojektowanie systemu, który będzie działał całkowicie automatycznie, a jednocześnie zapewni komfort przez dostosowanie intensywności wentylacji do bieżących potrzeb, zapewniając komfort bez angażowania mieszkańców w skomplikowane ustawienia.
– Pamiętajmy, że wymiana powietrza w domu odbywa się nieustannie: całą dobę, cały rok, bez przerwy. Intensywność wymiany w oferowanym przez nas systemie może być regulowana ręcznie przez użytkowników lub ustawiać się automatycznie, o ile zastosowano czujniki mierzące wilgotność i poziom CO2. W każdym momencie użytkownicy mogą przełączyć się na tryb ręczny, np. jeśli zdecydują się załączyć wentylację na określonym poziomie, a po chwili intuicyjnie mogą przywrócić pracę automatyczną, bez czasochłonnego studiowania instrukcji obsługi – mówi Waldemar Tomczuk.
W jednym systemie sterowania VASCO jest możliwość zalogowania do 20 czujników w celu pełniej automatyzacji i optymalizacji pracy systemu wentylacji. System ten może też opierać się na 2 rekuperatorach, które będą zasięgiem swojego działania obejmować strefy funkcjonalne dzienną (salon, kuchnia, gabinet na parterze) i nocną (sypialnie, łazienki na piętrze). W takiej sytuacji odpowiednie czujniki będą przypisane do rekuperatorów obsługujących strefy. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w dużych domach.

Wentylacja mechaniczna z czujnikiem wilgotności
Czujnik wilgotności automatycznie zwiększa wydajność rekuperatora w przypadku wzrostu poziomu wilgotności w pomieszczeniu, w którym jest umieszczony. Poziom ten powinien być kontrolowany przede wszystkim w łazience, gdzie w przypadku szybkiego zwiększenia wilgotności, jaki następuje podczas kąpieli, poziom obrotów rekuperatora podnosi się. Po upływie czasu określonego wybranym programem automatycznym (ECO lub KOMFORT), rekuperator wróci do poprzedniego poziomu obrotów.
Czujnik wilgotności jest całkowicie bezprzewodowy, z rekuperatorem kontaktuje się radiowo, a zasilany jest z baterii.

 

sterowanie wentylacją mechaniczną` sterowanie wentylacją mechaniczną` sterowanie wentylacją mechaniczną`fot. VASCO

 

Czujnik dwutlenku węgla w wentylacji mechanicznej
Drugi z czujników umożliwiający automatyczne działanie systemu to czujnik dwutlenku węgla, regulujący intensywność pracy wentylacji w zależności od zmian stężenia CO2 w pomieszczeniu, w którym jest umieszczony. Poziom CO2 w salonie lub sypialni zależy od ilości przebywających tam osób.
W przypadku wzrostu poziomu rekuperator zwiększa obroty, aż do osiągnięcia założonego, komfortowego poziomu stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Zmiany poziomu obrotów wentylatorów dokonywane są w sposób płynny, a kontrola poziomu zawartości CO2 wykonywana jest co 3 minuty.
W powietrzu zewnętrznym zawartość CO2 wynosi 400 PPM (jednostek na milion), poziom komfortowy w programie automatycznym wynosi 900 PPM, więc jeśli wszyscy mieszkańcy opuścili dom, ten poziom szybko może być osiągnięty i rekuperator pracuje na minimalnych obrotach. Ale każdy człowiek wydycha powietrze, w którym stężenie CO2 wynosi 40000 PPM.
– Wystarczy więc obecność w salonie jednej osoby, żeby czujnik szybko zarejestrował wzrost poziomu CO2 i zwiększył obroty wentylatorów. Oczywiście im więcej osób znajdzie się w pomieszczeniach, tym szybciej rośnie poziom zawartości CO2 i szybciej reaguje czujnik – wyjaśnia Waldemar Tomczuk.
Dla uzyskania pełnego komfortu, a także w celu dobrania najbardziej efektywnego poziomu pracy rekuperatora, w typowym domu jednorodzinnym należy zmontować czujnik CO2 w salonie. Warto też rozpatrzyć zastosowanie drugiego w głównej sypialni, do tego w łazienkach należy zastosować czujniki wilgotności.
Czujnik CO2 wymaga zasilania 230V – dostępnego w każdym pomieszczeniu, a z rekuperatorem kontaktuje się, podobnie jak czujnik wilgotności, radiowo.

Elastyczna wentylacja z rekuperatorem
Proponowane przez VASCO rozwiązanie wentylacji domu jest systemem elastycznym, umożliwiającym tworzenie różnych konfiguracji sterowania, jak i rozbudowę w przyszłości poprzez dołożenie dodatkowych czujników CO2 i wilgotności. Alternatywną możliwością jest podłączenie rekuperatora do komputera systemu inteligentnego domu. W takim przypadku intensywność wentylacji będzie regulowana przez inteligentny dom w oparciu o własny system czujników albo programator czasowy, przy czym zachowane zostaną wszystkie automatyczne systemy rekuperatora, które decydują o jego bezobsługowej pracy.
Zaletami rozwiązania proponowanego przez firmę VASCO jest automatyczne i stałe bilansowane natężenia przepływu powietrza do oczekiwanych ustawionych wartości, bez względu na opór kanałów powietrza, warunki pogodowe i stan zanieczyszczenia filtrów. Wymiennik systemu wentylacyjnego można dodatkowo zabezpieczyć przed zamarzaniem dzięki wykorzystaniu opcjonalnej grzałki elektrycznej na czerpni. Dzięki wyposażeniu rekuperatora w automatyczny by-pass letni, możliwe jest nocne chłodzenie domu, które sprawdzi się szczególnie podczas upalnego lata.
– Praktyka pokazuje, że w przypadku większości mieszkańców nowych domów z działającą rekuperacją odczuwany przez nich komfort jest znacznie wyższy w porównaniu do tego, który znają ze starego domu z niesprawną wentylacją. Dlatego często okazuje się, że nie widzą oni potrzeby stosowania czujników. Warto jednak mieć świadomość istnienia możliwości jeszcze większego zwiększenia poczucia komfortu i wygody – podkreśla Waldemar Tomczuk.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.vascoart.pl

59-220 Legnica, ul. Jaworzyńska 295, woj. dolnośląskie
tel. +48 698 609 526 , +48 790 808 686 ,